Autor Subiect: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014  (Citit de 24762 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« : Vineri, 01 Noiembrie 2013, 18:24 »
Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 30 iulie – 3 august 2014

Nu mai sunt locuri!

Tarif:     750 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Plecare: 30 iulie  2014
Sosire:   3 august  2014
Cazare: 4 nopti in pensiune 3* cu mic dejun
Servicii incluse:
     •  cazare 4 nopti, mic dejun inclus
     •  2 pranzuri  si 4 cine
     •  transport Bucuresti - Dunavatul de Jos - Bucuresti
Nu sunt incluse:
     •  excursiile optionale cu ambarcatiuni

Transportul Bucuresti - Dunavat si retur este asa cum precizam mai sus inclus in tarif. Pentru aceasta portiune nu trebuie achitat nimic. Cei care vin din alte zone decat Bucuresti, au doua posibilitati:

- sa-si asigure singuri transportul din orasul lor pana la Bucuresti, urmand ca de acolo sa continue drumul cu microbuzul inchiriat
- daca sunt pe traseul Sibiu - Bucuresti sa foloseasca microbuzul care pleaca din Sibiu.

In prima varianta, isi achita costurile de transport aferente, pana la Bucuresti, iar
in a adoua varianta, adica plecare cu microbuzul din Sibiu: 90 RON - dus si intors. Cei care folosesc aceasta varianta vor continua drumul pana la Dunavat cu microbuzul de Sibiu, dar cum segmentul acela de Bucuresti - Dunavat si retur intra in tariful de excursie, pt acela nu mai este nevoie sa achite ceva.

Anul acesta, al V-lea in care mergem cu Singles Camp in Delta, am ales aceiasi destinatie si chiar locatie pentru vacanta noastra: Pensiunea delta, Dunavatul de Jos. Obisnuiam sa schimbam in fiecare an locul de popas, dar am considerat locatia in care am stat in 2013 foarte potrivita pentru perioada mai calda in care mergem, are piscina, are aer conditionat si spatiu deschis. Zona de ponton este buna de plaja, se poate si pescuii de acolo.
Mai jos aveti o harta a Deltei care va ajuta sa localizati zona in care o sa mergem.



Excursia este deschisa tuturor celor care doresc sa vada acest paradis al pasarilor, al nuferilor, al pestilor. Nu trebuie neaparat sa fi pescar sa-ti placa Delta, nici vanator, nici ornitolog, nici botanist. Este suficient sa-ti placa salbaticia naturii, in starea ei virgina, nemodificata si neinfluentata de betoane, asfalt si garduri din fier forjat. Delta inseamna nuferi, pelicani, lebede, egrete, salcii, trestie. Un pamant nou, pe care a crescut frumosul, ochiuri de apa si canale nesfarsite, in care-si duc viata si procreaza milioane de vietati.

In fiecare an mergeam in Delta la sfarsit de august, inceput de septembrie, in perioada in care se strang pasarile de plecare. Am preferat pentru 2014 alta perioada, cea calda. Trebuie sa gasim pasarile in locurile lor de cuibarit, este perioada cand puii trec in stadiul de adult.
Cu tantarii nu o sa avem probleme, asa cum n-am avut niciodata. Important este sa nu se iasa sau ramana pe afara dimineata la 7.00-8.00 si seara la 20.00 - 21.00. Aceea este perioada in care sunt tantari si daca te gasesc nepregatit cu Autan sau alte creme...te cam musca...

O sa calatorim cu ambarcatiuni cu motor pe canale, in zonele de cuibarire, asa incat sa vedem pasarile pentru care este atat de vestita Delta. O sa mancam peste pe saturate, dar evident ca cine doreste sa manance si altceva poate alege un meniu alternativ.

Vom pescui, vom dansa, ne vom bucura de cateva zile de natura si liniste. Anul acesta o sa schimbam din rutele de anul trecut, pentru  a nu merge in aceleasi locuri. Intr-una dintre zile o sa calatorim cu microbuzul pana la Jurilovca si de acolo mergem la Gura Portitei  unde vom petrece o zi intreaga la mare. Este plin sezon, asa ca ne vom bucura de apa calda, nisip si liniste, pt ca limba aceea care separa Razelmul de Marea Neagra este mai salbatica, nu e atat de vizitata de turisti... Intr-una dintre zile vom face o excursie pana la Jurilovca de unde o sa luam o salupa pana la poate cea mai frumoasa plaja din Romania: Gura Portitei. Si cel mai probabil ca o sa mai iesim odata la mare, am vazut ca foarte multora le-a placut Sfantu Gheorghe, cu plaja aceea perfecta de acolo. In drum, o sa intram la fel ca si in 2013 pe diverse canale adiacente bratului.

Pana acolo mergem cu microbuzul si ne intoarcem cu microbuzul. Pana la Bucuresti. Eu vin din Sibiu cu microbuzul meu pe care am sa-l las la Bucuresti, asa ca daca cineva vine din acea directie va putea calatori impreuna cu mine.

Programul va include:
-   vizitarea Deltei, cu ambarcatiuni cu motor, pe canalele ce duc spre zonele de cuibarire ale pasarilor
-   pescuit; cine inca nu este initiat, va primi bat si ...indicatiile necesare capturarii de „monstrii”.
-   cina pescareasca cu bors la ceaun
-   plaja si baie la Gura Portitei

Excursiile pe canale cu ambarcatiunile cu motor nu sunt incluse in tarif. Le organizam acolo la Dunavat, impreuna cu gazda, pe diferite itinerarii.

Inscrierile  se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervar
Plata se efectueaza in contul SC Bon Voyage srl Sibiu. Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Imagini superbe din Delta...luate de altii, nu de mine...dar promit sa mai postez si din cele "de album".. :)










Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2013, 07:06 »
Fotografii cu Pensiunea Delta Dunavatu de Jos, acolo unde o sa ne petrecem din nou vacanta din Delta


Bine ati venit in pensiune!


Vedere de ansamblu dinspre strada




Vedere de ansamblu din spate, dinspre ponton


Piscina si in plan indepartat, pontonul


Camerele de sus au parte din ele balcon, cele de la parter au o loja spre o zona acoperita. Ingenios mi s-a parut...


Camerele sunt dotate cu clima, LCD si frigider


Pat dublu camera


Baie


Holul de legatura intre zona de cazare si restaurant


Restaurant


Hmmm, preparat de peste proaspat


Bors de peste la ceaun..



Ambarcatiunile cu care ne-am plimbat. Am mai avut si un cataraman, dar vad ca nu l-am fotografiat...



Pe ponton, la pescuit...bibani

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2013, 16:59 »
Pe ce traseu veniti de la Bucuresti?
Treceti prin Braila pentru a traversa cu bacul Dunarea sau ne intalnim la Tulcea ???? :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2013, 17:56 »
Nu, Onix, mergem pe drumul scurt, pe Slobozia - Tulcea.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #4 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 10:59 »
Adica mergeti pe autostrada. Ok! Atunci ne intalnim la Tulcea  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #5 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 11:11 »
Da, acolo avem un loc de intalnire, deja...traditional. De acolo ne cumparam apa, sucuri, bere, dulciuri...este la intrare: "Lidl".

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #6 : Miercuri, 06 Noiembrie 2013, 16:24 »
as indrazni si eu sa ma inscriu aici ...
vreau si eu poza cu burta goala si sa fie o burta plina de peste, iar din mina sa imi atirne o guta la capatul careia sa fie un peste....  O0

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #7 : Luni, 06 Ianuarie 2014, 10:27 »
Samiza imi spunea ca aici ne apropiem, ca numar de inscrisi, de numarul de locuri disponibile. Precizez: numar de inscrieri, nu de rezervari. Pt cei mai noi si care nu stiu cum se procedeaza in cazul actiunilor la care cereririle depasesc capacitatea locatiei sau a mijlocului de transport cu care calatorim: locurile se ocupa in ordinea platii avansurilor, nu a inscrierii. Explicam si la topicul "Carnaval" ca au fost situatii in care am avut inscrieri, le-am transmis Email-ul de rezervare, nu au raspuns pana in preajma evenimentului si atunci erau grabiti sa plateasca. Insa intre timp locurile s-au rezervat si nu mai aveam ce sa le oferim.. :( Trebuie inteles ca nu putem tine locuri blocate, pt ca efectiv nu putem evalua cat de ferm pt participare este fiecare inscris. Si atunci evident ca daca apar inscrisi ulterior, dar mai decisi sa participe si dispusi sa achite avansul de garantare a participarii,  o sa intre pe lista in fata celor care inca se gandesc. Si tot venind din urma, se intampla, asa cum spuneam ca inscrisii sa ramana fara loc, daca asteapta prea mult.
Noi incercam sa anuntam intotdeauna cand ne apropiem de final, de multe ori mai cautam solutii pt a nu dezamagii pe cei care-si doresc mult sa participe. prin inchirierea unor camere in locatii apropiate (cum a fost de exemplu si anul acesta cu Palace-ul), dar se intampla sa nu avem ce face. Am vrut sa va explic ca nu este vina noastra, daca sunteti inscrisi sa va decideti prea tarziu sa achitati avansul. Noi avem placerea si bucuria sa va intalnim pe cei mai multi dintre voi, dar stiti, asa cum am mai explicat, tinem actiunile Singles Camp intr-un cadru mai intimizat, nu dorim sa devina un concept comercial. Sunt actiuni la care sunt doar 7-8 locuri, sunt altele la care organizarea ne permite sa oferim 50 - 70 locuri. Dar acestea sunt evenimentele, Revelionul, Carnavalul si Sarbatoarea Toamnei.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #8 : Luni, 06 Ianuarie 2014, 16:40 »
Am vazut aseara "Operatiunea Monstrul", asa ca, daca mai aveam vreo indoiala, s-a dus. I am in!  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #9 : Luni, 06 Ianuarie 2014, 16:58 »
Si eu m-am uitat.  :) Este unul dintre filmele mele preferate. Intamplarea a fost sa lucrez doua luni de zile cu singurul personaj feminin din film, studenta. Este la fel de frumoasa si enigmatica si acum. Se numeste Cristina Hoffman, este alaturi de Dan Nutu, un alt actor "ratacit" in anii tineretii, coordonatoarea proiectului Aristoteles. Am gazduit doi ani la rand workshop-ul in care erau pregatiti cei mai buni documentaristi tineri din Romania...

silviu

  • Vizitator
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #10 : Luni, 06 Ianuarie 2014, 18:23 »
e mortala faza cand apare frumoasa studenta si toti barbatii se reped s-o serveasca :2funny: si totul se petrece pe melodia "zaraza"... ai in ochi patimi dulci si luciri de pacat si ai trupul de sarpe felin...gura ta-i un poem de nebune dorinti, ochii tai, un tezaur sublim ::)
ah! mi-am adus aminte de vecina ^-^

Online Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #11 : Miercuri, 08 Ianuarie 2014, 00:18 »
si ....suspini?!? :blush: :D

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #12 : Marți, 21 Ianuarie 2014, 00:01 »
totul pare atat de indepartat .... Nu am vazut Delta niciodata - si imi doresc asta mai mult decat orice. Astept cu mare nerabdare sa se materializeze si acest vis.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #13 : Joi, 20 Februarie 2014, 11:36 »
Nu mai sunt locuri...

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #14 : Vineri, 14 Martie 2014, 16:15 »
Si eu imi doresc sa vad Delta. Poate la anul. Sunt prima pe lista de asteptare.