Autor Subiect: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014  (Citit de 22851 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SilviaB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #30 : Joi, 12 Iunie 2014, 17:24 »
Ok. Facem noi lista:
1.Mihaela S.-Tg-Jiu
 2. Silvia B. - Bucuresti
 3.
 4.
 5.
 6.
 7.
 8.Gigi-Sibiu

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #31 : Joi, 12 Iunie 2014, 20:26 »


1.Mihaela S.-Tg-Jiu
 2. Silvia B. - Bucuresti
 3. Cristina B. - Brasov
 4.
 5.
 6.
 7.
 8.Gigi-Sibiu

Offline Oana Nartea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #32 : Joi, 19 Iunie 2014, 11:26 »
O completez si eu:

1.Mihaela S.-Tg-Jiu
 2. Silvia B. - Bucuresti
 3. Cristina B. - Brasov
 4. Oana P - Bucuresti
 5. Bianca R - Bucuresti
 6.
 7.
 8.Gigi-Sibiu

Astept cu nerabdare vacanta! Si instructiunile de la Gigi!

Offline SilviaB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #33 : Luni, 23 Iunie 2014, 15:33 »
Se pare ca vom fi intre noi, fetele!  *|*

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #34 : Luni, 23 Iunie 2014, 15:58 »
Gigi
De unde plecam din Bucuresti? Tot din Militari?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #35 : Marți, 01 Iulie 2014, 11:41 »
Gata, sunt aici!!! :) Au ramas in urma Irlanda, Scotia si Portugalia, pt 2 saptamani am sa fiu in Serbia, Muntenegru, Bosnia, Croatia si Ungaria...

Plecarea se va face la fel ca si in cazul excursiilor in tara, din Statia de benzina AGIP de pe Bulevardul Pacii.  Adresa exacta: Bulevardul Iuliu Maniu 194. Deci vineri 4 iulie, dimineata la ora 5.45 este intalnirea, iar 6.00 este ora de plecare. Eu am sa dorm undeva in apropiere, asa ca la 5.30 am sa ajung cu microbuzul acolo.
Numarul de microbuz M WK 350, are numere de Germania si este un Mercedes Vito argintiu. Multi il cunoasteti si ati calatorit cu el. Numarul meu de mobil este 004 0745 106501. Introduceti-l va rog cu prefixul tarii, astfel incat sa ma puteti suna in roaming.

Traseu de iesire din tara va fi prin Pitesti, apoi Craiova,  Dobreta Turnu Severin, vama.

Locuri in microbuz. Sunteti doar 7 persoane, cu mine 8, adica atatea locuri cate are microbuzul meu. Intotdeauna unele locuri sunt mai bune, alte mai putin avantajoase ca panorama. De aceea am sa insist pt rotatia intre voi, in ceea ce privesc locurile. Sunt unele persoane care vor in fata motivand ca le este rau pe masina. Intelegand o astfel de problema, totusi nu pot sa fac deosebiri, asa ca toata lumea va sta si in fata si in spate si la mijloc...Asa este corect. 

Despre ce sa aveti la voi:
- buletin si pasaport. Este foarte bine sa le aveti pe ambele, in situatia in care se intampla ceva sa aveti rezerva. Nu le tineti impreuna, ci in locuri diferite.
- bani cash, dar cat mai putini. Cu card puteti scoate in moneda tarii respective. Recomand sume mici, doar cat aveti nevoie. Cu schimburile o sa rezolvam in fiecare tara.
- medicamentele pe care stiti de regula ca le luati sau de care aveti nevoie

- un bagaj cat mai mic dimensionat cu putinta si cat mai usor. In primul rand ca spatiul de bagaje este cel al unui microbuz normal, permite doar 8 trolere decente si in al doilea rand sunt multe locuri de descarcare - incarcare. Este comod sa aveti cat mai putine la voi, evident insa ca in limita nevoilor...Oricum va fi cald, asa ca nu va chinuiti sa veniti  cu nu stiu ce haine groase. In principiu eu recomand 2 perechi de incaltaminte sport, una de mers si una respirabila, decupata sau tip sanda, slapi pt baie, costume de baie, tricouri, pantalon scurt si lung...O umbrela de ploaie pt ca nu se stie niciodata, desi suntem in iulie...
- un rucsacel mic pe care sa-l puteti lua in walking tour-uri sau la plaja. E comod sa aveti mainile libere.

Mancare. La plecare luati-va sandviciuri si apa pt traseul pana la Belgrad. Doar seara o sa mancam la restaurant, nu facem opriri de masa la localurile de pe drum ci doar de alimentare, toaleta si dezmortire. Pt cei care nu ati fost inca in excursii cu noi: pe microbuz, pt a respecta pe ceilalti si pt a pastra o atmosfera placuta, NU SE MANANCA. Oprim, este timp suficient pentru a servi ceva. Va rog mult sa intelegeti si sa respectati acest lucru.
Pana la Optaja unde avem demipensiune, o sa avem nevoie de mese de pranz si cina. O parte o sa le luam la restaurante, in special cele de seara, o parte vor fi hrana rece, pe traseu. O sa mergem la magazine alimntare pt a ne lua cele necesare, inclusiv apa.

Program. O sa fie flexibil dar o sa respecte intinerarul. Nu este o excursie de vizitare culturala ci una de parcurgere de zone foarte frumoase. Deci nu o sa insist pe obiective decat la Budva si Dubrovnik, in rest sunt doar plimbari...O sa parcurgem toata Coasta Dalmata de la un capat la altul, o sa mergem doar pe malul marii, asa ca aveti ce vedea. O sa oprim in locurile cele mai frumoase....Programul va fi anuntat in fiecare zi dimineata, daca nu ati auzit sau retinut, va rog sa ma intrebati pt a nu exista situatii de intarzieri...In ceea ce privesc intarzierile stiti bine ca politicos si respectuos intr-un grup, indiferent mai mare sau mai mic este sa se respecte orele de intanire. Veniti cu 5 minute inainte, in nici un caz dupa, sau sa considerati ca functioneaza sfertul academic... ::)

Sfaturi La hoteluri avem net gratuit, dupa cate am vazut la absolut toate. Dezactivati-va datele mobile la iesirea din tara pt a nu plati inutil. Se fac actualizari de soft, aplicatiile pe care le aveti instalate sunt multe free, dar au in spate mici programele de reclama...

Despre vreme imediat....

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #36 : Marți, 01 Iulie 2014, 11:46 »
Gigi (imi permit sa-ti spun asa desi nu ne cunoastem, am vazut ca toata lumea iti spune pe nume),

Intoarcerea se va face pe traseul Sibiu-Brasov-Bucuresti sau Sibiu-Rm Valcea-Bucuresti?

In functie de raspuns iau si eu o hotarare daca vin cu masina la Bucuresti si o las acolo sa o gasesc la intoarcere   :)sau vin cu trenul si la intoarcere cobor la Brasov!

Multumesc !

O zi buna,
Cristina


Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #37 : Marți, 01 Iulie 2014, 13:36 »
Bine ai revenit Gigi. :)Pe mine te rog sa ma iei din Drobeta Tr-Severin.
As sugera locul.Pe bulevardul Tudor Vladimirescu,care asigura intrarea/iesirea din oras,vis a vis de hotel Traian,dupa semafor.Ajung in Severin joi.
Ne auzim vineri la un telefon,dar pana atunci daca sa poate o ora cu aproximatie la care ajungi in Severin.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #38 : Marți, 01 Iulie 2014, 14:48 »
Raspund in ordine:

Cristina, chiar te rog si de fapt pe toata lumea, sa va adresati cu Gigi, nu cu "amin" sau la persoana a doua plural... :) Din pacate nu trec prin Brasov, drumul este supraaglomerat, am deja doua experiente consecutive in care timpul normal s-a lungit cu cca o ora si jumatate... Am sa folosesc ruta Nadlac - Deva - Sibiu - Ramnicu Valcea - Bucuresti. Te sfatuiesc ca la intoarcere sa iei ceva din Sibiu spre Brasov, e mult mai simplu si mai bine decat din Bucuresti.

Mihaela, e ok, am sa te iau de pe Bulevardul Tudor Vladimirescu vis  vis de Hotelul Traian. Am sa fac pana acolo cca 5 ore, cu pauza, probabil 6 ore. Deci in jur de 12.00 am sa fiu la Turnu Severin.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #39 : Marți, 01 Iulie 2014, 15:02 »
Despre vreme:

ne asteapta temperature mari:

Budva 31 - 32 de grade, fara nori, doar soare
Dubrovnik 29 de grade, fara nori, doar soare
Sibenik 34 de grade, fara nori, doar soare
Opatja se anunta ceva mai putin cald 26 - 30 de grade, cu putin nor, iar intr-una dintre zile un pic de...furtuna. Deci nu o sa putem iesi cu Marian in acea zi. Dar mai vedem...
Plitvice - 24 de grade, soare, putin nor...

Deci ne asteapta o vacanta...tare calda! Haine subtiri deci, racoroase, sepci, bandane, palariute, crema de protective...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #40 : Miercuri, 02 Iulie 2014, 15:27 »
Citesc, citesc si iara citesc...O sa trecem pe langa atatea locuri frumoase...incat nu stiu unde si cat o sa ne putem opri. Spuneam si promiteam sa nu insist mult pe partea culturala, dar pt ca trecem pe langa Budva, Dubrovnik, Trogir, Split, Zadar si multe altele, parte din ele patrimoniu mondial UNESCO, imi retrag un pic din promisiune...Sa vedem si cat e de cald si cat e de potrivit vizitarii de obiective...

Sa nu uit sa va spun despre monezile din fiecare tara:

Serbia: dinarul sarbesc 1.00 EUR  = 115.665 RSD 

Muntenegru: EUR 

Croatia: Kuna 1.00 EUR  = 7.58676 HRK 

Bosnia Hertegovina: Marca bosniaca convertibila 1.00 EUR  = 1.95583 BAM 

Ungaria: Forint 1.00 EUR  = 311.152 HUF

Si sa nu uit ce este mai important si mai important: nu uitati ca plecati in concediu. Deci descretiti fruntile, lasati problemele in urma, ganditi-va la ce e frumos si la ce urmeaza...Eu am sa fiu cu voi 24/24, am sa incerc si am sa fac tot posibilul sa va ofer o excursie frumoasa. Locurile sunt minunate, vremea va fi buna, grupul este mic sunt convins ca si armonios, asa ca vom fi ca intr-o iesire cu prietenii...

Daca din tonul meu de recomandari ati simtit ceva rigiditate nu-l considerati ca pe ceva care ma caracterizeaza. Sunt vesel, optimist, deschis, comunicativ, tolerant, cat se poate de...rabdator, asa ca nu va faceti problem daca ati simtit oarece nunata...Tin insa ca anumite lucruri serioase sa le comunic intr-un mod mai direct si fara zorzonele sau "atenuatuare" tocmai pt a fi intelese...Sunt de fapt lucruri de bun simt, de respect, de intelegere pt ceilalti din jur. Cei vechi stiu, tin mult ca nimeni sa nu fie suparat, afectat, sa aiba vreun discomfort...Ce tine de mine ma dau peste cap sa rezolv totul, mai sunt insa I lucruri ce tine si de grup, de aceea punctasem niste lucruri. Scriu asta pt ca cva vreme in urma, cineva imi spunea dupa cateva zile de vacanta "Cand am citit postarile tale inainte de plecare m-am gandit, "doamne cu cine plec...!? ::)" Acum cunoscandu-te, esti cu totul alta persoana"...

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #41 : Miercuri, 02 Iulie 2014, 21:38 »
Distractie faina !
“Vant din pupa”
Asteptam poze :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #42 : Joi, 03 Iulie 2014, 09:00 »
Orase prin care o sa trecem:

Trogir:
https://www.youtube.com/watch?v=_HbD9wLFAQ4


Split si in special Palatul Diocletian:
https://www.youtube.com/watch?v=73UywqYrKss


Zadar:
https://www.youtube.com/watch?v=J6KX_8uxzKo


Dubrovnik:


Budva:
https://www.youtube.com/watch?v=gXhloZKybYo


Sibenik:
https://www.youtube.com/watch?v=kvLUtOGIz4c

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #43 : Duminică, 13 Iulie 2014, 19:14 »
Si am ajuns acasa :((
A fost o excursie tare faina.
Am vazut niste locuri foarte frumoase, drumul pe coasta mirific, orasele cu cetatile lor -parca eram intr-o poveste cu cavaleri si printese, cheile Tarei deosebite-sper sa va placa fetelor tunelele  ;) ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Coasta Dalmata (Croatia si Muntenegru) 4 - 13 iulie 2014
« Răspuns #44 : Luni, 14 Iulie 2014, 13:04 »
Da, s-a incheiat o noua actiune...am ajuns si eu acasa, dupa 4500 km...Intradevar taramuri de vis...Incepand cu clisura Dunarii, vazuta de data aceasta de pe malul sarbesc, continuand cu minunatul canion al tumultoasei Tara, apoi cu azurul Adriaticii...Am calatorit pe tarmul ei sute de kilometri, practic peste tot unde era drum alaturat...Am vazut cetati, parcuri, plaje...Si am terminat cu doua locuri excelente Parcul National Plitvice si SPA-ul din Szeged. Nu am timp sa scriu prea multe, ma pregatesc de plecat cu grupul de Madeira, dar tot ce va pot spune este ca aceasta excursie se va face si la anul... :)