Autor Subiect: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014  (Citit de 30058 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #45 : Marți, 15 Aprilie 2014, 09:43 »
Nu chiar toate. La intern - Ziua Recoltei, Cooking Camp, Revelionul, Carnavalul - nu presupun decat pregatirea fizica pentru multe ore dans  *|*
La extern e fara munte.

Corect ar fi sa spui, nu am nicio pregatire...acum ;)
Bine ai venit si...enjoy!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #46 : Marți, 15 Aprilie 2014, 14:50 »
Loredana, te asteapta o veste buna. Avem o renuntare, asa ca Samiza ti-a transmis Email-ul de rezervare.

Offline dascalu_loredana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #47 : Miercuri, 16 Aprilie 2014, 11:13 »
Multumesc din suflet! Si pentru incurajari si pentru tot :)  Din pacate, din dorinta mea prea mare de a participa nu am realizat ca in perioada aceea nu pot pleca de la serviciu, organizam alegerile europarlamentare... .

Distractie frumoasa si abia astept sa ne intalnim in alta excursie! O sa comunic si Samizei, pentru anularea rezervarii.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #48 : Joi, 24 Aprilie 2014, 13:24 »
Plecarea microbuzului din Bucuresti: ora: 9.00. Statia AGIP Pacii (Bulevardul Iuliu Maniu)
Traseu: Bucuresti - Ploiesti - Brasov (o sa fie in jur de ora 12.30 - 13.00) - Rupea - Sighisoara (15.30 - 16.00)
Numar microbuz: AG 40 MYO
Nume sofer: Vladu Danut
Numar sofer: 0742 019 711

Plecarea microbuzului din Sibiu: 11.00, parcarea Hotelului Ibis. Mercedes Vito M 350 WK. Numarul meu 0745106501. O sa ajungem la Sighisoara in jur de 13.00.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #49 : Vineri, 25 Aprilie 2014, 08:37 »
Lista de Sighisoara:

1   P Andreea   inca neconfirmata participarea/ microbuz Bucuresti
2   S Elena Silvia   microbuz Bucuresti
3   M Oana   microbuz Bucuresti
4   Monica D   microbuz Bucuresti
5   S Carmen   microbuz Bucuresti
6   Delia L   microbuz Bucuresti urcare Brasov
7   S Mihaela   microbuz Sibiu
8   Cindea Gigi   microbuz Sibiu
9   P Gabriela   microbuz Sibiu - urcare Sighisoara
10   B Daniela   masina personala
11   Celia B   masina personala
12   B Milica   masina personala
13   C Mia Maria   masina personala
14   G Mona   masina personala
15   Iulian  M   masina personala
16   Mihaela I   masina personala
17   A Paula   masina personala pana la Sighisoara, inapoi cu microbuzul pana la Brasov

In concluzie:

Pt microbuzul de Bucuresti:
din Bucuresti vor urca 4 sau 5 persoane, functie de confirmarea sau nu de participare a Andreei P
din Brasov are sa urce o persoana (ora 12.30 - 13.00)


Calculatie Bucuresti - Sighisoara 291 km pe tur, 582 km in total. 582*1.8*1.24 = 1299 RON. Calculatia de tarif am facut-o pentru 10 persoane care vin din Bucuresti si atunci  tariful dus si intors de transport ar fi fost 1299/10 = 129,9 RON/persoana. Sunt doar 4-5, nu m-am asteptat la acest raport, de data aceasta defavorabil celor din Bucuresti, astfel incat tariful ar fi prea mare pt cei care vin de acolo. Greseala de aproximare este a mea, deci o asum, suport eu diferenta de tarif, acesta urmand sa se calculeze pentru 10 persoane.
Deci cei care vin din Bucuresti platesc 130 RON/persoana dus si intors, persoana care urca din Brasov 53 RON, dus si intors.

Pt microbuzul de Sibiu:
din Sibiu in afara de mine va mai fi inca o persoana (Mihaela S)
din Sighisoara o sa o luam pe Gabriela P. in jur de ora 12.30 - 13.00


In rest toti vor veni cu mijloace proprii sau in grupaj.

Atentie, pt cei care urmeaza sa vina cu masini proprii. Locatia este Hanul Dracula Danes, nu Pensiunea Dracula Danes, cea de la sosea. Este situat într- la 6 km de Sighisoara si 5 km de Pensiunea Dracula Danes.
Coordonate GPS:   46.223018, 24.701643

Doar eu, Mihaela I si soferul vom sta la Pensiunea Danes.

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #50 : Luni, 28 Aprilie 2014, 21:22 »
salut

pai putem merge fie cu masina si impartim costurile de bezina (a mea consuma vreo 5 l la 100 :D) sau cu trenul si impartim... plictiseala drumului.
nici eu nu am mai fost la sighisoara dar fac rost de gps si o nimerim. sunt aproximativ 150 de km pana acolo

Cixy, la asa consum mi-e si rusine cu a mea masinuta care e pe benzina, si cand vad cat consuma prin oras imi vine sa circul doar pe cel mult doua roti daca nu chiar sa devin pieton  ;)

Daca mai e valabila oferta eu m-as inscrie ca pasager in masinuta ta pentru excursia asta.

Offline cixy1983

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #51 : Vineri, 02 Mai 2014, 11:32 »
Sigur :) Eu ma bucur de copiloti. Pare drumul mai scurt :).

Offline cixy1983

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #52 : Vineri, 02 Mai 2014, 11:34 »
Gigi, ne poti face "lipeala" pe e-mail? Nu stiu de ce nu pot sa ii trimit Ellei mesaj privat de pe forum.

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #53 : Vineri, 02 Mai 2014, 11:49 »
salut cixy,

aceeasi rugaminte am avut-o si eu catre Gigi acum cateva zile  ;), el a fost prompt ca de obicei dar eu m-am levenit (ca de obicei  :blush:) mai ales in zilele astea de vacanta.
Emailul e pe drum spre tine acum.

Ella

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #54 : Vineri, 02 Mai 2014, 12:04 »
Nu stiu de ce nu pot sa ii trimit Ellei mesaj privat de pe forum.

Nimeni nu poate. e o optiune inactiva. Dar Gigi face....lipeli pe email  :giggle: :)

Acusica sunteti....pe cai si prin cetati. Sa aveti vreme buna si sa va distrati maxim!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #55 : Duminică, 04 Mai 2014, 10:30 »
Gigi,o sa ajung in Sibiu in jur de ora 9:30.
La ora 11:00,ne vedem in parcarea Hotelului Ibis.


Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #56 : Marți, 06 Mai 2014, 16:35 »
Dupa cum am vorbit deja cu Gigi, eu nu pot pleca de la servici decat in dupa-amiaza zilei de 14...  :(
..asa ca voi veni cu masina proprie si...ne vedem acolo...mai pe seara !
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Mari_a

  • Vizitator
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #57 : Sâmbătă, 10 Mai 2014, 10:20 »

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #58 : Marți, 13 Mai 2014, 08:59 »
De pe cararile de munte din Muntii Coziei, pe platoul Tarnavelor....Incepand de maine vom fi acolo in inima Transilvaniei, un loc plin cultura si de istorie...Intram in lumea cetatilor...

Cetatea Sighisoara, cea mai mare cetate locuita, o perla arhitecturala si un crampei de veac medieval. Un loc in care te poti intoarce in timp, unde vezi cum au trait oamenii acum sute si sute de ani...Cum au durat ziduri inalte de cetate, cum si-au cocotat constructiile in varf de deal, cum si-au pazit avutul, strajuind din turnuri inalte...

Cinci zile o sa ni le petrecem in zona Sighisoarei, incercand sa descoperim impreuna cu ghizii nostri obiceiurile, traditiile si tainele sasilor. Cum au costruit, cum au trait, cum s-au aparat de tatarii si turcii sositi din Rasarit. O sa impletim partea de vizitare cu cea de relaxare. O sa fim langa o mica ferma pe care o putem vizita oricand, apoi o sa mergem la calarie, o sa facem plimbari in natura. Atat cat ne lasa si vremea... ??? Din pacate vestile nu sunt cele mai bune...Dupa un week-end extraordinar petrecut la munte, prognoza pt acest week-end este de averse, de ploaie...Dar cine stie poate Dumnezeu se razgandeste si ne ofera si de data aceasta vreme buna...Daca nu, ne adaptam programul astfel incat sa fim cat mai putin ...udati.

Va recomand haine de ploaie, nu doar una, luati cu voi doua-trei sa le puteti schimba daca nu se usca, foarte important incaltaminte comoda si care nu se uda. Chiar daca microbuzul ne va duce peste tot, cativa pasi tot o sa facem, bisericile sunt amplasate toate pe dealuri si avem deci ceva de urcat la fiecare. Avand in vedere ca va ploua si ca drumurile din cetati sunt doar pietruite, nu dati de asfalt sau de pardoseli plane, nu va luati pantofi din piele intoarsa, cu tocuri, cu talpa inalta, incomode la mers. Ceva sport sau cum recomand eu intotdeauna, pantofi trekking (nu ghete, e prea cald...). Ati avut multi ocazia sa calatoriti in Roma, in Pompei, in San Marino, in Dubrovnik, in orase in care autoritatile au incercat sa pastreze cat mai mult pavajele originale, sa nu intervina cu unele moderne si probabil ca ati remarcat ca turistii - turisti vin in majoritate incaltati cu astfel de pantofi. Se evita luxatiile, se merge usor...Nu uitati se de umbrela...Pt calarie aveti nevoie de un pantalon care sa va permita flexia picioarelor, va dati seama ca intr-un blug fix si mulat nu aveti cum sa va urcati in sa....Sapca sau palarie, daca ploua poate fi un pic si rece...Cei care stiu ca au probleme cu curentul, chiar ceva gen caciulita subtire sau sal, pt as-i acoperi urechile. Ganditi-va ca in biserici este curent si rece, nu sunt incalzite. Daca stati o jumatate de ora acolo si sunteti sensibili...gata raceala... :-[

Suntem un grup mic vreau si tin foarte mult sa nu se formeze bisericute. In mod special am luat acea locatie, mai izolata, pt a sta toti impreuna serile si de a avea ocazia de a discuta, de a relationa. Eu am sa aduc laptop-ul, am sa vin cu imagini din alte excursii- o sa vedeti pe multi dintre cei care mai sunt sau au trecut prin SC....Nu discutam despre problemele pe care le avem, nu incarcam pe ceilalti cu ceea ce ne framanta pe noi, incercam sa transmitem doar stari pozitive si optimiste... :)

Chiar daca vremea o sa fie posomorata, nu ne lasam influentati, mergem sa ne relaxam, sa vedem, sa ne bucuram! Sa ne intalnim cu bine!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Calare...la cetati. Excursie Sighisoara 14 – 18 mai 2014
« Răspuns #59 : Marți, 13 Mai 2014, 10:21 »
Referitor la calarie:

Am facut programare pentru joi ora 16.00. Ati parcurs prezentarea mea si ati vazut ca se poate face si initiere in manej, dar si traseu pt avansati. Instructorul nostru, Bogdan mi-a spus ca indiferent de nivelul de initiere, prima oara se face in manej. Care functie de timpul de afara poate fi ales cel acoperit sau cel descoperit. Joi, dupa curs, fiecare o sa se decida daca alege sa mearga si pe traseu.

O sa organizez cu ghizii nostri totul in asa fel incat dupaamiezele sa ne ramana libere, pt a putea avea activitatea de calarie.

Tarifele le-am comunicat, le iau cu copy/paste si le repet aici:
Scoală iniţiere echitaţie în manej acoperit 20 min  =25lei /pers
Echitaţie pe traseu pentru avansaţi în grupe de 4 călăreţi 50 lei/persoană/oră