Autor Subiect: Fotografia? Nu doar un hobby!  (Citit de 30022 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #45 : Duminică, 29 Martie 2015, 16:21 »
Astazi am fost la filmul documentar :

SAREA PAMANTULUI, Regizor: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado

despre fotograful brazilian Sebastian Salgado.
Spre dezamagirea mea am fost singura in sala. Chiar si asa filmul a fost difuzat. Felicitari celor ce-l difuzeaza, avem multe de invatat din experienta lui de viata. As dori sa vad si o expozitie cu fotogtafiile lui in viitor, cine stie....

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Cineva interesat? - traineri - atelier fotografie pentru liceeni
« Răspuns #46 : Joi, 10 Decembrie 2015, 11:08 »
Asociaţia Mişcarea pentru Acţiune şi Iniţiativă Europeană caută doi fotografi profesionişti cu experienţă în activităţi de formare şi educaţie non-formală care să conceapă şi să susţină două ateliere de fotografie adresate elevilor de liceu din Bucureşti.
Detalii:
http://re-start.ro/asociatia-m-a-i-e-cauta-doi-formatori-in-domeniul-fotografiei/


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Jolie CestMignon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #47 : Duminică, 14 Februarie 2016, 08:19 »
Buna! Eu sunt Jolie si sunt newcommer in SC. Ma bucur ca am gasit topicul acesta pe forum. De mai bine de un an am un SonyNex pe care nu prea l-am scos de pe modul auto. Mi-as dori sa particip la un workshop dedicat, unde sa am ocazia sa invat mai multe despre fotografie. Ce ziceti, incercam sa organizam un astfel de eveniment intr-un week-end cand se face vremea frumoasa (iunie-iulie), undeva la munte sau prin Maramures?

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #48 : Miercuri, 22 Mai 2019, 21:35 »
Suntem tot și nimic.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #49 : Sâmbătă, 29 Iunie 2019, 22:40 »
Cand o sa ne sufocam in orase din cauza poluarii... exista o solutie: sa ne crestem proprii copaci in balcoane...





https://unsplash.com/photos/dhvtr5fwbHI
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #50 : Vineri, 27 Decembrie 2019, 23:52 »
101 Amazing Historical Photos

www.youtube.com/watch?v=y90uAu_RxOo


www.youtube.com/watch?v=kJuBo5V-ON0


www.youtube.com/watch?v=DmVKfGXRwjc


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #51 : Sâmbătă, 04 Aprilie 2020, 08:32 »
Fotografia ??!!! Pentru mine este doar povestea prescurtata a unui  loc, eveniment, peisaj, etc...versiunea, de multe ori infrumusetata , a unui moment din viata. Stiu ca suna dur, dar asta sunt ! Iubesc cu toata fiinta mea natura , in toate formele ei, muuuult mai mult decat cladirile istorice...dar nu stiu sa ma bucur de ea decat cu toata fiinta mea,traind doar momentul pur si simplu... Fac rapid cateva poze cu telefonul ( vorba lui Gigi : " de tipul IOLA"  ;D) si apoi  ma bucur cu ochiul liber de ce imi este dat sa traiesc.
Admir si apeciez lucrul bine facut de catre cunoscatori si pasionati  si las lor cadrele perfecte ;)
Nu adun fotografii  cu miile in fisiere , pentru ca nu prea am nostalgii ... privesc tot timpul inainte, la locurile minunate pe care urmeaza sa le traiesc... imi urmez visele ; si , da, chiar si acum nu-mi pierd speranta ca voi face asta in continuare...suntem doar intr-o pauza  :tickedoff:
O sa postez totusi o fotografie, care mie mi se pare ireal de frumoasa ...si care mi-a iesit asa, pur si simplu, n-am putut s-o sterg...Este undeva in Norvegia.... :smitten:

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #52 : Joi, 07 Iulie 2022, 23:07 »
Topicul acesta incearca sa gaseasca raspunsuri la intrebarile: de ce o fotografie este frumoasa si cum sa faci sa fie asa.

Aprecierea asupra valorii unei fotografii este subiectiva. Pentru marea majoritate, o amintire din copilarie valoreaza mai mult decat o realizare artistica a unui necunoscut. Da, dar si aici putem face diferenta dintre o fotografie rigida de grup si una bine gandita care surprinde si emotii. Tii si la prima, dar pe a doua o iubesti mai mult.

Cum gandesti o fotografie? Tii cont de lumina, pregatesti putin locul daca poti (cureti, apelezi eventual la ceva recuzita) si incerci sa respecti cateva reguli de compozitie. Regulile de compozitie nu par mereu logice (de ce e mai frumos asa?, nu vad mare diferenta!) dar ele sunt in marea lor majoritate luate de la pictori si se bazeaza pe experienta acestora. Se constata ca pur si simplu daca le folosesti, atunci atragi mai mult atentia. Stiti sentimentul acela: te plimbi printr-o pinacoteca si stii sigur ca nu o sa ai timp sa te opresti la fiecare tablou in parte, iar daca te misti usor pe acolo, privind in treacat, unele lucrari iti atrag atentia si nu stii de ce. Treci de ele si apoi te intorci sa le mai privesti o data. Si nu ai sti sa explici de ce, dar vibrezi mai mult la ele.

In afara de asta, orice fotografie buna trebuie sa spuna o poveste. Este poate primul sfat primit de la un fotograf bun sau de succes (ma feresc sa spun profesionist, pentru ca profesionist inseamna ca traiesti din aceasta activitate, si sunt destui care o fac, dar nu au har artistic - si nici nu au nevoie de el).

Usor de spus, nu-i asa? Dar cum sa surprinzi o intreaga poveste intr-o singura imagine? Nu e usor. Si nu trebuie sa fie chiar o intreaga poveste, e buna si o idee, un sentiment, o sugestie de poveste pe care privitorul sa o dezvolte singur.

Un fotograf de peisaj iti va spune sa iti gasesti un subiect pe care sa il evidentiezi si sa simplifici, sa reduci imaginea la esential (less is more). Fotografiile prea incarcate, care incearca sa surprinda tot, nu sunt apreciate.

Si la final, toti iti vor spune sa fii perseverent (cu trimitere la celebra curba de invatare), sa exersezi si sa experimentezi. Asta va duce la cunoasterea perfecta a camerei tale foto si la invatarea tehnicilor mai complexe de fotografiere. Iar asta nu se poate fara pasiune.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #53 : Luni, 11 Iulie 2022, 20:22 »
Ben, ai vorbit foarte frumos. Ai mare dreptate.
Tatal meu a fost pasionat de fotografie, m-a invatat foarte multe cand eram copil.
Avea un aparat de fotografiat performant, avea laborator, avea tot felul de lentile care se montau pe obiectiv, asta din cate imi aduc aminte acum. Dar nu asta vreau sa spun. Vreau sa spun ca intr-adevar gandea fiecare fotografie si imi explica despre cadre, distante, lumini, umbre si cate si mai cate.
Am mostenit (cred) aceasta pasiune  :)
Din pacate poze fac doar cu telefonul, dar respectand intotdeauna cel putin principiile de baza.
Binenteles ca o fotografie facuta cu un aparat performant nu suporta nici un fel de comparatie cu orice fel de alte fotografii.
Postezi pe undeva fotografii din natura? Mi-ar face placere sa vad cateva.  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Ben

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Fotografia? Nu doar un hobby!
« Răspuns #54 : Marți, 12 Iulie 2022, 20:35 »
Fotografii pe internet nu postez, ce am facut am tinut doar pentru mine si pentru cei interesati. Dar, dupa ce fac o selectie, poate ca am sa pun cateva aici. Intrucat am adunat destul de multe imagini, am inceput in urma cu ceva timp sa fac mai serios ordine printre ele (ma pot orienta si acum, dar nu chiar asa cum imi doresc) insa am avut destule perioade de intrerupere de la activitatea asta si colectia mea e departe inca de a fi organizata “ca la carte”.

Despre fotografierea cu telefonul mobil incep sa am o parere tot mai buna in ultimul timp. Odata cu aparitia ultimelor aparate, se pot obtine fotografii tot mai  interesante. Inteleg ca exista chiar un trend al unor noi artisti care nu vor sa lucreze decat cu mobilul. Probabil cei care nu vor sa-si bata capul cu termenii tehnici (sufletele de “artisti puri”).

Eu il folosesc foarte rar iar problemele mele tin de faptul ca telefonul nu permite utilizarea complet manuala (sau e foarte greu de dibuit prin ce setari se ascunde) si supra-proceseaza imaginile. Adica nu face fotografia asa cum vrei tu ci asa cum vrea el! Prin supra-procesare se intelege ca imaginea care rezulta nu este cea captata de senzorul telefonului ci una trecuta, cu ajutorul softului, prin tot felul de algoritmi de procesare prin care sa rezulte ceva (aproape) unanim acceptat ca fiind bun. Un fel de uniformizare a valorii. E plin YT de filmulete ale fotografilor cu experienta care spun ca urasc asta. Supra-procesarea asta se face pentru a compensa imposibilitatea tehnica de a obtine imagini similare cu cele obtinute cu aparatura performanta.

Dar, daca intelegi limitarile lui si ai o minte creativa, poti face lucruri foarte faine cu el. Marile lui avantaje sunt ca e usor si ca il ai tot timpul la tine. Iar odata cu dezvoltarea AI, cine stie ce ne rezerva viitorul.


P.S. Daca tatal tau era un fotograf pasionat, inseamna ca ai o mica arhiva de fotografii pe hartie.