Autor Subiect: Un gand bun...de dimineata!  (Citit de 96950 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #210 : Luni, 23 Aprilie 2018, 23:39 »
Timpul mi-l fac, Ioana, spre  norocul meu sunt propriul meu patron deci am posibilitatea sa ma organizez cum vreau, ziua de azi a fost una speciala pentru mine, am dorit sa fac ce-mi place, s-a potrivit sa fie si nevoie sa vizitez anumite locuri astfel ca azi am facut un traseu mai lung si un pic prea greu. am pedalat 6 ore si un pic intre Arad-Ineu-Chisneu Cris-Santana, in total 138 de km, din care 33 intre Ineu si Chisineu Cris cu vant din fata ceea ce a facut deplasarea mai dificila, consumul de energie fiind aproape dublu. M-am simtit foarte bine si desi sunt rupt, sunt bucuros ca am reusit :)
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #211 : Marți, 24 Aprilie 2018, 15:54 »
Vad ca te antrenezi serios. :kissing: Eu am fost aseara pe jos din oras pana la Sumuleu pe deal, locul in care de Rusalii se aduna foarte multa lume, mie imi place insa cand nu e aglomerat. Dupa cum vezi si eu ma antrenez, dar in alt mod.
Deci ne vedem in 27 iunie la Sibiu, banuiesc ca ai prieteni acolo si o sa ai unde sta, asa ca mai tinem legatura pe forum.

Offline Syzygium

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #212 : Vineri, 27 Aprilie 2018, 18:08 »
Nu e chiar un gand bun si nici nu e dimineata totusi cred ca se potriveste aici..
“Foarte des o minte aleasa este mai plina de absurditati decat o minte comuna, - din cauza ca e mai consecventa si are cutezanta de a fi mai consecventa. “
Am gasit citatul printre niste fotografii din Apuseni pe care mi le-a trimis un coleg de-al nostru din SCT. Citatul ii apartine lui Lucian Blaga si in fotografie pare a fi olograf.
Fara nici o aluzie catre nimeni, cu un gand bun de prietenie catre toti, vi-l trimit pur si simplu pentru ca mi-a placut. 

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun..pentru Mihnea
« Răspuns #213 : Marți, 01 Mai 2018, 13:21 »
Mihnea, am vazut ca te-au impresionat mesajele si sfaturile primite.
Suntem multi, dar sa nu te astepti sa fim mereu prompti in raspunsuri. Nu e un forum pe care se comunica prea intens... sau instant.
Am vazut si ca intentionezi sa revii cu...detalii.
Poate ca asta e ceva care nu te ajuta.  Sa retraiesti, sa povestesti mereu si mereu, nu prea te ajuta sa iesi din stare. De aceea, cele mai multe dintre sfaturile pe care le-ai primit te indruma si te incurajeaza sa te opresti si sa gasesti ceva de facut care sa te ajute sa nu ramai in gandurile triste. Sa iesi cu prietenii, dar sa incerc sa nu vorbesti doar despre suferinta, sa mergi intr-o excursie, sa asculti muzica, sa te plimbi, sa inoti... si tot ce ti-au scris la celalalt topic Laur, CGabriela, Alexuta, Ada, Tteuta...(sper ca n-am uitat pe nmen)

Sau sa mergi la medic, daca simti ca nu reusesti singur.

Te-am adus aici, prin mesajul acesta pentru ca m-am gandit ca e un exercitiu bun: sa citesti un pic postarile de aici, eventual sa-ti propui sa gasesti dimineata un gand bun pentru tine.

S-a tot spus, indiferent ce sfaturi avem, tu singur vei gasi calea. indiferent cat vei povesti, cate detalii vei da, trecutul nu se schimba. Doar prezentul poate fi schimbat. Pentru el merita sa lupti, facand ceea ce iti poate aduce linistea si incet-incet, increderea, speranta si bucuria de a trai.
 
Gandul meu bun de azi e ca, indiferent cat ne-am dori nu putem influenta alegerile sau  deciziile celuilalt. Si mai ales nu putem actiona in locul lui. De ce mi se pare un gand bun? Pentru ca ne ajuta sa nu se simtim vinovati de lucruri care nu tin de controlul nostru. Intr-un fel, ne ajuta sa ne pastram...modestia. Ma mai ajuta sa inteleg ca e valabila si reciproca. Nimeni nu poate gandi sau actiona in locul meu, pentru mine. Si atunci, e nevoie sa ma mobilizez, sa nu ma las doborata, sa caut si sa aleg cele mai bune actiuni.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #214 : Marți, 15 Mai 2018, 07:30 »
Se spune ca daca spui noapte buna si buna dimineata in fiecare zi aceleiasi persoane, e suficient ca sa te indragostesti de ea, dupa o vreme. :)
Nu stiu ce sa zic, n-am testat.  :giggle:

Gandul bun ar fi ca un salut te inveseleste pe tine, pentru ca in mintea ta se genereaza o legatura cu cei carora le transmiti. Si vreau sa cred ca si celor care primesc le genereaza o stare de bine. Suntem "croiti" sa tanjim si sa reactionam pozitiv la gesturi de atentie. Important e sa nu devenim dependenti/conditionati de acestea.
Buna dimineata tuturor, vechi noi, cunoscuti sau necunoscuti!
Un gand bun e si mai bun daca e rostit :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #215 : Miercuri, 16 Mai 2018, 02:25 »


      Buna Dimineata ! :)

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #216 : Joi, 17 Mai 2018, 13:29 »
Buna dimineta! :kissing: foarte frumoasa poza

Offline GeorgiaGia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #217 : Sâmbătă, 19 Mai 2018, 10:09 »
Buna dimineata ,iubeste viata ,oricum ar fi ea ,este un pastel de culori ,o calatorie plina de parfum dulce sau amar ,dar este minunata ,iubeste-o! :love: :love: :love:

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #218 : Sâmbătă, 19 Mai 2018, 17:03 »
Waaw...culoarea anului 2018 ! :love:
O vraja pt. vreme senina cine stie sa faca ?  ::)  Macar de Rusalii daca s-ar putea.... :laugh:

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #219 : Sâmbătă, 26 Mai 2018, 08:05 »


Un weekend minunat cu soare si buna dispozitie !
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline GeorgiaGia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #220 : Sâmbătă, 26 Mai 2018, 11:28 »
Buna dimineata ,sa aveti zi minunata!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #221 : Miercuri, 30 Mai 2018, 08:01 »
cititi un banc, ascultati o melodie care va place... asta ne poate ajuta sa incepem o zi care se anunta grea, cu mai multa detasare.

Eu, cel putin am incercat.  :)
Buna dimineata cu speranta!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #222 : Duminică, 03 Iunie 2018, 07:55 »
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #223 : Vineri, 08 Iunie 2018, 07:46 »

  Buna sa va fie  dimineata !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #224 : Duminică, 24 Iunie 2018, 21:29 »
Tinand seama ca am hotarat deja ca nu doar dimineata e pentru ganduri bune...

Gandul bun din seara asta e ca e amuzant, revigorant si motivant sa primesti aprecieri, din senin, de la persoane necunoscute. Fara sa le ceri.
Se stie ca avem nevoie de apreciere si recunoastere. Nu la modul de dependenta. La fel de important e sa ne auto-valorizam. Dar, vrem nu vrem avem nevoie de "atingere". Verbala sau la modul propriu.
Cel mai bine se vede asta la copii. Cand nu primesc atentia de care au nevoie, o capata facand o trasnaie. Atentia negativa e mai buna decat ignorarea. Nu-i de dorit. Spun doar ca asa functionam.

Gandul bun e ca e minunat sa intalnesti, in viata sau doar pe forum, oameni care au aceasta stiinta sau doar usurinta de a face complimente.
Evident ma refer la Sorrin :)
Deci, sa facem complimente. Sincere, nu exagerate, in niciun caz false. Gasesti mereu ceva bun de spus, de apreciat, doar sa vrei. E minunat sa vezi senin si zambet instalandu-se pe chipul celuilalt. Avem nevoie de legaturi umane.
Noapte buna!
(acu ar trebui sa ma duc sa caut un compliment pentru bluesky, dar nu cred ca pot deocamdata - asta asa, pentru cunoscatori)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.