Autor Subiect: Un gand bun...de dimineata!  (Citit de 96773 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sorrin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #225 : Duminică, 24 Iunie 2018, 21:38 »
Este felul în care funcționează empatia între doi oameni inteligenti. Nu cred că era un compliment, era constatarea unei însușiri pe care o aveau toți oamenii pe vremuri. Empatia e cea mai înaltă formă de cunoaștere. Dacă o practici restul vine natural de la sine. Si da, fiind empath recunosc alt empath după câteva simboluri schimbate.  :dance:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #226 : Marți, 26 Iunie 2018, 07:48 »
cred ca-s nitel carcotasa in dimineata asta :) Mai ales ca am constatat ca am repetat aceeasi idee la o luna distanta. Ce semn o fi asta? Ca am o convingere sau ca am idei putine, dar fixe?  ::)
Dar despre altceva era carcoteala: si eu cred ca empatia e o mare valoare. Dar nu neaparat o forma de cunoastere, cate de intelegere. Sta la baza relatiilor bazate pe comunicare, toleranta, altruism sau, cel putin exclude sau anihileaza agresivitatea. Nu stiu de ce s-a pierdut. Teoretic doar psihopatii, sociopatii (in sensul descris de psihiatri)  sunt lipsiti de empatie. La noi, ceilalti, zice bine Sorrin: se dezvolta prin practica.

Imi place si cum gasim redata valoarea empatiei intr-o zicala.

Gandul bun al acestei dimineti ar putea fi chiar asta: "Ce tie nu-ti place..."
O zi in care sa empatizam si sa simtim empatie din partea celor din jur!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Sorrin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #227 : Marți, 26 Iunie 2018, 12:54 »
Oh, da.

Knowlegde is the greatest form of empathy.
Empathy is the highest form of knowledge.

Când ajungi să  filtrezi gândul din limba maternă, printr-o oricare alta limbă , după care să vorbesti, îți accelerează/mărește abilitatea de a fii rațional.
E jale.
Da.😁

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #228 : Miercuri, 27 Iunie 2018, 07:10 »
Buna dimineata!
De multe ori ne trezim intrati deja in priza. Purtam cu noi, peste noi, in somn,  preocuparile zilei ce-a trecut, lista cu lucruri de facut... Si uite asa dimineata ne simtim aruncati din pat.
Creierul nostru are nevoie de pauze. Mi-a venit sa zic...goluri. Ar putea fi. Gol de ganduri cotidiene. Umplere de liniste, meditatie. Cica meditatia chiar asta e: acel moment de gol de ganduri.

Gandul bun al acestei dimineti cam asta ar fi: Sa ne oferim un moment de gol de ganduri. Eu simt ca am nevoie de asta, ca sa pot scapa de sentimentul de alerta, presiune. Ca sa pot lua lucrurile pe rand. Altfel, cum?
O zi in ritmuri linistite va doresc!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #229 : Vineri, 29 Iunie 2018, 06:11 »

     In   fiecare  dimineata   este  o alta  dimineata .

              Buna  dimineata  !

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #230 : Vineri, 29 Iunie 2018, 14:22 »


O zi buna !
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #231 : Vineri, 29 Iunie 2018, 20:54 »
Niciodata nu poti sa  stii cand vine "furtuna".. :giggle:

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #232 : Vineri, 06 Iulie 2018, 10:31 »
 

"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #233 : Sâmbătă, 07 Iulie 2018, 06:28 »


Mie mi-a placut maxim! Asa, ca interventie paradoxala. Sau...psihologie inversa.
In cele din urma e un gand bun. Sa accepti ca fiecare zi are partea ei de stres. Si totusi sa o intampini vioi cu...buna dimineata. Pregatiti pentru ce va urma.

Hai, o zi la sfarsitul careia sa va simtiti obositi, poate, dar multumiti si linistiti!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #234 : Duminică, 08 Iulie 2018, 10:32 »
Pluteste in aer...liniste.
Soarele,inca ascuns de nori,trimite mult asteptata-i mangaiere.
Ascult,din balcon,glasuri de ingeri la biserica catolica.

Nevoia mea de a apartine unui grup e de a gasi maturitate si putere de intelegere...

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #235 : Luni, 09 Iulie 2018, 09:15 »
Buna dimineata,



Wonderland - un gand bun si multa sanatate  :)
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #236 : Luni, 09 Iulie 2018, 12:24 »
Multumesc, Gabi  :kissing: Sa stii ca incep sa ma simt mai bine :)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #237 : Marți, 10 Iulie 2018, 08:01 »
Gasita pe net, la fix! O zi cu alegeri fericite!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #238 : Miercuri, 18 Iulie 2018, 08:14 »
Gândul bun al acestei dimineți:
Să nu lăsăm tăcerea să se aștearnă! :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #239 : Sâmbătă, 28 Iulie 2018, 01:17 »
Desi am vizionat de multe ori acest film ma gandeam ca acest citat poate duce  la un Gand bun de dimineata.... traducere facuta de mine -  Achilles si Briseis  la sfarsitul video , sper ca am nimerit-o :
  '' -Iti spun un secret, ceva ce nu va  invata in templu Zeii ne invidiaza , ...ne invidiaza pt. ca suntem muritori ,... pt. ca orice moment poate fi ultimul ,... totul este mai frumos pt. ca suntem sortiti pieririi ,
Niciodata nu vei fi mai frumoasa decat acum  :-[ ,... niciodata nu vom mai fi aici din nou.... ''  :'(

Din TROY :
! No longer available



Deci chiar va rog sa mai spuneti si voi ceva din cand in cand , viata-i scurta si merita sa o traim la maxim !!!