Autor Subiect: Un gand bun...de dimineata!  (Citit de 97312 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #60 : Luni, 25 Noiembrie 2013, 09:24 »
Buna dimineata!

Incepe o noua saptamana ,cu noi provocari si cu noi decizii pe care le vom lua si care ne vor influenta ,nu doar pe noi ,ci si pe cei din jurul nostru.
In viata trecem neincetat pe langa binele pe care ar trebui sa-l facem si ramanem adesea pe langa el fara a-l face,vazandu-ne de drum inainte.pentru ca binele ,in orice forma a manifestarii sale, presupune sacrificiu personal ,iar noi suntem obisnuiti sa primim si mai putin sa oferim.
Va doresc o zi de luni in care sa primiti si sa oferiti dupa bunul vostru plac,fara a uita ca intelepciunea crestina ne sfatuieste sa gasim mai multa placere in a darui decat in a primi.
Va imbratisez pe toti si va doresc numai bine! :kissing:

nickescool

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #61 : Luni, 25 Noiembrie 2013, 17:22 »
Buna dimineata!

Incepe o noua saptamana ,cu noi provocari si cu noi decizii pe care le vom lua si care ne vor influenta ,nu doar pe noi ,ci si pe cei din jurul nostru.
In viata trecem neincetat pe langa binele pe care ar trebui sa-l facem si ramanem adesea pe langa el fara a-l face,vazandu-ne de drum inainte.pentru ca binele ,in orice forma a manifestarii sale, presupune sacrificiu personal ,iar noi suntem obisnuiti sa primim si mai putin sa oferim.
Va doresc o zi de luni in care sa primiti si sa oferiti dupa bunul vostru plac,fara a uita ca intelepciunea crestina ne sfatuieste sa gasim mai multa placere in a darui decat in a primi.
Va imbratisez pe toti si va doresc numai bine! :kissing:

Nu stiu ce sa fac vreau sa ofer o camera pt iarna unui batran  fara adapost,dar imi este teama sa nu dea foc la casa si de asemenea curentul este scump,,,,

silviu

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #62 : Luni, 25 Noiembrie 2013, 20:06 »
io as darui ceva. da' n-am cui :(

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #63 : Duminică, 01 Decembrie 2013, 07:25 »
Dupa o saptamana plina-plina, a venit week-end-ul. Si in loc sa dorm si sa ma odihnesc...m-am trezit la 5.00...Cu o multime de ganduri invalmasite in minte...De vina este ziua de ieri...au fost atat de multe lucruri care m-au impresionat... ::)

In primul rand o mica tigancusa care a aparut la o emisiune pentru copii, Next Star parca se numeste. Imi pregatisem o cafea si cum deja aveam capul plin de probleme, mi-am zis sa iau o pauza. Am deschis TV, am tot butonat pana am dat de emisiunea cu pricina... Nu gasisem nimic interesant pe alte canale (tot mai mult inteleg de ce se numesc "canale"...vad ca tot ce este mai strident, mai grobian, mai non-exemplu se scurge pe acolo...) si m-am oprit la imaginea unei fetite fragile, cu ochi mari si frumosi, dar plini de tristete...din care curgeau lacrimi. Curiozitatea si sensibilitatea sunt doua trasaturi definitorii ale omului, asa ca am urmarit cu atentie...Si m-a impresionat,  de mi s-a pus in nod in gat... Povestea prezentatorul, ca acel copil plapand, cu privire nevinovata, este lovit la scoala, ca ceilalti rad de ea, pentru ca este tinganca.
Poate am facut si eu lucrul asta in scoala, tot ce se poate...Tiganii din scoala erau tintele mele, asa ca... :-[

Gresim de cand suntem copii, si bagam pe toti in aceiasi oala, nu ma refer acum in special la tigani, punem etichete fara sa cunoastem, fara sa intelegem...Si cate traume produc toate astea...Ce o fi in sufletelul unui copil, asa cum era fetita aceea, care nu avea nici o vina, dar se nascuse cu alt ten decat noi?  De ce trebuia sa fie chinuita, marginalizata, umilita? Se vedea un copil educat, era cu mama si bunica ei (niste fiinte modeste, dar cu sperante, priveau fetita lor ca pe centrul universului) si dansa extraordinar de frumos...Si parea un copil motivat, plin de vise...Doar ca era bagata in aceiasi oala cu puradeii aia care-ti sterpelesc de prin buzunare....

La amiaza turul obisnuit, de bunic. Cu caruciorul... :) In zona Bulevardului Coposu, se faceau pregatiri pentru parada militara de 1 Decembrie...Ahhh si mi-am revazut tancurile, marea mea pasiune. Cati ani am lucrat in zgomotul acela de motor duduind de putere...Ma vedeam tanar, terminasem facultatea si fusesem repartizat la o fabrica militara...Imi luasem actele de la personal, decizia de repartizare pe sectie si ma indreptam spre locul in care urma sa raman ceva timp...Uzina aceea era imensa, avea mai multe fabrici, fiecare la randul ei era de fapt un colos...Ca sa ajungi la locul tau de munca, trebuia sa parcurgi pe jos, asa vreo...3 km. I-am parcurs si eu in ziua aceea, am ajuns apoi la un gard inalt. In interior era fabrica si sectia unde fusesem trimis. Arat hartiile portarului si trec. Imi aratase in dreapta, asa ca incercam sa inteleg in timp ce mergeam unde in dreapta, ca atat de multe hale erau.. :o Si dintr-o data una din usile imense s-a deschis si a iesit un bolid kaki care fornaia a putere...Facusem armata la tancuri si imediat am realizat ca nu e tocmai un tanc...Semana...dar nu era tocmai asa ceva...Atat de mult m-au impresionat miscarile care le facea pe platiu, usurinta cu care se rotea, vira...Wow...Privindu-l entuziasmat si plin de admiratie, nu puteam sa banuiesc ca va fi masina care-mi va umple viata pentru cativa ani...Dar sunt 25 de ani de atunci...Timpul a trecut, am facut de atunci atat de multe lucruri, incat am uitat de tancuri, tanchete si alte masinarii din astea blindate...Dar ieri cand le-am vazut pe bulevard m-a luat un fior adanc...M-as fi apropiat mai mult, chiar le-as fi atins, dar eram cu nepotelul si se imprastiase un fum gros de gaze incomplet arse...asa ca repede - repede am plecat de acolo si ne-am "adapostit" in Parcul Elevilor...Doar sunetul il mai auzeam... :)

De acolo ajung in centru, in Piata Mare. Odata loc de executii...Acum plin de chiosculete de Craciun, carusele, ba este instalat acolo chiar si un patinoar. O multime de oameni si de copii...Si iar am avut un flash back...Mi-am adus aminte cand tot asa de un Craciun, parintii ma dusesera la pomul instalat in piata...Si atunci erau atfel de casute, dar langa, in Piata Mica. Erau cu jucarioare, ceea ce se gaseau pe atunci. Ce imi reamintesc este ca am plecat cu buzunarele pline de soldati de plastic, de indieni si de niste animalute...Cand vad acum atat de multe lucruri frumoase, realizez cat de simple si modeste erau jucarioarele acelea...Dar cata bucurie ca le aveam! Si parintii stiau asta...asa ca imi cumparau de fiecare data...Ba mai tarziu, tin minte ca tatal meu, a facut rost de niste forme de soldatei si a pus niste baieti de la el din sectie sa-mi toarne cativa...Cand a venit acasa cu ei, nu mai stiam ce sa fac de bucurie, cum sa multumesc...

Tot impingand la carucior in sus si in jos, m-am intalnit cu directoarea scolii generale in care am invatat...acum vreo 40 de ani. Se tine extraordinar de bine,  fost intotdeauna o femeie energica si voluntara. Viata ei a fost scoala, Nu a stiut nimic in afara de "elevii ei" si "scoala ei". Tot universul ei era acolo, in scoala din Piata Cluj. Am salutat-o, mi-a raspuns plina de bucurie, m-a intrebat apoi de copilas..Am vazut si am simtit eu ca e un pic incurcata, ca nu reuseste sa ma recunoasca. Eram si imbracat de iarna, cu caciulita pe cap...si cred ca m-am schimbat si eu un pic... ::) Avea pofta de a povesti, asa ca am insotit-o in drumul ei. Stiam unde sta, asa ca m-am facut ca pe acolo mi-e drumul. Mi-a spus de profesori, de ce mai stie de fiecare, de cati elevi cu care mai tine legatura...M-a mahnit enorm sa aflu ca diriginta mea a murit acum 4 ani, la Bucuresti...De atat de multe ori imi propusesem sa-i iau urma, sa aflu unde sta in Bucuresti si s-o vizitez...Imediat dupa ce terminasem noi scoala, in 76 se mutase si de atunci nu mai stiam nimic de ea...A fost o femeie deosebit de frumoasa, rafinata si culta. Isi crestea singura fiica, care tin minte ca era atunci la arte plastice...Dar uite ca n-am ajuns sa o revad...Acum e prea tarziu...Am inghitit un nod mare si am ascultat-o pe doamna directoare in continuare. Extrem-extrem de lucida, imi spunea ca a fost chemata de sectiile germane care facusera un fel de intalniri in Germania si ca-i platisera tot, drum, masa, tot tot absolut tot. Apoi o luasera pe la ei pe acasa, asa ca si-a petrecut adevarate vacante...Era foarte entuziasmata si multumita ca lumea n-a uitat-o...Da, dar lumea ceea e "germanica", noi romanii uitam cam repede, tot ce ni se intampla bun "din vina cuiva"...Il punem undeva in memorie, suntem usor nostalgici, dar atat...Nu recunoscatori, nu incercand sa-i aratam omului acela cat ii datoram...Cam asa cum am procedat eu cu diriginta mea, d-na Poleac Ioana... :-[

Am venit acasa un pic ravasit, nostalgic, sensibilizat, cu amintiri reimprospatate...Aveam de lucru, dar m-am trantit in pat, cu ochii pe pereti...Spre seara, suna telefonul, era un amic..."Te-ai vazut la Protv?" Nu, nu vazusem stirea, uitasem pur si simplu ca o reporterita din Sibiu ma sunase cu cateva zile in urma si ma rugase sa-i dau un interviu...Ce-i de la Bucuresti inclusesera ceva din acel interviu intr-un subiect mai larg...Asa ca aseara, o multime de telefoane, Email-uri de la persoane care vazusera emisiunea si apoi dadusera de mine...Asa ca am avut o seara plina. Placuta, foarte placuta. Imi place sa comunic cu oamenii, imi place mult sa stiu ca pot face ceva...Reactia de aseara mi-a reamintit de euforia primilor intrati, in martie 2010, atunci cand fusesem prezentat la Antena 1...Si daca a fost ziua nostalgiilor, mi-am adus aminte de fiecare dintre cei intrati atunci...De unii stiu, ne intalnim, discutam la telefon, de altii insa nu mai am nici o veste...Ne-am petrecut niste momente minunate impreuna...imi aduc aminte cu drag...Tare mi-as dori sa stiu ca sunt bine, ca au o viata linistita si placuta!

Cu gandurile acestea am adormit, cu acestea m-am trezit...

Va doresc sa aveti o zi frumoasa, sa va bucurati de ea!

Offline elenuca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #64 : Duminică, 01 Decembrie 2013, 08:56 »
buna dimineata gigi,
buna dimineata tuturor,
n-as spune ca sunt patrioata, nici macar steag nu am arborat la balcon, desi mi-a trecut de cateva ori prin minte, dar tot ce se intampla in jurul meu, pe strazi ,la radio,tv, parca te determina ,un pic, sa traiesti alfel ziua aceasta,mai intens, mai vesel......Fiica mea, care trebuie sa finalizeze un mare proiect azi, imi spunea ca si ea, cu toate grijile, simte acest lucru.
oricum, de mult am costatat ca degeaba imi plang de mila, nu rezolv nimic .........asa ca mai bine incerc sa-mi ofer, cat pot, clipe frumoase, dar mai cu seama sa identific ceea ce-mi face placere.E minunat cate lucruri ma bucura, si cu ce putin efort!Le multumesc celor care au inspiratie si cauta timp sa scrie,sa posteze atatea lucruri interesante, vesele, ,placute, utile.nici nu stii cum trece timpul,dar trece placut..
astazi imi voi oferi o plimbare prin bucuresti,prin centrul vechi,sunt noua pe aici, si am multe de vazut.
sunt deplasata sau insistenta daca intreb ce este cu intalnirea de la Caru cu bere?n-am indeplinit limita celor 50 de postari....stiti-cine cere nu piere, ( stiu, nici nume bun n-are, ha!!!!!!!)

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #65 : Marți, 03 Decembrie 2013, 08:09 »
Dumitru Constantin Dulcan:-"Ce inseamna iertarea?Din punct de vedere spiritual,
inseamna pace si armonie.Din punct de vedere stiintific,prin iertare,la nivelul ADN,modelul negativ este pur si simplu sters si se instaleaza in corp o buna chimie si un echilibru energetic.E fantastic,e pur si simplu ca resetarea unui computer.''
Astazi e Luna Noua.O zi buna pentru noi proiecte,noi inceputuri.
O zi PLINA sa aveti. :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #66 : Sâmbătă, 07 Decembrie 2013, 08:19 »
Am revenit pe aici...Asa cum va si ma "preveneam" am o perioada, in care mi-e greu sa suflu liber si macar cateva minute...
Greu nu inseamna si neplacut, pentru ca daca faci ceva ce-ti aduce bucurii, atunci nu simti cat lucrezi...De fapt asta am si cautat...sa aleg ceva care-mi placere... :) Si spre bucuria mea, am gasit... :pleasantry:

La Sibiu a nins usor, speram sa ma trezesc si sa vad totul alb pe fereastra...Dar se pare ca zapada mai intarzie...Dar nu-i bai, eu sunt aici, o astept. Cu dor, ca tare-mi place sa umblu pe poteci albe...

In fiecare amiaza ies cu copilasul la plimbare si tinta noastra este, desi el inca n-are cum sa inteleaga ce se intampla acolo... ::), Oraselul de langa Primarie...Tare fain e acolo...Casutele alea cu turta dulce, cu alune prajite in crusta de zahar...Ahhh si cel mai mult imi place atelierul de patiserie pentru copii...Excelenta idee! Sunt adusi acolo copilasi, sunt imbracati cu sortulete, cu bonetici si invatati sa faca turta dulce, sa o picteze apoi...Ma tot uit pe geam cat de atenti sunt la explicatii si cat de cuminti...Cine zicea de copii ca sunt rai? Da sunt rai, daca nu stii ce sa le oferi si n-ai cu ce sa-i atragi...Nu stii sa le trezesti interesul...

Uite asa tot plimbandu-ma eu dintr-un cap al altuia a centrului, ma intalnesc cu o gramada de oameni pe care nu i-am mai vazut de mult...Am stat cam ascuns...asta e adevarat...Mi-am facut cercul meu de prieteni, tabieturile mele, mi-am fixat cateva locuri in care ma simteam confortabil si...atat. Restul nu exista...

Simt in sfarsit atmosfera de sarbatoare...Ani de zile activitatile mele ma tineau doar in birou in perioada asta si nu puteam gusta decat...munca. Anul asta cu toata nebunia de la Sibiel, reusesc sa strecor o ora de plimbare...Si tare bine imi face...Ma simt atat de bine, sunt atat de bucuros. Si de copil...pt ca inevitabil leg sarbatorile de copilarie!

Va doresc sa fiti copii!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #67 : Luni, 09 Decembrie 2013, 07:14 »
Se simte ninsoarea în aer și prin dulcele târg... O aștept cu nerăbdare, pentru că ninsorile scot la iveală copilul din mine.
Da, Gigi, bun gând, să ne lăsăm în voia copilului din noi care se bucură, se entuziasmează, se înveselește, mânat de curiozitate si de dorința de a cunoaște și de a înțelege. Să lăsăm îngrijorările, să ridicăm barierele, sa dăm o șansă copilului din noi de a privi lumea cu încredere si optimism.

O săptămână în armonie cu noi înșine și cu ceilalți, vă doresc!

PS - unde e frezya, începusem să mă obișnuiesc cu gândurile ei bune de dimineață? ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #68 : Duminică, 15 Decembrie 2013, 06:51 »
Uneori ne pierdem în lecturi gen self-help, motivaționale, sau alte sofisticate tratate despre cum să fim mai buni, mai înțelepți, mai bogați, mai încrezători, mai capabili de comunicare si relații pozitive, mai fericiți.
Uneori nu facem decât să complicăm ceea ce ar putea fi atât de simplu - să ne bazăm pe bunul simț.

Hm mm...poate că ceea ce spun eu acum nu prea se încadrează în tema si spiritul topicului. Hai să reformulez:
Să căutăm bucuria lucrurilor simple. Să învățăm din înțelepciunea zicerilor populare. Ele conțin gânduri bune, formulate simplu si atât de ușor de înțeles. Si atât de valoroase prin efectul practicării lor.


1. Să privim mai mult în curtea noastră decât în cea a vecinului. Asta ne scutește de multă frustrare, de efectul negativ al invidiei asupra stării noastre de bine. Ca să nu mai vorbim că ne ajută să ne bucurăm de ce avem, suntem. Ne ajută să ne concentrăm pe nevoile noastre reale și să ne canalizăm spre împlinirea lor. În loc să îi invidiem, putem să îi admirăm. Așa, s-ar putea să devenim mai receptivi la a vedea și a înțelege ce i-a ajutat să obțină, să realizeze lucrurile pentru care-i invidiem.
2. Să vedem bârna din ochiul nostru, mai puțin paiul din ochiul celuilalt. Asta ne face, cu siguranță mai toleranți. E mai ușor să acceptăm greșelile celorlalți dacă reflectăm la ale noastre proprii. Si, apoi, e mai util să vedem ce putem schimba în noi decât să ne angrenăm într-o inutilă si epuizantă revendicare a schimbării în celălalt.
3. Să zâmbim mai des, să ne încruntăm mai puțin. Ridurile de expresie din jurul ochilor, gurii sunt mai plăcute decât încrețiturile date de încruntare și expresii acre, răutăcioase.
4. Dacă nu poți să faci bine, măcar să nu faci rău. Asociat cu grija de a gândi înainte de a deschide gura, asta ne ajută să ne autoeducăm, să ne cultivăm capacitatea de a ne abține de la ironii, răutăți gratuite.
5. Ce ție nu-ți place altuia nu face - asta mi se pare un adevărat corolar. Dacă ne bazăm pe empatie, toate celelalte vin în mod natural.

A nu se înțelege că mă erijez în vreun înger de bunătate și seninătate. Om sunt și eu, supus greșelilor și slăbiciunilor.
Încerc să învăț să fiu atentă la mine si să învăț din greșeli.

De fapt, cred că astea ar fi gândurile mele bune, din această dimineață: să ne bucurăm de lucrurile simple, să ne lăsăm impregnați si ghidați de bun simț și să fim pregătiți să învățăm din orice, de la oricine.

O duminică pur si simplu frumoasă, tuturor!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

silviu

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #69 : Luni, 23 Decembrie 2013, 09:49 »

 ::)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun in seara de ajun!
« Răspuns #70 : Marți, 24 Decembrie 2013, 20:22 »
Gigi, daca s-ar face asa un brad, cu toti cei din Singles Camp, trecuti si prezenti, cat de mare ar fi bradul?
Si daca bradul asta te-ar imbratisa cu drag, prietenie si recunostinta cat de mare s-ar face inima ta mare?

Hai sa facem un brad zambitor si sa colindam lumea cu iubire si speranta! Craciun fericit, tuturor!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #71 : Miercuri, 25 Decembrie 2013, 11:55 »
Craciun Fericit !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #72 : Miercuri, 22 Ianuarie 2014, 08:22 »
O îmbratisare pentru fiecare. Mi-ar plăcea sa scriu mai multe despre cat valoreaza o imbratisare. Pentru ca e timpul sa fug la munca, apelez la o varianta mai simpla - citate si link spre ce ce au spus altii. ;)
Azi e ziua imbratisarilor! Chiar daca e un sablon, fiecare zi e buna pentru imbratisare. De fapt, de minim 4 imbratisari.Ideal minim 12 pe zi.
Nu e de gluma, e dovedit stiintific

Avem nevoie de patru imbratisari pe zi pentru a supravietui. Avem nevoie de opt imbratisari pe zi pentru a ne mentine. Avem nevoie de doisprezece imbratisari pe zi pentru a creste. Virginia Satir

http://stiri.tvr.ro/21-ianuarie-faceti-un-gest-simplu-si-cald-de-ziua-imbratisarilor_39432.html

Hai sa ne vedem pe seara si sa spunem în cate imbratisari ne-a fost ziua, ce ziceti? Nu ezitati, nu asteptati, fiti voi cei care ofera primul.  :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline lucian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #73 : Miercuri, 22 Ianuarie 2014, 09:54 »
wonderland..uite iti trimit o imbratisare,chiar daca si numai una virtuala..ptr toate articolele minunate ce le scrii  :kissing: :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #74 : Miercuri, 22 Ianuarie 2014, 09:56 »

Multumesc, Lucian. Evident, la o imbratisare se raspunde cu o alta imbratisare. virtuala. se achita in real, la Carnaval ;D

Oups, ieri a fost marti, 21 ianuarie.
Dar, putem continua si azi:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.