Autor Subiect: Chiar toate relațiile au final previzibil?  (Citit de 13826 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #15 : Marți, 09 Septembrie 2014, 08:17 »
După mine, când mai sunt și copii, situația se mai complică, având ceva în comun și cu fostul partener 1

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #16 : Miercuri, 10 Septembrie 2014, 16:05 »
Traim intr-o lume unde anormalitatea este regula si normalitatea exceptia. Fiecare persoana ( indiferent de sex) are un trecut, acest trecut implica la majoritatea si cate unul sau mai multi copii. Este firesc sa pastrezi legatura cu fostul/fosta, aveti multe in comun, dar mai ales copii. Prin urmare o relatie decenta cu vechiul partener nu trebuie sa fie un impediment in noua relatie.
In mod normal, cand doi oameni (din diferite motive) au ales un alt drum decat cel comun, ar trebui sa pastreze o relatie decenta, cordiala, in limitele bunului simt si al normelor sociale. In aceste conditii este mai mult decat ridicol ca legaturile firesti dintre parinti si copii lor sa creeze "dezordine in paradis", cu aspecte de gelozie sau altele. Conditia esentiala a normalitatii este ca, partenerul cu copii (cel mai ades tatal copiilor) nu isi doreste doar relatii firesti cu copii ci si relatii sexuale cu mama lor, dand un caracter dublicitar relatiei. In aceste conditii este evident ca ies scantei, toate partile implicate in relatia de "triunghi amoros" simtindu-se aiurea.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #17 : Joi, 11 Septembrie 2014, 01:17 »
... Conditia esentiala a normalitatii este ca, partenerul cu copii (cel mai ades tatal copiilor) nu isi doreste doar relatii firesti cu copii ci si relatii sexuale cu mama lor, dand un caracter dublicitar relatiei. In aceste conditii este evident ca ies scantei, toate partile implicate in relatia de "triunghi amoros" simtindu-se aiurea.

Ai putea, te rog, sa reformulezi ?

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #18 : Joi, 11 Septembrie 2014, 07:59 »
Eu sa reformulez? O

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #19 : Joi, 11 Septembrie 2014, 08:32 »
O sa traducce aminteles, adica,
oricum o sa ai probleme, ori din partea copiilor, careo sa te injure ca i-ai neglijat, ori din partea noii partenere, careo sa devină geloasă !

Offline nina_nicoleta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • ATENTIE ! SINGLES CAMP - CREEAZA DEPENDENTA.
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #20 : Joi, 11 Septembrie 2014, 10:59 »
   Referitor la ce zici tu Gigi ... constient fiind de ceva nu te poti arunca cu capul inainte doar de dragul de a avea o relatie sau de dragul de a incerca, pentru ca e gresit sa avem tipare. ...Consider ca noi suntem creati dupa niste tipare (genetice si sociale) .... atunci sa nu ne miram ca poteca pe care calatorim in calatoria  ce se numeste "viata" .... este pavata cu tipare.
   Poate mai sunt si oameni care stiu ce vor ... sunt psihologi din fire .... dar nu au un vocabular dezvoltat in acest domeniu pentru a fi mai explicit ....  cati dintre noi se duc la piata sa cumpere mere si cumpara mere stricate pentru ca doar asta a gasit?![/b]
nina_nicoleta

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #21 : Joi, 11 Septembrie 2014, 13:47 »
Multumesc Florin1968 pentru traducere! Mesajul meu era de fapt pentru Onix si specific pentru pasajul pe care l-am citat.

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #22 : Joi, 11 Septembrie 2014, 14:20 »
Ei, cred ca iti va traduce si Onix !

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #23 : Joi, 11 Septembrie 2014, 18:30 »
Lasa Florine, ca ii "traduc" eu !
Este adevarat ca am scris o fraza aiurea, in timp ce vorbeam la doua telefoane (dar evident asta nu are importanta, trebuia sa citesc textul inainte de a-l posta) am inteles mesajul tau.
Mesajul meu era urmatorul : In mod normal persoana cu copii trebuie sa se rezume la relatii cu acestia si relatii cordiale si civilizate cu fostul partener, fara a da un caracter duplicitar relatiei. Exemplificand : Un el se mai duce si la fosta sotie (asa in amintirea vremurilor trecute, sa faca si altceva decat sa vorbeasca despre  copii), actuala iubita afla si evident ies scantei. Acum ai inteles?
Fosta sotia spera sa se intoarca acasa, iubita spera sa o ia de nevasta, iar lui ii place asa, in trei, desi a divortat de mai multi ani. Aceasta este speta la care ma refeream si pe care o intalnesc la tot pasul, la mai multe cupluri (cuplu inseamna o pereche, in discutie..... sunt mai multi de trei...in general...) :)
Multumita de explicatie?!

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #24 : Joi, 11 Septembrie 2014, 18:48 »
Uite ca ma amestec iar in discutie, sa zic ca mai sunt si unele exceptii, ca poate fosta sotie are acu pe unu nou, si ,,dijeaba" se duce tatal , cica, sa-si mai vada copiii, ori fosta sotie e plecata peste multe tari, iar tatal e ramas in Romania noastra frumoasa !

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #25 : Joi, 11 Septembrie 2014, 22:43 »
Da Onix, acum am inteles clar. Multumesc pentru "traducere"!

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #26 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 09:38 »
Nu te amesteci in discutie, doar dezbatem diverse subiecte  ;)
Speta relatata de tine se departeaza cumva de la subiectul finalului previzibil al relatiilor, dar nu cred ca se supara nimeni daca extrapolam ideea initiala
Aici este vorba despre aberanta si interminabila lupta dintre fostii parteneri, evident in detrimentul copiilor. Din nefericire partenerii (indiferent de sex, dar recunosc mai ales femeile) isi exprima frustrarile, orgoliile (si nu numai) impotriva celuilalt partener folosind drept "arma" copilul. Este o masura de neinteles si foarte ades justificata prin tot felul de explicatii usor nefondate.
Foarte des intalnesc astfel de situatii, uneori reusesc sa "dreg" macar un pic situatia, alteori......vorbesc la surzi, cert este ca interesul superior al copilului este grav lezat , dar....cum spuneam despre normal si anormal......
Stiu ca prin aceasta opinie imi voi atrage "bile negre" dar este o realitate de necontestat.
Sfatul meu pentru tati si mame ce nu mai au in custodie comuna copii (desi actualele reglementari stabilesc clar acest lucru) este sa fie perseverenti, sa incerce din rasputeri sa nu renunte la copii lor. Acestia nu cunosc toate "culisele" luptei si evident nu inteleg ce se intampla, iar peste ani se considera abandonati.


Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #27 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 09:52 »
Banuiesc că tu, Onix, ești cumva pe funcție de moderator la secțiunea ,,Chiar toate relațiile au un final previzibil ,, ,așa e ?

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #28 : Vineri, 12 Septembrie 2014, 13:03 »
Nu Florine, nu sunt si nici nu intentionez sa devin!  Doar ti-am raspuns .
Subiectul este initiat de wanderland, iar eu n-am facut decat "sa-mi dau cu parerea". Aspect pe care il fac destul de rar in cadrul site-ului....

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Chiar toate relațiile au final previzibil?
« Răspuns #29 : Miercuri, 07 Ianuarie 2015, 07:43 »
Florin1968, atacul la persoana duce intotdeauna la un final previzibil al relatiei :). Iar postarea off topic pune punct final dezbaterii :)

Nu am exclusivitate, nici nu exista un rol de moderator pe care cineva sa si-l revendice. Eu sunt gazda, pentru ca am inititat subiectul. Si atat.

Onix - cred ca subiectul cu folosirea copiilor ca arma - merita un topic separat. Ce zici?

Acum, intr-o incercare de a detensiona atmosfera si debloca discutia pe acest subiect, imi vine sa zic si sa ma contrazic:
Nu toate relatiile au un final previzibil. Unele au un final atat de imprevizibil incat ramai perplex si iti amintesti ca viata bate filmul. :)

Previzibil e finalul relatiilor, in care asa cum spui tu, nu tii seama de semne, ori de dezechilibrul intre dorintele si asteptarile celor doi.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.