Autor Subiect: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014  (Citit de 27729 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #15 : Luni, 06 Ianuarie 2014, 12:13 »
Inscrierea la microbuz se face ca pentru revelion ?  Sau mai intai asteptam pe mail confirmarea pentru a plati ? Deja ideea unei alte ocazii de a-l asculta pe Viorel este tentanta.
Multumesc tuturor

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #16 : Luni, 06 Ianuarie 2014, 14:41 »
Nu, aici nu este necesar. Microbuzul este inclus in tarif, pt ca oricum avem nevoie de el in zona. Doar inainte o sa incerc sa aflu cine urca si de unde, pt a comunica firmei de transport. Nu este nici un pericol sa fiti mai mult de 20, capacitatea maxima a microbuzului, asa ca nu este nevoie de lista.

Offline CRINA 01

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 29
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #17 : Miercuri, 08 Ianuarie 2014, 18:04 »
Tania, Adina, nu refacem gasca? Viorel si Rada sunt de baza   *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #18 : Luni, 20 Ianuarie 2014, 15:55 »
Am verificat prognoza meteo pentru urmatorul interval. Zice asa ca vremea in zona montana Cindrel - Paltinis va fi uscata pana la sfarsitul lunii, dar in 1 se anunta ...fulgi!  *|* :dance: *|* Deci daca nu o sa fie chiar pasi in zapada, macar sa ne ninga un pic...

Am discutat la statia meteo de la Paltinis, mi-a confirmat ca nu o sa ninga consistent cel putin pana prin 10 februarie..Dar probabil ca ceva fulguieli o sa fie. Intentia mea era sa facem drumetia undeva in Cheile Cibinului, dar cum acolo nu avem deloc zapada, cel mai probabil ca vom urca din Paltinis. Acolo pe partia de la Arena Platos se mentine zapada aruncata de tunuri, nu e atat de cald sa se topeasca, plus ca acum vremea este in racire. Pe culmi este ceva zapada, nu stiu cat de consistenta este. Dar saptamana asta o sa va pot spune din experienta mea cum se urca...

Oricum cine se decide pentru drumetie trebuie sa aiba la ei:
- rucsacel in care sa aveti cele obisnuite, plus acum e buna si o fasa elastica
- gheata de munte care sa nu permita intrarea apei (sau date cu spray special pt asta sau daca sunt goretex sau ceva asemanator atunci nu mai e nevoie, au si protectie hidro).
- parazapezi - adica jambiere care sa nu permita udarea pantalonului in zona inferioara.
- panatalon elastic dar termic, sa mentina caldura. Sa nu fie ceva greu si fix - apropo blugii sunt o catastrofa pe vremea asta
- in partea superioara sunt foarte bune tricourile sintetice care lasa corpul sa respire, dar in acelasi timp si mentin caldura. Nu sunt indicate cele de bumbac. Transpirati, ele nu au posibilitatea sa se usuce pe voi, dau disconfort. Pt bluze: sunt acum tot felul de canadiene cu polar inauntru si cu protectie hidro pe exterior, sau usoare cu puf, oricum ceva comod in care sa nu transpirati rau..o sa aveti tendinta sa va tot deschideti la haina si o sa sfarsiti prin a raci.
- caciula, iar cine stie care are probleme cu gatul sa-si ia tip cagula, sa traga aer prin priza.
- bat sau bete de trekking - de data asta sunt foarte importante. In zona alpina nu o sa gasiti de data asta bete cu care sa va ajutati, asa ca trebuie sa aveti sprijin la voi. Si credeti-ma iarna veti avea mare nevoie
- acum f.important si subliniez: aveti neaparata nevoie de crampoane anti alunecare (nu cred ca e cazul de coltari, nu vom da de zapada groasa sub care sa fie gheata), dar oricum, ninge nu ninge, pamantul este in multe locuri inghetat si se aluneca foarte rau. Ghetele nu sunt suficiente, va pun din proprie experienta: e un cosmar sa cobori pe zona inghetata fara crampoane. Ele poarta la magazine tot numele de coltari, dar sunt de fapt crampoane.
Uite pun o poza sa intelegeti despre ce este vorba:



sau



Zilele urmatoare merg pana la Gaujoara, cel mai probabil acolo sa urcam...Fac traseul sa-l vad eu mai intai, sa fiu sigur ca e ok.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #19 : Luni, 20 Ianuarie 2014, 17:30 »

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #20 : Luni, 20 Ianuarie 2014, 23:57 »
Venim cu drag si cu sufletul deschis . Astept sa revad oameni deschisi la suflet si la minte si sa cunosc altii noi ! Mai este putin pana ne revedem.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #21 : Marți, 21 Ianuarie 2014, 12:46 »
multumim pentru informatii, Gigi. am fost de mai multe ori la decathlon, nu am gasit astfel de crampoane antialunecare; parazapezile sunt la 60 lei iar betele de trekking in jur de 200 lei. wow, ce mai investitie! arata bine crampoanele din poza, unde le putem gasi?  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #22 : Marți, 21 Ianuarie 2014, 12:56 »
Da, echipamentul de munte si mai ales cel de iarna nu este ieftin...Chiar si cel pt amatori, asa cum sunt astea...De cele profi nu te poti apropia...Sa va dau cateva repere: o pereche de ghete de munte, pt iarna, termice si hidrostop pleaca de la 1000 EUR, o bluza cu puf - de la 800 EUR. Chiar si o caciula goretex este 100 EUR...Un echipament complet, cu cort, cu asigurari, tot absolut, costa cam 4500 - 5000 EUR.

Crampoanele pe care le-am pus eu in poza se gasesc intr-o varianta aproximativa la Hevis, sunt 60 RON. Asa am eu si sunt foarte bune. Se leaga pe gheata, nu sunt tip soson. Cele de plastic sunt mai usor de montat, au si aderenta mai buna uneori, dar nu se gasesc decat la magazine specializate pentru echipament de munte.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #23 : Miercuri, 22 Ianuarie 2014, 09:35 »
Vad ca au aparut elemente noi in prognoza meteo pentru urmatoarea perioada. De unde se zicea ca o sa fie mai rece, dar uscat...ceea ce nu-mi placea deloc... :(, acum vad ca ne promit fulgi si chiar un pic de ninsoare. Sambata in 01. februarie, sus are sa fie destul de rece, insorit dar cu dinti..- 4 grade ziua. Asta inseamna ca va trebui sa fiti bine imbracati...Parerea mea, daca aveti cagula, luati-va una pentru ca o sa vedeti ce bine este sa trageti aer si macar un pic incalzit in voi, in locul celui rece...Efortul face ca inspiratia nazala sa nu mai fie suficienta, trebuie completata cu cea bucala...Daca 4 ore trageti incontinuu aer rece si nu sunteti obisnuiti cu asa ceva, va paste o raceala.. Asa ca urmati-mi sfatul cu cagula...Gasiti la Decathlon...

Apropo de crampoane, alea sunt bune oricand..Tinute in masina pt ca niciodata nu se stie cand trebuie sa mergeti pe un drum tranformat intr-un patinuar. Dincolo am vazut pe multi cu astfel de accesorii, cand e gheata pe strada..

Offline lucian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #24 : Joi, 23 Ianuarie 2014, 10:33 »
uff chiar acu 2 zile am vazut crampoane in Danemarca la 39 DKK,aproximativ 6 euro..as fi luat ptr toata lumea daca aveam cu ce sa le trimit

Da pana la urma ia zi Gigi,asa echipament aveai acum 30 ani cand mergeai pe munte?Oare nu se mai plimba lumea pe munte daca nu avea echipament high tech ultima generatie? :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #25 : Joi, 23 Ianuarie 2014, 11:43 »
E adevarat se mergea cu ce avea fiecare. Bocancii era lustruiti si dati cu grasime sa nu ia apa, de unde insulated sau geox sau goretex?  ??? Nu erau materialele sintetice izoterme, purtam lana la greu...Corturile erau simple, majoritatea insa mergeau doar cu foaie de cort si se descurcau acolo...Betele si monturile erau prea grele...

Doar ca totul evolueaza si primim un confort nesperat...De ce sa cari conserve pe munte, cand sunt batoane, produse vidate, cutii izoterme...de ce sa te chinui cu ciorapi in care transpiri si ti se aduna in gheata...De ce sa cari kilograme de bumbac si lana uda dupa tine, cand ai materialele astea in care nu transpiri si sunt ultrausoare...Sunt acum ghete care-ti tin glezna fixa de poti alerga pe pietre, fara sa patesti nimic...Sunt atatea lucruri care-ti fac viata usoara in munte si mai e ceva, muntele devine mai accesibil pt multi...Cu echipament vechi urcau sa stii in mare majoritate doar cei bine pregatiti...Acum echipamentul face 30%...Bineinteles ca tu trebuie sa faci restul... :)

Si vine un moment cand te si obisnuiesti cu usorul si confortul... :) Tare iti e greu sa revi la ceva ce ai lasat in urma...Stii cum e Luci, ca si telecomanda de la TV. Ia ascunde-ti remote control-ul si vezi cat de bine e sa te tot ridici si sa apesi pe butoane ca sa schimbi programul... :)

Offline lucian

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #26 : Joi, 23 Ianuarie 2014, 11:57 »
hehe,foarte frumos argumentat,jos palaria :) iar cu telecomanda ai pus sare pe rana :D
ce ma enerveaza la culme uneori este faptul ca deseori gasesti afara produse  mult mai ieftine ca in tara..
si ce diferente de venituri sunt...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #27 : Joi, 23 Ianuarie 2014, 13:50 »
E clar ca e mai ieftin acolo si de mai buna calitate. Stiu sigur de exemplu ca la anumiti detergenti reteta este diferita, as ca platim mai mult pt mai prost. N-am vrut noi sa intram in UE?  ::)

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #28 : Joi, 23 Ianuarie 2014, 19:18 »
 Azi am fost la Hervis sa-mi iau crampoane si m-am intors cu inca o pereche de bocanci. Crampoane nu aveau,dar mi-am luat niste bocanci... O0

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13261
Re: Pasi in zapada 31 ianuarie - 2 februarie 2014
« Răspuns #29 : Vineri, 24 Ianuarie 2014, 13:55 »
A venit si momentul sa ne ocupam de transport. Sa deschidem lista si sa vedem cine urca din Bucuresti si daca sunte persoane care urca de pe traseul Pitesti - Valcea Sibiu. Detaliile despre locul, ora de plecare, masina, sofer am sa vi le dau cel tarziu luni. Acum sa vedm odata cati urca. Dupa cate stiti transportul este inclus, deci nu e nevoie de nici o alta plata.

Deschid lista:
1.
2.
3.