Autor Subiect: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie 2014  (Citit de 16496 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #15 : Luni, 10 Martie 2014, 22:46 »
interesant - dar rasp il pot da abia joi seara ... Sper ca pana atunci sa mai fie locuri...

Offline Sky_blue

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #16 : Miercuri, 12 Martie 2014, 23:09 »
interesant - dar rasp il pot da abia joi seara ... Sper ca pana atunci sa mai fie locuri...
..

Offline Sky_blue

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #17 : Joi, 13 Martie 2014, 00:14 »
Buna seara !" Rasfoind" forumul, am concluzionat ca nu am mai scris de luni bune...
Abia astept sa ne vedem in Predeal, este prima mea iesire.....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #18 : Joi, 13 Martie 2014, 06:56 »
Mai este foarte putin si o sa ne intalnim Sky_blue! Si sper sa avem acolo...cer albastru! Sa fie o drumetie de primavara calda...

Mari_a

  • Vizitator
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #19 : Vineri, 14 Martie 2014, 18:02 »
Din Bucuresti, pleaca cineva cumva cu vreo masina?  Ar putea sa mai ia niste fete?  ::)     :D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #20 : Marți, 18 Martie 2014, 22:26 »
Deci nimeni...  :-\

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #21 : Miercuri, 19 Martie 2014, 07:29 »
S-ar putea sa aveti noroc de vreme buna si sa gasiti cam asa prin Predeal

@ Dominic Cristofor, Cabana Poiana Secuilor, Predeal, Romania (RO)

Oricum ar fi sa va bucurati, sa va distrati si sa ne povestiti si noua :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #22 : Miercuri, 19 Martie 2014, 08:29 »
Sper, am vazut cateva poze pe facebook de la un amic care face enduro. Posta de acum o saptamana astfel de poze...La noi insa acum 2 zile culmile de peste 1000 m s-au invelit un pic in zapada. Chiar vreau sa sun azi la Predeal sa vad cum se vede de jos...

Offline 4EVER YOUNG

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #23 : Miercuri, 19 Martie 2014, 09:43 »
Buna ziua,mai e putin pana la intalnirea de vineri.M-am incarcat cu voie buna,chef de duca si bucuria de a cunoaste oameni noi.Eu voi ajunge in Predeal in jurul orei 12 sper ca nu vor fi probleme cu cazarea la acea ora.Mai ajunge cineva asa devreme?
  Astept pe forum mai multe detalii.Pana atunci va doresc tuturor o zi frumoasa si mult soare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #24 : Miercuri, 19 Martie 2014, 12:30 »
Pai nu degeaba nickname-ul tau...Debordezi vad de dorinta de voie buna...Este printre lucrurile foarte importante in viata. Sa fi pozitiv, sa privesti doar spre lucrurile bune...Ma bucur ca o sa te cunosc!  :)

Urmeaza sa ne intalnim la locatie, este posibil sa ajungem cam in acelasi timp. Daca nu, am sa las eu totul pregatit acolo, dupa cum spuneam, vreau sa fac o recunoastere pentru traseul din prima zi.

De completat nu mai am prea multe, decat ca o sa fim in jur de 11 - 12 persoane...
Maine am sa comunic si cum e sus, sa revedem odata echipamentul. Spuneam ca la Sibiu la cota +1000 este ceva zapada, deci e posibil ca si acolo sa avem parte pe traseu de astfel de portiuni. Atunci ar fi bine sa aveti la voi si parazapezile si crampoanele....Dar repet, revin cu informatii.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #25 : Joi, 20 Martie 2014, 07:51 »
Deja ma vad pe munte... :dance: :dance: :dance: :dance: Dupa o saptamana in care am lucrat de dimineata pana noaptea tarziu, vine vremea sa ma destind un pic...Si unde mai bine decat pe munte si cu cine mai bine decat cu voi....Cu o parte am batut o multime de carari, cu altii acum incep...
Ah, abia astept sa scap de saptamana asta...Sa vina week-end-ul!!!! *|* *|* *|* *|*

Offline 4EVER YOUNG

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #26 : Joi, 20 Martie 2014, 09:05 »
La multi ani tuturor de ziua internationala a fericirii.Anul acesta am decretat ca o vom sarbatori minim 7 zile asa ca pe unii dintre noi ne va prinde la Predeal. *|*.Pentru cei care nu au avut timp sa isi faca antrenamentul in vederea drumetiilor  :worthy: as propune pentru vineri de incalzire un traseu scurt pana la trei brazi si poiana secuilor(cu acordul organizatorului si daca sunt si alti doritori).
   Pana ne vom cunoaste fiti fericiti.E obligatoriu cel putin 7 zile de acum inainte.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #27 : Joi, 20 Martie 2014, 11:58 »
Am scris si intr-o parte si in cealalta... :( M-am cam imprastiat cu informatiile. Oricum acum suntem pe ultima suta...si nu mai e nevoie de cumulare, deja stiti ceea ce era important.

M-am uitat acum pe vreme: O sa avem soare, fara nori, deci fara sanse de precipitatii....Sper sa fie asa cum arata cei cu meteo, adica SUPER!!!

Pun aici cu copy/paste postarea despre program care apare pe celalalt link, la Actiuni Curente:

"In prima seara nu avem organizata masa. Avem doua variante, sa iesim la o plimbare in Predeal si cu ocazia asta sa mancam undeva, sau sa ne luam ceva de mancare cu noi si sa improvizam cina ad-hoc...Cred insa ca e mai complicat. Facem a doua zi asta, o sa aduc tot ce trebuie pt grill...

Iesim un pic vineri, apoi vedem cum e atmosfera, eu o sa am cu mine laptop-ul si muzica asa ca imediat improvizam ceva...

A doua zi, dupa micul dejun, impreuna cu cineva care vine cu masina (sper sa fie cineva...), am sa merg sa las microbuzul in Azuga, pt ca acolo coboram de pe traseu si nu vreau sa depindem de mijloace de transport in comun...Coboram si pt ca nu o sa intrati toti in microbuz, o sa fac doua drumuri Azuga - Predeal, dar asta va dura putin, cele doua statiuni sunt foarte apropiate, nu sunt mai mult de 5 km.

Pe traseu o sa plecam in jur de 10.00 - 11.00, sa se incalzeasca un pic. Este scurt asa ca nu se pune in nici un caz problema de intarziere spre...seara. Dupa cum arata vremea si ce am vazut pe live-ul camerei de la Clabucet, nu este zapada de loc, de cat un pic pe partie. Asta inseamna ca vom avea un drum usor...In maxim 4 ore, cu o pauza de masa, o sa ajungem in Azuga. Ca veni vorba de masa de pranz. Cei care stiti ca aveti nevoie de acea masa la ora 13.00 - 14.00, adica atunci cand suntem pe traseu, va recomand sa va luati ceva mai consistent cu voi....Daca sunteti ca mine, adica nu conteaza ce si cand mananc, atunci ceva usor si completam in Azuga cu o ciorba calda...

Seara imi iau boneta de bucatar - sef si prepar un grill. Stiti ca pe langa grill e buna o tuica, un vin, o bere...Astea si le va aduce fiecare de acasa...Plus apa, sucuri, ceea ce stie ca mai bea...Muzica...stiti deja...

Duminica o sa fie un program similar celui de sambata, doar ca plecam un pic mai repede pe traseu. Majoritatea dintre voi depind de mijloc de transport public pt intoarcere, asa ca trebuie sa ne intoarcem la pensiune in timp util. Va trebui sa stiu cand aveti fiecare programat transportul inapoi sa vad cat intind traseul...

Despre echipament v-am scris in prezentarea actiunii, cu o modificare data de vreme: fiind mai cald, neavand zapada, nu mai e nevoie de parazapezi, de crampoane si bluzele pot fi mai subtirele...
Rucsacul obligatoriu ca intotdeauna, sa aveti in el ceva de schimb in cazul in care ati transpirat tare si ne oprim, apa, ceva de mancare, ce stiti ca aveti nevoie ca medicamentatie, o caciulita. Sus in general bate vantul si o simpla sapca nu e destul. Batul de trekking la fel vi-l recomand."

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #28 : Joi, 20 Martie 2014, 19:42 »
 Ne vedem la Pensiunea Iris. Noi (eu si Eugenia) , ajungem in jur de ora 13 asa ca ne inscriem si la traseul spre Trei Brazi si Poiana Secuilor .Abia astept sa respir aer curat si sa reintilnesc prieteni dragi ! :dance: :thumbup: :)

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Drumetii din Predeal: Muntii Baiului si Valea Rasnoavei 21- 23 martie
« Răspuns #29 : Duminică, 23 Martie 2014, 21:34 »
    Se pare ca actiunea noastra din Predeal nu s-a terminat inca,fiindca nu figureaza la "actiuni incheiate". Ce bine ! Daca stau bine sa ma gindesc ,e chiar adevarat,pentru ca a fost atat de frumos,incat sunt inca acolo cu gindul.Inca mai cant cu Viorel si cu gasca,inca mai admir verva de debut a "camerei 2",inca ma mai tin de scara metalica de la Cascada Tamina!Ce vreme frumoasa ! Ce oameni minunati ! Ce week-end reusit !  :yeah: