Autor Subiect: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie 2014  (Citit de 43485 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #120 : Luni, 07 Aprilie 2014, 16:20 »
Ooops! Politia e cu (ochii pe) noi!  ;D
Te pup, Mamica (de Doi)!   :-*

Offline murandra

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #121 : Luni, 07 Aprilie 2014, 16:55 »
Asa cum zicea si Mari_a, suntem inca "anesteziate" de oboseala si de ce sa nu recunoastem - unii au revenit (al de mine) iar altii au invatat "viteza" ardeleanului, si de aici viteza de reactie pe forum cu impresiile acestei excursii. Mai .......... aveti ........... rabdare .......... sa ne revenim.

Noi am plecat ultimele si am si ajuns ultimele acasa, undeva pe la miezul noptii, si azi la servici. Nici n-am apucat sa descarc pozele, dar o voi face in zilele care urmeaza. Oricum, Gigi, de pe acum te anunt ca la urmatoarea excursie in Apuseni (APUSENI reloaded :) ) asa cum mi-ai zis, suntem deja 4 inscrise, fara niciun alt detaliu suplimentar. Nici nu mai avem nevoie. E suficient sa zici - excursie in Apuseni - si cele 4 sunt prezente  *|*

Pentru cei care nu au ajuns inca in Apuseni, va dati seama ce forta de convingere au avut peisajele din Apusenii de Alba, si povestile mele in cele 6 ore din calatorie cu masina, incat am determinat-o pe Mari_a sa se inscrie la excursia din vara in Apuseni  :thumbup: Bravo Mari_a  :yeah: ma bucur pentru tine, mai ales ca stiu ce urmeaza.

Despre Apusenii de Alba nu pot sa zic decat ca as fi ramas acolo, pierduta in acea lume, pentru cel putin inca o saptamana. Sa stau sa aud susurul apei (Aries, Garda Seaca) sa ascult pasarelele si sa privesc natura care a inceput atat de frumos sa revina la viata. O paleta de culori cel putin interesanta: un inceput de verde crud, ca de inceput de primavara, culorile inca mohorate ale toamnei in copacii care nu au revenit inca la viata, frunze uscate prin iarba frageda a primaverii, ghiocei, branduse si peisaje care te lasa fara suflare si indragostit iremediabil de munte, de tot ce-ti poate oferi mai frumos, si inconjurat de oameni veseli, de prieteni dragi pe care nu i-ai mai vazut demult si de o gazda extraordinara.

Asa cum zicea si Mari_a: inainte de plecare ne-am prins la povesti cu Florin, gazda noastra, de la care am invatat inca o data sa iubim locurile natale, pe care unii dintre noi nu le apreciaza la justa lor valoare, si asta, fara ca macar sa le cunoasca. Desi a locuit 10 ani in Spania, s-a intors acasa, si iti vorbeste cu atata mandrie de locurile lui natale, de oamenii locului si de felul lor de a fi, de dragostea cu care apara ceea le apartine si ceea ce au mostenit de la strabunii lor. Nu degeaba vorbim de Apuseni, de Tara Motilor, de locul unde n-a intrat niciodata picior de comunist si de colectivizare comunista, de locul unde oamenii stiu sa pastreze traditia si mostenirea istorica pe care le-au lasat-o strabunii, de locul unde oamenii sunt mandrii ca sunt moti. Sunt oameni extrem de calzi, de primitori, de placuti la vorba, dar tot acest calm "motesc" pana la momentul in care s-a intrat cu "buldozerul" in viata si in teritoriul lor, pentru ca atunci iau toporul in mana, si apara cu mandrie si patriotism ceea ce le apartine. Am avut aparte de povesti dintre alea ce se spun la gura sobei, despre accidentul din Apuseni, despre Rosia Montana, despre ceea ce inseamna viata, in simplitatea ei, in acea zona a Romaniei, care pare a fi atat de departe de ceea ce traim noi in Romania noastra citadina.

Deocamdata ma opresc aici cu povestile din aceste 3 zile de Apuseni, pentru ca trebuie sa ma uit la poze, sa revad si sa retraiesc clipele si sa revin cu alte amanunte ale unui weekend excelent.



Offline kike

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 253
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #122 : Luni, 07 Aprilie 2014, 22:08 »
Cu ochii carpiti de somn, incerc sa scriu cate ceva despre o noua experienta frumoasa. Nu incetez sa ma minunez de cat de frumoasa este tara asta si ce oameni speciali o populeaza. Doar ca toate acestea nu le gasim neaparat la-ndemana. Trebuie sa urci munti, sa cobori in pamanturi, sa treci ape si sa dovedesti kilometrii. Si rasplata a venit: peisaje desprinse din Rai, oameni ospitalieri si cu bun simt, cea mai gustoasa masa savurata in varf de munte, oferita de 2 tineri, care, din sfiala si mult bun simt, nu puteau pune un pret pe munca lor, o lectie de viata despre un copil,care trebuie sa strabata dealuri si vai pentru a ajunge la scoala, in schimb ce ai nostri nu se mai pot deplasa pe jos nici 100m, despre un tata, care, desi nevoit sa plece in Italia pentru un trai mai bun al familiei, nu si-a abandonat pasiunea lucrului manual in  lemn, povesti cu moti drepti si hotarati, insirate cu vorba molcoma  de gazda noastra minunata, si cate si mai cate......
Si-apoi ma-ncant , ca de fiecare data, de relatiile care se creaza in grupurile SC. Cum invatam unii de la altii, de la legatul sireturilor :) la cum sa respiram corect ca sa putem duce un drum la capatul caruia te asteapta o minune ca cea de la Groapa Ruginoasa, unde o floare plapanda ,violet, se incapataneaza sa reziste pe marginea unui hau ruginiu , oferindu-ti o frumoasa lectie de viata :)
Si serile noastre au fost ardelene :)....asezate, cu povesti noi si amintiri savuroase din intalnirile trecute, cu afinata si merisorata, care ne-au dezlegat limbile si ...v-as mai povesti, dar ....trebuie sa-mi intreb avocatul ;D
Excursia asta pentru mine a stat sub semnul APEI, APA care ne-a insotit drumul, APA din cer, APA sub pamant, APA care ne-a poticnit drumul, APA care ne-a linistit mintea si sufletul......

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #123 : Marți, 08 Aprilie 2014, 08:03 »
Wow ce frumos ati descris voi trei ce s-a intamplat acolo...Uite ca m-am oprit din altele doar sa scriu aici.. :) Se vede ca ati ramas acolo pt "aprofundare" cateva ore in plus...

Am revenit aici si pt a lauda gazdele, intradevar excelente! Doi oameni deosebiti si foarte primitori...Le face placere sa le calci pragul si am vazut cu cata bucurie faceau totul...Bauturile din partea casei, prajitura aceea delicioasa (un fel de cremsnit)...Grill-ul la care unii au stat pana s-a stans ultimul carbune...

O locatie foarte buna, pusa unde trebuie, obiectivele principale sunt in apropiere...Sper sa le mearga bine si mi-as dori sa-i vad la fel de entuziasti si peste 10 ani...Pt ca sigur o sa mai merg acolo. In octombrie o data si anul viitor...

Am sa continui incursiunea noastra in Apuseni, dupa zona Padis si acum cea de langa Arieseni, o sa continuam cu Cheile Rametului si Huda lui Papara...Asa ca pregatiti-va sa "descoperiti" in continuare Apusenii...

Offline murandra

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #124 : Marți, 08 Aprilie 2014, 13:10 »
Gigi abia asteptam noile provocari ale Apusenilor  :dance:  :thumbup:  *|*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #125 : Marți, 08 Aprilie 2014, 15:22 »
si io, si io.  :strong: :dance:

m-ati fermecat cu povestile, astept realitatea pe pielea mea, în august. poate si din octombrie... cine stie, daca e sa fie, va fi. :yeah:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #126 : Marți, 08 Aprilie 2014, 17:17 »
superb, care va sa zica sa va fie de bine ....pacat ca Apuseni astia sunt asa departe de mine, dar cu putin efort poate mai ajung si eu pe acolo

Offline kike

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 253
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #127 : Vineri, 11 Aprilie 2014, 19:05 »
Hei, se pare ca nu ne-am revenit din oboseala :) Mi-ar fi placut sa mai aud si alte impresii....Vreau si eu niste poze, va rog! cris_lucretia2006@yahoo.com Weekend placut!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #128 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 07:11 »
Se pare ca si toamna e feerica in Tara Motilor, pe oriunde te-ai duce (poza e de pe alte coclauri decat cele pe unde v-ati rasfatat voi :blush:)


Š photo by Dan Tautan
http://dantautan.ro/Gilau-Muntele_Mare/Sovarului-Belioarei-Ch_Runcului/index.htm
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Codru

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #129 : Luni, 14 Aprilie 2014, 22:12 »
Dragii mei , am citit cu mare drag mesajele voastre :) si mie imi era drag de zona si abia asteptasem sa ajung. A meritat fiecare minutel , iar ca sa mai pot adauga ceva dupa niste pareri atat de bine spuse ... jos palaria , fetelor !!!
Am ajuns si eu la foto, chair am descoperit cteva care imi vor deveni foarte dragi ; le incarc in seara asta , celor care le am adresele de email, din 'fericire' pe pc meu de acasa nu am office si nu pot deschide lista completa cu adresele de email, dar le trimit la cererea expresa !
Va salut !!

Offline Laur

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #130 : Marți, 15 Aprilie 2014, 00:34 »
Trimite-mi un email si-ti trimit lista in format text. Oricum in lista originala erau cateva adrese gresite.
(email-ul meu este vizibil sub id)
Everthing will be ok in the end. If it's not ok, then it's not the end.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #131 : Duminică, 20 Aprilie 2014, 19:03 »
Multumesc celor care mi-au transmis fotografii!  :flori: Interesant sa privesti si din alte unghiuri...Unele intradevar se suprapun, dar sunt destul de multe abordari diferite...Si tocmai asta imi place!

Pentru ca ieri am primit o noua serie in care m-am regasit in peisajele Apusenilor, am selectionat cateva si le postez in completarea celor facute de mine...Acestea poarta marca "Ana Maria P".




















Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #132 : Duminică, 20 Aprilie 2014, 21:18 »
Frumoase fotografii.Frumoase locuri.La sfarsitul lunii martie am fost la Oradea.As fi putut sa va astept la Arieseni pentru o tura...Asta,daca zilele de concediu ar fi fara numar. :)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #133 : Miercuri, 23 Aprilie 2014, 11:17 »
Daaaa, a fost atat de frumoasa excursia asta! Abia astept Apusenii "de vara", mi se pare ca mai sunt o mie de ani pana atunci!  ::)  Sunt sigura ca n-o sa pot sa stau departe de munte tocmai pana-n august, nu pot lasa sa mi se usuce bocancii pana atunci  :D , asa ca-mi socotesc si eu zilele de concediu si ma gandesc pe unde sa ma mai bag...  ::)

Abia azi am reusit sa ma mai dezmeticesc si sa ma mai adun si eu de pe drumuri, asa ca m-am apucat sa organizez pozele. Am facut un folder, am sa-l trimit la adresele pe care le am, cine nu le-a primit si le vrea pliz mesaj la marina_m02@yahoo.com. Ale mele-s mai de amator, asa...  :blush:  si le-am selectat in special pe cele cu oameni. :)

LE: La mine-i o debandada atat in adresele de mail, cat si in numerele de telefon (pe care le-am pierdut PE TOATE!! - incerc sa-mi refac agenda...). Constat acum ca n-am mailul Ralucai, tocmai al ei!, cea care m-a mobilizat, m-a scos din casa, m-a convins sa vin in excursia asta!!!  :blush:

Mari_a

  • Vizitator
Re: Din Conacul Samfirei, spre Tara mocanilor 4 - 6 aprilie
« Răspuns #134 : Vineri, 25 Aprilie 2014, 19:40 »
Am primit azi niste frumoase poze de la murandra, merci!  :-*  Si... mai astept si de la alti co-excursionisti...   :)  ::)
Imi place mult una in care se vede mai bine cam cat de mare-i Groapa Ruginoasa...