Autor Subiect: Perceptii gresite  (Citit de 13194 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Perceptii gresite
« : Miercuri, 12 Martie 2014, 18:09 »
Stereotipitizarea termenului de singur sau single este din pacate unul dintre efectele lipsei de intelegere a unui mod de viata. Mod care ia forma a mii de tipare, functie de masura in care este asumat sau determinat. O nuanta care scapa multora…

Atitudinea taken-ilor creeaza si induce deseori celor single senzatia ca nu se analizeaza suficient. Ca nu-si evalueaza corect perceptiile si raporturile cu sexul opus. Uitand un singur aspect, de altfel foarte important: daca acea persoana isi doreste neaparat sau imediat o companie de cuplu. Poate are nevoie de o pauza, poate are o munca si o cariera care ii solicita intreaga energie si atentie, poate are copii pe care si-i doreste crescuti monoparental, poate a obosit si este atat de dezamagit incat este decis sa nu se mai implice intr-o noua relatie… Imixtiunea in intimitatea unui single, impunerea sau presarea formarii unui cuplu, initiativa si insistenta de a prezenta, de a sugera tot felul de asa zise „partide” nu fac altceva decat sa exaspereze si sa departeze si mai mult decizia unei relatii. Fiecare om stie si simte cand un moment important se apropie, stie sa-si gestioneze sentimentele si intentiile. Cu siguranta cand este pregatit si decis va forma un cuplu si fara „ajutor” din exterior.

Am intalnit ideea ca ar exista persoane ferm decise pentru a fi single, structurate mental pe acest mod de viata, imposibil de adaptat la o viata de cuplu. Asa cum numesc americanii asta „single-at-heart”. Acum, dupa 4 ani de Singles Camp, dupa ce am citit toate cele aproape 2000 de mesaje ce s-au scris pe forum pe „De ce suntem single?”, dupa ce am intrat pe o multime forumuri si bloguri din State si Anglia tari in care procentajul de persoane single a depasit 40%, pot spune ca asa ceva nu exista. Sau poate ca da, dar intr-un procent atat de mic, incat nu poate fi luat in considerare. Nimeni, dar absolut nimeni nu s-a caracterizat si definit ca avand un astfel de profil. Si niciunul nu s-a vazut „forever single”, nu a refuzat ideea de a forma, poate ca nu imediat, dar poate ca in viitor – un cuplu. 

Deci doua greseli fundamentale de perceptie asupra asa numitului statut de single: generalizarea sau atribuirea unui tipar si ipoteza ca ar exista profil de singlist - persoane inadaptabile vietii de cuplu. Venite asa cum explicam din neintelegerea determinarii si momentului. Intr-o tara mult mai deschisa decat a noastra, mult mai lejera ca raport social, mult mai intelegatoare in ceea ce priveste statutul unei persoane, Bella DePaulo se bate de ani de zile pentru schimbarea mentalitatii si atitudinii celor din jur fata de singles.  A scris o multime de carti, de articole, a tinut conferinte, a facut memorii si a luptat sa elimine inechitatile sociale, financiare si dpdv al dreptului la munca a singles-ilor. Cu greu a reusit cateva rezultate…

Ce ar trebui sa se intample la noi, cine si cum ar trebui sa incerce sa schimbe ceva in ceea ce priveste perceptia fata de singles? Cum am putea comunica, cum am putea explica celor din jurul nostru, dar si mai indepartati greselile de atitudine? Cum am putea schimba mentalitati?



Offline MihaelaMonea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #1 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:25 »
Buna seara, in primul rand si bine v-am gasit pe acest site/forum...E prima data cand am intrat aici, mi se pare o actiune foarte interesanta si va felicit pentru ceea ce faceti. Desi, nu sunt o impatimita a lumii virtuale, o sa incerc sa socializez in acest mod.

Referindu-ma la tema in discutie, sunt intru totul de acord cu cele doua motive "de ce preferam a fi single",  poate ...ca o completare a ceea ce ati inserat deja,  este o varianta "mai buna" intre a fi single intr-o casnicie si a ne asuma singuratatea. 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #2 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:32 »
Bine ai venit Mihaela si ma bucur ca ai intrat direct in subiect. Este foarte adevarat, decat singur intr-o casnicie, mai bine single! Laurea unei decizii este insa mai complicata la familiile cu copii, unde despartirea devine o problema. Am intalnit tati foarte afectati ca nu-si pot vedea decat foarte putin copilul, am vazut mame incercand sa acopere si rolul de tata, am cunoscut copilasi carora le e teama sa spuna la scoala ca parintii lor nu mai sunt impreuna.
Cum facem, cum procedam in fata unei decizii de divort, cand sunt si copii la mijloc?

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #3 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:47 »
Buna seara! Cred ca "single" e un termen folosit exclusiv pentru momentul prezent , cu siguranță in trecut au existat relații in viața individului si pt viitor nimeni nu știe ce e rezervat,așa ca da ,sunt singura acum in acest prezent...

Offline MihaelaMonea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #4 : Miercuri, 12 Martie 2014, 19:53 »
Sunt de acord cu faptul ca exista si situatii tragice...dar cred ca noi, adultii, trebuie sa gasim calea spre intelegere, spre medierea conflictelor dintre noi, in asa fel incat copii sa inteleaga, sa accepte si sa se simta bine. Nu cred ca un copil se poate dezvolta frumos emotional intr-o familie care doar pastreaza aparentele... Copii au nevoie sa se simta iubiti, ca dealtfel noi toti... si nu vinovati pentru ca parintii stau impreuna pentru ei...



Buna seara, in primul rand si bine v-am gasit pe acest site/forum...E prima data cand am intrat aici, mi se pare o actiune foarte interesanta si va felicit pentru ceea ce faceti. Desi, nu sunt o impatimita a lumii virtuale, o sa incerc sa socializez in acest mod.

Referindu-ma la tema in discutie, sunt intru totul de acord cu cele doua motive "de ce preferam a fi single",  poate ...ca o completare a ceea ce ati inserat deja,  este o varianta "mai buna" intre a fi single intr-o casnicie si a ne asuma singuratatea.

Offline dianas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #5 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:06 »
buna seara,
cred ca eu sunt un exemplu de forever single, am avut doar prieteni buni si camarazi, adica colegi intr-un fel sau altul, dar am sfarsit prin a fi tot singura- munca si studiul ma acapareaza in dauna unei relatii; dar m-am obisnuit cu asta. ma bucur ca v-am gasit si ca am cu cine vorbi, din cand in cand.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #6 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:07 »
In Romania sunt multe idei preconcepute, inclusiv despre statutul de "single".
Mi se pare ca e mult mai usor de acceptat statutul de single al unui barbat decat al unei femei. Daca eu ca si femeie sunt momentan "single", de ce trebuie toata lumea sa isi faca "griji" sa nu cumva sa raman "fata batrana",  termenul acesta mi se pare putin cam exagerat.
Consider ca atata timp cat nu stii ce sentimente, situatii sau imprejurari au adus o persoana la  statutul de single au in orice alt statut, nu trebuie sa judeci sau sa tragi concluzii. Fiecare face ce simte si isi traieste viata dupa cum crede ca ii este mai bine.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #7 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:30 »
Bun gasit, in noua maniera! Interesant, placut, apreciativ, mai mult decat ma asteptam ... acum niste ani ...
Fara tenta de a domina ideea, consider ca nimic - absolut nimic trainic - nu se infaptuieste de azi pe maine.
Cum ne-am putea schimba?
Gresit!
Trebuie sa ne intelegem, schimbarea vine de la sine. Este foarte greu ca dupa momentele "caderii" sa spui ca vrei sa te ridici doar printr-o simpla actiune. Schimbarea necesita timp, intelegere, efort, vointa, identificarea valorilor, mentinerea acestora.
Cine spune spune ca vrea sa fie singur ... nu a inteles ca nu exista "SINGUR"!!! :)
APARTINEM SI IMPLICIT, NE APARTINEM!
Aratati-mi planeta, tara, insula, cartierul ... unui "singur."

Momentul "singur" ... atrage iertarea, intelegerea, compasiunea, dorinta ... catre alt singur ...

Fire de nisip ... atomi care se aliniaza ... ordinii pe care o construim! :)

Am foarte multe de spus, vreau sa parcurg  toate subiectele.
nihil sine deo

Offline adina85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #8 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:34 »
Așa e Adda ,ești considerat "ciudat", inabordabil chiar ,si cu toate astea credeți mă pe cuvânt pana sa intru in comunitatea singlescamp nu am crezut ca pot întâlni oameni de o calitate rarisima si prietenosi la modul cel mai sincer posibil adică relații sincere :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #9 : Miercuri, 12 Martie 2014, 20:54 »
Am uitat limitarea caracterelor. Am scris foarte mult si s-a pierdut ... :'(
Concluzie: cati din Singles Camp s-au simtit singuri dupa "aderarea" aici?

Daca situatiile sunt aproape comune, intelese, impartasite ...
Gresesc daca spun: perceptia mea NU ESTE GRESITA!
Nu suntem singuri ... decat atunci cand vrem ca linistea sa ne vorbeasca ... si nici atunci!

nihil sine deo

Offline angela-b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #10 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:10 »
Buna seara tuturor, nu va cunosc dar incerc sa ma apropii de voi postand pt prima data pe acest forum.

Referitor la statutul de single (in special al celor fara copii), exista cateva "avantaje" (din punctul de vedere al angajatorilor) si anume ca se presupune a avea f mult timp pe care sa-l dedici jobului, ca nu e nevoie sa-ti iei des concediu medical , cu alte cuvinte esti bun de exploatat si poate nu ai nici nevoie de un salariu prea mare, ce sa faci cu el?

Din punctul de vedere al familistilor care de obicei au agende f incarcate, iarasi esti "avantajat" in sensul ca esti stapanul propriului destin si al propriului timp. Plus ca poti sa stai cat vrei la shopping fara sa trebuiasca sa dai raportul.

Asa se vede din afara.
Cei apropiati sufera ca nu te "asezi " la casa ta, ca trece timpul si imbatranesti singur.
Incet, incet apare presiunea care creste...creste...Trebuie sa stai bine cu nervii, altfel...

Intr-adevar. e greu de sarbatori, e greu cand esti bolnav sau cand vrei sa povestesti si sa te sfatuiesti. Insa cred ca fiecare are drumul lui. Poti sa-ti intalnesti intamplator perechea intr-o excursie sau intr-un autobuz, sau poti sa te straduiesti continuu si sa fie in zadar. Personal incerc sa iau zilele asa cum vin, cu bune si cu rele, iar acum ma bucur ca sunt posesoarea unui calculator, a doua maini sanatoase si a unor neuroni activi care ma ajuta sa va scriu. Ce poate fi mai placut ?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #11 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:19 »
Unde mi s-a dus postarea? :slap:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #12 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:24 »
Buna seara Angela! Aminteai de preferinta angajatorilor de a angaja persoane single. Romania este un paradox din acest punct de vedere, dar explicatia este simpla. In strainatate nu poti fi tinut peste program, nu poti fi folosit si uzat la maxim. Exista un sindicat, exista niste reguli stricte in ceea ce privesc raporturile de munca angajat/angajator. La noi daca seful zice "mai avem de lucru" trebuie sa stai, nu ai ce face. Si da pentru ca ii este mai simplu sa-i spuna unui single care in general (daca nu este monoparental) se conisdera a nu avea probleme...Nu pot fi ipocrit si eu am conusd multe mii de oameni si m-am bazat in mare masura pe persoane single. La firma urmatorii sub mine erau doua doamne...single. Chiar si fara sa le spun ramaneau pana seara...Incercam sa le recompensez cat se poate, dar stiam ca timpul nu are cine sa li-l mai dea inapoi...

Aminteam de Bella DePaulo, ea a facut un proiect de lege in America pt a elimina discriminearea in ceea ce priveste angajarea. Acolo cei cu familie sunt considerati mai stabili, mai usor de tinut pe-aproape si mult mai dependenti de un servici, mai ales daca au copii. Nu pot renunta usor, nu se pot muta tocmai simplu si cum acolo migratia este destul de mare, in incercarea de a stabiliza pe cat posibil forta de munca, angajatorii aleg familisti.

Din punct de vedere al carierei, indubitabil un single are sanse mult mai mari decat un familist. Isi dedica mai mult timp meseriei, este mult mai preocupat sa se intruiasca, isi foloseste o cantitate de energie mai mare pt servici. Rezultatele nu intarzie sa apara...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #13 : Miercuri, 12 Martie 2014, 21:26 »
Unde mi s-a dus postarea? :slap:
Iată ca mi-am gasit si postarea. Era in alta...fereastră :crazy2: Greu cu 3 teme o dată, Gigi  ::)

Hai sa spun si eu buna seară. Doamne, Gigi, dare ce subiecte grele propui tu. Unii dintre noi nu ne-am revenit după Carnaval si drumul spre casa si aterizarea in fortă in treburile de serviciu :faint:

Cred că presiunea celor din jur poate intra in categoria...grijă. Cei apropiați își fac griji pentru că te-ar dori aliniat în rândul lumii. Ceilalți, din genul ăla de interes și preocupare excesivă pentru viața altuia.

Ce să zic. Eu cred că cei care aleg cu adevărat statutul de single pentru că își doresc asta sunt puțini. Pentru majoritatea e o consecință a unei conjuncturi de viață, nu adoptarea unui stil. Apoi, ce să faci, te acomodezi și treci prin asta cum poți mai bine.

Acum ai să zici că sunt cârcotașă. Nu cred nici că există neapărat o discriminare pe acest criteriu. Toleranța față de formele neoficializate de coviețuire e mare, divorțul e acceptat cu ușurință. Chiar și procedura actuală, în care nu e nevoie decât de două drumuri la notar, dovedește asta. Fără discuție produce traume copilului și celor implicați, dar acestea au alte cauze și se produc în alte direcții. Nu mai este o rușine să divorțezi, nu te mai paște oprobiul public. E modern și face parte din normalitate.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Sky_blue

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Perceptii gresite
« Răspuns #14 : Miercuri, 12 Martie 2014, 23:39 »
Buna seara!
Interesante subiecte....legat de statutul single, despartirea familiilor cu copii sau fara.......sunt subiecte pe marginea carora discutiile sunt inepuizabile.
Eu care sunt mamica de fetita, divortata, sustin cu tarie faptul ca ceea ce vad copiii in familiile lor vor duce mai departe in sensul ca: daca fata mea ar fi vazut ca eu sunt maltratata fizic, verbal probabil ar fi crezut ca e normal sa traiesti asa si ar accepta la randul ei o astfel de casnicie. Nu este o rusine ca un copil are parintii divortati, pentru ca unul din parinti a decis ca nu poate trai intr-o casnicie nefericita.
Sustin si spun ca viata  e grea si imprevizibila/scurta de aceea numerita sa ne chinuim intr-o casnicie/relatie care nu merge/ nu ne aduce fericire.
Imi vin asa multe in minte....incat scriu-sterg-scriu -sterg
Ideea e, cum e corect un teatru de "casnicie/relatie fericita" doar ca sa nu fii singur sau mai bine singur dar linistit si fericit?
La capitolul fericire, sigur, e important ce inseamna fericirea pt fiecare.........