Autor Subiect: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014  (Citit de 14382 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #15 : Miercuri, 07 Mai 2014, 21:36 »
Un documentar prezentare a castelelor pe care o sa le vizitam in prima noastra zi de excursie: Schwangau si Neuschwanstein

www.youtube.com/watch?v=QrJyeearNNk

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #16 : Marți, 20 Mai 2014, 06:50 »
Nu mai sunt locuri disponibile

Offline ingrid

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #17 : Duminică, 06 Iulie 2014, 09:14 »
Buna celor care merg in aceasta excursie ! si nu numai.
Eu voi veni din Piatra Neamt, probabil cu o zi inainte de plecare. Din ce zone veniti ?
Ne putem intalni sa mergem impreuna la aeroport ?
Gigi, te rog cand ai timp da-ne sfaturile pentru pregatire.
Multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #18 : Luni, 04 August 2014, 17:43 »
Excursia din Apuseni este legata de cea din Munchen - Innsbruck - Kaprun. Mi-a ramas deci doar azi si maine pt comunicarea cu voi, cei impreuna cu care o sa merg.
Suntem in total 8 persoane, grup mic si flexibil, o sa ne fie foarte usor...

Programul de zboruri este:
Bucuresti-Munchen 11.08  ora 8:25-9:35 Zbor RO315
Retur Buc-Munchen 18.08 ora 10:25-14:20  Zbor RO316

Ne intalnim pe Aeroportul Otopeni, la cafeneaua de la Plecari Internationale, partea dreapta cum intrati. Ziua 11, luni, iar ora de intalnire este 6.00, va rog nu mai tarziu, am pus una maxim admisa... :)

Ce sa aveti cu voi.
In primul rand actele: carte de identitate sau (si) pasaport neexpirate, functie de ce ati dat Samizei ca date pentru biletele de avion.
In al doilea rand va rog sa tineti cont ca o sa calatorim cu microbuzul si deci nu o sa avem mult spatiu de bagaje. Un troler de 55 (60) x 35 (40) x20 si un mic rucsacel in care sa va puneti tot ce aveti nevoie pt drumetii si excursii in oras. Daca dimensiunile sunt mai mari va fi foarte complicat cu bagajele....
Sa aveti o tinuta sport, completata si cu ceva un pic mai gros, gen hanorac, pt zilele cand mergem la ghetar si pe Hohenalpenstrasse. Ceva de ploaie, umbrela, canadiana impermeabila, in caz ca ploua sa aveti posibilitatea de a va mentine hainele uscate. O sa urcam la Krimml pe un drum amenajat, dar tot urcare este. Nu bocanci, nu neaparat pantofi trekking, dar oricum niste adidasi buni, nu din cei de oras care va creaza probleme la mers. Mergem pe ud in cheile din Kaprun, deci si acolo e potrivit sa aveti pantofi cu talpa antiderapanta.
Sapca pe cap sau bandana, sau chiar o caciulita subtire, nu stiu cum e timpul sus la 3000 m. Poate fi rece, chiar daca e august...

E bun si pantalon scurt si lung, sa alegeti si sa va adaptati dupa cum e vremea...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #19 : Luni, 18 August 2014, 17:59 »
Ne-am intors... :)
N-am mai avut rabdare sa asteptam soarele...Strecurati printre ploi si fulgi de nea, am ajuns la minunatele castele cocotate pe stanci, la uluitoarele caderi de apa, la varfurile acoperite de zapada...Peisaje fantastice, cu prapastii de mii de metri, cu flori alpine, cu covoare de un verde ireal de crud...Sunt imagini care nu au cum sa-ti mai dispara vreodata din minte...Eu le vad a patra, a cincea oara, dar nu ma satur admirand nebunia aceea   de culori...

Nu va pot scrie prea mult despre excursia aceasta, nu pot cuprinde in doar cateva minute - cate am la dispozitie, ceea ce am vazut...Poate ca la toamna, cu putin timp am sa descriu cate ceva. Despre Innsbruck, orasul bijuterie, despre castelele Ambras, Schwangau si Neuschwanstein, despre Swarowski. Despre Krimml, caderea aceea imensa de apa din inima Tirolului, despre Cheile Sigmund Thun, despre cum am ajuns la Kitztsienhorn la 3029 m. Despre cum am privit lumea de sus...Despre lacurile din creierul muntilor - Stausee, despre croaziera pe Zell am See, despre Muntii  Marea Incremenita...Despre locatia in care am stat in Kaprun, despre mancarurile tiroleze, despre florile ce cresc in Alpi, despre marmotele pe care le-am vazut jucandu-se pe pantele de langa Grossglockner, cel mai mare varf din Alpii austrieci...Despre cum am calatorit, despre cei cu care mi-am petrecut o saptamana minunata...

Trebuie sa ma opresc, maine dimineata plec spre alta actiune...Urmeaza Cheile Nerei... :) Va imbratisez cu drag pe cei cu care am calatorit anul acesta in Tirol, va salut intre doua plecari pe cei care urmariti acest forum! Pe curand!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #20 : Luni, 18 August 2014, 20:44 »
Din o mie si ceva de poze am selectionat vreo saizeci...Am sa incerc sa le postez pe toate...
























dianna

  • Vizitator
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #21 : Luni, 18 August 2014, 23:30 »
Daca-mi ies banii la numaratoare, cred ca incep deja sa-mi fac bagajul pentru la anu'.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #22 : Marți, 19 August 2014, 05:24 »
superbe imagini :smitten: cred ca ati avut un sejur ca o calatorie printr-o poveste. sa va fie de bine.
Gigi, tie nici n-apuca sa-ti spuna omul bine ai venit, ca trebuie sa-ti spuna drum bun ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #23 : Marți, 19 August 2014, 05:45 »
E dis de dimineata...Continui cu fotografiile...






















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #24 : Marți, 19 August 2014, 05:54 »



































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #25 : Marți, 19 August 2014, 06:00 »





















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #26 : Marți, 19 August 2014, 06:04 »



















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #27 : Marți, 19 August 2014, 09:55 »
Am publicat pe canalul nostru de pe Youtube si cateva scurte filmulete. Unul este cu marmotele intalnite pe Hochalpenstrasse.

www.youtube.com/watch?v=NY_Stft_P7o&list=UUEOWRFFVw85erxNR9GbVh5w

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #28 : Joi, 21 August 2014, 09:58 »
Multumim, admin pentru imaginile postate.  :kissing: Asteptam si impresiile participantilor. Sau, i-ai pierdut prin locurile de vis si nu-si mai revin? ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Castelele bavareze si Tirol 11 - 18 august 2014
« Răspuns #29 : Joi, 21 August 2014, 23:37 »
Fabulos - acesta este cuvantul care imi vine in minte. Orase, oameni, palate, cascade si muntii... munti semeti aproape verticali, iar intre ei o vale... un rausor si un satuc (sau mai multe)....  si totul VERDE pana aproape de creste... Cum spunea un saman indian (american) - "Trupul tau este aici, dar sufletul tau nu a sosit inca - este inca acolo..." Am visat noptile astea ca pluteam (zburam)  peste muntii Tirolului... Am mai fost in Austria cu alte ocazii, dar realizez ca a fost mai superficial - pentru turistul grabit... acum a fost mult mai puternic... Ma intreb ce se mai ascunde prin muntii aia....?

Un link cu o mica filmare a cascadei Krimml: https://picasaweb.google.com/113984310818200714729/TirolKimml?authuser=0&authkey=Gv1sRgCMWc3cj8yfDAggE&feat=directlink

P.S. Nu are nimeni lista cu adresele de email ca sa facem schimb de fotografii, filme, impresii ? Sau nici sufletele voastre nu au ajuns inca ?