Autor Subiect: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015  (Citit de 25560 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Echipa este se pare din nou completa - urmeaza sa mai primi un raspuns - timpul trece repede asa ca incepem cu detaliile.

Am facut prezentarea celor cinci asezari Cinque Terre - aici pe forum: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2089.0.html cred ca deja ati parcurs ghidul meu de calatorie.

Este partea principala din aceasta excursie, de aceea am sa incep cu detaliile legate de program cu aceasta zona. Pt a avea o imagine mai clara a ceea ce urmeaza sa parcurgem si sa vizitam am atasat aici o harta:



Pt ca este imposibil de gasit locuri de parcare, iar anumite zone sunt inchise traficului, varianta de vizitare a Cinque Terre este tren + pietonal.
Lasam deci microbuzul la hotel, si calatorim o zi si jumatate cu trenul...

Pt a evita statul pe la cozi si automatele de bilete, o sa luam fiecare cate un Cinque Terre card train Costa pt 2 zile € 23 si include:
- folosirea free a  Park buses-urilor
- acces la toate potecile turistice
- conexiune Wi-fi
- calatorii nelimitate pe rutele Levanto - Cinque Terre - La Spezia si Bonassola and Riomaggiore la clasa a II-a

O sa achizitionam cardurile din gara centrala La Spezia, de unde si plecam spre Monterosso.

Aici mai multe explicatii: http://www.cinqueterre.eu.com/en/cinque-terre-card

Mersul trenurilor pe ruta La Spezia - Monterosso este aici:

http://cdn.cinqueterre.eu.com/images/stories/Cinque-Terre-train-timetable.pdf

Noi o sa luam trenul intr 14.04 - 15.03, depinde cum ajungem...Poate chiar mai repede. Si ne putem intoarce cu cel de 20.43 in prima zi, in a doua ceva mai repede, pentru ca vreau ca din La Spezia sa va duc cu microbuzul in alt loc minunat: Ponte Venere.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Un loc liber dintr-o renuntare!

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
M-am inscris eu pentru locul liber. Am facut rezervarea pe site.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #18 : Duminică, 14 Iunie 2015, 18:20 »
Cu Emil, s-au inchis din nou rezervarile, nu mai sunt locuri libere!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Din nou a aparut un loc liber. Rezervarile s-au redeschis!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
S-a ocupat! Se inchis din nou rezervarile: nu mai sunt locuri!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Mai sunt cateva zile si ne vedem pe aeroportul din Bucuresti. Gata de plecare, de o calatorie de aproape 2000 km...O sa trecem prin o multime de locuri, o sa vizitam orase, castele, o sa ne plimbam pe poteci...Apropo de potecile din Cinque Terre, sper ca s-a inteles cum se face vizitarea... ???

Este foarte important sa aveti o incaltaminte adecvata, se merge in jur de 3-4 ore in conditii de drum semimontan. Minim adidasi, eu recomand insa in excursiile acestea in care se viziteaza mult, o incaltaminte gen pantof trekking. Talpa Vibram si Contra grip ar fi grozav. Este comoda, va sta piciorul bine in pantof, nu alunecati, daca este de calitate nu transpirati de loc. Va fac si recomandari de marci: Merrell, Salomon, Columbia. Daca faceti o investitie e bine sa va luati ceva bun, va garantez ca o sa va tina ani si ani de zile. Ce inseamna bun: sa fie pt outdoor, sa aiba talpa asa cum v-am recomandat mai sus, sa fie dintr-un material impregnat goretex sau similar - adica sa respire. Ideal este din piele, Merrell-ul are asa ceva, pielea este impregnata cu nu stiu ce substanta, dar cert ca m-a plouat de m-a rupt si nu a intrat un strop de apa in ei si nu s-au udat! Piciorul respira in ei, te simti ca si cand ai avea ceva foarte usor in picioare.

Oricum, nu sandale sau chestii din astea usurele, pe potecile Cinque Terre nu o sa puteti merge cu asa ceva.

Despre starea potecilor din Cinque Terre am sa iau amanunte azi, am sa sun la birourile de informatii. Explicam ca acolo in 2011 si 2012 au fost inundatii urmate de alunecari de teren si unele poteci sunt inchise, la altele se lucreaza. In mai Via D'Amorre era inca inchisa mi-a spus cineva ieri...

Pe site apar inchise: VIA DELL’AMORE   (PATH FROM RIOMAGGIORE TO MANAROLA) AND THE PATH MANAROLA - CORNIGLIA – VERNAZZA – MONTEROSSO AL MARE.

Va tin la curent si urmeaza sa va transmit azi un Email cu informatiile de intalnire, de bagaj, etc. Referitor la bagaj, am rugamintea sa vi-l dimensionati la minim ca volum, mergem asa cum explicam cu un microbuz 8 + 1 si acestea nu au loc de bagaje decat foarte limitat, in spate. Nu exista nimic deasupra un Koffer sau ceva similar, nici remorca. Deci daca cineva nu intelege rugamintea si recomandarea mea, nu o sa ne intre bagajele in spate si solutie nu avem....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Pt a va face o idee mai clara despre cum se face plimbarea in Parcul National Cinque Terre, v-am pregatit cateva filmulete youtube. Este bine sa le urmariti.

! No longer available


! No longer available


! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #23 : Miercuri, 15 Iulie 2015, 11:44 »
Am transmis celor care participa un Email cu detalii si informatii de ultima ora. Sper ca toata lumea le-a primit!

Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #24 : Miercuri, 15 Iulie 2015, 15:58 »
 In sfarsit in concediu!!!!! :yeah:
Eu am primit mesajul si l-am citit. Incep impachetarea conform instructiunilor. Plec de maine spre Bucuresti, ne intalnim sambata in zori la aeroport!! :thumbup:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #25 : Miercuri, 15 Iulie 2015, 16:06 »
Stiu ca toti va asteptati ca Cinque Terre sa fie cea mai spectaculoasa parte a excursiei. Probabil ca asa veti considera si la sfarsit dar o sa convingeti ca nu fara motiv am gandit intoarcerea prin Alpi.

De la Mestre, dupa o portiune de autostrada o sa ajungem in Alpi, si o sa urmam firul sinuos al lui SSS1. O sa aveti ocazia unor peisaje de vis...Doua montaje cu locuri prin care o sa trecem:

! No longer available

LAGO CALALZO DI CADORE (BL) (lacul in apriperea caruia o sa fim cazati)

! No longer available

Cortina D'Ampezzo

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #26 : Miercuri, 15 Iulie 2015, 16:14 »
Gabi, m-ai sunat, dar cum vreau sa finaliez tot sunt cu tf pe silent si doar acum am vazut. Te-am sunat dar ai tf inchis. Eu plec vineri spre Bucuresti, la 16.15 si stau ca de obicei la Otopeni.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #27 : Miercuri, 15 Iulie 2015, 19:11 »
Care este prognoza meteo? Pentru Alpi o sa fie nevoie de ceva mai gros de imbracat?

Offline Serena

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 72
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #28 : Miercuri, 15 Iulie 2015, 20:46 »
 :)şi eu te-am sunat astăzi, Gigi. cu numărul de cosmote. Îl are Samiza, dar este valabil şi cel de vodafone pe care-l ai tu. Am vrut să-ţi spun că voi veni vineri seara în Bucureşti şi mi-am rezervat cameră la pensiunea Otopeni.

Offline Mihaela39

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Cinque Terre, Cortina D'Ampezzo, Lago Garda, Venetia, Verona 18 - 26.07.2015
« Răspuns #29 : Miercuri, 15 Iulie 2015, 22:15 »
Buna seara,
La Hotel Otopeni mi-am facut si eu rezervarea. Se formeaza grupul de acolo?  :giggle:
Mihaela