Autor Subiect: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015  (Citit de 37029 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline eviv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #15 : Vineri, 31 Octombrie 2014, 15:29 »
Buna Gigi,

Doresc sa rezerv si eu un loc pentru aceasta excursie, dar nu stiu cum sa procedez; ma ajuti, te rog?
multumesc,
Victoria

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #16 : Vineri, 31 Octombrie 2014, 17:24 »
Servus Victoria. Intra pe site, pe www.singlescamp.ro si vezi ca acolo este un buton portocaliu pe care scrie "Rezervari". Da click pe el si ti se deschide o fereastra, in care ti se cere sa completezi cateva date. Dupa ce completezi da "Trimite". Asta e tot, foarte simplu.

Offline MihaelaMonea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #17 : Luni, 03 Noiembrie 2014, 18:44 »
Da, am primit e-mailul si am achitat avansul....Si eu ma bucur sa ne revedem, Gigi!

Offline Stefana Marmureanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #18 : Luni, 10 Noiembrie 2014, 13:00 »
Buna ziua,
Am primit factura pentru avans 400 eu + 80 lei asig pentru excursia Euro Spania, Gibraltar Maroc.
Maine o achit.  Voi trimite egntiei copii dupa OP.
Sper sa fie ok. Abia astept.
Stefana Marmureanu

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #19 : Luni, 10 Noiembrie 2014, 13:07 »
Multumesc, am sa-i comunic Samizei.  :)

Am vazut ca dupa newsletter a mai sosit o inscriere. Practic, mai sunt cateva confirmari si daca sunt ok, a mai ramas doar un loc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #20 : Luni, 10 Noiembrie 2014, 13:41 »
S-a ocupat si celalalt loc. Din acest moment inscrierile se inchid.

Offline Stefana Marmureanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #21 : Marți, 11 Noiembrie 2014, 09:44 »
Buna ziua, Azi am efectuat plata transei de 400 si asigurare pentru Spania Gibraltar Maroc.
2 intrebari:
- pina cand se da restul sumei?
- Cum se procedeaza cu cei 150 euro pentru acele excursii din circuit? Se platesc si ei catre agentie?
Pentru ca vreau sa merg in excursii.
Multumesc, Stefana Marmureanu
0724245565

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #22 : Marți, 11 Noiembrie 2014, 10:18 »
Agentia se ocupa de toate acestea.Email-ul de rezervare de regula contine si data  celei de a doua transe. Plata excursiilorv optionale cu 3 luni inainte de plecare. Dupa sarbatori am sa transmit un Email chestionar pt a vedea cine merge in optionale. De regula  toata lumea, dar am avut si 2-3 exceptii...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 15 Noiembrie 2014, 09:38 »
Nu departe de Ronda se afla Setenil de la Bodegas...Asa ca este foarte posibil ca in masura in care plecam din vreme si ne ramane dupa vizitarea Rondei ceva timp, sa vedem si acest loc.

Este un mic sat, nu are mai mult de 3.000 de locuitori, dar ceea ce atrage este modul in care oamenii si-au construit casele. Acestea sunt partial sapate in stanca, ancorate si efectiv suspendate deasupra raului Trejo. Foarte ingenios si particular, de aici si atractivitatea locului.

Ceea ce vedem noi astazi, sa-i spunem modernul Setenil s-a dezvoltat pe ruinele unei fortificatii vechi maure. Acestia, pe vremea dinastiei Almohad, sapasera in stanca si construisera un castel care avea rol strategic. De acolo se putea vedea pana departe spre Ronda. Dar se pare ca nici maurii n-au fost primii acolo, ci romanii care sosisera dupa campania de cucerire a Hispaniei.

Se pare ca si numele de Setenil vine tot din romana, tradus din latina ar insemna "de sapte ori (si) nimic". De 7 ori au incercat crestinii organizati in Reconquista sa cucereasca fortareata maura si de tot atatea ori au trebuit sa se recunoasca neputinciosi...Asta se intampla la incepuul sec XV. Doar in 1484 regii catolici reusesc sa puna stapanire si pe acest castel...

Datorita importantei strategice a Setenilului vicoria crestinilor a fost cu fast celebrata si in timp a dat nastere la tot felul de povesti si legende. Se pare ca Isabela a platit si ea un tribut greu pt aceasta victorie: in timpul luptelor emotiile au facut-o sa-si piarda copilul din pantece...

Numele s-a intregit cu "de la Bodegas" tot atunci dupa cucerirea zonei de catre crestini. Acestia au plantat pe langa maslinii maurilor si vita de vie...Din pacate o mare parte din cea originala a fost atinsa de filoxera care a distrus aproape toata vita din Europa in anii 1860..

Micuta asezare mai este cunoscuta pe langa vin si ulei de masline pt carnatii "chorizo" (ahhh sunt deliciosi... :)) facuti intr-un mod particular...
Au si reputatia unor foarte buni producatori de paste, asa ca alaturi de fructele si legumele cultivate, au cu ce sa intampine turistii... ;D

Am gasit si cateva poze:










Offline Stefana Marmureanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #24 : Vineri, 21 Noiembrie 2014, 10:38 »
Buna ziua,
As avea o intrebare.
Acum 2 zile am semnat contractul si asigurarea, platind inainte prima transa de 400 euro +80 lei pentru Spania Maroc.

Intre timp, dupa toate intamplate la noi in tara, la mine la serviciu se vor intampla multe asa ca s-ar putea sa fiu nevoita sa mi "marchez" teritoriul.

daca renunt la excursie pierd avansul?
Nu s-ar putea sa gasesc pe cineva care vrea sa vina in locul meu, desigur platesc penalitatile rezultate din urma schimbarii numelui pe biletul de avion, dar asa recuperez macar o  parte din bani?
Multumesc pentru raspuns, Stefana Marmureanu
0724245565


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #25 : Vineri, 21 Noiembrie 2014, 11:32 »
Stefana, in primul rand despre "situatia in tara". Eu zic si cred la fel ca multi altii ca in Romania va fi mai bine, nu mai rau...Daca acum cand au aparut primele masuri de "asanare a mlastinii", cand se pare ca s-a cam terminat cu furatul si spaga, cand exista un entuziam colectiv, eu ma gandesc ca ar trebui sa fim mai optimisti. Oricum mai rau nu va fi cu certitudine!  :)

Despre renuntare. Am mai spus ca nu eu si nu aici in Singles Camp se discuta aceasta problema. Este ceva ce tine de agentie. Iar conditiile sunt foarte clar explicate pe site si pe forum, de asemenea transmise de Samiza in Email-ul de rezervare. Cu ea trebuie discutat in agentie, nu cunosc conditiile de la ticketing. 

Offline Stefana Marmureanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #26 : Vineri, 21 Noiembrie 2014, 11:46 »
Buna, mulltzam pentru raspunsul incurajator.
Asa e voia destinului pina la urma.
Vorbeam si cu colegii mei, se pare ca mi-e destinat sa vad sudul spaniei.
I-am scris si d-nei samiza draga de ea - am chinuit-o destul - dar sortii inclina spre plecare.
Sa fie mai bine, ca de rau ne-am saturat. Oricum sperantele sunt mari.
O zi buna si tinem legatura.
Stefana

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #27 : Vineri, 21 Noiembrie 2014, 11:56 »
Stefana, asculta de Gigi, sigur va fi mai bine... :thumbup: Sasul e atat de dornic sa ramana pe raboj, incat va face tot ce ii sta in putinta pentru a indrepta lucrurile in tara...

Offline Stefana Marmureanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #28 : Vineri, 21 Noiembrie 2014, 12:06 »
No, apoi sa fie mai bine.
Mi-e mi-ar conveni caci ai mei mosi stramosi de prin Austria se trag. Asa ca ordinea nu-mi displace. Numai sa nu fie aplicata romaneste, ca iese harababura iar.
Steabna

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #29 : Joi, 19 Februarie 2015, 10:35 »
A aparut un loc dintr-o retragere! Cine doreste sa-l ocupe s-o contacteze direct pe Samiza 0745106526, office@bonvoyagesibiu.ro.