Autor Subiect: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015  (Citit de 31694 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alina valeria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #45 : Vineri, 14 August 2015, 10:31 »
Buna dimineata, Wonderland!

Iti multumesc pentru mesaj!
Am facut rezervarea in 01 iulie.
In ultima discutie telefonica (09 iulie), doamna Samiza imi spunea ca intampina oarece probleme in ceea ce priveste cazarea la Vila Gale Cascais, dar era in cautarea unei solutii. Si astept, cuminte si increzatoare. De aceea m-am bucurat ieri, cand am vazut aici
http://www.singlescamp.ro/actiuni-si-vacante-2013-2.html
(Excursii si vacante 2015) ca se asteapta, inca, raspuns de la hoteluri.
Oricum, voi incerca sa o gasesc pe doamna Samiza; stiu ca abia s-a intors din vacanta in Spania si cred ca are o multime de lucruri de rezolvat.

Toate cele bune!

Viva

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #46 : Duminică, 16 August 2015, 12:21 »
Buna Gigi. La hotel in Cascais putem avea acces la prosoape pt plaja sau mai bine ne aducem de acasa?

dianna

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #47 : Joi, 20 August 2015, 10:44 »
nu stiu, Violeta, dar din comentariile de pe booking eu inteleg ca au acolo prosoape pentru piscina


Viva

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #48 : Joi, 20 August 2015, 11:43 »
Multumesc Dianna!

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #49 : Joi, 20 August 2015, 15:39 »
 Vin din Brasov cu un autoturism , daca este cineva de pe traseu il sau o iau cu placere si ii duc si inapoi .   :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #50 : Sâmbătă, 22 August 2015, 14:41 »
Daca este un hotel pe care-l poti rezerva greu, adica este suprasolicitat pai acela este Vila Gale ****Cascais. Cine a fost acolo cu mine poate simplu sa inteleaga de ce. Are o pozitie excelenta, camere imense, cald mobilate, o gradina superba in care se afla piscina, localul este foarte bine organizat din punct de vedere al micului dejun si al cinei. Asta din punct de vedere a unui profesionist...Referitor la servicii gen inchiriat prosoape de plaja, ma refer aici in general nu doar la acest hotel: intotdeauna exista nemultumiri sau discutii pe marginea acestui subiect. In primul rand pt ca lumea foloseste prosopul nu doar la swiming pool ci si pe plaja, ceea ce in mod normal este interzis...Si de aici multe discutii. De aceea recomand intotdeauna ca lumea sa aiba in bagaje un prosop de baie, pe care-l poate folosi cum si unde doreste. Si daca hotelul are in politica oferta free pt un astfel de servici ok, daca nu - exista varianta de rezerva: prosopul din bagaj. Cei care se gandesc ca hotelul este obligat sa ofere la 4* acest serviciu va spun ca nu, nu este. Dupa cate probabil stiti am lucrat pe clasificare internationala si acest serviciu nu este unul obligatoriu pt hotelurile cu 4* si nici chiar la cel de 5*. Este la latitudinea locatiei sa ofere sau nu si daca da atunci poate sa o faca in conditiile unei garantii, a unei plati sau free.

Ieri am fost in Lisabona, am gasit-o intr-o innoire fantastica fata de anul trecut. O multime de cladiri renovate sau in curs de reabilitare, in special in zonele istorice. Am trecut prin Alfama - cartierul maur sa discut la Muzeul de fado si la locatia pe care o stiam pt a face rezervare de grup. S-a schimbat mult de anul trecut...Arata din ce in ce mai innoit si mai bine sub aspectul igienizarii si salubrizarii...Micile taverne de fado s-au pus la punct, devin din ce in ce mai aratoase pe interior...

Cand vin din Muntii Fagaras o sa va mai povestesc cate ceva despre ce am vazut recent, despre ce o sa facem...Si bineinteles cum ne intalnim. O sa transmit Email-urile catre toti participantii, astfel incat informatia sa ajunga la voi. Pana atunci cu bine si puteti incepe la bagaje...Era cald cand am plecat din Lisabona, erau in jur de 34 de grade...Dar trebuie sa aveti in vedere ca Porto este o zona destul de capricioasa ca vreme, asa ca luati-va ceva subtire de vant si de ploaie...Nu este exclus sa ne stropeasca un pic....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #51 : Miercuri, 26 August 2015, 09:23 »
Se apropieeee.... *|* Mai sunt cateva zile si ajungem la Lisabona! Pe malul Teju-ului, in Alfama, in Baixa, in Chado...Pt mine este o revedere, cu cateva zile in urma am mai trecut pe acolo. Atunci, asa cum scriam era cald, acum vad ca prognoza arata ceva mai domol, ideal as spune pt plimbare: sambata maxima are sa fie 28 de grade, iar duminica 31 grade. Soare cu foarte putin nor. Si daca suntem la meteo, sa scriu ceva si despre urmatoarele noastre opriri: la Porto luni in 31 august au sa fie 23 de grade cu soare, marti in 1 septembrie aceiasi temperatura dar putin innorat. Porto are o clima capricioasa, greu de dat o prognoza...dar daca meteorologii spun si noua ne convine. sa lasam asa... :). Important este cum va fi la Cascais. Acolo prognoza pt perioada 2 - 6 septembrie spune ca o sa avem 23 - 25 de grade, in doua zile cu foarte putin nor. Deci super! Este o temperatura buna pe malul oceanului, asa ca vom putea face si plaja si baie. O surpriza pt mine a fost ca in Azore, in mijlocul Atlanticului apa oceanului era tocmai buna de baie, asa ca poate avem noroc sa avem posibilitatea sa ne scaldam si la Estoril sau Cascais...Acum temperatura oceanului la Cascais este de 20 de grade, deci se poate face baie. Nu in confort maxim, dar ok pt o balaceala scurta...Ar fi pacat sa nu fie incercata apa Atlanticului. Ce recomand insa, chiar daca pare calm oceanul este ocean si curentii sunt foarte puternici, te trag in larg cu foarte mare usurinta. Pt cei care vor sa faca baie - o sa mergem la Estoril, acolo este o plaja mai larga, Tamariz se numeste si intrarea in ocean este mai lenta...
In cursul zilei de azi am sa va transmit un Email cu detaliile de bagaje, intalnire, calatorie. In bagaj nu uitati sa puneti voia buna si faceti cumva si uitati acasa problemele...Ca organizator va pot spune ca am pregatit totul in asa fel incat sa vedeti cat mai multe lucruri, ce este mai interesant si mai variat. In plus de explicatiile mele, o sa mai primiti unele si de la doi ghizi locali, unul in Lisabona si unul in Porto. Vreau sa intelegeti si sa intrati cat mai bine in atmosfera celor doua superbe orase si cum povestile sunt altfel spuse de localnici, am tinut mult sa va ofer aceste surprize.
Am primit confirmarea de la Muzeul Fado, o sa avem acolo o vizita cu explicatiile unui ghid, apoi pt a ramane in tema o sa ramanem in Alfama, pt o seara de Fado. Am fost la Sao Miguel, restaurantul in care am petrecut anii trecuti, dar din pacate, odata cu achizitionarea a inca unui local patroana l-a transformat intr-unul relativ scump. Daca anii trecuti intram fara sa platim ceva pt fado, comandam o portie de 15 - 18 EUR, beam de 7-8 EUR si stateam cca 3 ore, acum programul intradevar este mai lung, 19.00 - 24.00, dar pt grupuri un meniu costa 40 EUR, in care intra un aperitiv, un fel de baza, un desert, o cafea, un digestiv la sfarsit si bauturi la alegere intre vin si sangria (cca 0.5l). Am mai incercat cand am fost la inca 3-4 localuri, tarifele de grup sunt si mai mari decat cele de la Sao Miguel. Individual, daca faci o rezervare, ajungi la maxim 30 EUR....Inca nu stiu cum o sa procedam, mai ma gandesc acum la 2-3 variante si alternative. Pt ca la fado ar fi pacat sa nu ajungeti...Este muzica ce personalizeaza cel mai bine Lisabona.

Offline Oana Nartea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #52 : Miercuri, 26 August 2015, 10:06 »
De abia astept!!! :D
Sa nu uiti sa ne trimiti si ticket number-urile sa ne facem check- in vineri.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #53 : Miercuri, 26 August 2015, 12:15 »
Nu vineri, ci azi, s-a deschis la ora 5.00!. La TAP se poate face cu 72 de ore inainte. Acum va pregatesc informatiile, programul in detaliu, si tot azi o sa primiti nr de rezervare pt check in-ul la TAP. Incerc sa-l fac eu pt toti va comunic...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #54 : Miercuri, 26 August 2015, 14:40 »
Am facut check in-ul pt tot grupul (am ales doar culoar si 3-4 la geam), asa ca vom intra usor pe la drop off. O sa mearga foarte repede, boarding pass-urile sunt si ele printate, deci...vjjj in zona de imbarcare si apoi la ...parfumat!  ;D ;D ;D In 30 minute transmit si Email-ul cu detalii. Am rugamintea sa va printati programul, pt a stii in fiecare zi ce urmeaza sa facem.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #55 : Joi, 27 August 2015, 12:06 »
Gigi ai trimis cumva un email catre participanti ? Eu nu am primit nimic !

dianna

  • Vizitator
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #56 : Joi, 27 August 2015, 12:16 »
n-ai primit pt ca mailul tau era trecut cu i la inceput in loc de l. ti-am dat fw.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #57 : Joi, 27 August 2015, 12:23 »
n-ai primit pt ca mailul tau era trecut cu i la inceput in loc de l. ti-am dat fw.

Credeam ca a fost rezolvata problema asta !
Multumesc pentru forward Diana.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #58 : Joi, 27 August 2015, 12:30 »
Da, acum am citit mesajul tau Rentzi. Vad ca mi-a dat intre timp Diana o mana de ajutor. Mie lista imi vine din agentie, din pacate nu am timpul necesar sa mai iau ceva la verificat... Nu stiu de ce, trebuie sa o intreb si pe Samiza cum de ea poarta corespondenta cu tine si la mine ajunge altceva...Asta cand o intalnesc... ??? ::) :-\ :)

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 29.08 - 06.09.2015
« Răspuns #59 : Joi, 27 August 2015, 13:45 »
Pana la urma se va rezolva. S-a strecurat gresala asta in una din liste sau in baza de date. Vezi de unde iti vine tie lista si acolo trebuie facuta corectura.