Autor Subiect: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 8 - 16.09.2015  (Citit de 35675 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #15 : Vineri, 17 Octombrie 2014, 07:53 »
Se leaga Rentzi. Luni o sa apara si Portugalia. Intre Madeira si P este o zi, o petrec(em) la Lisabona. Cu sampanie... ;D Butonul de inscriere este pe site www.singlescamp.ro. Este portocaliu scrie pe el "Rezervari".

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #16 : Vineri, 17 Octombrie 2014, 13:48 »
Multumesc Gigi! Azi am vazut butonul... aseara eram cam obosit.... de la niste sampanie....  :whistle:  :buck2:

Offline codrina

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 126
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #17 : Duminică, 19 Octombrie 2014, 20:23 »
Pozele postate din Madeira sunt superbe. Abia astept aceasta excursie...si cand te gandesti cat mai e pana atunci. I am scris un mail d-nei Samiza in care i am confirmat inscrierea. Astept informatiile legate de plata avansului.
Lidia

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #18 : Marți, 21 Octombrie 2014, 15:01 »
Da, m-am inscris si eu, prezentarea e superba, cred ca va fi magnific. O mica neintelegere, la excursii, ultima valoare de 217 euro include tot mai putin Pico de Areeiro? care se poate plati si in timpul excursiei?

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #19 : Marți, 21 Octombrie 2014, 15:02 »
Pardon 215 euro.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #20 : Marți, 21 Octombrie 2014, 19:12 »
"Tarif***** = 215 EUR/persoana pachet Discover Madeira + excursie ziua 7 + excursie 25 Fontes"

Excursie ziua 7 - este cea la Pico de Areeiro
Discover Madeira + excursie ziua 7 + excursie 25 Fontes = sunt 5 zile de excursii cu microbuzul, tot ceea ce se organizeaza, maximum la care se poate participa
Despre cum se achita optionalele: cine se decide pt Discover Madeira, (pachetul de 3 zile) "este nevoie sa va inscrieti si sa achitati cu cel putin 3 luni inainte de plecare"
Am trecut suma totala de optionale (215 EUR), specificand insa ca pt Pico de Areerio (ziua 7) si pt 25 Fontes se poate achita in Madeira, dupa prima zi de execursie. Sau evident ca cine se decide deja poate sa achite de la inceput intreaga suma de 215 EUR, avand asfel achitate toate excursiile optionale,

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #21 : Vineri, 24 Octombrie 2014, 18:39 »
Bravoo! Gigi
O sa ne duci in niste locuri minunate.
Astazi am dat intamplator peste : http://www.madeira-web.com/PagesUK/flowers-fruit-fish.html.  Inspirata alegere  sa mergem in luna Sept cand avem cele mai multe optiuni la fructe si peste ( accesati Calendarul florilor, fructelor si al pestilor ), oricum am citit ca se gasesc tot anul.
Un prieten care a calatorit mult mi-a povestit ca cele mai frumoase focuri de artificii le-a vazut cand a petrecut sarbatorile de iarna pe insula. Astazi vazand si eu pe acest site diverse inregistrari l-am inteles.
Nu ma mai satur sa citesc si sa vad fotografii/inregistrari.

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #22 : Marți, 28 Octombrie 2014, 19:58 »
O sa ajungem si in Porto da Cruz? plaja cu nisip negru?
Trebuie sa adaug colectiei mele de sticlute cu nisip inca una.

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #23 : Joi, 30 Octombrie 2014, 22:51 »
descrierea fructelor din zona :http://www.madeiraexotica.com/en/our-delicious-products.html
sper sa gustam din toate, o sa le mai caut prin supermarket sa pot face comparatie.....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #24 : Vineri, 31 Octombrie 2014, 06:50 »
Cred ca mentionam in prezentare, nu stiu, poate ma repet... ??? in Funchal exista o piata, se numeste Lavradores (a muncitorilor) si acolo se gasesc toate fructele pe care ti le inchipui ca exista. La noi nu exista in supermarket-uri decat o parte din ele, eu merg des si cumpar fructe, dar acolo in Madeira a fost pentru prima oara cand am vazut specii de maracuja cu totul diferite de ceea ce stiiam. Si nu doar fructe si legume "ciudate" se vand acolo...Si evident frunze de dafin uscate. I-am luat mamei mele cu 2 EUR 2 plase imense, de nu stiiam ce sa fac cu ele la bagaje. Crezusem ca de 2 EUR primesc acolo o plasuta mica, cand colo... ::) Nu luasem in calcul ca acolo dafinul este ca fagul la noi...adica omniprezent...In padurile de dafin am vrut sa culeg cateva frunze, dar mi-a fost un pic teama...mi se parea ca nu seamana cu ceea ce vazusem in plicurile vandute in supermarket-uri...In piata insa uscate le-am identificat imediat...Ce mi-a spus mama este ca sunt foarte-foarte aromate, adica nu seamana deloc cu ceea ce cumpara din magazin. I-as mai fi adus si anul acesta, dar acum are pentru cativa ani...si ea si rudele noastre...

Am vazut acum intrebarea ta Monicuta cu Santa Cruz. Anul acesta am fost foarte aproape dar n-am mai mers pana in zona de plaja...Nu facea parte din programul discutat cu agentia locala, mai era si la final de traseu si ne grabeam sa ajungem la Pestera Sao Vicente si la un pahar de ...poncha. :) Tot ce este posibil ca in 2015 sa ajungem acolo...Asa ca i-ati sticluta...

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #25 : Vineri, 31 Octombrie 2014, 20:03 »
Intr-un interviu David Neacsu , alpinistul business-man patronul magazinelor Himalaya, povestea ca atunci cand prietenii il intreaba care este suvenirul la care tine cel mai mult arata,  spre surprinderea tuturor, catre  un pietroi  explicand ca este  adus de EL de pe varful cel mai inalt pe care a urcat si mai ales pe care  l-a carat in rucsac pana la baza .

Nu conteaza daca o sa adaug o sticluta cu nisip acum sau mai tarziu  dar sa vezi reactiile oamenilor cand il vad pentru prima oara sau cand il simt intre degete e ceva extraordinar.


Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #26 : Marți, 04 Noiembrie 2014, 17:55 »
Haioasa povestea cu dafinul...e bine de stiut...

O tradiţie foarte frumoasă din Turcia legata de dafin : din seminţele de dafin pe care numai fetele nemăritate le culeg se extrage uleiul si se face sapun. Propietarul livezii de dafin  aruncă un bănuţ de aur în cazan pentru noroc. Săpunul se împarte fetelor nemăritate. Se spune că cine găseşte săpunul cu bănuţ se căsătoreşte în anul respectiv.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #27 : Vineri, 21 Noiembrie 2014, 15:12 »
Trendul de crestere al biletelor de zbor cu TAP este unul aproape exponential. Nu ne-am asteptat la un asemenea salt. Sunt afectate astfel tarifele de vacanta pt Madeira, Azore, Portugalia. Evident nu si pt cei care au achitat avansul  si pt care s-au achizitionat biletele de avion. O sa anunt saptamana viitoare noile tarife de vacanta, pt locurile ramase.

Offline Monicuta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #28 : Vineri, 12 Decembrie 2014, 19:43 »
O parte din noi o sa ne cunoastem si o sa  facem antrenamentul pt Madeira in ........Maramures.
Ce frumos ! :applause:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 7 - 15.09.2015
« Răspuns #29 : Vineri, 12 Decembrie 2014, 20:02 »
Doua dintre excursiile mele favorite...Maramuresul si Madeira. Ieri ma gandeam la insula...Am mers la Kaufland sa-mi cumpar niste fructe si am gasit un sector cu "curiozitatile" Madeirei. Nimeni nu cumpara, toate fructele zaceau nemiscate...Lumea nu stia ce sunt si nu indraznea sa dea banii...
Ma uitam la banane se inegrisera deja, ce pacat! Pe insula sunt cele mai bune si mai aromate banane pe care le-am mancat vreodata...Probabil ca oamenii le-au vazut asa mici si au zis ca nu sunt bune...au preferat pe cele mari, "coapte" in depozitele din Europa...

Maramuresul mi-e teama ca o se se piarda in cativa ani...Tot cate ceva dispare si nu este pus nimic in loc...De aceea ma bucur de ceea ce mai pot vedea si intalni...Sper sa va tina picioarele sa ajungem din Creasta Cocosului pana in Breb, pentru ca este o experienta unica pt oricine...Acolo se mai poate vedea originalul, sunt locuri neatinse de kitch si de uitare...Doar ca trebuie un pic de efort...

Astept sa ajung din nou la familia Costin, sunt oameni tare de treaba...Si doamna face o mancare...Sa vad pana atunci ce fac cu kilogramele...sa las un pic de loc pt ciolanul fiert in zeama de varza...