Autor Subiect: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015  (Citit de 18300 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #15 : Joi, 09 Aprilie 2015, 17:07 »
Nu stiu cat de mult va place istoria, dar pt ca oricum avem ceva de mers pana la Hajdu si intr-un fel trebuie sa facem ceva ca timpul sa treaca mai usor ma gandesc sa va povestesc ceva despre un material la care lucrez de ceva vreme si care se refera la Istoria Transilvaniei de la Gelu pana la Unirea de la Alba Iulia. Poate o sa vi se para interesant si in acelasi timp clarificant in ceea ce priveste populatia romana din zona, secuii "varful de lance" al maghiarilor si colonistii sasi.

In paralel ceva despre Regatul Ungariei, dar si despre cum s-a format poporul maghiar, despre cateva mituri legate de radacinile acestuia...

Pauza obligatorie pt sofer as vrea sa o facem la Ciucea, este in drumul nostru si resedinta lui Goga chiar este un loc interesant de vizitat.

Vreau de asemenea sa va vorbesc despre calvinism, asta pt ca ajungem la Debrecen, capitala ungara a acestei religii. Acolo celor carora le place istoria au ocazia sa vada Deri Museum si biblioteca muzeu din cadrul Scolii teologice calviniste. Nu stiu daca printre voi sunt persoane care au fost impreuna cu mine la Teleki, acolo am facut o remarca la modul de structurare a bibliotecii spunand ca mai exista una asemanatoare. Iar ghidul, care cu exceptia unei mici lacune in ceea ce priveste influenta si urmele vizigotilor in zona Mures (mi-a parut rau sa-l vad incurcat de faptul ca nu stia ca acestia au avut o importanta baza in zona -stiu ce inseamna pt o persoana foarte exacta si informata ca el sa se trezeasca pe un teren necunoscut) m-a impresionat de-a dreptul, a numind exact biblioteca din Debrecen. Nota 10, rar persoane atat de adanc informate. Si pt ca am ajuns la vizigoti, un lucru pe care foarte putina lume il cunoaste: celebrul tezaur de la Pietroasa, "Closca cu puii de aur" este de origine vizigota. Daca intrebati 100 de persoane pe strada, va garantez ca 90% vor spune ca este dacic...

M-ar bucura mult sa prindem o vreme buna la Hortobagy sa puteti vedea parcul national de acolo. Sa facem o plimbare cu caruta, sa vedeti rase de animale domestice de care aproape sigur nu ati auzit. Modul de prezentare este absolut profesionist asa ca va recomand acea jumatate de zi de excursie....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #16 : Joi, 09 Aprilie 2015, 18:04 »
M-am uitat peste lista din agentie si am transmis Email-uri celor de care nu stiam cu ce urmeaza sa vina pana la Sibiel.

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #17 : Joi, 09 Aprilie 2015, 19:32 »
Scuze , plec in 27 Aprilie spre Brasov

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #18 : Vineri, 10 Aprilie 2015, 07:27 »
Ma intreba cineva pe Email cam cati bani sa aveti cu voi. Va pot spune in mare, pt ca nu stiu cam ce cheltuieli de impuls faceti fiecare.
In Ungaria avem micul dejun si cina. Ambele sunt bogate, asa ca in mod normal la amiaza va trebuie maxim ceva fructe sau o supa/ciorba. Fructe de la magazin, sunt mai ieftine decat la noi, iar o supa/ciorba costa 600 - 700 de forinti, deci cam ca si la noi.

La complexul SPA avem 3 intrari, si avem o dupa amiaza (prima) si 4 zile de sedere. Mai luam in prima seara un bilet redus (daca se intra dupa 17.00 este 2.200 forinti) si intr-o zi un bilet intreg sau la fel, depinde fiecare ce doreste sa faca. Un bilet pt o zi intreaga este 3200 forinti.

La Hortobagy o sa platim safari, intrarea practic in zona zoo, muzeele si daca timpul este bun si plimbarea cu caruta prin parc. Cu totul vreo 18 EUR.

La Debrecen, doar cine vrea sa intre la Deri, e in jur de 4 EUR.

O sa mai mergem o seara la csarda (in jur de 10 EUR) dar mutam masa de seara de la hotel la pranz si inca una intr-un loc traditional, costa vreo 15 EUR (cine doreste evident).

Apa, sucuri, bere, altele de la alimentara din centru, nu cred sa va coste mai mult de 10 EUR pe toata sederea.

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #19 : Marți, 14 Aprilie 2015, 20:11 »
M-am uitat peste lista din agentie si am transmis Email-uri celor de care nu stiam cu ce urmeaza sa vina pana la Sibiel.
Hristos a Inviat ! Mai e putin si vom pleca in excursie. Nu stiu inca cu ce ajung la Sibiu, dar gasesc eu o varianta convenabila, vreau doar sa te anunt  Gigi pe aceasta cale ca doresc si eu o camera la Sibiel, in caz ca Samiza a uitat de discutia noastra. Daca este cineva din zona Bucovinei, care merge in aceasta excursie si doreste sa calatorim impreauna  pana la Sibiu, sa ma contacteze , aici, pe forum.
Pana ne revedem, toate cele bune!  :yeah:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #20 : Miercuri, 15 Aprilie 2015, 06:49 »
Da, ti-am rezervat camera Luminita, mi-a spus Samiza!  :) Cand te decizi cu ce calatoresti pana in Sibiu te rog sa-mi comunici la cat ajungi sa vad cum organizez transferul la Sibiel.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #21 : Miercuri, 15 Aprilie 2015, 16:22 »
Microbuzul cu care se pleaca la Hajduszboszlo:

Mercedes Sprinter B 249 NEW
Sofer: Ilin Jenicu 0748 111 962

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #22 : Miercuri, 15 Aprilie 2015, 23:42 »
Da, ti-am rezervat camera Luminita, mi-a spus Samiza!  :) Cand te decizi cu ce calatoresti pana in Sibiu te rog sa-mi comunici la cat ajungi sa vad cum organizez transferul la Sibiel.
Multumesc mult Gigi!  :worthy:

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #23 : Duminică, 19 Aprilie 2015, 11:41 »
Da, ti-am rezervat camera Luminita, mi-a spus Samiza!  :) Cand te decizi cu ce calatoresti pana in Sibiu te rog sa-mi comunici la cat ajungi sa vad cum organizez transferul la Sibiel.
Bună Gigi. În sfârșit m-am decis cu ce călătoresc până la Sibiu. Precizez că ajung pe la prânz la Sibiu, dar aș dori foarte mult  să mai vizitez orașul (nu știu când voi mai avea ocazia) . Dacă se pleacă spre Sibiel spre seara pentru mine este foarte bine. Dacă nu, merg când  spui tu Gigi. 
Ne vom revedea curând, toate cele bune!  :dance:

Offline maya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #24 : Duminică, 19 Aprilie 2015, 12:44 »
Lumi, nu te uita ca aici e frig si ploua. Sa nu uiti costumul de baie si bineinteles sa iti lasi grijile acasa. Mancarea e foarte buna si dupa balaceala sigur foamea va fi mai importanta.   ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #25 : Duminică, 19 Aprilie 2015, 18:32 »
Prognoza meteo este foarte buna, vom avea soare din plin. Maine postez forecast-ul....

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #26 : Duminică, 19 Aprilie 2015, 22:02 »
Lumi, nu te uita ca aici e frig si ploua. Sa nu uiti costumul de baie si bineinteles sa iti lasi grijile acasa. Mancarea e foarte buna si dupa balaceala sigur foamea va fi mai importanta.   ;)
Multumesc pentru urări Beatrice! Voi profita din plin, povestim când mă întorc!  Toate bune! :kissing:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #27 : Marți, 21 Aprilie 2015, 07:50 »
Gata bagaje, costum de baie, zambet pe buze, chef de calatorie?!

Cred ca sunt ultimele pregatiri....Atentie sa nu va lasati buletinul acasa, pt a putea trece granita!

Despre vreme:





Deci vreme buna!  :dance: *|*

Drum bun tuturor, ne vedem maine dimineata la Sibiel!

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #28 : Joi, 23 Aprilie 2015, 09:01 »
Hajduszoboszlo anul trecut, pe vremea asta  :)



Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Relaxare la SPA - Hajduszboszlo 22 - 27 aprilie 2015
« Răspuns #29 : Joi, 23 Aprilie 2015, 09:02 »
La multi ani, Gigi!  :D