Autor Subiect: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015  (Citit de 37238 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #30 : Miercuri, 14 Ianuarie 2015, 10:16 »
Printre curiozitatile pe care o sa aveti ocazia sa le vedeti in Scotia se numara si vacile lor...Sunt niste aparitii tare ciudate...

Sunt adaptate la viata din nord, cu ierni mai aspre. Suporta cu usurinta viscolul, sunt rezistente la boli si mananca aproape orice... :) Este o rasa semisalbatica, carnea are gust mai mult de vanat decat de vita...







Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #31 : Joi, 15 Ianuarie 2015, 08:20 »
Nu stiu daca printre voi sunt persoane care apreciaza genul acesta de atractie turistica. Eu vi-l prezint si pt ca o sa fim la un momentan in zona veti putea opta pt a intra in lumea fascinanta a iluziilor. Este vorba de cea mai veche atractie turistica creata pt vizitatori in Edinburgh,a fost data in folosinta acum...150 de ani! Oricum acum nu mai arata deloc ca in 1835!  :)

Un bilet de intrare nu este tocmai ieftin, 13.95 lire, dar daca te gandesti ca intr-un bar asta inseamna in Scotia 3 beri...cred ca merita. Mai ales daca iti place genul...

Camera obscura si lumea iluziilor:

www.youtube.com/watch?v=4CMgvkXiJzg

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #32 : Vineri, 16 Ianuarie 2015, 18:49 »
Jocul modern de golf este originar din Scotia. Prima oara a fost mentionat in secolul XV, in 1457 si purta numele de "gowf". Pe atunci circuitul era de 22 de gauri, dar in 1764 la Royal and Ancient Golf Club of St Andrews in 1764, s-a redus la 18. Exemplul a fost urmat apoi de toata lumea...

De fapt St Andrews este considerat locul de nastere a golfului, casa in care acest a crescut si s-a modernizat. .

Clubul de golf St Andrews

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 17 Ianuarie 2015, 18:36 »
Scotienii au mai multe cel mai, cea mai...

Pe insula Orkney se afla o asezare Skara Brae, considerata cel mai complet sat neolitic din Europa. Aici se poate vedea si cea mai veche cladire din Marea Britanie. Are...5000 de ani!

Cele mai vechi universitati din Marea Britanie sunt arhicunoscutele si preciatele Oxfoard si Cambridge. A treia este in Scotia St. Andrews, fondata in 1413. Aici a invatat prima femeie student britanica si aici a fost infiintata prima asociatie sindicala studenteasca

Cea mai veche companie de transport din lume este Shores Porters Society din Aberdeen. Are 500 de ani si n-a dat faliment...Si daca am adus vorba despre supravietuire, Bank of Scotland este cea mai veche care a rezistat in Marea Britanie. Are 300 de ani...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #34 : Duminică, 18 Ianuarie 2015, 21:06 »
Daca chiar sunt racit si n-am voie sa ma joc pe afara..  :) am strans si montat niste poze intr-un colaj cu locurile pe care o sa le vizitam in excursie.

www.youtube.com/watch?v=TD65QlPAODM&list=UUEOWRFFVw85erxNR9GbVh5w

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #35 : Luni, 19 Ianuarie 2015, 16:05 »
Doua vesti foarte bune pt cei care s-au inscris pana acum... :dance: Bineinteles si pt cei 4 care mai urmeaza... :)

Am reusit sa aduc cazarea din Ardesier in Inverness. Asa ca vom ramane seara si peste noapte in capitala Highlands-ului, nu mai este nevoie sa mai facem 20 km...Locatia este una foarte buna, stau des in acest lant. Acolo este un independent afiliat, dar trebuie sa respecte toate cerintele de franciza, asa ca nu poate fi decat foarte bine. Hotelul este Holiday Inn Express Inverness 3*.

Dupa negocieri si negocieri si negocieri, am mai reusit ceva. Cel putin pana acum am confirmarea de la 3 locatii (5 zile) ca micul dejun intra in tariful de cazare pe care mi l-au dat initial. Sunt convins (la cum ma cunosc) ca acelasi lucru am sa-l obtin si pt restul de zile, asa ca deja am modificat oferte incluzand si micul dejun in servicii incluse!

Asa ca oferta de circuit este acum:
• transport avion  Bucuresti – Edinburgh si retur, toate taxele incluse (verificati acest lucru intotdeauna cand alegeti o oferta)
• cazare 8 nopti hoteluri 3*,
• mic dejun
• ghid local "walking tour" Edinburgh
• ghid local "walking tour" Glasgow
• microbuz Mercedes Sprinter, fotolii de piele, rabatabile - sofer-ghid 7 zile din Edinburgh - Glasgow - Fort William - Insula Skye - Loch Ness - Inverness - Perth - Edinburgh
• insotitor grup pe toata perioada excursiei

Tariful ramane deocamdata neschimbat la aceasta excursie.

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #36 : Luni, 19 Ianuarie 2015, 21:00 »
Foarte bune vestile Gigi...multumim!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #37 : Luni, 19 Ianuarie 2015, 22:06 »
Sper sa va mai dau... :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #38 : Miercuri, 21 Ianuarie 2015, 11:34 »
Va prezint acum si hotelurile la care o sa stam. Pe rand si in ordinea cronologica... :)

Edinburgh Hotel Inn Express Waterfront 3*

Sunt fan al acestui brand...Este prima optiune de cazare in calatoriile care le fac...Are acelasi tip de mobilier, aceiasi baie, aceleasi perne, pilote...oriunde ai merge, ori asta-mi da o stare de siguranta si de confort. Imi place foarte mult ca am cafetiera in camera, oricand pot sa-mi prepar un ceai sau o cafea. Apropo, am ales pt aceasta excursie 3 Holiday Inn-uri. Este bine sa aveti la voi, suplimentand ce ne dau ei free cateva pliculete de cafea solubila si ceai. La bar nu sunt tocmai ieftine...iar  in camera sunt free...

Cel in care o sa stam la Edinburgh este situat lângă centrul comercial Ocean Terminal și iahtul regal Britannia. E la doi pasi de ocean, in zona vechiului port. Camerele au aer conditionat, TV led, mobilierul este modern...In baie veti gasi uscător de păr, iar dusul este reglabil presiune.

Holiday Inn Express are un bar cu Sky Sports, iar în fiecare zi este disponibil un mic dejun cu produse calde. Micul dejun este inclus in tariful excursiei.






Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #39 : Joi, 22 Ianuarie 2015, 06:53 »
Urmatoarea noastra oprire va fi la Glasgow. Acolo vom fi cazati in aceiasi retea hoteliera ca la Edinburgh, Holiday Inn Express. Si pentru ca este amplasat pe malul raului Clyde, se numeste  Holiday Inn Express Riverside 3*.

Hotel modern, cu mobilier ce da confort. Este foarte central , George Square, punctul zero al orasului se afla la doar 800 m. Are de asemenea avantajul de a se afla langa un mall, St. Enough, asa ca cine doreste si un pic de shopping o sa aiba ocazia.

Cele 128 de camere au aer conditionat, TV led satelit, baile sunt dotate cu dusuri cu jet reglabil si de putere.  Micul dejun este cu preparate calde si reci si il avem inclus in tarif.














Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #40 : Joi, 22 Ianuarie 2015, 16:42 »
La toate hotelurile avem mic dejun, acum am confirmarea si de la Perth. Si m-am tinut de cuvant cand am spus ca nu e tot. La patru dintre hoteluri avem cafetiera in camera, cu pliculet de cafea si ceai. Cine doreste mai mult de unul pe zi, e bine asa cum am recomandat sa aiba in bagaje cateva pliculete...Deci 5 zile avem cafeaua si ceaiul gratis... :)

Mi-a spus Samiza ca a mai primit o inscriere certa, ne apropiem si aici ...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #41 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 12:33 »
Continui prezentarea hotelurilor in care urmeaza sa stam. La Fort William o sa fim cazati la Alexandra Hotel 3*.

Vom fi la doi pasi de poalele celui mai inalt munte din Marea Britania, Ben Nevis si la fel, foarte aproape de malul lacurilor Lehne si Eil. In 10 minute ajungem in zona de promenada a acestora.

Avem mic dejun inclus, wifi free in zona publica si daca va fi un pic rece, nu este exclus suntem langa munte, in semineul din lounge o sa arda cateva lemne. Tot acolo, in zona de relaxare sau in restaurantu decorat traditional se poate gusta un scottish whiskey veritabil, fabricat acolo local.

In apropiere este gara The Jacobite Steam, de acolo pleaca trenul tras de o locomotiva cu abur pana a Mallaig. Pacat nu o sa avem timp de aceasta experienta, trenul ofera niste privelisti minunate. Glen Coe un alt loc fantastic, pe care o sa-l vizitam este la 30 minute de hotel. Deci un taram de vis, lacuri, munti si vai...

Camerele sunt mari, au evident baie fiecare, apoi TV si facilitati de preparare a cafelei si ceaiului.

























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #42 : Sâmbătă, 24 Ianuarie 2015, 07:37 »
Dupa Fort William o sa poposim pe Insula Skye. Locatia este aceiasi in care am stat anul trecut. Si unde ne-a placut mult atmosfera intima. De fapt in zona sunt doar 2-3 locatii mai mari, restul sunt 4-8 camere...

Deci din nou...Kyle Hotel ‘A Bespoke Hotel’***. Este o locatie micuta, de numai 30 camere, amplasata foarte aproape de malul Loch Alsh -De fapt acolo vom fi peste tot inconjurati de apa...Kyle of Lochalsh, micuta asezare in care vom sta este chiar poarta de intrare pe Insula Skye. De acolo o sa plecam in turul insulei...Este destul de aproape si de celebrul castel Eilean Doyle.Sunt doar 15 km pana acolo. Imi amintesc cu mare placere de dimineata pe care am petrecut-o plimbandu-ma in micutul port si gara in care opreste Royal Scotts, un tren turistic tras de o locomotiva cu aburi. Superb mobilat si cu servici de 5*. Am aruncat si eu un ochi inauntru, unul dintre cei care serveau mi-au dat permisiunea...Superb.Dar din pacate nici cu acest tren nu avem cand sa incercam experienta unei calatorii...

Asa cum va spuneam si aici avem micul dejun inclus. In camere ca aproape peste tot facilitati de cafea si ceai. Adica ce inseamna asta: este de regula un fierbator si cateva pliculete de instant coffe si de ceai, plus zahar. Nu uitati de recomandarea mea: e bine sa aveti la voi ceva cafea instant si pliculete de ceai pentru a completa in cazul in care nu ajunge ce se ofera...Dar o sa luam de acolo, pt ca este mai ieftin si mai...bun.

Camerele sunt decorate in stil scotian si fiecare are baie modernizata. TV si birou...

The Old Chapel Restaurant serveste meniu clasic britanic si fructe de mare. Am mancat tare bine acolo...

Se vede Coasta de Vest totul e spectaculos acolo...




Locul unde este amplasat hotelul





In port de multe ori vin focile si mai des vidrele de mare...Sanse mari sa le vedem...o sa fie la doar doi pasi de noi.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #43 : Duminică, 25 Ianuarie 2015, 07:25 »
La Inverness, urmatoarea noastra oprire ,o sa stam la.... tam - tam - tam, drum=drum-drum, sunete de tobe...
Holiday Inn Express 3*.  :thumbup:

Intamplator sau nu lucrurile au iesit asa cum mi-am dorit si cum sunt ideal intr-un circuit: sa stai la acelasi tip de hotel. Cu exceptia Fort William, in rest stam doar la Holiday Inn Express 3*. De ce spun ca este ideal? Pt ca acomodarea este mult mai usoara daca intri intr-o camera aseamanatoare cu cea in care ai stat cu o zi inainte. In acest fel se estompeaza o mare parte din disconfortul datorat mutarii. Bine, mai este o conditie: bagajul sa fie cat se poate de potrivit pentru circuit, In general oamenii fac greseala si pleaca in calatorii de acest fel cu ce au in casa, in general un troler pe care-l folosesc si pt vacanta tip sejur. Nu vreau sa dau lectii, sper sa nu ma interpretati gresit, vreau doar sa va dau sfaturi. Calatoresc foarte mult, am fost in contact cu "turisti de profesie" asa ca experienta si ceea ce am invatat m-au ajutat sa-mi fac viata cat mai usoara cand sunt plecat.

In circuite trolerul trebuie sa aiba dimensiuni mici, eu recomand o inaltime nu mai mare de 60. Ideal este 50 - 55. Va explic si de ce. In bagajele mari, hainele se pot misca mult mai usor si la atatea manevre aeroporturi, autocare, urcat coborat din hoteluri, acestea se amesteca in interior si se sifoneaza. Apoi e mult mai usor manevrabil. Ganditi-va ca la un tur minim de 4 ori le manevrezi in aeroporturi, apoi de 2 ori aeroport - hotel, hotel - aeroport, plus de cate 2 ori la fiecare hotel si intr-un circuit ai macar 6 mutari, Deci de vreo 18 ori manevrezi bagajul. Daca e mic si compact ti-e mai usor, daca e ditamai cufarul, clar ca iti ia din energie si iti produce disconfort.

Nu aveti nevoie d multe haine...Intr-o valiza de dimensiunile pe care vi le-am spus se pot aseza rational, haine pt 10 zile. Parol!  :) In hoteluri, la sosirea in hotel mai e ceva, dar sunt convins ca stiti deja: sa nu scoti din bagaje decat strictul necesar toaletei si ingrijirii, pt noapte si doar ceea ce imbraci si incalti pe perioada de sedere in acel hotel. Nu scoatem tot din bagaj, pt ca apoi sa avem ce pune la loc...Aerisrirea hainelor se face, lasand capacul deschis si miscand si reasezand hainele in bagaj...

Buun, sa revenim la hotelul nostru, deci ziceam ca e Holiday Inn Express 3*.

Nu trebuie sa va mai descriu mobilierul si facilitatile, sunt aceleasi ca si la celelelte HIE, precizez doar ca avem si aici micul dejun tip bufet, iar in camera cana electrica pt cafea/ceai. Avem wifi...

Suntem acolo la doar 30 minute de condus de Loch Ness, asa ca dormiti cu geamurile inchise, nu se stie daca lui Nessie nu i se face de o plimbare sau un crawling prin pub-urile din Inverness...  ;D ;D ;D . Foarte aproape este si Culloden Battle Field, despre care am sa va povestesc intr-unul dintre articolele urmatoare despre Scotia si de Castelul Cawdor. Centrul orasului (o sa va placa foarte mult) este la 10 minute de condus...deci nu departe de hotel.












Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia - excursie in tara kilt-urilor. 24 iunie - 02 iulie 2015
« Răspuns #44 : Duminică, 25 Ianuarie 2015, 11:19 »
Cei care au mai fost cu mine in excursii si care au avut...rabdarea sa ma asculte, stiu ca imi place sa incep explicatiile povestind in primul rand, pe scurt si punctat, istoria tarii respective. Asa cred eu ca se poate intelege mai bine ceea ce urmeaza sa se vada. De istorie se leaga si se pot explica arhitectura, traditiile, obiceiurile, muzica, tot ceea ce este legat de tara respectiva.

Lucrez acum la un material pe care am sa vi-l povestesc in prima zi, cea de plimbare in Edinburgh. Avem o dupa amiaza intreaga care vine dupa agitatia dinaintea plecarii, dupa zbor, dupa cazare si acomodare... Deci timp avem si nimic mai potrivit decat o poveste in pas de plimbare. Am intalnit in cartile din care ma documentez, doi termeni foarte particulari Scotiei: "broch" si "crannogs". Pentru ca un soi de broch am vazut anul trecut si in Sardinia si am atras atunci atentia ca este ceva foarte rar, ma refer la nuraghe, cand m-am intors am scris ceva despre aceste constructii ciudate. Broch sunt ceva similar, provin din aceiasi perioada, din epoca fierului si am considerat ca poate sa intereseze. De aceea le-am descris intr-un articol la care am atasat si cateva poze. Daca aveti timp si placere il puteti rasfoi:

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2097.0.html

Urmeaza ca deaseara sa apara si cel despre crannogs.