Autor Subiect: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015  (Citit de 26418 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mari_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #60 : Joi, 22 Ianuarie 2015, 10:40 »
Sachsenheimer Urzeln Schwäbisch - Alemanischer - breasla lolelor in Sachsenheim, un orasel german din apropiere de Stuttgart. Ziarul Bietigheimer Zeitung a publicat mai multe articole referitoare la marea parada din 18 ianuarie 2015, la care au participat circa 3500 de masti. "Tradiția lolelor din Agnita merge mai departe și în Germania. Și asta de 50 de ani deja. Totul a început in 1965, cand 13 Urzeln din Agnetheln - acesta este un oraș de limbă germană în Transilvania românească - au reinviat aceasta traditie, care prima oara a provocat uimire. Dar tradiția a fost menținuta și s-au adaugat mai mulți susținători . 20 de ani mai târziu , în 1987 , breslele Sachsenheimer Urzeln Schwäbisch - Alemanischer au fost incluse în peisajulul carnavalului Neckar - Alb , iar începând cu anul 2004 s-a creat organizatia Urzelnzunft Saxonia."
82 de poze se gasesc aici:
http://www.swp.de/bietigheim/bilder/cme1213312,1774294









( http://www.swp.de/bietigheim/lokales/sachsenheim/Haestraeger-erobern-die-Stadt;art1188799,3000502 )
(http://www.swp.de/bietigheim/lokales/sachsenheim/Tausende-Narren-gratulieren;art1188799,2980232)



Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #61 : Joi, 22 Ianuarie 2015, 11:56 »
Avem o retragere, deci a aparut un loc liber!

Offline dianthus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #62 : Joi, 22 Ianuarie 2015, 17:25 »
Salutari! In legatura cu ultimul anunt: daca persoana care a renuntat era cazata in regim single, as dori eu... "regimul"...  Platesc maine restul. Ne vedem curand!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #63 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 12:52 »
Vesti meteo. In acest moment la Paltinis stratul de zapada este de 30 cm, dar se anunta maine ninsoare. Ce este bine e ca zapada e tare, s-a format o coaja solida, asta ne va ajuta mult la mers. Dar repet, nu uitati de crampoane...Fara nu ca o sa va fie greu ci aproape imposibil....Daca mai ninge peste stratul asta tare, sub se formeaza pojghita de gheata. Pe care nu ai cum s-o vezi si s-o ocolesti...

In week-end-ul viitor vremea va fi destul de calda pt perioada asta, o sa fie 2 - 4 grade. Dar o sa ninga. Nu stiu cat de tare, dar se pare ca o sa avem zapada. Nu-i nici un bai, oricum nu mergem in zone de panorama, ci urmam o poteca prin locuri frumoase...Asa ca nu ne va afecta, la disante mici se vede...Si aici: caciulita masca daca aveti....

La Agnita 6-7 grade cu plus, tot ninsoare duminica...

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #64 : Duminică, 25 Ianuarie 2015, 19:36 »
Despre preturile de la oprirea noastra in centrul tarii:

o gogoasa = 1 RON
un henclesh = 2,5 RON
Eu am rugat-o pe doamna de acolo sa ne pregateasca la fiecare cate 2 gogosi si cate un hencles. In total ar fi 1 x 2 + 2,5 = 4,5 RON

Daca este cineva care nu serveste, ma anunta sambata si am sa scad din portii...Eu am comandat pt toti, suntem 28.

Spuneam ca extra se poate servi si vin fiert, este 6 RON/250 ml. Cat este ceaiul cu rom nu mi-a transmis...

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #65 : Luni, 26 Ianuarie 2015, 09:36 »
Webcam Arena Platos - una dintre partiile de schi din Paltinis: http://arenaplatos.ro/webcam.html

Prognoze:

Sibiel vineri dupa amiaza cand urcam la cetate: 6 grade, noros

Paltinis sambata, cand avem drumetia: 2-3 grade, cu perioade de ninsoare

Agnita duminica, la Festivalul Lolelor: 5 grade, cateva averse de ninsoare

Concluzii: nu o sa fie rece iar daca ninge in cantitati "decente asa cum se prognozeaza e chiar frumos!  :) Important este sa nu fie burnita sau ploaie...Nu se anunta asa ceva, asa ca sper in doua drumetii frumoase.  :thumbup:




Viva

  • Vizitator
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #66 : Luni, 26 Ianuarie 2015, 11:43 »
Gigi, am ezitat mult daca sa abordez acest topic, dar, intrucat tu ai spus ca pe forum se discuta toate lucrurile, m-am hotarat totusi sa aduc  in disuctie si acest lucru. Nu sunt deloc amanunte despre pranzuri, care, evident ca sunt  contra cost. Eu trebuie sa am mare grija cu o alimentatie regulata, asa incat, pranzul este o necesitate. Deci as vrea te rog sa-mi dai cateva detalii. Putem manca o ciorba vineri cand ajungem inainte de a pleca in drumetie? Sambata, daca plecam in drumetie si o sa dureze 4-5 ore, sper sa fie posibil sa cumpar ceva la pachet ca sa am pt "pranzul" de pe drum?
Multumesc frumos....

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #67 : Luni, 26 Ianuarie 2015, 13:04 »
De ce sa eziti?  ??? :) Aici este locul in care se discuta problemele...Binevenita intrebarea, urma sa va dau si aceste informatii, in acest fel mai grabesc un pic postarea detalilor legate de masa. Am facut si meniul, va pot spune si ce urmeaza sa serviti:

Vineri
19.00 cina
carnat de casa fiert in moare de varza cu hrean, slaninuta de porc afumata cu ceapa rosie, pita cu untura cu boia si cu chimen
piept de pui in sos gorgonzola cu garnitura de legume brocoli, baby carrots
placinta cu mere

Sambata
20.00
bulz
pastrav la gratar cu garnitura de cartofi fierti si garnitura de legume
placinta cu branza si stafide

Mic dejunurile sunt tip bufet, contin preparate reci si calde, cafea, ceai, lapte, iaurt

Pt sosire: din punctul meu de vedere nu o sa fie timp pt ciorba, plus ca efectul digestiei acesteia in timp ce urcati va fi unul neplacut. De aceea este indicat sa aveti la voi pe drum sandviciuri sau de preferinta ceva energizant (batoane, biscuiti etc), pe care sa le consumati pana la ora 13.00.

Noi o sa incepem urcarea la cetate, maxim la ora 15.00, sper sa nu se intarzie pe drum, am sa solicit soferului ca pauzele sa fie cat se poate de scurte, pt ca la ora 14.00 sa fiti la Sibiel. Pana va cazati si schimbati se face 15.00. Urcusul dureaza cca o ora si jumatate, asta daca grupul este omogen, daca nu poate sa ajunga si la doua ore. Coborarea ne va lua o ora, plus pauza de sus de 10 minute, ma gandesc ca in mai putin de 3 ore nu o sa ne putem incadra. Asta inseamna ca cel devreme la 18.00 terminam tura. Este aproape seara. Daca intarziem plecare si cu o jumatate de ora, nu va fi usor la coborare...Asa ca tin sa plecam maxim la 15.00

La Paltinis o sa plecam dupa ora 9.30, incepem urcarea in jur de 10.30, tura dureaza cca 4 ore, anul trecut a fost chiar de 5. La 15.30, am discutat la o pensiune sa ne astepte cu vin fiert, tuica fiarta si sa ne pregateasca o ciorba. Ciorba este in jur de 10 - 12 RON, nu am stabilit de care sa ne faca. Vineri inainte de a pleca spre cetate o sa fac o socoteala sa vad cate portii se doresc a fi comandate si daca sunt printre participanti doritori si de un fel de baza. Ramanem acolo de la 15.30 pana la 17.00, atunci urmeaza sa coboram, deci este timp si pt fel de baza.

Sa va luati sandviciuri cu voi in drumetii nu are sens, apa sa aveti cu voi si un mar, un baton gen snickers sau ceva asemanator. Nu ne putem opri ca vara sa luam mancam, este rece si o sa fiti transpirati...nu e bine sa stam.

Mai revin aici... :)

Viva

  • Vizitator
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #68 : Luni, 26 Ianuarie 2015, 20:03 »
Multumesc Gigi. Suna minunat! Totul! Pe vineri.

Offline Veronica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #69 : Luni, 26 Ianuarie 2015, 22:06 »
Taare imi pare rau ca nu merg si eu  :( . Din pacate lucrez in aceasta perioada. Imi doresc tare mult sa schiez si ar fi fost o ocazie super sa o fac si bineinteles, nu in ultimul rand, sa ne cunoastem.  Sa stiti ca nu prea stiu unde trebuie sa ma inscriu pentru excursii, drumetii, etc; sunt noua si ..dezorientata. Ma puteti ajuta?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #70 : Luni, 26 Ianuarie 2015, 22:51 »
Pe site, www.singlescamp.ro este un buton pe care scrie Rezervati. Click si completati datele din fereastra care se deschide, stick-uind optiunea de vacanta.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #71 : Miercuri, 28 Ianuarie 2015, 09:29 »
Echipat, pregatit de avanpremiera. Asa cum va spuneam urmeaza sa fac, inainte de a merge impreuna cu voi, cele doua trasee sa vad cum arata fiecare. Azi e randul Paltinisului. Cand ma intorc am sa postez fotografii de acolo, cum arata zapada cum se urca etc...

La Sibiel din pacate nu va pot intampina cu zapada. S-a topit totul, nici pe platourile de sus n-a ramas zapada. Asa ca drumetia la Cetatea Salgo va fi cu pasi...pe uscat.  :-[ Pacat de sanie...

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #72 : Miercuri, 28 Ianuarie 2015, 17:24 »
Acum m-am intors din Paltinis, am verificat traseul. Pe pagina noastra de facebook https://www.facebook.com/singlesforum am postat multe poze de pe traseul parcurs. Privindu-le va puteti face o imagine despre...ce va asteapta... :)

Ce am gasit acolo:
De la Cabana 1 pana la Poiana Gaujoara zapada nu are nu are mai mult de 30 cm, iar in zona de poteca, maxim 20. Unde a fost mai mare am mai baut-o eu. Nu stiu cat o sa tina asa formata, cand am coborat incepuse sa ninga...Decorul e superb, chiar minunat. Nu a fost nici rece, in jurul la zero grade, dar imbracat bine n-am simtit nimic...Am facut in loc de 50 minute cat fac normal, in jur de o ora si douazeci, se inainteaza totusi mai greu, sau poate nu mai greu, mai bine zis mai cu atentie.
Din Poiana Gaujoara pana in Poiana Muncel in mod normal este un drum pe care-l faci in 30 de minute. Am incercat, o sa-mi vedeti urmele, de cateva ori sa ajung la poteca dreapta, dar...imposibil. E o zapada acolo cat piciorul. Azi cel putin nu se putea trece decat cu fondurile sau cu talpici...Mi-ar parea rau sa nu putem trece de portiunea aceea, pt ca stiu ca dupa aceea nu mai sunt probleme...Sunt mai multe sanse, sa treaca fondisti pe acolo, sa inghete zapada sau sa se incumete o trupa hotarata sa treaca si sa faca o carare. Dar nu o sa stim decat cand ajungem in Gaujoara...Sus era splendid. O liniste...de nu-ti venea sa crezi, apoi brazii incarcati de zapada...decorul alb imaculat...Superb!

Ce trebuie sa aveti neaparat la voi, practic daca nu veniti echipati cu ce va scsriu mai jos, nu are sens sa incercati:

- gheata in care sa nu va intre apa, sa fie deci rezistente la umezeala
- jambiere parazapezi, fara acestea o sa va intre zapada in gheata si intr-o jumatate de ora veti fi uzi...
- ciorap gros
- crampoane. Daca nu aveam crampoanele cred ca alunecam si cadeam de zeci de ori, fara exagerare. Sub stratul de zapada proaspat este un altul inghetat si aluneci...de nu te poti tine pe picioare
- bat de trekking. O sa va dezechilibrati de multe ori, chiar daca aveti crampoane. Va ajuta la reechilibrare, mai va ia si din efort
- manusi
- sa nu veniti cu bumbac pe piele. Transpirati si ramenti uzi pe tot traseul
- chiar daca nu e obligatorie, o cagula este excelenta. Eu am avut una cu mine, am avut gura si nasul acoperite, mi-am tras caciula peste ea si peste amandoua gluga. M-a nins, m-am atins de crengile copacilor, dar n-am avut nimic...Aerul e tare, e si rece. E bine sa trageti aer cald si pt efort, dar in special sa va protejati sa nu raciti

Tineti va rog cont de ce v-am scris si o sa fie o drumetie reusita si placuta. Daca nu o sa fie un chin pt voi si pt cei din jur care trebuie sa va ajute si sa va astepte...

Traseul este relativ usor, am ales unul pe care-l poate face oricine si pe timp de iarna. E placut, sunt locuri foarte frumoase...Poate resuim sa trecem si in Muncel, ar fi grozav...

Maine plec la Sibiel sa fac traseul de Cetate...o sa aveti vesti si despre acela...

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #73 : Joi, 29 Ianuarie 2015, 06:31 »
Doi dintre participanti au sa urce la Pitesti. Am transmis soferului ca locul de imbarcare este statia PETROM de la iesirea din Pitesti spre Bascov (foarte aproape de iesirea de pe autostrada). Este locul in care opresc si autobuzele de linie. Ora aproximativa la care ajunge la Pitesti: 9.15. Asigurati-va va rog sa ajungeti la timp sa nu se astepte.

Offline dianthus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Pasi in zapada 30 ianuarie - 1 februarie 2015
« Răspuns #74 : Joi, 29 Ianuarie 2015, 15:38 »
      Ok! Multumim pentru informatii! Eu, Otilia O., in acest moment, sunt bolnava... Tuse, temperatura... Au aparut ca din senin, dar sper ca, pana maine, sa imi mai revin. Daca eram cazata in regim single, nu imi mai faceam probleme ca deranjez cu tusea mea...  :-[  Cand iti faci planuri, mai apar si surprize... Vom vedea. Va anunt maine care va fi situatia. Am luat legatura cu cealalta persoana din Pitesti. Are toate informatiile si chef de distractie. Asa ca Pitestiul va avea cel putin un reprezentant in aceste zile. Daca nu ne vedem acum, ne vom intalni la Carnaval, cu masca si... fara masca... *|* O zi buna tuturor!