Autor Subiect: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor  (Citit de 52505 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Nu mai sunt locuri libere
Tarif:  720 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Check in: 17 iunie 2015
Check out:   21 iunie 2015
Cazare: 4 nopti Pensiunea Delta Miraj Sulina ***
Servicii incluse:
     • cazare 4 nopti la pensiune de 4*, mic dejun inclus
     • 2 pranzuri calde, cu cate 3 feluri de mancare. Ex: ciorba pescareasca, crap prajit cu mamaliguta,desert
     • 4 cine calde, cu cate 2 feluri de mancare. Ex: plachie de somn si desert.
Nu sunt incluse:
     • transport pana la Tulcea*
     • transport pe apa Tulcea - Sulina**
     • excursiile pe canale, pe lacuri, in zonele de cuibarit, la Letea (cca 70 - 80 RON/excursie de 4 ore). La Letea mai trebuie achitat 20 RON ghidul.
     • taxa de rezervatie Delta (5 RON/pers/zi)
     • taxa de rezervatie Delta (5 RON/pers/zi)
Transport
*Transportul de la Bucuresti la Tulcea si retur se poate face in grupaj, cu un microbuz (19 locuri), sau pe auto individuale. Din Sibiu va pleca un microbuz pe ruta Sibiu - Valcea - Pitesti - Bucuresti - Slobozia - Tulcea si retur (7 locuri). Vot fi fi deschise o liste pe forum, in care cei care doresc sa calatoreasca in grupaj se pot inscrie.
Tarife: Bucuresti - Tulcea - Bucuresti (350 km * 4 drumuri - face cate o cursa in gol si la sosire si la plecare*2,2 RON/km*1,24 TVA = 3800 RON)
Suma totala se imparte la numarul celor care calatoresc cu microbuzul. Daca este plin, atunci: 3.800/19=200 RON/persoana dus si intors.Putem de asemenea sa tinem soferul cu noi, atunci se reduce la 2 curse, doar ca trebuie sa i se plateasca cazare si masa - este mai ieftin asa, se reduce la 2800 RON, adica cca 150 RON/persoana.
Tarif Sibiu - Tulcea si retur = 220 RON/persoana. Pt cei care vin cu masinile personale, parcarea se poate face (la fel ca si mine) - in Tulcea in locuri amenajate pentru 6 lei/ 24 ore.(parcare Casa Sindicatelor, pe bulevard paralel cu faleza, autogara, Fabrica de conserve).
**Transportul pe apa de la Tulcea la Sulina se poate face in doua feluri: cu nava clasica (este o cursa care face acest traseu) - dureaza 4 ore sau cu catamaranul (plecare la ora 13,3 din Tulcea) - nava rapida circa 1 ˝ ore. La rapida trebuie facuta  rezervare din timp (tur, retur) tel. 0720303893, ,0737259337). O sa plecam grupati din Tulcea, o sa ne dam o intalnire in port si de acolo plecam impreuna. O sa va dau din timp toate detaliile neecsare.

Detalii
Anul acesta am ales pt excursia din Delta Dunarii o zona in care inca nu am stat cu Singles Camp. Am trecut pe acolo intr-o excursie de o zi, dar nu am fost cazati. Destinatia ofera posibilitatea de plaja si posibil si de baie in mare (nu stiu cum va fi apa atunci...), este foarte aproape de cateva obiective deosebite, padurea de stejari Letea cu caii salbatici de acolo, lacurile Rosu, Rosulet, Golful Musura, canalului Erenciuc singura rezervatie de arin negru. Plaja este exceptionala la Sulina, gazdele o sa ne puna la dispozitie transfer gratuit pana la plaja si inapoi, asa ca vom putea imbina o zi de plimbare pe canale, unde vedem pasarile, nuferii, vegetatia deosebita

Pensiunea are mai multe zone de relaxare, are si piscina, asa ca cine nu doreste sa mearga la plaja la mare, poate sa ramana acolo. Este situata la intrarea in Sulina, intr-o zona linistita, mai retrasa de agitatia orasului , are in fata ponton la Dunare, amenajat cu masute si umbrele. De acolo se poate pescui.
Vom fi doar noi in pensiune, o s-o ocupam in totalitate. Seara vom avea petreceri, am primit acordul gazdelor de a sta in local si a pune muzica...Asa ca ziua plimbari, dupa amiaza plaja la mare, iar seara...dans! *|* :dance:

Precizari
Actiunea aceasta se adreseaza celor carora le place natura, care vor sa decopere zone mai salbatice. O sa vedem o multime de pasari, nuferi, trecem prin sate vechi pescaresti. Zona salbatica evident ca are pe langa frumuseti si disconforturile sale...Nu avem toalete, locuri de amarare, pe drum e un pic de curent. Barcile trebuie sa gliseze, asta inseamna ca exista o viteza minima...
Ambarcatiunile cu care o sa mergem in excurii, sunt de tip cataraman 12 locuri, barci cu motor de 6 locuri, deci ceva usor. Nu va asteptati la nu stiu ce salupe cu scaune capitonate si tapitate in alb, de 2-4 locuri asa cum se vede in...filme. Pt a intra pe canale e nevoie de ambarcatiuni usoare sa nu faca mult zgomot...Au un grad de confort mediu, adica cine  mai fost cu barca stie ce inseamna acest lucru. Distantele pe care le parcurgem sunt scurte, iar timpul de mars este de cca 2 ore.

Inscrierile  se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari” Dupa inscriere veti primi de la Bon Voyage Sibiu, agentia care se ocupa de Singles Camp, un Email cu toate detaliile de plata si conditiile. In situatia in care in termen de 5 zile de la inscriere nu ati primit Email-ul de rezervare de la agentie, adresati-va va rog la Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.
La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Veti gasi totul postat, informatii, detalii, actualizari. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Inscrierea la transporturile interne, pe microbuze se face la fel, doar pe forum, pe topicul respectiv. Acolo se deschid liste in care fiecare isi trece, daca intentioneaza sa foloseasca microbuzul, unul dintre nume si o initiala. Agentia Bon Voyage nu are nici o legatura cu acel transport, este extra logistica, de aceea rugamintea noastra este sa nu sunati la agentie sau sa va bazati ca ati transmis acolo ca doriti sa mergeti cu microbuzul. Singura lista valabila este cea de pe forum. De pe Email atata timp cat eu ca si insotitor de grup sunt mai tot timpul plecat, nu are cine sa colecteze intentiile de inscriere la transport si sa le insereze in lista de pe forum. Sunteti deci singurii care o puteti face! Pt asta asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (puteti posta), nu confundati inscrierea in grup (cea de pe site) cu inregistrarea de pe forum. Va multumesc de intelegere!  :flori:

Fotografii cu locatia in care o sa stam, locul in care este amplasata, plaja de la Sulina
























Actiunile de pana acum in Delta:

2014: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1738.0.html

2013: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1429.0.html

2012: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1202.0.html

2011: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1073.0.html

2010: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,530.0.html

Poze facute de mine sau primite de la participantii de anii trecuti in Delta:





















                           





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #1 : Joi, 23 Octombrie 2014, 09:46 »
Inscrierile sunt deschise incepand de azi si la aceasta actiune! Avand in vedere ca este prima colaborare cu Delta Miraj, rezervarile vor incepe imediat, pt a putea achita la randul nostru avansul catre locatie.
Delta este un loc cautat, sunt putine locatii cu asemenea capacitate, asa ca nu putem rata...

Si alte cateva imagini din Delta din 2014:


































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #2 : Duminică, 11 Ianuarie 2015, 12:29 »
Astazi am analizat cu Samiza situatia locurilor care au mai ramas disponibile in 2015.

Una dintre excursiile la care exista deja o supracerere, iar avansurile sunt pt aproape toate locurile disponibile achitate este cea in Delta Dunarii.

Disponibilul de locuri este 38. (o camera din cele 20 pe care le are pensiunea va fi ocupata de mine).
Achitat avans pana azi 11.01.2015: 31 locuri
Inscrisi pana azi 11.01.2015: 45

Samiza a transmis din agentie Email-ul de rezervare pt toti cei 45 de inscrisi. Dupa cum se vede 31 au raspuns prin plata avanului, 3-4 au amanat pt luna aceasta raspunsul ferm de participare si achitarea avansului, de la restul de 10 nu are nici o veste.

Este posibil ca o parte din Email-uri plecate spre cei 10 sa nu fi ajuns la destinatari din diverse motive (independente de noi), de asemenea este posibil ca unii dintre cei 10 sa nu fi luat inca o decizie, si mai este posibil ca pt altii inscrierile sa fi fost doar formale.

Cine nu a primit Email-ul de rezervare si doreste sa participe poate sa ia legatura direct in agentie cu Samiza pe office@bonvoyagesibiu.ro, pt a se asigura astfel ca mai prinde un loc din cele 7 ramase. In cateva zile probabil ca locurile ramase se vor ocupa si dupa aceea nu mai avem solutii...

Deci pentru cei inscrisi care sunt decisi pt participare, este cam ultimul ceas...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #3 : Luni, 12 Ianuarie 2015, 16:15 »
Azi au fost mai multe confirmari, Samiza mi-a comunicat din agentie ca lista este completa, deci nu mai sunt locuri disponibile.

Rezervarile sunt inchise la aceasta actiune.

CristianT

  • Vizitator
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #4 : Miercuri, 14 Ianuarie 2015, 10:49 »
Azi au fost mai multe confirmari, Samiza mi-a comunicat din agentie ca lista este completa, deci nu mai sunt locuri disponibile.

Rezervarile sunt inchise la aceasta actiune.
Salut,
Am intirziat cu plata avansului si am ramas pe dinafara.  >:( Gigi ma inscriu ca prima rezerva!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #5 : Joi, 15 Ianuarie 2015, 21:16 »
Salut,
Am intirziat cu plata avansului si am ramas pe dinafara.  >:( Gigi ma inscriu ca prima rezerva!

CristianT, s-au inventat alarmele de ...reminder. Sunt convinsa ca se va ivi un loc, daca iti doresti asa de mult sa ajungi acolo. Dar fii si tu pe faza si mai atent. :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline DCM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #6 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 10:57 »
Buna, sunt Cristina din Cluj-Napoca as vrea sa particip la aceasta actiune in cazul in care cineva deja inscris se va retrage. Nu stiu cum putem comunica dar sunt sigura ca organizatorii ne vor ajuta.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #7 : Vineri, 23 Ianuarie 2015, 10:58 »
Din pacate trebuie sa te dezamagesc Cristina, sunt in jur de 10 pe lista de asteptare... :-\

Offline ingrid

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #8 : Luni, 09 Februarie 2015, 19:16 »
Confirmasem ca merg in Delta, dar ma tenteaza mai mult una din excursiile noi prezentate, astfel ca cedez locul meu unei alte persoane - norocoase :). Puteti lua legatura la agentie cu doamna Samiza.

CristianT

  • Vizitator
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #9 : Marți, 10 Februarie 2015, 10:36 »
Confirmasem ca merg in Delta, dar ma tenteaza mai mult una din excursiile noi prezentate, astfel ca cedez locul meu unei alte persoane - norocoase :). Puteti lua legatura la agentie cu doamna Samiza.
gata m-am inscris.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #10 : Marți, 10 Februarie 2015, 10:38 »
Cristi imi pare rau...Ingrid a lansat o alarma falsa.  :-\ Ea a fost inscrisa la Delta, a confirmat insa si achitat apoi la Maramures. Deci nu facea parte din cei care au rezervat un loc in Delta. Nu avea ce loc sa cedeze...Mi-a transmis acum Samiza din agentie.

Offline ingrid

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #11 : Marți, 10 Februarie 2015, 10:55 »
Aveti dreptate, imi pare rau ca am creat o confuzie, nu eram pe lista finala pentru Delta. Intentionasem sa merg, dar nu am stiut ca lista era demult inchisa. Ar fi trebuit in prealabil sa fi vorbit cu Samiza... Numai bine si o zi buna la toti!

CristianT

  • Vizitator
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #12 : Marți, 10 Februarie 2015, 11:02 »
Aveti dreptate, imi pare rau ca am creat o confuzie, nu eram pe lista finala pentru Delta. Intentionasem sa merg, dar nu am stiut ca lista era demult inchisa. Ar fi trebuit in prealabil sa fi vorbit cu Samiza... Numai bine si o zi buna la toti!
M-am lamurit intre timp cu Samiza.  :'(
Desi era complicat caci ar fi ramas liber un loc intr-o camera de doamne, eu m-as fi sacrificat :angel:

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #13 : Marți, 10 Februarie 2015, 20:36 »
Daca nici sacrificiul nu mai e apreciat...

CristianT

  • Vizitator
Re: Excursie in Delta Dunarii 17 - 21 iunie 2015 - In paradisul pasarilor
« Răspuns #14 : Miercuri, 11 Februarie 2015, 10:00 »
Daca nici sacrificiul nu mai e apreciat...
Asta e lumea in care traim!  ;)