Autor Subiect: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015  (Citit de 21501 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #30 : Luni, 10 August 2015, 10:36 »
S-a terminat vacanta din Spania, a fost foarte - foarte fain, iar cine stie sa aprecieze o locatie, anul acesta la raport pret/servicii hotelurile au avut 10. Saray-ul la care am fost deja de mai multe ori a reconfirmat, Ayre a oferit aceiasi atmosfera extraordinara de hotel mai mult resort decat travel, Inglaterra este preferatul meu, face parte din categoria hotelurilor "old gold", Holiday Inn Express - servicii standard, de calitate pt cei aflati in calatorie. Cireasa de pe tort a fost hotelul de sejur, am avut un noroc fantastic, pe care nu are rost sa-l dezvolt ca explicatii, cert insa este ca am ajuns sa stam intr-o locatie care in mod normal costa cat jumatate din excursie...Bufetul a fost unul extrem de bogat, de la sampanie, somon fume, jamon pana la tot felul de salate si salatele, fructe, o nebunie...Imi spunea unul dintre participanti ca in toate calatoriile pe care le-a avut cu firma sau privat (si au fost foarte multe) nu a primit nicaieri, nici la 5* asa ceva...Plus amplasamentul visi a vis de plaja, central...tot aboslut fantastic.

Unii dintre cei cu care merg in Azore au parcurs deja Spania impreuna cu mine, nu mai plictisesc cu lucruri deja vazute...Poate insa ca imi inteleg multumirea si satisfactia pe care nu mi-o pot retine...

Mai sunt doar cateva zile si gata, decolam spre un taram atat de indepartat parca...Spre niste mici  insule imprastiate in mijocul oceanului, oaze de verdeata si soare...Un paradis ce asteapta sa-l descoperim si noi...  Pt ca este prima oara cand ajung acolo am strans toate emotiile unui loc nou...Am citit, am urmarit filmulete,dar nu e acelasi lucru ca atunci cand esti acolo...Asa ca sunt cel putin la fel de nerabdator ca voi sa aterizez pe insula.

Lucrez acum la un material de informare pt voi, am sa vi-l transmit in cursul dupa amiezii. Va cuprinde toate datele necesare pt bagaje, intalnire, imbarcare, program. Eu am sa ajung cu o zi mai devreme la Bucuresti, pt ca plecam dimineata devreme. O sa avem o zi, cea de vineri 14 august lunga - lunga, cu o calatorie cu avionul din doua segmente de aproximativ 6 ore...Si vreau sa ma asigur ca ajung la timp si ca ma odihnesc macar cateva ore...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #31 : Luni, 10 August 2015, 15:11 »
Am transmis toate informatiile necesare pt excursie. Maine se deschide check in-ul online, va puteti rezerva locurile dorite in avion.
Cine nu a primit Email-ul va rog sa-mi scrie pe adresa office@singlescamp.ro, ii retransmit in seara aceasta.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #32 : Marți, 11 August 2015, 05:46 »
Am facut eu check in-urile tuturor. La 5.00 cand s-a deschis, am vazut ca desi dis de dimineata, o multime de locuri bune erau deja date. N-am stiut ce preferinte aveati, dar am ales pe tiparul meu, adica culoar, mie personal mi se pare cel mai confortabil. Sper sa nu fi gresit la cineva...
V-am trimis fiecaruia in parte check in-ul; sa-l aveti listat cand veniti la aeroport. Asa putem intra direct in zona de drop off, merge mult mai repede.

Pt cursa interna, zborul dintre insule, operatorul este SATA. Bagajul maxim admis este 20 kg, deci daca doriti sa faceti cumparaturi e bine sa lasati pe ultima parte. Sau sa veniti asa cum recomand eu cu 15-16 kg, adica un bagaj in care intra multe, doar sa fie bine alese... :)

Confirmati-mi va rog aici sau pe Email ca ati primit informatiile mele de ieri si azi.

Offline Mihaela39

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #33 : Marți, 11 August 2015, 07:33 »
Servus Gigi,
Multumesc, am primit check-in-ul si e-mailul cu informatiile legate de excursie. Eu mi-am rezervat noaptea dinainte la Hotel Otopeni. Tot acolo vei sta si tu?
Am vorbit la hotel  si pentru o singura persoana nu sunt dispusi sa faca alt transfer in afara de cel de la ora fixa- respectiv ora 3. Si de la RIN tot la fix pleaca.  Asa ca daca nu mai stati careva acolo ca sa fim mai multi cu aceesi cerere, eu o sa ajung in aeroport la 5 si un sfert.
Mihaela
Ps: sa-mi iau costumul de baie?  ::) (sigur il iau, indiferent de raspunsul tau!  ;D)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #34 : Marți, 11 August 2015, 09:18 »
Nu am facut inca check in-ul pt zborul de la Lisabona la Ponta Delgada. Cred ca se deschide azi la 13.30. Am sa incerc si acolo pt toti.

Mihaela, stau ca de obicei la Hotel Otopeni. Vin cu Tatiana cu masina ei, i-am rezervat si ei camera. Nu stiu Andrada unde sta, s-ar putea sa fim 4. Oricum minim 3 si pe mine ma cunosc cei de acolo, aranjez cu plecarea la aeroport. Ajungem la 2.45.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #35 : Marți, 11 August 2015, 14:00 »
Si eu stau la pensiunea Otopeni, asa ca plecam toti dimineata catre aeroport.Eu ajung la Bucuresti joi seara la 8.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #36 : Marți, 11 August 2015, 14:45 »
Asa ca plecam 4 din Hotel Otopeni... :)

Intre timp am facut check in-ul si la zborul de la Lisabona la Ponta Delgada. Este un avion cu 2-4-2, am luat margine la cele cu 2, sper sa nu se schimbe aparatul si B-ul de culoar sa se transforme in B de mijloc... ??? Doar Andradei i-am luat la fereastra, la solicitarea ei....asa ca la ea este sigur.

Am sa listez eu tot, sa ma asigur ca este in ordine si vin cu boarding pass-urile tiparite, urmand doar sa le schimbam in bilete...

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #37 : Marți, 11 August 2015, 18:44 »
Daca vrea cineva, poate sta la mine joi, incepand de la ora 17 (atunci vin de la servici). Locuiesc in zona Dristor. Putem pleca de la mine, cu un taxi la aeroport.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #38 : Marți, 11 August 2015, 21:02 »
Hotelurile sunt super :thumbup:, cel din Terceira este pe malul oceanului -privelistea este fantastica :dance:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #39 : Vineri, 14 August 2015, 06:30 »
Din ce vad, o sa va  cam rasfatati voi pe acolo  :) Hai, sa aveti zbor lin si o vacanta de top!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #40 : Sâmbătă, 22 August 2015, 15:23 »
Tocmai m-am intors, dupa 7 zile in paradis. Nu exagerez cu nimic: PA-RA-DIS! Niste insule atat de deosebite, de speciale, cu un relief si o vegetatie cu totul fantastice, cu cei mai harnici, mai calzi, mai atenti, mai saritori si ma buni oameni pe care i-am intalnit vreodata...Sunt grozavi azorenii aceia...Ce au putut sa faca acolo, in mijlocul oceanului este de-a dreptul uimitor.

Maine dimineata o sa fiu in Muntii Fagaras, cand ma intorc imi ramane foarte putin timp si o sa-l folosesc pentru a mai pregati Portugalia si Madeira, deci pana in octombrie nu o sa am timp sa postez din miile de fotografii facute, nici sa scriu despre fiecare loc vizitat...Oricum pt Romania am fost pionieri acolo, nu prea auzisera sa fi avut turisti de la noi...Asa ca pt multi, de aici, sau pt altii care ne urmaresc, au sa fie binevenite detaliile despre Sao Miguel, Terceira si Pico...

Cum as putea descrie zilele petrecute acolo? Nicicum, nu am cuvinte, iar imaginile sunt prea putin...Cum isi poate cineva exprima bucuria si satisfactia vazand atatea locuri impresionante, facand baie la mile de tarm in apa de un albastru ireal, urmarind de la cativa metri delfinii pusi pe joaca si imensele balene...Savurand mese de peste, un pahar de vin, de pe o terasa spre ocean...Un asfintit fantasmagoric, dramatic - urmarit de pe ambarcatiunea cu care am trecut intre insule...Varful Pico strapungand cerul, invaluit in norisorii albi...Plantatiile de ananas, cele de vita de vie...Sierra do Cume cu panorama nemaipomenita...Coborarea in pantecele unui vulcan...Baia din paradisul junglei din Caldeira Velha...Ochiurile de apa dulce...ce umplu craterele vulcanilor...Sete Citades...cele doua lacuri gemene unul verde si unul de azur...Miraduro...cuvantul care ne-a urmarit toata excursia...

Ultima zi cea in care am trecut de pe Terceira pe Pico a fost de departe cea mai frumoasa, cea mai impresionanta. Extraordinara de la un cap la altul...Inceputa in zori de zi, cu drumul pe apa si terminata la fel, dar in amurg, calatorind in apele Atlanticului...Ce am vazut acolo, pe acea insula pe care pe 500 kmp locuiesc doar 8.000 de oameni depaseste orice un om poate sa povesteasca...In special trairile avute...

Daca pana acum Madeira era net pe primul loc in topul preferintelor mele de a ma retrage la batranete, acum ma gandesc la Azore... :)

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #41 : Sâmbătă, 22 August 2015, 19:04 »
Bine gandesti, Gigi! Multam' fain pentru ca mi-ai implinit visul.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #42 : Sâmbătă, 22 August 2015, 19:51 »
Copilotul a ajuns si el acasa ;D
Ce pot sa spun-in viata mea nu am vazut un astfel de verde, am fost in Paradis cum a zis Gigi.Fiecare insula este altfel.La fiecare cotitura de drum era oau, oau. Asfintitul fara cuvinte.Inca nu pot sa exprim in cuvinte ceea ce am trait.
Vreau la Miraduro ^-^

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #43 : Sâmbătă, 22 August 2015, 20:01 »
Dadus, abia astept sa plecam in Tarile Nodice. Locul il stii.... ::) :)

Acum incerc sa transmit fotografiile facute de mine. Filmuletele nu am sa reusesc, dar pozele cu siguranta vor ajunge in seara asta la voi sub forma unui link wetransfer. La fle ca intotdeauna.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 14 - 21 august 2015
« Răspuns #44 : Duminică, 23 August 2015, 06:19 »
Cateva imagini de pe plantatia de ananas.