Autor Subiect: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015  (Citit de 31565 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« : Miercuri, 29 Octombrie 2014, 08:55 »
Nu mai sunt locuri libere

Tarif: 690 RON/ persoana
Check in: 08.07 2015
Check out:  12.07 2015
Cazare: 4 nopti
Servicii incluse:
     • cazare o noapte, la o pensiune 3* din Rausor
     • cazare 3 nopti la Vila Stanisoara din complexul Cabana Pietrele (va rog cititi in program descrierea acestei locatii)
     • mic dejun la pensiunea din Rausor
     • transport pe ruta Bucuresti - Pitesti - Valcea - Sibiu - Sebes Alba - Hateg - Rausor si retur
     • ghid montan profesionist cel mai probabil Csaba de la Salvamont Rausor
     • insotitor de grup pe toata perioada excursiei
Servicii care nu sunt incluse:
     • mic dejun la Vila Stanisoara
     • mese de pranz si de cina
Locuri disponibile: maxim 19
Profil: se adreseaza doar persoanele dinamice, antrenate si care au mai fost si stiu ce inseamna munte, care inteleg conditiile de cabana de munte, obisnuite la efort. Traseele alese nu sunt grele, dar pentru ca grupul sa se poata bucura de panorame, de cat mai multe lucruri ce se pot vedea in Retezat, este nevoie de o uniformitate in ceea ce priveste conditia fizica a participatilor. Multi ati fost deja cu mine, stiti cum mergem, nu e nici graba, nu este nici o actiune profesionista, dar totusi impunem un ritm continuu si fara prea multe pauze.
Echipament: In aceasta actiune, mai mult ca oricand, aveti nevoie de echipament montan. Nu trebuie profesionist, dar trebuie sa fie complet. Ganditi-va ca 3 zile o sa fim rupti de cea mai apropiata localitate. Va fi nevoie sa aveti cu voi, concentrat in bagaj, haine de schimb la Cabana Pietrele. De la Rausoar luam doar strictul necesar in rucsac, pt a avea cele necesare la Cabana Pietrele (tricouri de schimb, lenjerie intima si ciorapi, trusa de igiena personala, medicamente)+ echipamentul complet:
- rucsac de tura; minim 40L. Fetelor le recomand nu mai mare de 60 L.
- bocanci de munte; preferabili cu talpa vibram si impermeabili si daca mai sunt si anti-grip (contra alunecarii) ar fi perfect + o pereche de adidasi.
- lenjerie intima bumbac 100% (nu luati sintetic pt ca va puteti irita...)
- ciorapi pentru bocanc de munte. Preferabil tot din lana sau bumbac.
- ciorapi bumbac 100% pt timpul de repaus
- sapcă, beretă, bandana sau pălărie.
- tricouri sau cămaşă din bumbac sau din polartec.
- pantaloni de munte. Recomand din aceia cu fermoar la treisfert, daca e cald sa se desface partea de jos.
- parazăpezi - daca iarba este uda, sau se trece prin zona de jnepenis sunt foarte indicate chiar si vara. Protejeaza mult piciorul
- bluza tip polar
- bluza termica cu gluga, in caz ca se raceste timpul.
- pelerina. Aici este o discutie, pelerina este buna pt momente mai statice sau trasee usoare si scurte, daca insa traseul este lung este de preferat
sa aveti o pereche de pantaloni impermeabili care se trag peste cei normali si o geaca speciala pt ploaie. Uitati-va la eticheta sa aveti garantia ca rezista la 30.000 mm coloana de apa minim. Ceea ce vi se pare un foita prin care nu trece apa de cele mai multe ori este doar o protectie contra vantului si a unei ploi usoare si scurte. Daca ploua intens, nu e buna de nimic...
- frontala cu baterii de rezerva. Seara mai avem nevoie sa "misunam" pe la cabana, niciodata nu stii ce se intampla in munte si te prinde seara, asa ca este indispensabila.
- sapun
- prosop
Program:
Ziua 1 8 iulie miercuri . Plecare din Bucuresti ora 6.00 dimineata. Traseu de 470 km. Se ajunge in jur de ora 16.00 la Rausor. Plimbare pe drumul forestier cca 2 ore. Cazare Rausor pensiune 3*.
Ziua 2 9 iulie joi . In jur de ora 9.00, dupa micul dejun, cu echipament, schimb si rezerva de mancare se pleaca spre Cabana Pietrele. Complex Rausor – Saua Lolaia - Cabana Pietrele – Cruce albastră - durata 2-3 h – Traseu mediu. Cazare in Vila Stanisoara
Vila Stanisoara este parte a Complexului Turistic Pietrele si are o capacitate de cazare de 45 de locuri, in camere cu 2, 3 si 4 paturi. Grup sanitar este comun la parterul cladirii. Nu exista apa calda, energia electrica este furnizata doar in intervalul orar 20-22. Sunt conditii deci de cabana montana, suntem acolo izolati la 1480 m altitudine. Se poate lua masa la cabana, gasim acolo mancare calda, mancare rece, chiar si tuica si bere!
Dupa amiaza facem o plimbare in zona, poate chiar un traseu scurt Cabana Pietrele- Tău dintre Brazi – Triunghi roşu – durata 2-3h – Mediu, dus si intors 6 ore.
Ziua 3 10 iulie vineri . In jur de 8.30 Plecam pe un traseu catalogat drept usor: Cab. Pietrele – Cabana Genţiana – Şaua Bucurii – Lacul Bucura – Bandă albastr㠖 durata  3-4 h + retur. Total cu pauze cca 8 ore. Cazare Pietrele.
Ziua 4 11 iulie sambata. Tot dupa micul dejun, dar ceva mai repede, la ora 8.00 plecam pe un traseu mediu: Cabana Pietrele – Lacul Stânişoara – Şaua de Var㠖 Vârful Retezat – Triunghi albastru - durata  4- 4 1/2h – Mediu + retur, in total apreciez eu 10 ore. Cazare Pietrele.
Ziua 5 12 iulie duminica. Dis de dimineata parasim cabana Pietrele pe acelasi traseu pe care am venit, avem in jur de 3 ore de mers pana la Rausor. Microbuzul cu soferul si restul de bagaje ne asteapta acolo, ne schimbam de drum

Inscrierile  se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari” Dupa inscriere veti primi de la Bon Voyage Sibiu, agentia care se ocupa de Singles Camp, un Email cu toate detaliile de plata si conditiile. In situatia in care in termen de 5 zile de la inscriere nu ati primit Email-ul de rezervare de la agentie, adresati-va va rog la Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.

La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Gasiti totul postat aici, vedeti cat de detaliat transmitem informatiile. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Inscrierea la transporturile interne, pe microbuze se face la fel doar pe forum, pe topicul respectiv. Chiar daca este o excursie la care transportul este inclus in tarif, este nevoie sa va inscrieti in lista deschisa pe forum, cu un nume si o initiala + locul de urcare. Este nevoie sa stiim fiecare de unde se imbarca. Nu sunati la agentie, nu-i transmiteti Samizei aceste amanunte. Nu transmiteti nici pe Email, eu ca si insotitor de grup sunt mai tot timpul plecat, nu are cine sa colecteze intentiile de inscriere la transport si sa le insereze in lista de pe forum. Sunteti deci singurii care o puteti face! Pt asta asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (puteti posta), nu confundati inscrierea in grup (cea de pe site) cu inregistrarea de pe forum. Va multumesc de intelegere!   :flori:

Excursii din anii trecuti in Retezat:
2013: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1428.0.html
2012: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1194.0.html

Fotografii din excursia din 2013:










Offline florin69

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 96
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #1 : Joi, 30 Octombrie 2014, 07:46 »
Salut Gigi si multumesc ca ai reintrodus Retezatul in program! Intrebare : la Stanisoara exista posibilitatea sa comandam mancare contracost, sau venim cu provizii de acasa ? :pleasantry:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #2 : Joi, 30 Octombrie 2014, 08:54 »
Da, da, am mentionat ca au la cabana mancare calda si rece. Dar sunt binevenite cateva si de acasa. Sunt acum pateuri in ambalaje de foita de aluminiu, tot felul de alte produse usoare...In nici un caz conserve de tabla...a trecut epoca in care caram pe munte costita cu fasole...mai mult fier si zeama decat consistenta...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #3 : Joi, 30 Octombrie 2014, 11:05 »
Dupa cum ati observat, am spart traseul de Bucura si de Vf Retezatul in doua. Asa se face mult mai usor, cu plecare din Cabana Pietrele. Diferenta de nivel fata de varf este de 1000 m, fata de cca 1300 m din Rausor. Si cu minim 3 ore mai putin. La fel si pt Bucura...

Daca va uitati la Vila Stnisoara o sa vedeti ca se sta 2, 3 sau 4 in camera. Eu o sa solicit cat mai mule camere cu 2 locuri, dar perioada este foarte solicitata si nu stiu daca o sa ne dea noua tot ce are. Asa ca fiti pregatiti: putem sta, in conditii de cabana, cu inca 1, 2 sau 3 persoane in camera. Cei care au mai fost la munte, stiu asta, dar am tinut sa se inteleaga clar despre ce este vorba. Nu sa ne trezim acolo ca vrem nu stiu ce conditii sau singuri in camera... :) Sau ca de ce nu avem apa calda...Suntem in varful muntelui asa ca...

Astfel de locuri, in plina natura au disconfortul, dar si iti ofera clipe minunate. Izolarea, statul acolo in grup doar cu oameni care iubesc muntele, serile petrecute la lampas sunt extraordinare...Eu nu uit niciodata noptile din cabanele de munte, cand ne intalneam acolo oameni din toate partile, cantam, ne bucuram, faceam cate un foc mare de cetina...

Pt confortul vostru, daca tineti foarte mult la o superigiena...luati-va si un sac de dormit usor, de vara. Asa veti avea lenjeria voastra...

Offline Sherban

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
  • Just do it!
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #4 : Vineri, 31 Octombrie 2014, 15:55 »
hello...ce inseamna sa tii ascuns un plan extraordinar! iti cade si mai bine surpriza  :applause: :applause: :applause: BRAVO!!
ce sa zic, speachless, la cabana... visul oricarui iubitor de munte. si daca dormeam la prici mergeam, sa stam la foc, la ceai seara, sa mirosim a lemne arse si sa povestim, fara lumina, fara telefon! multumesc Gigi! ..nu te dezminti! hai ca e bine de halloween
:kissing:  in numele cunoscatorilor  :)
Everything changes..

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #5 : Vineri, 31 Octombrie 2014, 17:25 »
Si mie imi e tare-tare dor de atmosfera aceea de cabana, seara...Ohh cati ani au trecut...

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #6 : Duminică, 02 Noiembrie 2014, 11:47 »
Buna S.C. De cand astept sa merg in Retezat! Este si perioada care imi convine, deci , ma inscriu la aceasta actiune, urmeaza sa-mi fac rezervare.  :dance:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #7 : Duminică, 02 Noiembrie 2014, 11:52 »
Luminita!!!  :dance:  :thumbup: Cu tine acolo la cabana, sunt convins ca o sa fie fun!
Hai sa strangem o trupa faina pt noptile acelea in creierul muntilor! Daca cineva are chitara si stie sa cante o duc eu pana sus! Si orice alt instrument, numai pian sa nu fie!  ;D ;D ;D

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #8 : Duminică, 02 Noiembrie 2014, 12:04 »
Salut GIGI! Ma bucur ca te "vad" si sper ca esti bine! Abia astept sa ne reintalnim. De distractie ce sa zic, o sa fie distractie , nu conteaza altitudinea! Te pup si sa auzim de bine!  :thumbup:

Offline ileana_b

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #9 : Luni, 03 Noiembrie 2014, 15:03 »
Buna ziua.
Retezatul, acesta este zina muntilor din Romania.
Munti inalti si majestuosi, varfuri semete si stancarie "inverzita", vegetatie cat cuprinde, lacuri glaciare "fara numar", cald si rece de la o ora la alta, temperaturi scazute noaptea, imagini de neuitat. Pe scurt cel mai frumos masiv din Romania, fara indoiala.
Am facut trasee in Retezat  de la cabana Pietrele pe cand nu era renovata , de la cabana Gura Zlata pana la Gemenele in rezervatie, cu cortul o saptamana in Poiana Pelegii (minunata poiana) dar tot as mai merge iar si iar in acest masiv. Imaginile splendide de pe vf. Retezat pe vreme senina, pitorescul Tau dintre Brazi si frumusica Gentiana (unde ne asaltau milioane de musculite) tare le-as mai dori.
Totusi in cadrul serviciilor incluse nu se regaseste ca masa decat un singur mic dejun...
Si apropos mancarea la cabana era f gustoasa si ieftina, fasolea gatita bine bine. :)

Offline MihaelaMonea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #10 : Luni, 03 Noiembrie 2014, 18:38 »
Si eu vreau sa merg in Retezat!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #11 : Luni, 03 Noiembrie 2014, 19:12 »
Chitara sau voce, Mihaela?  :) Eu sunt doar cu incurajarea....M-ati auzit cantand... ??? :( :-[ Hai ca se face gasca!  :dance:

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #12 : Luni, 03 Noiembrie 2014, 21:41 »
S-ar putea sa aveti nevoie de o olteanca,mai.....domoala.pentru... echilibru :giggle:

Offline MihaelaMonea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #13 : Marți, 04 Noiembrie 2014, 19:49 »
Doar...voce! Mi-ar fi placut sa stiu chitara dar, am fost tare buna la...cor! ... si dansuri!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: In inima muntilor Retezat 8 - 12 iulie 2015
« Răspuns #14 : Miercuri, 05 Noiembrie 2014, 07:07 »
Cat va invidiez eu pe toti care ati fost la cor... ::) Pe mine m-au eliminat la "blind"... :-[ Mi-au permis sa particip si eu, sa ma bucur de atmosfera de acolo, dar cu o conditie: sa nu...cant!  ??? Cred ca au fost nedrepti cu mine si nu stiu ce talent a ramas nedescoperit!  ;D ;D ;D

MAC - tu esti o olteanca atipica... :) Sigur cineva dintre bunicii, strabunicii tai a trecut Parangul...