Autor Subiect: Natură şi spiritualitate - Parcul National Buila Vanturarita 14 - 17 mai 2015  (Citit de 21311 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Laura M

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Multumim mult pentru tot. Promit sa mai lucrez la conditia fizica. :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Am tinut sa incep programul aceastei excursii cu traditia si mestesugul olaritului. Nu este prima oara cand prezint grupurilor SC aceasta arta si asta pt ca tin mult la traditiile noastre, la simbolistica romaneasca la tot ceea ce este o punte ce leaga generatiile. Mai jos cateva imagini cu vase prelucrate in ateliere de adevarati mestesugari, alese astfel incat sa vedeti cele mai importante simboluri folosite: cocosul, pestele, soarele, sarpele, pomul vietii, spirala vietii.
































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Laura, pt cineva care nu a fost niciodata pe munte si pe care l-a ros o gheata noua, te-ai descurcat admirabil. Nu e putin lucru sa faci 18 km, chiar daca mare parte a fost drum forestier in coborare... :) De forma fizica toti avem nevoie. Este modul in care ne aratam ca ne pasa de noi...

Apropo de iesiri la munte. La intrarea in Sibiu ne uitam la marea de masini stransa la mall...Si ne gandeam la ce pierd toti acei oameni...Ce pacat sa-ti folosesti putinul timp pe care-l ai liber, printre rafturi si galantare...In loc sa iei o gura de aer curat, sa-ti limpezesti mintea, sa te relaxezi rupandu-te pt cateva ore de monotonia citadina...Nu e de mirare ca sunt atatia oameni care se plang de tot felul de probleme de sanatate fizica, de suprasolicitare intelectuala, de depresii...Pai cum sa nu se intample asta cand corpul si mintea nu se mai destind, cand acumulezi doar oboseala si nu faci nimic sa te descarci cat de putin...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Am numit aceasta excursie "Natura si spiritualitate". Asta pt ca exista un astfel de traseu tematic in Buila Vanturarita si pt ca abundenta de asezaminte bisericesti in zona este cu adevarat remarcabila. Intotdeauna am considerat ca in prezentarea unei arii nu pot sa lipseasca elementele principale, cele care personalizeaza acel loc. Jud Valcea este recunoscut ca fiind o "tara" a manastirilor, a bisericilor si a schiturilor. A ajunge acolo si a nu vorbi si a nu vizita lacasurile de cult si religioase, Cozia, Hurezi, Arnota, Bistrita, Pahomie etc. ar fi ca si cand ai prezenta Yellowstone fara animale...Stiu ca multora "spiritualitate" le suna un pic habotnic sau indicativ pentru anumite tehnici...Mi-au spus multi ca folosirea in titlu a termenului de "spiritualitate" a facut sa nu se inteleaga ca este vorba de o excursie preponderent de iesire in natura si ca prezentarea pe care am afacut-o actiunii a dus la senzatia si impresia ca e un soi de pelerinaj...Este posibil, dar cine a citit ceea ce am explicat inca de la inceput despre Singles Camp si actiunile noastre, ar fi putut intelege usor ca nu intru in aceasta zona. Nu mi-e bine cunoscuta, nu pot sa ma laud cu cunostiinte temeinice despre nici o religie. Stiu lucrurile importante, esentiale despre fiecare, cunosc in mare istoria fiecaruia, dar nu am intrat niciodata sa studiez in detaliu. Si ceea ce nu stiu nu abordez...

Sunt o persoana fascinata si atrasa de natura, istorie si arhitectura. Cand cele trei se intalnesc formand un complex nu pot decat sa fiu incantat...Asezamintele monahale, schiturile sunt asezate de regula in natura acolo unde sunt locuri potrivite de meditatie, linistite si unde se poate obtine maximum de efect de intimizare si de ascetism. Nu trebuie sa fi neaparat religios practicant ca sa simti fiorul acela pozitiv energetic ce ti-l da un astfel de loc. Nu trebuie sa stii prea multe despre spiritualitate ca sa simti ca te incarci pozitiv acolo...Cu siguranta locul in care lumea vine cu un gand bun, se roaga, unde persoane dedicate canonizeaza nu poate fi decat unul in care te linistesti...Natura care te inconjoara, echilibrul arhitectural, intimizarea, incarcatura locului, toate astea impletite iti dau o stare buna.

Traseele noastre montane au parcurs cateva astfel de locuri deosebite: Manastirea Hurezi, Arnota, Bistrita, schiturile Pahomie, 44 de izvoare si Iezer. Le-am vizitat, le-am admirat impreuna, apoi fiecare si-a folosit cele cateva minute ramase pt ce a considerat si a simtit: unii au aprins cate o lumanare pt cei pe care i-au iubit si nu mai sunt, altii au pomenit, altii si-au cumparat odoare, altii s-au inchinat. Mai religios sau mai putin, fiecare s-a gandit deci un pic si la spirit. Si de aceea anul viitor daca o sa gasesc solutiile logistice de care are nevoie o astfel de excursie si o sa pot sa o reeditez, o s-o numesc tot "Natura si spiritualitate".  :)



Offline florin69

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 96
Ooof Gigi, Gigi!!! Tu esti un genial,  ai perfecta dreptate , dar ce sa faci daca nu te asculta nimeni!!! Sau ... aproape nimeni, oricum f. putini!!!......
Cine sa te inteleaga??!!   Cred ca-ti dai seama ca esti printre ,,ultimii mohicani". Probabil ca de aia te apreciez  si tin la tine asa de mult!....
O seara buna la toata lumea, bine v-ati intors, sper ca va fost bine in excursie ( de fapt sunt sigur daca ati fost cu Gigi) si abia astept sa va revad ( o  parte dintre voi) in Transrarau.

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
A fost o acțiune complexa , am văzut monumente istorice de patrimoniu universal , arhitectura si pictura autentica , tradiție românească veritabila , natura cât cuprinde. Parcul Buila este o minune , cheile Bistriței îți taie respirația , mie chiar la propriu la urcare ca d-omul Viorel a zis ca sa o mai luam si pieptiș dar dacă scriu înseamnă ca exist . Am vizitat mănăstiri si schituri cu o puternica încărcătură spirituală , ne-am adunat fiecare gândurile , poate ne-am smerit cât de puțin, Si din nou la munte , la cabana Cheia , grătar , bere , vin , ca mai bine nu consumam ca iarăși a găsit Viorel o scurtatura de credeam ca nu mai răzbesc , dar la vale mergea fantastic ca doar nu erau numai 5km In final am primit am fost toți premiați deși eu m-am oprit in gura peșterii Liliecilor Ce sa va mai spun m-am încărcat cu energie măcar pana la prima plesneala a vieții noastre fără busola

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Manastirea Hurezi, din punctul meu de vedere cea mai frumoasa cladire in stil brancovenesc:















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Joi, in dupaamiaza primei zile, dupa expozitia de ceramica, mestesugarul olar, Manastirea Hurezi, am ajuns si la Manastirea Arnota. Extraordinara panorama de sus de la manastire, plina de incarcatura incinta complexului monahal si la coborare, un curcubeu dublu. Partea de vizitare se incheia aici, iar la pensiune ne astepta un ceaun de tuci cu o delicioasa tocanita de pui facuta la foc de lemne....Si o sticla cu tuica buna, buna...






















La fel ca saptamana trecuta in Cozia, mirosul de mojdrean inflorit ne-a insotit pe tot drumul. Iar sus in Cheia un alt izvor de arome...Dar asta mai incolo, cand ajung cu povestea mea ilustrata in paradisul de acolo...




















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Vineri, a doua zi, prima intalnirea cu Viorel cel care avea sa ne calauzeasca pe potecile parcului national. A venit impreuna cu un coleg, Ica, un exceptional cunoscator  de istorie si religie. Ne-a fost un ghid perfect. Prima noastra iesire montana a parcurs un traseu tematic, numit de cei care l-au creat "Natura si spiritualitate". Candva erau panouri in principalele puncte si obiective ale traseului, acum au mai ramas cele scapate de vandalismul celor care nu au nimic de a face cu civilizatia...Viorel mi le-a transmis toate in format electronic si le postez si eu mai jos, in ordinea vizitarii cu intrare din satul Pietreni:






















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Povestit in imagini acest traseu arata cam asa:
















































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Sambata, a fost "ziua - zilelor"! Cand Viorel mi-a povestit prima oara despre traseu, despre ce o sa vedem, nu mi-am inchipuit o clipa ca ma astepta una dintre cele mai frumoase zile din viata mea. A fost mi-nu-nat! O vreme superba, nici cald, nici rece, nici prea soare, nici innorat cat sa ploua. O temperatura ideala pt a haladui pe poteci, pt a vizita. Am ajuns intai la Schitul Iezer, o oaza de liniste...Am luat apoi drumul inspre munte, am oprit microbuzul si am luat-o usor pe jos pe drumul ce duce spre Schitul lui Pahomie (numele de calugar al boierului Barbu Craiovescu, ctitorul Manastirii Bistrita). Un parau de munte ne-a insotit tot drumul cu susurul lui, o multime de flori si cu cat ne apropiam se vedeau dezgolite stancile masivului Buila - Vanturarita. La schit, monahul ne-a potolit setea cu un adevarat elixir: un sirop de soc cu un pic de menta...Preparat cu apa de izvor a fost o nebunie...La plecare calugarul a scos din beci cateva sticle de sirop de papadie si ne-a dat fiecaruia cate una...Ieri cand am ajuns acasa am gustat. Un deliciu, nu mi-am putut inchipui ca poate fi atat de bun! Ma asteptam la un gust spre medicinal, sau oricum ceva de genul acesta. Dar este exceptional. Cateva poze din prima parte a zilei:






























Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Inainte sa plec mai departe in partea a doua a vacantei mele, nu pot sa nu multumesc pentru inca o actiune cu acest grup de oameni MINUNATI din Singlescamp.
A fost totul M I N U N A T.
Peisajele NU au inca un cuvant  in dictionar ca sa le defineasca. As fi ramas peste noapte la cabana Cheia daca ar fi fost posibil.

Tocmai acest lucru, drumetie cu opriri in locuri unde ai posibilitatea sa ramai un pic <tu cu tine> sa-ti <scormonesti> in suflet, a facut actiunea de doua ori mai IMPORTANTA pentru mine.
Inca din prima zi am STIUT foarte clar ca trebuia sa FIU in acest grup. DE CE?
La manastirea Arnota – dupa scurta si singura ploicica am primit cel mai frumos CADOU din partea naturii – acel curcubeu dublu. Era clar DOVADA ca suntem acolo unde trebuie sa fim cu totii din acest grup.
Va multumesc tuturor pentru toate clipele petrecute alaturi de voi. Ma bucur mult ca am avut sansa sa va cunosc. Sper sa ne revedem si in alte actiuni.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Parte a doua a zilei a fost "cireasa de pe tort". Dupa un safari cu jeep-ul pana sus la Cabana Cheia, ne-am instalat comod pe terasa...Nea Fane, cabanierul un adevarat om de munte. Priceput in toate, hatru, ne-a cantat la chitara, a scos pe masa tot ce avea el mai bun acolo, ne-a pregatit pana ne-am intors de pe chei focul de gratar...Super - personaj!
Locul in care se afla cabana este uimitor de frumos. Esti inconjurat doar stancile golase ale muntilor ce rasar din paduri neasemuit de frumoase...In fata raul Cheia, cu murmurul sau...Iar cabana mai mult decat primitoare pt un refugiu de munte. Toalete ingrijite, apa curenta...Iar anexele ce sa mai zic...Nea Fane a creat cu mana lui o multime de locuri "speciale"..."Sala de lectura", "biblioteca", "tiparnita"...Cine stie ce inseamna astea intelege la ce s-a referit ne-a Fane cand a botezat locurile... ;D ;D ;D Mi-a placut mult si "stana" cu interiorul sau dichisit si primitor...





























Pacat ca nu am putut zabovi mai mult la cabana. Dupa gratar, un pahar de vin si-o cantare cu nea Fane a trebuit sa o luam pe jos...13 km pana la masina. Prima portiune, scurtatura pana la tunele, inseamna vreo 15-20 minute de efort sustinut. Apoi este o "plimbare" de vreo doua ore si jumatate. Am ajuns la masina tarziu, inainte de a se innopta...Dupa o zi fantastica. Despre care inca nu v-am spus totul. Urmeaza seria de fotografii de pe Cheile Cheii, cel mai frumos loc montan pe care l-am vazut pana acum in Romania.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
De la Cabana Cheia am luat-o pe poteca ce duce spre Cheile Cheii...Imedat am dat de rau si apoi printre bolovani si stanci am inceput incursiunea inspre paradis. Nu va pot reproduce ce emotii m-au napadit odata ce am dat cu ochii de splendoarea ce se deschidea in fata. Nu stiiam de ce sa ma bucur mai mult, ce sa admir, ce sa fotografiez. Vreme de o jumatate de ora cat am inaintat nu m-am oprit din a mira de minunatia locului. Iar locul in care am poposit in final ne-a oferit o imagine de vis. O brana cu iarba, un petec verde printre stanci. Doua capre negre pasteau agatate parca de stanci...Jos raul se pravalea de bolovani imensi smulsi din munte...O apa de un albastru ireal si stanca alba spalata de suvoi...Eram ca in mijlocul unei povesti...Am adus cateva franturi de vis de acolo, dar imaginile nu pot reproduce starea pe care o traiesti pasind intr-un asemenea loc...

O mentiune spreciala pt Viorel ce care ne-a "deschis" portile raiului si Haiduc ciobanescul mioritic care ne-a insotit pe tot drumul...




































Imi pare atat de rau ca nu am avut un aparat foto cu zoom, sa prind clar si in plan apropiat caprele ce pasteau pe brana...Din pacate este tot ce a putut sa faca aparatul meu...








Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Ne-am rupt de salbaticia Builei si ne-am indreptat spre pensiunea din Horezu...Seara un tuci cu cartofi si o ciorba de legume buna-buna...Bine venite dupa o zi cu aproape 20 km facuti pe jos...Totul s-a incheiat cu un vin de Voluntari...Inca o data la multi ani Mimi!

Si a venit din pacate si ultima zi. Trezirea a fost ceva mai grea, incepuse sa mai doara ba un muschi, ba o articulatie nu mai raspundea cum trebuie la comenzi...Dar cafeaua si un mic dejun in grup, a mai inviorat un pic lumea...La 10.00 am plecat spre Maldaresti sa vedem culele, apoi pe drum am oprit la Muzeul trovantilor. Cateva imagini cu "pietrele vii":