Autor Subiect: Natură şi spiritualitate - Parcul National Buila Vanturarita 14 - 17 mai 2015  (Citit de 21310 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dianna

  • Vizitator
.Mi-au spus multi ca folosirea in titlu a termenului de "spiritualitate" a facut sa nu se inteleaga ca este vorba de o excursie preponderent de iesire in natura ...

Recunosc, am fost printre cei care nu au inteles, am crezut ca e cam prea multa "spiritualitate" si prea putina "natura" pentru gustul meu. M-am speriat, mai ales ca am fost certata ultima data... :)

Din poze vad ca a fost foarte frumos acolo, nici nu stiam de locurile astea !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Cine te-a certat Dianna pt "prea multa natura"?  :( ??? ::) Vai - vai, cine putea sa spuna asa ceva... Niciodata nu e prea multa natura...Dupa mine as sta ca nea Fane acolo in creierii muntilor...si as cobora doar asa sa-mi iau bere... ;D ;D ;D

Cat despre locuri Dianna, nici eu nu stiam, recunosteam in ceea ce am scris ca am fost extrem de surprins...Si Viorel imi spunea ca am vazut asa cam 10% din ce inseamna salbaticia parcului. Povestea de locuri absolut neclintite de sute de ani, locuri in care nu s-a intrat, nu s-a taiat o creanga...Doar ca trebuie un "pic" de efort sa ajungi la ele, sa le vezi... :)

Azi am vorbit cu el, i-am multumit inca o data pentru ce a facut pt grup si i-am promis ca ma intorc. Doar sa gasesc rezolvari pt capete de traseu...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Duminica inainte de trovanti, asa cum spuneam, am mai vizitat si culele de la Maldaresti. Nu este prima oara cand ajungem sa vedem impreuna acele frumoase case boieresti fortificate. Arhitectura este deosebit de echilibrata si armonioasa asta chiar daca au fost lucrate dupa planuri simple de mesteri...Interiorul celei locuite de Duca pastreaza mobilierul marelui politician si impresioneaza prin simplitate. Este acolo si o camaruta in care dormea regina Maria, cand il vizita pe fostul prim ministru. Nu cred sa aiba mai mult de 6-7 mp, incapea doar un pat, o noptiera si o soba...Suficient pentru o persoana decenta asa cum era regina Maria, poate cea mai importanta figura feminina a istoriei noastre. Un exemplu de rafinament, cultura si educatie, un personaj care a lasat in urma ei multe semne bune...In contrabalans ma gandesc la cate un "personaj" care apare pe la pensiune si se plange ca a primit o camera care nu are mai mult de 14 mp...Ce sa spui, diferenta de educatie si de intelegere isi spune cuvantul...Este o evidenta ca vorba "cu cat mai prost, cu atat mai fudul" este cum nu se poate mai adevarata. ::) ??? Uitati-va in jurul vostru si observati de regula cine face observatii ospatarilor, cine ii ia de sus, cine se plange de una si alta si nu-i convine aproape nimic? Cine vorbeste tare la masa, cine se vrea observat indiferent ca este strident, jenant si suparator pt cei din jur? Studiati apoi profilul persoanei si o sa vedeti ca vorba este tare potrivita. Dar sa nu discutam despre lucruri care nu au importanta, eu bag toate acele "personaje" intr-un sac si nu-l desfac niciodata, nici macar din curiozitate. Pt mine nu exista...







































Aici mi-am incheiat povestea pe scurt a celor 4 zile petrecute in zona Horezu - Olanesti - Buila - Vanturarita. 4 zile minunate, cu un grup tare fain...La revedere!

Offline anab

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
un grup frumos, locuri de vis, vreme buna, tot ce iti poti dori pentru cateva zile de concediu  :thumbup:
Multumesc frumos tuturor pentru 4 zile minunate  :smitten:

sa ne revedem cu bine la urmatoarele actiuni Singles Camp!

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
      Aseara eram franta si nu am mai reusit sa scriu. Am adormit cu gandul la peisajele minunate pe care le-am vazut,la manastirile incarcate de spiritualitate in care am intrat ,la curcubeul de care nu am fost niciodata atat de aproape,la stancile de pe Cheile Cheii...
Am vrut sa visez in continuare ca sunt la Cabana Cheia , ca Nea Fane ne canta si ne incanta cu chitara sa magica; avea o voce speciala si o alura care te ducea cu gandul la Tudor Gheorghe si la Nea Marin (Amza Pellea) in acelasi tinp. Am adormit cu zambetul pe buze si si cu bucurie in suflet. M-am bucurat de natura si m-am incarcat cu spiritualitate in aceasta actiune minunata ! Multumesc inca o data ,Gigi pentru ocazia de a cunoaste niste oameni minunati precum Viorel,Nea Fane,Ionel ( care ne-a oferit un traseu de off-road la care anul trecut doar visam din postura de spectatoare). :applause:

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Azi am primit pozele de la toată lumea , am revazut si retrăit totul , mulțumesc Gigi , a fost un vis superb trăit aievea , am spus la toată lumea ca am senzația ca am văzut Raiul 😋😋😋

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
                               


                                       Era tot  Sambata si-atunci (acum o saptamana),
                                       Eram la Cheia ,la cabana.
                                       Nea Fane ne-a cinstit cu vin
                                       Si ne-a cantat si la chitara .

                                       Si rasul nostru cristalin
                                       Facu si soarele s-apara
                                       Cand ne-am intors de pe la stanci
                                       Si am mancat friptura pe o terasa-afara.
                 
                                       Si muntele privea spre noi
                                       Si parca-n brate ne tinea
                                       Nu as mai fi plecat de-acolo ,
                                       Dar seara-ncet se aseza .
 
                                       Si am mers mult, in pas vioi
                                       Si glume-am spus si am cantat,
                                       Cand prin tunel ,cand pe carare ,
                                       Sa-mi spuneti voi de stiti cumva ,
                                       E oare bucurie si mai mare ?

                                       Sa fii intre prieteni buni,
                                       Sa vezi cum vulpea iese-n drum ,
                                       Sau capre negre cum de te privesc...

                                       A fost o "zi a zileleor",
                                       Cum bine-a spus al nostru-ndrumator,
                                       A fost ,intimplator si ziua mea
                                       Si mai frumos nici ca o puteam serba !
                                            :)