Autor Subiect: Piatra Destinului si incoronarea regilor scotieni  (Citit de 5265 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Piatra Destinului si incoronarea regilor scotieni
« : Vineri, 07 Noiembrie 2014, 09:55 »
Cand am povestit despre tunelul de sub Royal Mile, cel care face legatura intre Castelul Edinburgh si Holyrood, scriam ca cel mai pretios lucru care se gaseste in „Castle Rock” este „The Stone of Destiny” sau „Stone of Scone” – Piatra Destinului.

Intai am trecut pe langa ea fara sa realizez ca despre bucata aceea de gresie ce statea in vitrina alaturi de The Honours of the Kingdom" este vorba. Citisem despre piatra, Rita ghida noastra scotiana ne povestise si ea, dar atentia imi fusese „rapita” de bijuteriile coroanei scotiene. Asa ca impresionat de senzationala poveste a obiectelor regale scotiene si luat de valul de turisti am ajuns la capatul expozitiei… fara sa vad cel mai important lucru, The Stone of Scone. Doar cand am pasit in afara am realizat….Asa ca m-am intors si am reluat vizitarea intregii galerii, de data asta mai atent….

Piatra s-a folosit in ritualurile de incoronare din Scotia si se pare ca nu este doar un simplu bloc. Se spune ca i-a servit lui Iacov, ca perna…Adusa din Irlanda, acolo unde primii regi scotieni isi aveau castelul si care si-au primit coroanele si insemnele stand pe ea, a ramas in abatia din Scone (langa Perth) pana in 1296 cand Eduard o ia ca prada de razboi si o duce la Westmister Abbey. Acolo, culmea umilintei pentru scotieni a fost asezata sub scaunul de incoronare englez…Semn al dominatiei si al superioritatii lor fata de scotieni…
Si piatra ramane acolo pana tarziu, in 1950, cand un grup de studenti condusi de un viitor avocat de succes, Ian Hamilton, se decid sa recupereze piatra. Isi fac planul de „sustragere” din Westminster si de Craciun, cand lumea era ocupata cu totul altceva decat cu a pazii obiectul,  ajung in posesia pietrei. De fapt a pietrelor, pt ca in timpul operatiunii, Piatra Destinului este sparta in doua…

Le-a fost teama sa calatoreasca cu pietrele in masina, stiau ca toata politia este alarmata si se vor face baraje si controale, asa ca decid sa o ascunda in Kent. Acolo un cunoscut politician ia in custodie pietrele, gaseste un cunoscator in ale restaurarii care repara intr-un mod  exceptional „The Stone of Scone”. O tine o vreme la el si crezand ca guvernul Marii Britanii va ceda presiunii publice si nu va mai fi interesat sa recupereze Piatra, a dus-o si expus-o in public la o abatie.

Bineinteles insa ca englezii nu putea sa inghita asta si prinr-o operatiune secreta de recuperare ajung din nou in posesia Pietrei Destinului. Acest lucru a inflamat si mai mult relatiile dintre scotieni si englezi.
In 1996 insa la initiativa conservatorilor aflati la putere, regina Angliei decide returnarea pietrei, asa ca aceasta se reintoarce la proprietarii ei de drept. De atunci este expusa in Castelul Edinburgh, impreuna cu alte obiecte ce tin de regalitatea scotiana.

Totusi la unele ceremonii, din cand in cand, piatra mai face drumul pana in Anglia, la Westminster. Multi scotieni vorbesc insa ca adevarata piatra a destinului este pastrata la loc sigur inca din 1950 si ca ceea ce au recuperat englezii si apoi au inapoiat scotienilor este de fapt doar un fals…Asta ar insemna ca ceea ce vedem noi la Edinburgh n-ar fi originalul…


Piatra Destinului


Pe ea stateau regii la incoronare...


Asezata sub scaunul de incoronare englez, in Westminster



Intrarea in galeria din Castelul Edinburgh , acolo unde este expusa publicului Piatra Destinului si explicatiile aferente.