Autor Subiect: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015  (Citit de 39835 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« : Miercuri, 04 Februarie 2015, 10:52 »
Destinatie: zona Cartisoara - Balea Lac
Cazare: 2 nopti pensiune 3*
Perioada: duminica 23 august - marti 25 august 2015
Tarif: 485 RON/persoana pt cei din Bucuresti sau se conecteaza la traseu (transport inclus)
         410 RON/persoana pt cei care vin din alte zone (transportul pana in zona si-l organizeaza si achita fiecare)
Servicii incluse:
• cazare 2 nopti  in camera dubla
• mic dejun
• transport zonal
• insotitor de traseu
Locuri disponibile: 20
Obiective:
Transfagarasanul
Cascada Balea - cea mai mare cadere de apa in trepte din Romania - 60 m.
Varful Paltinul 2401 m
Varful Vanatarea lui Buteanu 2.507 m - al noualea varf din Romania
Muzeul Badea Cartan Cartisoara
Complexul Manastirea Sambata
Ruinele Bisericii cistertiene de la Carta
Herghelia de cai lipitani de la Sambata
Program si trasee montane:
Duminica 23 august. Microbuzul de Bucuresti va pleca din AGIP Pacii la ora 6.00 , iar cel de Sibiu la ora 8.00. Check in la pensiune ora 11.00. Refresh, echipare de drumetie urcam cu microbuzul pana la Balea Cascada. De acolo un traseu de 2 ore dus si intors + o pauza de treisferturi de ora sus, la cascada Balea. La intoarcere sau la dus, depinde de timp, vizitam Muzeul Badea Cartan din Cartisoara. Masa in grup la pensiune.
Luni 24 august: 8.00 Micul dejun 9.00 plecare spre cap de traseu: Balea Lac. De acolo se urca in Saua Doamnei, Varful Paltinul (pauza de gustare), Lacul Capra, Vanatarea lui Buteanu, Saua Balii, Balea Lac. Cca 6 ore. Ora 16.00 Masa la Vama Cucului. 18.00 la pensiune. Seara petrecere
Marti 25 august: 8.00 Micul dejun apoi incepand cu 9.00 vizitare in ordine Muzeul Badea Cartan, 10.00 Ruinele Abatiei cistertiene Carta, 11.00 Herghelia de lipitani Sambata de Sus - grajdurile, liniile de armasari si show de prezentare, 13.00 Manastirea Sambata de Sus. Ora 14.00 masa cu pastrav proapat prins si plecare spre casa
Dificultate trasee:
Balea Cascada - usor
Balea Lac - Varful Paltinu - Vanatarea lui Buteanu - Balea Lac - mediu, nu are grad de dificultate, dar evident ca fiind montan, se urca, se coboara - solicita organismul la efort. Este cel mai facil traseu din Romania care atinge intr-un timp atat de scurt doua varfuri de altitudine peste 2400 m. Diferenta de nivel este de doar 450 m pana la Paltinu si inca 100 din Saua Balii pana la Vanatarea lui Buteanu.
Echipament necesar:
ghete de munte
pantalon de munte elastic
bluze termice de grosimi diferite
haina impermeabila de ploaie/vant
rucsac de dimensiune medie cca 20 l
bat de trekking
Transport:
- cei care vin din zona Sibiu sau se pot conecta la segmentul Sibiu - Cartisoara  dus - intors este 20 RON.
- cei care vin din Bucuresti sau traseu au pretul inclus
- cei care nu se pot conecta la cele doua microbuze, pot fi preluati din aria apropiata, cu conditia sa se incadreze in programul de transport.
Observatii: este o actiune care se adreseaza celor care au un profil mai activ. Este o excelenta ocazie sa se attinga unul dintre primele 10 varfuri din Romania si asta intr-un ghidaj si pe un traseu care face usoara ascensiunea.

Inscrierile se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari” Dupa inscriere veti primi de la Bon Voyage Sibiu, agentia care se ocupa de Singles Camp, un Email cu toate detaliile de plata si conditiile. In situatia in care in termen de 5 zile de la inscriere nu ati primit Email-ul de rezervare de la agentie, adresati-va va rog la Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Important: Aceasta vacanta se adreseaza DOAR persoanelor single (fara partener). Scopul nu este unul exclusiv turistic, ci se doreste a fi si un cadru de intalnire, cunoastere, de comunicare si de socializare a persoanelor singure. Face parte dintr-un program mai larg, inceput in 2010, ce cuprinde vacante, excursii, drumetii, tururi, circuite, sejururi, evenimente, party-uri, toate acestea oferind ocazia de a largii cercul de prieteni ai fiecarui participant.
La toate actiunile noastre transmiterea informatiilor se face doar pe forum, pe topicul deschis pentru fiecare vacanta in parte. De aceea daca intentionati sa participati si mai ales daca v-ati facut rezervare este recomandat sa urmariti ceea ce apare pe topic. Daca sunteti o persoana ocupata, atunci indicat este sa folositi abonarea la topic. Cum se face? Simplu! - deschizand topicul si apasand tasta "notify" (zona de deasupra ferestrei principale), veti primi pe Email tot ceea ce se scrie pe topic (asta in situatia in care aveti cont de user pe forum si v-ati dat adresa de Email corecta). Este adevarat ca pot fi doar discutii intre cei care s-au mai inscris la respectiva actiune si poate nu sunteti interesati de comunicare, dar pot fi de asemenea informatii si detalii importante pe care le-am transmis noi. Legate de transport, de intalnire, echipament, vreme si multe altele. Nu transmitem informatii nici pe Email, nici telefonic, folosim acele canale doar in mod exceptional pentru lamuriri si lucruri ce nu pot fi puse la punct in alt fel. Gasiti totul postat aici, vedeti cat de detaliat transmitem informatiile. In cazul in care aveti nelamuriri sau intrebari postati-le pe topic, raspunsurile pe care le dau pot fi generale, interesand si pe altii. Inscrierea la transporturile interne, pe microbuze se face la fel doar pe forum, pe topicul respectiv. Acolo se deschid liste in care fiecare isi trece, daca intentioneaza sa foloseasca microbuzul, unul dintre nume si o initiala. Agentia Bon Voyage nu are nici o legatura cu acel transport, este extra logistica, de aceea rugamintea noastra este sa nu sunati la agentie sau sa va bazati ca ati transmis Samizei ca doriti sa mergeti cu microbuzul. Singura lista valabila este cea de pe forum, ori ea nu are timpul si nici posibilitatea tehnica sa lucreze pe acele liste. De pe Email atata timp cat eu ca si insotitor de grup sunt mai tot timpul plecat, nu are cine sa colecteze intentiile de inscriere la transport si sa le insereze in lista de pe forum. Sunteti deci singurii care o puteti face! Pt asta asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (puteti posta), nu confundati inscrierea in grup (cea de pe site) cu inregistrarea de pe forum. Va multumesc de intelegere!  :flori:

Mai jos un montaj facut de unul dintre participantii la aceasta excursie in 2011:

www.youtube.com/watch?v=Ga3cm8J4ijs



Balea Lac vazut din sa

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #1 : Miercuri, 04 Februarie 2015, 18:43 »
Prima mea actiune in Singlescamp... Ce de emotii aveam... Ce frumos a fost...Ce amintiri frumoase...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #2 : Miercuri, 04 Februarie 2015, 20:21 »
Sa stii ca desi a trecut atata timp imi aduc aminte foarte bine grupul...A fost intradevar tare fain!  :)

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #3 : Joi, 05 Februarie 2015, 19:25 »
 Mie mi s-a parut ca sunt intr-o famile ! O familie care vizita niste prieteni de familie (Tavi si ...oops,Marius,parca ?) Cum ne-au primit ei de frumos.Cum au stat ei la masa cu noi.Cum ne-a daruit Tavi papanasii aceia extraordinari( nu am mancat altii mai buni decat la el).Cum ne-a  condus (Marius,sau cum il chema-imi cer iertare ca am uitat) pe munte ca pe niste prieteni dragi,cum ne-a explicat el tot ce vedeam....MINUNAT !

Offline mvjhon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
  • Daca nu ai noroc, trebuie doar sa lupti mai mult.
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #4 : Luni, 09 Februarie 2015, 16:24 »
M-am inscris pt anul asta, dar cu o oarecare rezerva. Gigi ma stii cu probleme de sanatate si mers de la Sibiel, carnavalul 2013. Aceeasi intrebare care am avut-o atunci legata de delta, oare o sa fac fata traseului? Nu vreau nici sa ma pierdeti pe drum, dar nici sa intarzie grupul prea mult din cauza mea. De intarziat probabil o sa intarzie, dar in functie de cat de mari trebuie facuti pasii, intarzierea o sa fie mai mica (acceptabila) sau mai mare (mai bine nu vin)
Don't worry if you're SINGLE. God is looking at you right now, saying "I'm saving this one for someone SPECIAL."

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #5 : Marți, 10 Februarie 2015, 08:32 »
Mvjohn, la cascada este ok, se poate intarzia un pic si traseul este chiar simplu si usor. Dar de la Balea Lac - Saua Doamnei - Paltinu - Capra - Buteanu si apoi coborarea prin saua Balii, nu ne putem intinde, este nevoie de un pas intins pt a ne incadra in program. Plus ca sunt portiuni in care-ti va fi foarte foarte greu, avem de traversat 500 m de piatra mare sparta, avem o coborare de ocolire a varfului Capra la care la fel o sa ai probleme. Stiu, imi amintesc de tine si iti spun la modul cel mai direct si responsabil ca nu este o excursie potrivita la problema ta, Mvjohn. Imi pare rau.

Offline ingrid

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #6 : Marți, 10 Februarie 2015, 09:56 »
Portiunea de 500  m cu piatra mare Sparta, se aseamana cu cea de la intrare in pestera Coiba Mare din Apuseni ? sau e ceva mai usor ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #7 : Marți, 10 Februarie 2015, 10:41 »
Nu seamana, este pe curba de nivel, nu pe plan inclinat, nu este umed decat daca ploua si fiind in spatiu deschis vizibilitatea este mult mai buna. Astfel de portiuni se parcurg de regula intr-un pas mai rapid, astfel incat sa folosesti elanul in trecerea de pe o piatra pe alta.

Ingrid, vezi ca ai lansat la Delta o alarma falsa, tu ai fost inscrisa la Delta, dupa care ai discutat cu Samiza si ai achitat pt Maramures. Acolo ai rezervare, nu in Delta.

Offline mvjhon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
  • Daca nu ai noroc, trebuie doar sa lupti mai mult.
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #8 : Marți, 10 Februarie 2015, 15:34 »
Multumesc mult de raspuns Gigi. O sa ne vedem cu alte ocazii. Distractie maxima participantilor!!!
Don't worry if you're SINGLE. God is looking at you right now, saying "I'm saving this one for someone SPECIAL."

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #9 : Vineri, 13 Februarie 2015, 16:06 »
M-am inscris si eu,sper sa fac fata...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #10 : Luni, 16 Februarie 2015, 13:14 »
Ieri am fost in zona, am vrut si tinut sa vad cazarea pe care o s-o avem, obiectivele de vizitare, atata doar ca nu puteam sa urc in Saua Doamnei...A fost o iesire de duminica, asa mai...pasnica. :)

Am adus cu mine cateva poze, le-am postat si pe pagina noastra de facebook, vi le arat si aici:




Abatia cisteriana de la Carta


















Herghelia de la Sambata de Sus










Regii Muntilor din Romania: Fagarasii












Manastirea Brancoveanu Sambata de Sus




Si ei asteapta primavara!  :)




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #11 : Luni, 02 Martie 2015, 10:58 »
Plecare Bucuresti:

6.00 AGIP Pacii - Bulevardul Iuliu Maniu 194

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #12 : Luni, 23 Martie 2015, 21:58 »
Mai sunt locuri pentru aceasta excursie?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #13 : Miercuri, 25 Martie 2015, 06:48 »
Da, mai sunt locuri.  :)

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Drumetii in Muntii Fagaras. 23 - 25 august 2015
« Răspuns #14 : Miercuri, 25 Martie 2015, 19:50 »
ok! Eu am achitat, voi achita maine si pentru Andreea.
Multumesc frumos!