Autor Subiect: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015  (Citit de 24929 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #15 : Vineri, 13 Februarie 2015, 09:08 »
Am gasit solutiile pentru a extinde grupurile, am gasit si firma care sa ne faca transportul, am stabilit si hotelurile. Deci inscrierile pot continua, am inteles de la Samiza ca sunt 12 pe lista, totalul de locuri este 17. Mai sunt deci inca 5 locuri.

Programul de zbor va ramane acelasi, se merge cu Tarom 18.30. Este vorba de grup, pt ca eu urmeaza sa plec la Arad cu masina mea, de unde imi continui drumul cu microbuzul cu care o sa calatorim in Ungaria si Austria. Am sa trimit pe cineva pe Otopeni pt imbarcarea grupului si am sa va astept cu microbuzul in aeroportul de la Budapesta.

De acolo mergem intai pe dealul Gellert, pt a va arata Budapesta pe inserat, e o imagine si o panorama splendida, apoi la hotel, faceti check in si pt ca am ales un hotel foarte central, iesim direct pe promenada Dunarii. Dupa un tur, ne oprim si mancam la un local care nu m-a dezamagit niciodata. Ne intoarcem la hotel pe Vaci Utca, strada comerciala a Budapestei.

Pt ca am marit grupul, am mai luat in calcul ceva: la Viena am ales un hotel langa Palatul Schoenbrunn, astfel incat sa fim expeditivi cu check in-ul. Asa cum va prezentam, la sosirea din Budapesta mergem direct la palat, il vizitam si cum hotelul este la doi pasi, ne putem schimba in drum spre zona centrala. Mergem deci in linie dreapta, fara un punct intermediar in triunghi, in alta zona. Castigam timp pretios....

In rest totul are sa se desfasoare exact cum am programat si anuntat initial, schimbarea este ca vom avea microbuzul din primul pana in ultimul moment. O sa fie deci suplimentar fata de ceea ce am trecut eu la servicii incluse:
- transfer aeroport Budapesta - hotel
- o ora de tur de seara in prima zi
- transfer oras - aeroport Budapesta in ultima zi la plecare.
Mi-as fi dorit sa pot include si aceste servicii suplimentare in pretul excursiei, dar din pacate costurile cu inchirierea, cazarea si mesele soferului nu au putut fi acoperite de cresterea numarului de participanti. Este nevoie ca acestea sa fie achitate... :-[ Valoarea nu este acoperitoare pt costurile suplimentare, am fixat-o doar la nivelul serviciilor pe care le-am prezentat cu liniuta - este vorba de 15 EUR.

In continuare...pt a ma incadra in costuri mai este ceva, sa vedem insa cum se potrivesc lucrurile... ::) Daca sunt minim 2 persoane care sa plece cu mine, sau sa se conecteze pe linia Sibiu - Deva - Arad, ar fi perfect, m-ar scuti de plata a doua bilete de avion...adica atata cat mai sunt minus in buget...Asta in conditiile in care tariful pe care il achita cei doi este acelasi ca si al celorlalti...Oricum pt cei aflati apropiat de traseul meu este mai avantajoasa aceasta conectare...Nu mai este nevoie sa se mearga pana la Bucuresti pt avion, nu mai sunt costuri si timp suplimentar, plus ca se ajunge mai repede in Budapesta...

Concluzii pe scurt:
- sunt 17 locuri disponibile. Ocupate 12, mai sunt 5.
- plecarea si intoarcerea se fac la aceleasi ore ca in programul prezentat pe site si forum, raman neschimbate
- cei aflati sau se pot conecta la traseul Sibiu - Deva - Arad si accepta transferul auto in locul celui cu avionul pana la Budapesta, achita acelasi tarif ca ceilalti
- serviciile de transfer aeroport BUD - hotel, oras - hotel  + un tur o ora de seara, se trec la "incluse" tariful insa se mareste cu 15 EUR. Acum excursia cu aceste servicii suplimentare costa 395 EUR.


Pt ca cei care se gandesc sa se contecteze la ruta mea de iesire, iata programul meu:
- plecare din Sibiu ora 5.30
- Deva - pauza ora 6.45 - 7.00
- Deva - Arad (pe traseul de autostrada Recas) - ajungem la Arad in jur de ora 10.00.
- Arad pauza pt imbarcare in microbuzul inchiriat 10.00 - 10.30
- Arad - Venusz (pe autostrada) - pauza si mancam un gulas
- Budapesta check in hotel in jur de ora 14.00 (ora Ungariei)
- 14.00 - 18.30 free - mergem undeva in jur
- 18.30 ne imbarcam in microbuz si mergem in aeroport sa asteptam grupul, apoi facem turul cu microbuzul, ne oprim pe Gellert si apoi la hotel.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #16 : Vineri, 13 Februarie 2015, 14:37 »
Hotelul la care o sa stam in Viena: Ramada Encore Vienna City Center 4*

Se afla asa cum va spuneam in zona Palatul Schoenbrunn. Zona este linistita cine a mai fost in Viena stie deja asta...
Foarte aproape sunt staţiile de metrou Längenfeldgasse și Meidling Hauptstraße, daca cineva se rupe de program, sau ramane mai mult in oras, poate sa vina foarte usor inapoi, fara sa depinda de microbuz.

Camerele sunt moderne, dotate cu aer condiționat, podeaua este din lemn, TV cu ecran plat, canale prin satelit, un seif și o baie cu un uscător de păr, articole de toaletă și o cabină de duș.

WiFi de mare viteza in zonele publice si o sala de fitness - nu stiu insa cine va avea chef de asa ceva... ::)

În restaurant şi la bar sunt servite pe tot parcursul zilei mâncăruri austriece. Tot in hotel este si sala de mic dejun, acolo unde o sa ne incepem ziua... :) Recepția este cu program nonstop.

Cateva fotografii:


























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 14 Februarie 2015, 08:07 »
Am facut modificarile anuntate ieri, acum pe site si pe forum gasiti forma finala de oferta si program.

In Budapesta o sa stam intr-un hotel foarte central, o cladire istorica a Budapestei: Hotel Matjas City 3*

Hotel Mátyás este situat în inima Budapestei, la numai 50 de metri de faimoasa stradă Váci, renumită pentru magazinele şi restaurantele sale elegante.

Clădirea este de patrimoniu, camerele confortabile, unele dintre ele oferind vedere panoramică la Dunăre şi la castelul Buda. Fiecare cameră pune la dispoziţie TV, birou și internet Wi-Fi gratuit. Se pot solicita la recepție articole de toaletă.

Hotelul City Mátyás este situat deasupra restaurantului Mátyás Pince (Crama Mátyás), renumit pentru interiorul său istoric şi pentru mâncarea excelentă. (Este si acesta o varianta pentru prima seara, urmand sa mergem la un local pe promenada a doua seara). Aici vom servi micul dejun în stil bufet.

Hotelul oferă recepţie cu program nonstop, iar oaspeţii pot folosi gratuit computerul situat în hol.

Fotografii:






















Offline ada81

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #18 : Miercuri, 18 Februarie 2015, 20:51 »
eu am platit avansul si deja numar zilele pana la plecare  ;D, chiar daca mai sunt 7 luni si jumatate, dar fiind prima mea iesire ma bucur ca un copil . Poate o sa radeti de mine cand cititi aceste randuri, dar eu in clipa asta ma simt cam asa :  :dance: *|* *|* :dance:
Andreea

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #19 : Miercuri, 18 Februarie 2015, 20:56 »
Sa inteleg ca au fost trimise emailuri pentru plata avansului ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #20 : Joi, 19 Februarie 2015, 08:30 »
Florin , am discutat cu Samiza dimineata, va lua legatura cu tine azi. Daca vezi ca nu te-a contactat pana la 17.00 te rog eu mult sun-o pe 0745 106526. Suntem full zilele astea lucram la cateva noi excursii, la ea in agentie iar e plin cu cei care pleaca din Sibiu...

Offline ada81

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #21 : Joi, 19 Februarie 2015, 09:15 »
Sa inteleg ca au fost trimise emailuri pentru plata avansului ?

Buna dimineata, da eu am primit mailul pentru plata avansului, probabil veti primi si dumneavoastra in aceasta perioada. Dupa cum am scris si mai sus, la mine este prima iesire in aceasta companie selecta si v-as ruga sa imi dati niste sfaturi . Sunt deschisa oricaror pareri venite din partea celor cu vechime . :)
Andreea

Offline ingrid

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #22 : Joi, 19 Februarie 2015, 10:55 »
Buna dimineata, da eu am primit mailul pentru plata avansului, probabil veti primi si dumneavoastra in aceasta perioada. Dupa cum am scris si mai sus, la mine este prima iesire in aceasta companie selecta si v-as ruga sa imi dati niste sfaturi . Sunt deschisa oricaror pareri venite din partea celor cu vechime . :)
Eu am fost in 3 excursii pana acum cu SC, nu pot spune ca am o vechime considerabila, dar totul a fost excelent. Nu ai de ce sa-ti faci nici un fel de probleme. Excursiile sunt foarte bine gandite si organizate, "admin" stie sa faca o atmosfera placuta si ce mi se pare mie extraordinar stie sa lege un grup format in majoritate din persoane care nu se cunosc intre ele.

dianna

  • Vizitator
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #23 : Joi, 19 Februarie 2015, 12:16 »
Un sfat din partea mea, ada81: incalta-te cu ceva comod, o sa aveti de mers :)

Offline ada81

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #24 : Joi, 19 Februarie 2015, 21:53 »
Buna seara, multumesc pentru sfaturi, sunt sigura ca sunt foarte bine organizate, comentariile participantilor si descrierile pas cu pas ale organizatorilor m- au facut sa- i aleg. Stiu ca nu voi regreta si sunt sigura ca aceasta iesire nu este ultima. O seara placuta.
Andreea

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #25 : Luni, 30 Martie 2015, 08:33 »
Nu mai sunt locuri.

Offline rodi_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #26 : Marți, 31 Martie 2015, 10:43 »
Buna  ziua ,
  Am achitat avansul in 26.03.2015 .As putea primi o confirmare ?
                                                                                                                                                                                             

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #27 : Marți, 31 Martie 2015, 11:09 »
Rodi_, la agentie, 0745 106526, sau office@bonvoyagesibiu.ro.

Offline ada81

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #28 : Duminică, 05 Aprilie 2015, 15:02 »
Am gasit solutiile pentru a extinde grupurile, am gasit si firma care sa ne faca transportul, am stabilit si hotelurile. Deci inscrierile pot continua, am inteles de la Samiza ca sunt 12 pe lista, totalul de locuri este 17. Mai sunt deci inca 5 locuri.

Programul de zbor va ramane acelasi, se merge cu Tarom 18.30. Este vorba de grup, pt ca eu urmeaza sa plec la Arad cu masina mea, de unde imi continui drumul cu microbuzul cu care o sa calatorim in Ungaria si Austria. Am sa trimit pe cineva pe Otopeni pt imbarcarea grupului si am sa va astept cu microbuzul in aeroportul de la Budapesta.

De acolo mergem intai pe dealul Gellert, pt a va arata Budapesta pe inserat, e o imagine si o panorama splendida, apoi la hotel, faceti check in si pt ca am ales un hotel foarte central, iesim direct pe promenada Dunarii. Dupa un tur, ne oprim si mancam la un local care nu m-a dezamagit niciodata. Ne intoarcem la hotel pe Vaci Utca, strada comerciala a Budapestei.

Pt ca am marit grupul, am mai luat in calcul ceva: la Viena am ales un hotel langa Palatul Schoenbrunn, astfel incat sa fim expeditivi cu check in-ul. Asa cum va prezentam, la sosirea din Budapesta mergem direct la palat, il vizitam si cum hotelul este la doi pasi, ne putem schimba in drum spre zona centrala. Mergem deci in linie dreapta, fara un punct intermediar in triunghi, in alta zona. Castigam timp pretios....

In rest totul are sa se desfasoare exact cum am programat si anuntat initial, schimbarea este ca vom avea microbuzul din primul pana in ultimul moment. O sa fie deci suplimentar fata de ceea ce am trecut eu la servicii incluse:
- transfer aeroport Budapesta - hotel
- o ora de tur de seara in prima zi
- transfer oras - aeroport Budapesta in ultima zi la plecare.
Mi-as fi dorit sa pot include si aceste servicii suplimentare in pretul excursiei, dar din pacate costurile cu inchirierea, cazarea si mesele soferului nu au putut fi acoperite de cresterea numarului de participanti. Este nevoie ca acestea sa fie achitate... :-[ Valoarea nu este acoperitoare pt costurile suplimentare, am fixat-o doar la nivelul serviciilor pe care le-am prezentat cu liniuta - este vorba de 15 EUR.

In continuare...pt a ma incadra in costuri mai este ceva, sa vedem insa cum se potrivesc lucrurile... ::) Daca sunt minim 2 persoane care sa plece cu mine, sau sa se conecteze pe linia Sibiu - Deva - Arad, ar fi perfect, m-ar scuti de plata a doua bilete de avion...adica atata cat mai sunt minus in buget...Asta in conditiile in care tariful pe care il achita cei doi este acelasi ca si al celorlalti...Oricum pt cei aflati apropiat de traseul meu este mai avantajoasa aceasta conectare...Nu mai este nevoie sa se mearga pana la Bucuresti pt avion, nu mai sunt costuri si timp suplimentar, plus ca se ajunge mai repede in Budapesta...

Concluzii pe scurt:
- sunt 17 locuri disponibile. Ocupate 12, mai sunt 5.
- plecarea si intoarcerea se fac la aceleasi ore ca in programul prezentat pe site si forum, raman neschimbate
- cei aflati sau se pot conecta la traseul Sibiu - Deva - Arad si accepta transferul auto in locul celui cu avionul pana la Budapesta, achita acelasi tarif ca ceilalti
- serviciile de transfer aeroport BUD - hotel, oras - hotel  + un tur o ora de seara, se trec la "incluse" tariful insa se mareste cu 15 EUR. Acum excursia cu aceste servicii suplimentare costa 395 EUR.


Pt ca cei care se gandesc sa se contecteze la ruta mea de iesire, iata programul meu:
- plecare din Sibiu ora 5.30
- Deva - pauza ora 6.45 - 7.00
- Deva - Arad (pe traseul de autostrada Recas) - ajungem la Arad in jur de ora 10.00.
- Arad pauza pt imbarcare in microbuzul inchiriat 10.00 - 10.30
- Arad - Venusz (pe autostrada) - pauza si mancam un gulas
- Budapesta check in hotel in jur de ora 14.00 (ora Ungariei)
- 14.00 - 18.30 free - mergem undeva in jur
- 18.30 ne imbarcam in microbuz si mergem in aeroport sa asteptam grupul, apoi facem turul cu microbuzul, ne oprim pe Gellert si apoi la hotel.


Buna ziua,

Daca mai este valabila oferta legata de acea conectare la traseul Sibiu -Budapesta ma gandesc serios sa fiu eu una din cele 2 persoane. Astept sa-mi dati un raspuns, asta daca nu este prea tarziu.
Andreea

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Trei capitale: Viena, Budapesta, Bratislava 11 - 16 octombrie 2015
« Răspuns #29 : Luni, 06 Aprilie 2015, 07:03 »
Ada81, urmeaza ca Samiza sa va contacteze saptamana aceasta, pt a definitiva toate problemele legate de aceasta excursie. Atunci vei putea discuta cu ea. Nu am inca din agentia situatia si de aceea nu-ti pot raspunde eu.