Autor Subiect: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai 2015  (Citit de 13638 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Tarif:225 RON
Plecare: Bucuresti - sambata 23 mai ora 9.30
Sosire: Bucuresti - duminica  24 mai ora 22.00
Locuri disponibile: 18
Servicii incluse:
- transport Bucuresti - Sinca Veche - Fagaras - Bucuresti
- cazare cu mic dejun inclus 1 noapte pensiune 3*
- insotitor de grup
Program:
Sambata 23 mai:
9.30 Plecarea din statia de benzina Mol Pacii (fosta Agip Pacii) Bucuresti, bulevardul Iuliu Maniu 194 ora 9.30 (ora 9.00 intalnirea - maxim la 9.30 s pleaca). Bucuresti – Sinaia
12.00 Sinaia. Vizita Castelul Peles si Pelisor. Pt intrare banii se vor strange de catre insotitorul de grup pe drum, astfel incat sa se achite centralizat.
14.00 Servit sandviciuri, imbarcare in microbuz si reluare traseu.
15.50 Vizitare Cetatea Fagarasului (ora 16.00 este ultima de intrare!!!).Pt intrare si ghidaj (100 RON/grup) banii se vor strange de catre insotitorul de grup pe drum, astfel incat sa se achite centralizat.
18.00 Imbarcare in microbuz – se pleaca spre pensiunea pe care am rezervat-o, pt cazare si cina
18.30 check in, refresh
19.00 cina – se va alege o varianta comuna (se achita individual) - am sa va comunic ceea ce se serveste si pe drum ii comunicati insotitorului de grup daca doriti sau nu, pt a putea transmite la locatie numarul de portii
20.00 Check in si cina
Duminica 24 mai:
8.30 Mic dejun
9.30 Check out. Imbarcare in microbuz. Se merge la Vad pt a vizita Poiana Narciselor
10.20 – 11.15 Poiana Narciselor (infloresc de Constantin si Elena - 21 mai), plimbare, fotografii
11.15 imbarcare Vad (Poiana Narciselor) - Moara de apa Ohaba
11.45 – 12.45 Vizitarea Moara de apa Ohaba
12.45 – imbarcare microbuz Moara Ohaba - Manastirea rupestra de la Sinca Veche 5 km (cca 10 minute).
12.45 – 14.00 Vizitare Manastirea rupestra Sinca Veche
14.30 imbarcare in microbuz Sinca Veche – Rasnov
15.30 – 16.30 masa de pranz la un local in Rasnov
16.30 – 18.00 Vizitare Cetatea Rasnov
18.00 imbarcare in microbuz Rasnov – Bucuresti 167 km (3 ore)
21.00 In jurul acestei ore se ajunge in capitala

Inscrieri si rezervari: Pe site www.singlesacamp.ro la Rezervari. Plata se efectueaza la fel ca la toate celelalte excursii, in urma Email-ului de Rezervare primit de la Agentia de turism Bon Voyage.
Mai multe detalii
Excursiile de week-end sunt ocazia perfecta pt cei din Bucuresti si pt cei care se pot conecta la traseele spre destinatie, de a iesi din zona urbana, de a socializa, de a vizita lucruri interesante.
In fiecare din aceste iesiri veti avea un insotitor, care o sa va dea pe parcurs detalii despre ce urmeaza sa vedeti. Va veti opri la punctele comunicate, veti vizita, fotografia. Apoi reimbarcare si continuare traseu. Rugamintea este sa respectati orele comunicate de insotitor pt intoarcerea la microbuz, astfel incat excursia sa nu aiba timpi morti de asteptare.
In timpul programului de vizitare, nu o sa fie opriri pentru masa. Pt sambata luati-va cu voi sandviciuri, biscuiti, fructe, ceea ce stiti ca va potoleste foamea pana seara.
Masa de seara o veti lua la pensiunea la care veti fi cazati. Trebuie sa explic faptul ca tipul acesta de locatie ofera intimitate dar la partea de servire masa nu lasa posibilitatea multor alegeri. Si foarte important: toata lumea mananca acelasi lucru. Pensiunile au de regula un singur bucatar, ceea ce face imposibila servirea a la carte in conditiile unui grup. Ceea ce se comanda o sa fie simplu de pregatit si din experienta pe placul majoritatii clientilor localului respectiv. Tarifele sunt pt fel de baza + desert 25 - 35 RON. Vi se va comunica din timp, aici pe forum ceea ce se serveste si cat costa.
Imbracaminte, incaltaminte, bagaje Cat mai sport si lejer. Va recomand o geanta usoara pt cateva haine de schimb si un mic rucsacel in care sa aveti apa pt drum, sandvici, ceva de ploaie. Nu uitati de aparatul foto!
Observatii: ca la orice excursie si vacanta Singles Camp nu transmitem informatii si detalii Email sau telefonic, toate comunicarile se fac pe forum, la topicul deschis actiunii. Suntem pe segmentul de well - educated - se presupune ca toata lumea din aceasta categorie are abilitati si cunostiinte de folosire a calculatorului si internetului...deci informarea pe aceasta cale nu ridica nici o problema.

Castelul Peles
Program: Marţi: 11:00 – 16:15
Miercuri – Duminică: 9:15 – 16:15
Luni: Inchis

Castelul Pelisor
Miercuri: 11:15 – 17:15
Joi – Duminică: 10:15 – 17:15
Luni, Marti: Inchis

TAXE DE INTRARE CASTELUL PELEŞ
Expoziţia de bază - 45 min
Adulţi - 20 RON
Pensionari - 5 RON
Elevi, studenţi, Card Euro <26 - 5 RON
Tur opţional I (parter+etaj I)- 1h 15 min
Adulţi - 50 RON
Pensionari - 20 RON
Elevi, studenţi, Card Euro <26 - 12,5 RON
 
Tur opţional II (parter+etaj I+etaj II) - 2 h
Adulţi - 70 RON
Pensionari - 25 RON
Elevi, studenţi, Card Euro <26 - 17,5 RON

CASTELUL PELIŞOR
Adulţi - 20 RON
Pensionari - 5 RON
Elevi, studenţi, Card Euro <26 - 5 RON

Taxa de intrare include ghidajul in limbile romană, engleză, franceză, spaniolă şi italiană. Pt anuntare grup: Telefon: 0244310918
Email: contact@muzeul-peles.ro

Pestera  Valea Cetatii 
Program vizitare : L-D : 10.00 - 18.00
 tarif vizitare : 10 lei/ pers , Rasnov, DN 1 E la 1,5 km Rasnov- Poiana Brasov ; contact : +40(764)39 75 73 ; e-mail : contact@pestera-valeacetatii.ro

Cetatea Rasnov
Program mai -  octombrie  L -D : orele 09.00 - 19.00
Tarif vizitare : 10 lei/ pers   
 Contact pt rezervari grup si ghidaj: +40(788)97 44 79 ; e-mail : rasnov@mioritics.ro

Cetatea Fagaras
Program de vizitare:
sambata  -duminica 10.00 - 18.00
taxa de vizitare: 15 RON
Contact pt ghidaj: 0268 - 211.862

Urmeaza sa vedeti:


Castelul Peles


Castelul Pelisor


Cetatea Rasnov


Poiana Narciselor


Biserica rupestra de la Sinca Veche


Moara de apa de la Ohaba


Cetatea Fagaras

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #1 : Duminică, 01 Martie 2015, 09:11 »
Am lansat aceasta prima excursie de week-end cu plecare din Bucuresti. Inscrierile sunt deschise, disponibile 18 locuri...Asa ca daca vreti sa vedeti narcisele inflorite in cel mai splendid peisaj, la poalele Fagarasilor, daca vi s-a facut dor de Peles, de Rasnov, de cetatea Fagarasului, daca vreti sa va umpleti de energie in grotele de la Sinca Veche, daca doriti sa vizitati o moara de apa inca in functiune, Sel o sa va insoteasca in aceasta calatorie.

Am explicat, la aceste iesiri nu o sa mai primiti Email-ul de rezervare de la agentie, iar plata se va face direct la insotitorul de grup. Trebuie insa maxima seriozitate pe traseul inscriere - participare.

Offline EmiDragan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #2 : Vineri, 06 Martie 2015, 10:48 »
ABIA ASTEPT SA VAD POIANA NARCISELOR! CATIVA PRIETENI MI-AU POVESTIT DESPRE ACEST FENOMEN, NUMAI LA SUPERLATIV. IN PLUS, TRASEUL ESTE FOARTE BINE ALES!  :thumbup:

Offline EmiDragan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 07 Martie 2015, 17:04 »
Dupa cum, bine se observa, sunt noua in "comunitate" si descopar incet, incet povestile scrise pe forum. Recunosc ca, desi fac parte din segmentul care cunoaste tainele calculatorului, nu am socializat pe forumuri, pana acum si nu stiu 100% cum functioneaza acest tip de comunicare.  :blush:

Deja mi-am facut rezervare la una dintre excursii si ma mai tenteaza cateva, dar, din pacate, sunt in perioade in care nu pot merge. Cel mai bine ma avantajeaza excursiile de week-end.
Daca prezinta interes, as propune cateva destinatii pentru excursii de sfarsit de saptamana.Evident, sunt destinatii pe care le vizez de ceva vreme si deci sunt total subiectiva.  ::)
- Cetatea Alba Iulia + Salina Turda ( am vazut ca la Alba Iulia se mai merge intr-o excursie);
- week-ed de rafting pe Valea Jiului + Parcul National Retezat si alte obiective turistice;
- Domeniile Ostrov - din cate stiu, detinatorii fac, pe langa vin bun si turism specific, de calitate, iar zona ofera potential. Am ceva impresii foarte bune de la prieteni care au petrecut acolo, de cateva ori.
http://www.domeniileostrov.ro/contact/
- picnic in Parcul Natural Comana + in acelasi loc, in noiembrie - Sarbatoarea Bujorului.

Pentru moment, cam atat, dar, astept cu nerabdare impresiile administratorului si a voastra, a tuturor!  :worthy:


Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #4 : Duminică, 08 Martie 2015, 08:30 »
Buna dimineata. La multi ani de 8 martie! O primavara frumoasa! Salut, Emil! Toate destinatiile propuse de tine sunt OK, interesante. E foarte bine cand venim cu idei de weekend pe forum. Domeniile Ostrov ma intereseaza in mod special. Acolo se practica un alt fel de turism. Am citit ceva, am fost in zona dar nu am stat mult. De aceea as vrea un weekend acolo. Nu stiu de ce, cei care detin pensiuni in zona nu isi fac reclama mai multa. Cat despre vinul de Ostrov ... perfect. O batranica de acolo mi-a dat si mie un pahar. Din pacate nu avea si de vanzare, pastra pentru copiii ei de la Bucuresti.

Offline EmiDragan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #5 : Duminică, 08 Martie 2015, 12:21 »
Buna dimineata. La multi ani de 8 martie! O primavara frumoasa! Salut, Emil! Toate destinatiile propuse de tine sunt OK, interesante. E foarte bine cand venim cu idei de weekend pe forum. Domeniile Ostrov ma intereseaza in mod special. Acolo se practica un alt fel de turism. Am citit ceva, am fost in zona dar nu am stat mult. De aceea as vrea un weekend acolo. Nu stiu de ce, cei care detin pensiuni in zona nu isi fac reclama mai multa. Cat despre vinul de Ostrov ... perfect. O batranica de acolo mi-a dat si mie un pahar. Din pacate nu avea si de vanzare, pastra pentru copiii ei de la Bucuresti.

Buna si la multi ani de 8 Martie!!! Sunt Emi - feminin!   *|*

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #6 : Duminică, 08 Martie 2015, 18:26 »
 :sorry: Cu scuzele de rigoare, era prea de dimineata pentru mine. Abia imi beam cafeaua! A fost fara intentie! Cele bune!

Offline EmiDragan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #7 : Joi, 12 Martie 2015, 10:32 »
s-au mai inscris persoane la aceasta excursie?   :flori:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #8 : Joi, 12 Martie 2015, 10:56 »
Stiu ca celor noi li se pare cel putin ciudat si interpretabil ca intr-un spatiu deschis dialogului dintre participanti nu apare nimic... :-\ Da senzatia ca nu este nimeni inscris... ??? Din pacate cu toata incurajarea mea cu toate explicatiile ca un prolog on line este bine venit, important si ca ajuta mult, foarte putini sunt cei care scriu...Un val intermediar nu a transmis partea asta cu comunicarea de dinainte de excursii si traditia s-a rupt... :-[

Daca privesti ce se intampla acum cativa ani o sa intelegi la ce ma refer:http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,672.15.html Sunt peste 40 de pagini de conversatii inainte, impresii si legaturi mentinute dupa...Multi dintre cei care acum participa s-au alimentat cu incredere citind ceea ce-si povesteau atunci participantii...

Nu stiu ce sa fac sa generez iar apetitul la comunicare inaintea si dupa excursii...poate din cei vechi sunt cativa care sa reia "obiceiul" iar cei noi sa-l 
dezvolte...Poate?  ::)

Apropo sunt deja 6 inscrisi...

dianna

  • Vizitator
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #9 : Joi, 12 Martie 2015, 11:19 »
Si mai suntem care vrem dar inca nu ne-am inscris pentru ca mai e pana atunci :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #10 : Joi, 12 Martie 2015, 16:34 »
Foarte inspirata aceasta prima iesire de weekend. Fiind din Brasov, am vazut aceste obiective de nenumarate ori dar cel mai mult ma bucur ca veti ajunge si la moara din Ohaba. Este cea mai veche moara de apa functionala din Tara Fagarasului dar, din pacate, nu este prea cunoscuta. De la moara se pot cumpara diverse produse facute in casa.
Pe de alta parte, Cetatea Fagarasului ocupa al doilea loc intr-un top al celor mai frumoase castele şi cetati din lume, dupa castelul Neuschwanstein din Germania, clasamentul fiind intocmit de publicaţia americana Huffington Post.
Şi Dumbrava Vadului este un loc minunat, in special in perioada in care infloresc narcisele, pacat doar ca nu toti turistii inteleg ca este un loc protejat si nu se multumesc cu o floare-doua...
Astept cu interes si celelalte propuneri pentru iesirile de weekend  *|*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #11 : Vineri, 13 Martie 2015, 18:40 »
ba, io cred ca un val intermediar nu a preluat obiceiurile transmise :magic: :kissing:

Poate ca e doar un semn ca dinamica a crescut asa de mult, incat lumea nu apuca sa mai perceapa conceptul de socializare propus, ci doar ocazia de a petrece vacante si week-enduri interesante.

Dar, sa nu disperam.

 
Dupa cum, bine se observa, sunt noua in "comunitate" si descopar incet, incet povestile scrise pe forum. Recunosc ca, desi fac parte din segmentul care cunoaste tainele calculatorului, nu am socializat pe forumuri, pana acum si nu stiu 100% cum functioneaza acest tip de comunicare.  :blush:

Deja mi-am facut rezervare la una dintre excursii si ma mai tenteaza cateva, dar, din pacate, sunt in perioade in care nu pot merge. Cel mai bine ma avantajeaza excursiile de week-end.

EmiDragan, lucrurile sunt simple, se asteapta o comunicare relaxata, prietenoasa si pozitiva intre utilizatori, in incercarea de a cunoaste viitorii parteneri de distractie. Se pot pune intrebari, se pot cere pareri, se pot face glumite, se pot exprima emotii legate de pregatiri, de decizia de  merge sau nu. Ce stiu io, fiecare dupa cum simte

E de dorit, despre asta vorbea Gigi, ca cei care s-au inscrisi sa fie prezenti pe topicul excursiei - pentru a urmari precizarile si informatiile legate de organizare si pentru a avea un minim de relationare online inainte de intalnirea in spatiul real. Apoi, ne intoarcem cu impresii, si pe forum nu doar in conversatiile cu prietenii, rudele.
Feedback-ul pe forum e important pentru ca prelungeste un pic din atmosfera traita impreuna, iar cei care noi, care vor sa se inscrie inteleg mai usor, capata incredere.

Si mai suntem care vrem dar inca nu ne-am inscris pentru ca mai e pana atunci :)

Eu nu m-as baza pe asta. Nu stiu daca e valabil si la aceste excursii de weekend, mai noi, dar din ce stiu eu, locurile sunt cam ocupate. Mai aproape, e posibil sa te rogi sa pateasca careva ceva si sa se retraga.  :crazy2: O0


.
s-au mai inscris persoane la aceasta excursie?   :flori:

Cu siguranta! ii asteptam sa isi faca simtita prezenta.




Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #12 : Vineri, 13 Martie 2015, 18:43 »
ABIA ASTEPT SA VAD POIANA NARCISELOR! CATIVA PRIETENI MI-AU POVESTIT DESPRE ACEST FENOMEN, NUMAI LA SUPERLATIV. IN PLUS, TRASEUL ESTE FOARTE BINE ALES!  :thumbup:

Cand e vorba de trasee si momente, Gigi e maestru.
La Cozia, fix la momentul irisilor salbatici, in Fagaras, fix la momentul narciselor. Doar m-am uitat la fotografie si am lesinat imaginandu-ma intinsa la marginea pajistii cu narcise (nu, nu  pe ele, ca incalc regula respectarii plantelor protejate   :coolsmiley:)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ioana

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #13 : Luni, 30 Martie 2015, 17:49 »
si eu vreau in poiana narciselor.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras 23 - 24 mai
« Răspuns #14 : Marți, 14 Aprilie 2015, 15:58 »
moaaa .... maaa ....
nu ratati "templul dorintelor"; am fost de patru ori si tot as mai merge :smitten: acolo il veti intalni pe enigmaticul dobrin :o un om al
obiectivele propuse parca se iau la intrecere.
Gigi, daca vin, sunt ca si noua asa este?  :2funny:
nihil sine deo