Autor Subiect: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016  (Citit de 28576 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Circuit Tarile Nordice 2016
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 22 August 2015, 20:59 »
Am inceput pregatirea:
 -in norvegiana cred ca punct de panorama se spune synspunkt sau priveliste-utsikt :happy:

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit Tarile Nordice 2016
« Răspuns #16 : Duminică, 23 August 2015, 12:46 »
... cred ca locurile s-au cam ocupat.

Sper ca am prins si eu un loc printre cei 8 :).

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Tarile Nordice 2016
« Răspuns #17 : Duminică, 23 August 2015, 18:34 »
Da, Emil, am discutat cu Samiza.  :) Am inteles ca mai este un loc.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #18 : Vineri, 18 Septembrie 2015, 17:03 »
Am limitat la 8 + 1 acest circuit si am stabilit si perioada: 27 iulie - 6 august. Am sa discut cu Samiza sa transmita celor inscrisi Email-urile de rezervare, pt a putea cumpara deja biletele de avion.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #19 : Vineri, 09 Octombrie 2015, 12:16 »
La cumpararea biletelor de avion a aparut o schimbare de data, am miscat cu o zi mai devreme totul. Pt 6 persoane s-au cumparat deja ticketele, pt una care este plecata din tara urmeaza. Iar ca disponibilitate de locuri mai sunt in acest moment doua disponibilitati.

Incepem cu zborul: 27 iulie 2016 15:50 Otopeni – 17:15 Copenhaga si terminam cu:
06 august 2016 09:55 Stockholm – Otopeni 13:40

Trec acum la etapa urmatoare, prerezervarea hotelurilor. Cand am finalizat, am sa va comunic ceea ce am ales si tarifele. Atunci o sa se contureze mai clar tariful de excursie, pt ca mai ramane doar rent a car-ul si calculatiile ce tin de transport.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #20 : Luni, 14 Decembrie 2015, 10:43 »
Un singur loc disponibil, pentru femei.

Offline lumi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #21 : Miercuri, 30 Decembrie 2015, 18:14 »
sunt femeie si m-am inscris, astept conformarea pe mail, multumesc :)

Offline cori

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #22 : Marți, 05 Ianuarie 2016, 10:12 »
Chiar s-a ocupat si ultimul loc sau mai am o sansa?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #23 : Miercuri, 23 Martie 2016, 18:45 »
Nu mai sunt locuri disponibile

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #24 : Miercuri, 20 Iulie 2016, 09:49 »
M-am intors din ultima excursie, Irlanda. De acum, pana la plecare, voi fi doar pe acest topic. Pentru ca majoritatea sunteti "vechi" poate facem un dialog aici referitor la program, oportunitati de vizitare in traseu, sugestii etc...Tin sa fie din nou ceva friendly...

Intai la vreme, asa ca sa ne facem o idee, daca o sa purtam si pantaloni scurti?  ::) :) Ma uit acum la Copenhaga pt ca de acolo incepem. Vor fi cca 20 de grade, ceva averse, poate si stropeala. Dar este prematur, vremea este schimbatoare in nord asa ca asteptam...optimisti. Din Dublin am plecat la 26 cu soare full, asa ca....

Oricum e clar ca trebuie sa fim pregatiti cu ceva de vant si pelerina de ploaie. Pantofi care sa nu ia apa si care sa ne fie comozi.

Cu documentele de calatorie nu stiu, cred ca v-a comunicat ceva Samiza in ceea ce priveste cartea de identitate. Oricum, parerea si recomandarea mea este sa aveti si pasaport la voi.

Cu banutii, ne descurcam la fata locului, pentru schimb valutar. Ideal este un card de EUR cu care veti putea retrage din automatele bancare sumele pe care estimati de cheltuiala in fiecare tara. 

In Danemarca moneda nationala este coroana daneza DKK. Cursul aproximativ este 1 EUR = 7.4 DKK

In Norvegia moneda nationala este coroana norvegiana NOK. Cursul aproximativ este 1 EUR = 9.5 NOK

In Suedia moneda nationala este coroana suedeza SEK. Cursul aproximativ este 1 EUR = 9.5 SEK

Danemarca este membra UE. Regatul Danemarcei este o monarhie constitutionala, în care monarhul, actualmente regina Margareta a II-a este seful statului, dar puterile regale se limiteaza de multa vreme la func?iuni ceremoniale. Moharhul nu raspunde pentru ac?iunile sale, iar persoana sa este sacrosancta. Folketing este parlamentul na?ional ?i legislativul suprem al regatului. În teorie, el este autoritatea legislativa suprema.

Norvegia nu este membra UE. E o monarhie constitu?ionala cu un sistem de guvernare parlamentar. Casa regala provine din familia princiara Glücksburg, din regiunea Schleswig-Holstein din Germania. Atributiile regelui Harald V sunt în mare doar protocolare, dar el este important ca simbol al unitatii nationale. Desi constitu?ia din 1814 acorda puteri executive importante regelui, acestea sunt aproape întotdeauna exercitate prin intermediul Consiliului de Stat în numele regelui.

Suedia este membru UE si al spatiului Schengen. E monarhie constitu?ional? si are un parlament unicameral. Rege (din 1973) este Carl Gustaf al XVI-lea, care îndeplineste numai functii ceremoniale, în calitate de sef al statului. Toate functiile politice ale regelui au fost transferate Purtatorului de Cuvant al Parlamentului. Carl XVI Gustav al Suediei, al carui nume complet este Carl Gustaf Folke Hubertus (nascut pe 30 aprilie 1946), este fiul lui Gustav Adolf al Suediei (1906-1947) si al Sybillei de Saxe-Coburg-Gotha (1908-1972.

Trecem deci prin trei regate....


Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #25 : Miercuri, 20 Iulie 2016, 14:01 »
Mai jos sunt hotelurile in care o sa fim cazati. Sunt informatii pe care este bine sa le aveti si voi salvate si listate.

27 – 29 iulie  Park Inn by Radisson Copenhagen Airport ***
Engvej 171, 2300 Copenhaga, Danemarca
Acest hotel se afl? lâng? sta?ia de metrou Femřren, la o plimbare de 10 minute de centrul ora?ului Copenhaga ?i la 3 minute de Aeroportul din Copenhaga. Ofer? acces gratuit la sala de sport, saun? ?i piscina interioar?.
Televizor cu ecran plat, cu canale prin cablu. Unele camere sunt prev?zute cu aparat de ceai/cafea. Accesul gratuit la Wi-Fi este disponibil în întregul hotel.
Facilitatile includ un solar, o sal? de biliard ?i un loc de joac? de var?.  Braseria Salt & Pepper ofer? preparate din buc?t?ria scandinav? ?i interna?ional?. Micul dejun este servit începând cu ora 05:30.
Park Inn by Radisson Copenhagen Airport se afl? la 200 de metri de Amager Strand ?i strâmtoarea Řresund. Centrul comercial Field este, de asemenea, în apropiere.

29 – 30 iulie Comfort Hotel Břrsparken ***
Tollbugt 4, 0152 Oslo, Norvegia
Acest hotel cu pre?uri accesibile se afl? la o plimbare de 3 minute de Gara Central? din Oslo ?i de strada principal?, Karl Johans gate. Acesta ofer? o sala de gimnastica deschis? nonstop, ceai/cafea gratuit, Wi-Fi gratuit ?i vedere la Oslo Opera House.
Camerele de la Comfort Hotel Břrsparken ofer? decor modern ?i proasp?t, birou ?i TV prin satelit cu canale de film premium.
Holul are 4 computere Apple iMac, cu acces gratuit la internet. Oaspe?ii au la dispozi?ie ?i facilit??i de c?lcat.
Confort Břrsparken ofer? în fiecare diminea?? un generos mic dejun tip bufet.

30 – 31 iulie Thon Hotel Bristol *** Bergen
Torgalmenningen 11, 5014 Bergen, Norvegia
Thon Hotel Bristol se afl? în Pia?a Torgalmenningen din centrul ora?ului Bergen, la 400 de metri de cl?dirile Bryggen situate de-a lungul fiordului, incluse în Patrimoniul UNESCO. Hotelul ofer? camere cu TV cu ecran plat ?i WiFi gratuit.
Toate camerele Hotelului Bristol au un decor luminos ?i baie privat? cu du? ?i usc?tor de p?r. Fiecare camer? are minibar.
Micul dejun, prânzul ?i cina sunt servite la restaurantul Egon, situat al?turi. Oaspe?ii se pot relaxa cu o cea?c? de cafea în lounge-ul cu televizor de la etajul 3.
Funicularul Flřibanen este la 8 minute de mers pe jos de hotel. Gara Central? din Bergen se afl? la 800 de metri.

31 iulie – 1 august  Innvik Fjordhotell
Innvik, 6793 Innvik, Norvegia
Cu vedere la Innvikfjord, acest hotel din Innvik ofer? camere cu baie privat?, restaurant ?i plaj? privat?. Oaspe?ii beneficiaz? gratuit de Wi-Fi ?i de saun?. Centrul de schi Stryn este accesibil în 30 de minute de mers cu ma?ina.
Toate camerele de la Innvik Fjordhotell includ birou, iar cele mai multe au TV ?i balcon.
Restaurantul hotelului serve?te mânc?ruri g?tite în cas?, inspirate din buc?t?ria tradi?ional? norvegian?.
Facilit??ile includ un teren de volei de plaj?, o cad? cu hidromasaj în aer liber, ce poate fi utilizat? pe baz? de rezervare, ?i o gr?din? cu zon? pentru gr?tar. Zona înconjur?toare este cunoscut? drept foarte potrivit? pentru pescuit, existând posibilitatea de închiria ambarca?iuni. De asemenea, pot fi închiriate biciclete.
Fjordhotell Innvik se afl? la aproximativ 15 minute cu ma?ina de Muntele Utvik. Briksdalen ?i Fjćrland se g?sesc la 1 or? de mers cu ma?ina.

1 – 2 august: Thon Hotel Moldefjord 4* Storgata 8, 6413 Molde, Norvegia
Hotelul Thon Moldefjord este situat lâng? zona debarcaderului Storkaia în inima or??elului Molde, la doar 5 minute de mers pe jos de Muzeul Romsdal. Oaspe?ii au la dispozi?ie Wi-Fi gratuit ?i parcare gratuit?.
Toate camerele hotelului Thon Moldefjord sunt dotate cu TV ?i minibar. Multe camere au vedere la port sau la mun?ii din jurul ora?ului, iar unele ofer? o zon? de relaxare sau un birou.
Facilit??ile generale asigurate de hotelul Thon Moldefjord includ un restaurant ?i un lounge.
Centrul comercial Moldetorget se afl? la numai 300 de metri de hotelul Thon Moldefjord. Oaspe?ii mai aventuro?i se pot bucura de drume?ii ?i schi în zona de agrement Moldemarka, aflat? la mai pu?in de 10 minute de mers cu ma?ina.

2 – 3 august Scandic Ringsaker 4* Hamar
 Kĺrtorpvegen 1, 2320 Hamar, Norvegia
Situated 4 km north of Hamar city centre, the eco-friendly Scandic Ringsaker offers free WiFi, free parking and rooms with cable TV. The E6 Highway is 700 metres away.
All rooms at Scandic Ringsaker have a private bathroom with a shower and free toiletries. Some rooms include a seating area.
Restaurant Ĺrstidene serves traditional Norwegian ŕ la carte dishes. Scandic Ringsaker also has a dance bar with live music and a cosy lobby bar. A buffet breakfast is served every morning.
Guests can work out in the fitness centre or enjoy a refreshing dip in the indoor pool. Relaxation options include a sauna and a lounge area in the lobby.

3 – 6 august Crystal Plaza Hotel *** Stockholm
Birger Jarlsgatan 35, 11145 Stockholm, Suedia
Acest hotel este g?zduit de o cl?dire art nouveau din secolul al XIX-lea, situat? în cartierul modern Östermalm din Stockholm. Ofer? camere fermec?toare, cu candelabre din cristal ?i facilit??i pentru prepararea de ceai/cafea.
Camerele hotelului Crystal Plaza sunt dotate cu TV cu ecran plat cu canale prin cablu.
Conexiunea WiFi este gratuit? în întreaga cl?dire, iar în hol sunt disponibile computere gratuite cu internet. Op?iunile de agrement oferite de hotelul Crystal Plaza includ o saun? ?i o sal? de fitness.
În fiecare diminea?? se serve?te un mic dejun tip bufet. Restaurantul Ming ofer? preparate din buc?t?ria chinezeasc? ?i thailandez?. De asemenea, personalul poate recomanda sau rezerva mese la restaurantele locale. Hotelul Crystal Plaza este aproape de barurile ?i cluburile din Stureplan.

Dupa cate vedeti unele hoteluri au piscine, altele sauna...Va recomand sa aveti la voi costume de baie. In Irlanda 3 hoteluri aveau la fel ca si aici facilitati de SPA si unora le-a parut rau ca nu au venit pregatiti....Nu stiu cat timp avem la dispozitie dupa traseele pe care le avem de facut zilnic, dar cine stie, poate cu atat mai mult un pic de dezmorteala in apa nu strica... :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #26 : Miercuri, 20 Iulie 2016, 18:20 »
Ma uit acum la croaziera din Stockholm, cea pe care am programat-o pentru 5 august. Asta va propuneam eu cand am lansat excursia: http://www.stromma.se/en/stockholm/sightseeing/sightseeing-by-boat/archipelago-tour-with-guide/. Vad insa ca nu ajunge pana in Vaxholm ori insulita aceea este printre cele mai frumoase locuri... Uitati-va si voi pe link-ul care vi-l dau mai jos si cantariti optiunile. Sa vad un pic si ce v-ati dori voi...http://www.stromma.se/en/stockholm/excursions/
Pt a evalua pretul, impartiti la 9 si aveti EUR.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #27 : Miercuri, 20 Iulie 2016, 19:31 »
pai eu as zice sa luam barcuta pana la Vaxholm ,ne plimbam pe acolo si apoi ne luam retur mai tarziu. Cele 2 trasee se suprapun pana intr-un loc si asa vedem insulita la pas.Ce parere aveti? :-\ :D

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #28 : Miercuri, 20 Iulie 2016, 19:55 »
Sau ar merita cea de 11 ore :pleasantry:

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Circuit Tarile Nordice 27 iulie - 6 august 2016
« Răspuns #29 : Miercuri, 20 Iulie 2016, 20:06 »
In Copenhaga in aeroport se schimba cel mai bine bani. Ar fi indicat sa ii schimbam toti impreuna sa nu ne ia comision la fiecare.Trebuie sa avem ceva bani lichizi pt ca nu in toate statiile de metrou sau de S se pot lua bilete cu cardul de credit.