Autor Subiect: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11  (Citit de 34782 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline maria2015

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #30 : Marți, 20 Octombrie 2015, 19:24 »
Microbuz Bucuresti:

1. Camelia C.
2. Diana L. (urcare Ploieşti)
3. Ruxandra P
4. Luminita C.
5. Emil B.
6. Maria N (urcare Ploiesti)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #31 : Miercuri, 28 Octombrie 2015, 13:44 »
Din pacate a tfost nevoie sa tin legatura cu participantii prin alte forme, Email si acum incep telefoanele...Forumul s-a "predat' la transferul pe alt hosting, acolo unde se pregateste si noul site.

O sa primiti aceasta noua informatie si pe Email si pe tf, tin insa sa respect "ritualul" informativ...

Ultimul detaliu este legat de mesele de la Sarata Monteoru:

in prima seara la venire, am discutat cu cei de acolo, sa pregateasca un fel de mancare pt toata lumea, sa nu se astepte nu stiu cat si sa fiu sigur ca totul este proaspat...Este o perioada off season si majoritatea locatiilor incearca sa scoata din magazie ce au depozitat...un fel de "go out". Este o masura preventiva, nu ma refer la locatia unde ajungeti, este o practica pt mine sa fac acest lucru, stiind ce se intampla de obicei "in spate".

Iata la ce m-am gandit si ce le-am propus sa ne pregateasca (imi cer scuze pt scrisul cu majuscule - nu-mi apartine...e luat cu copy/paste... ???):

VINERI 30.10.2015
CINA-40 ron
–   CIORBA TRADITIONALA DE VACUTA CU SMANTANA SI ARDEI
–   SARAMURĂ DE PUI CU MĂMĂLIGUȚĂ
–   CLĂTITĂ CU DULCEAȚĂ / APĂ  CARBOGAZOASĂ/
–   0.250 VIN ALB -DEMIDULCE

SAMBATA 31.10.2015
MIC DEJUN- OMLETĂ TRADIȚIONALĂ ȚĂRĂNEASCĂ / CREMVURȘTI / CAȘCAVAL / ȘUNCĂ PRESATĂ / ROȘIE / CASTRAVEȚI / MĂSLINE / PÂINE PRAJITĂ / UNT / GEM /  APĂ / LAPTE sau CAFEA sau CEAI la alegere

CINA-45 ron
CASCAVAL PANE/CIUPRCUTE LA JAR/FICATEI IN BACON
PASTRAV LA GRATAR+CARTOFI NATUR+LAMAIE
DESERT-PLACINTA CU BRANZA
BAR-APA MINERALA/0.250 VIN ALB-DEMIDULCE

DUMINICA 01.11.2015
MIC DEJUN- OMLETA CU CASCAVAL/SALAM DE VARA/TELEMEAVACUTA/ROSII/CASTRAVETI/MASLINE/UNT/GEM/KAIZER/CEAI
CAFEA/APA/PAINE PRAJITA/CEAI SAU CAFEA.

Va face parte din intrebarile pe care am sa vi le adresez in urmatoarele ore....pt a stii ce sa comandam.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #32 : Miercuri, 28 Octombrie 2015, 13:51 »
Miniautocar:

Are 35 de locuri, este alb, iar numarul de inmatriculare: B 121 NEW. Sofer Avram Ciprian 0748 111.961. Ii rog pe cei care urca in Ploiesti sa ia legatura cu el pt a stabili locul de intalnire si ora de imbarcare.
Ora de plecare din Bucuresti este cea comunicata in Email-ul anterior, pe care il reiau pt ultimii inscrisi: vineri 30 octombrie, ora 10.00  Statia Petrom Aurel Vlaicu vis a vis de statia de metrou Aurel Vlaicu.
Insotitor de grup: Sel (Adrian Vidan) - 0722 351.482

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Am luat legătura cu şoferul, punctul de întâlnire la Ploieşti va fi la Gara de Sud. A rămas să îl mai sunăm mâine pentru ora la care ajunge, în funcţie de trafic.
Ne vedem mâine, cu bateriile gata de încărcat  *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Ma gandesc ca voi stiti ca maine este Halloween?  ??? >:D Sunteti pregatiti, asa e?  *|* :dance: Ceva vrajitoare, dovlecei?  :)

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Poate improvizam noi ceva... Dar probabil depinde in ce forma vom fi dupa degustarea intensiva  :yeah:  :dance:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 31 Octombrie 2015, 07:35 »
Prima zi de excursie s-a incheiat. Am vizitat cam tot ce ne-am propus, mi-a placut in mod deosebit conacul  Bellu dar si muzeul Pietrei di Sângeru - poetul Lucian Avramescu ne-a primit cu multă căldură și ne-a incantat cu povestile sale. Am vizitat si cramele Lacerta, am degustat cateva vinuri, am aflat lucruri noi. Acum a iesit soarele, va fi o zi frumoasa si astazi. Pozele, la intoarcere.

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 31 Octombrie 2015, 08:19 »
 :magic:
Buna dimineata! Intr-adevar, si azi va fi o zi frumoasa!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #38 : Sâmbătă, 31 Octombrie 2015, 08:25 »
Mulțumim de vești! Să aveți o zi frumoasă și azi.

Noi, ce să facem, rămânem în suspans :blush:
Pozele, la intoarcere.
:applause:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Florin1968

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 261
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #39 : Sâmbătă, 31 Octombrie 2015, 19:44 »
Deja a fost o zi foarte frumoasa, in care am facut o multime de poze, care o sa le postez cit mai curind! Urmmeaza o seara sper la fel de frumoasa!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #40 : Duminică, 01 Noiembrie 2015, 21:57 »
Excursia a început la conacul Bellu din Urlați, considerat cel mai frumos conac de secol al XIX-lea din Țara Românească, construit în stil vechi românesc.
Alexandru Bellu, artist fotograf recunoscut, era un mare colecţionar de obiecte de artă, de fotografie astfel că am putut admira cărţi rare în ediţii de lux, mobilier stil din diverse epoci, artă orientală şi extrem-orientală, lucrări de Theodor Aman.
Fotografiatul nu este permis în interior, un motiv în plus pentru a vizita acest loc.


Foișorul



Conacul Bellu



Curtea conacului, foarte frumos întreținută


Crama boierească




Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #41 : Duminică, 01 Noiembrie 2015, 22:50 »
Am ajuns apoi la Muzeul Sătesc din comuna Sângeru. Clădirea care îl găzduiește este un conac de secol XVII care a aparținut familiei Bozianu.
În muzeu sunt expuse odoare vechi bisericeşti, icoane şi cărţi religioase, piese arheologice, obiecte de uz casnic şi meşteşugăresc, costume populare.

În spatele muzeului există și o biserică cu turn, toate clădirile făcând parte din ansamblul curții boierești Bozianu.





Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #42 : Duminică, 01 Noiembrie 2015, 23:35 »
Muzeul Pietrei, unicat în România, se găsește în imediata apropiere.
Aici, poetul Lucian Avramescu a reunit o colecție bogată de pietre cioplite de țărani din întreagă țară.
Pe lângă lucrările din piatră, sunt expuse și câteva caricaturi realizate de Marian Avramescu, fratele poetului.
Cum spuneam, maestrul ne-a primit cu multă căldură, ne-a spus povestea pietrelor dar și a familiei sale. Așa am aflat că celebrul violonist Alexandru Tomescu este nepotul său.
Ne-am despărțit cu greu de Lucian Avramescu și familia sa, la un pahar de vin curat, de țară, cu gândul să revenim și promisiunea să povestim mai departe despre acest loc inedit.













Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Spre seară am ajuns și la crama Lacerta. După prezentarea procesului tehnologic am trecut și la momentul mult așteptat, degustarea prestigioaselor vinuri. Oricât am fost de entuziaști la început, am decis până la urmă ca în locul degustării intensive a șase sortimente, să ne rezumăm doar la trei. În acest timp, un spectacol inedit de culori ne aștepta afară, pe dealurile încărcate cu vița nobilă.










Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
krondia, tu esti un fel de spiridus din echipa lui Mos Nicolae? Vii in miez de noapte si lasi cadouri in ghete? :giggle: :kissing:
Multumim! Ma bucur ca ati avut zile asa insorite, sa va bucurati de tabloul pictat de toamna.
Frumoasa casa are Maestrul Avramescu, mai slab, mai alb si cu un aer mai cazon decat il aveam eu in memorie...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.