Autor Subiect: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015  (Citit de 43186 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #30 : Joi, 15 Octombrie 2015, 16:21 »
Krondia, nici nu știi cât mă bucură intenția ta. :blush:

În zonă sunt mai multe obiective turistice, am să mai scriu pe parcurs ce am văzut pentru că, din păcate, nu sunt mediatizate şi chiar şi la faţa locului le găaseşti destul de greu.


Imi permit o sugestie. Cu toții am fi mai câștigați dacă ai scrie și ai trimite lui Gigi (pentru că nu avem posibilitatea să deschidem noi topicuri) să posteze în secțiunea Articole turistice. Ar rămâne acolo și ar putea fi citit de mai mulți vizitatori/utilizatori, nu doar de cei interesați de această acțiune.
http://forum.singlescamp.ro/index.php/board,47.0.html

Admin, scuze de... :offtopic:  :kissing:
Hai să dreg busuiocul: Da, ar fi interesant de văzut cum arată în decembrie peisajele surprinse de krondia. :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #31 : Joi, 15 Octombrie 2015, 16:58 »
oups, mi-a expirat timpul de ”modify”
krondia, dacă știai, îți mai spun o dată  ;), propuneri de articole scrise de noi (pe teme generale sau pe teme turistice) pot fi trimise direct lui Gigi pe office@singlescamp.ro sau incarcate in zona de... tranzitie http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1540.0.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #32 : Joi, 15 Octombrie 2015, 21:51 »
Wonderland, drept să spun, nu mă gândeam să scriu un articol propriu-zis, intenționam mai degrabă să mai postez niște fotografii din locuri mai puțin știute din zona Ponoarele. Dacă s-ar încadra mai bine într-o altă rubrică, chiar și cele de mai sus pot fi mutate fără nicio problemă, îl las pe pe Gigi să decidă când va avea timpul necesar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #33 : Vineri, 16 Octombrie 2015, 05:45 »
Cum spui tu krondia, asa e bine. Foto-reportajele tale sunt incantatoare. :) :flori: După cele din Deltă și Samothrakis, le aștept cu sufletul la gură pe următoarele.

Eu n-am mai fost in Herculane de prin 1990 si un pic. Suna aproape la fel ca si cum as spune ca n-am fost din 1824 :happy:, de cand e imaginea găsită pe wikipedia:

sursa foto: wikipedia, Băile Herculane, strada principală, 1824.
Si pe atunci, foarte animată. Dar mult mai...romantică.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #34 : Vineri, 16 Octombrie 2015, 09:23 »
Hei , nu incepeti si voi , sunteti 2 fete minunate amandoua.
Sunt convinsa ca toti abia asteapta postarile voastre  :) :) ... deci poatati fiecare ce doriti ca noi savuram tot :smitten:

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #35 : Vineri, 16 Octombrie 2015, 09:46 »
Eu nu am ajuns niciodată în zona și aveam trecut Herculane în "bucket list".  Citesc cu interes tot ce postati iar fotografiile vorbesc de la sine.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #36 : Vineri, 16 Octombrie 2015, 10:00 »
scuze ... " postati"
Ati vazut ca am dreptate .. multumesc " mokika" :love: ( nu gasesc pupici ),  ( ma ce denumiri aveti .....)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #37 : Vineri, 16 Octombrie 2015, 10:32 »
Hei , nu incepeti si voi ...

 :-\  :( ???
Rodica_I, singurul lucru pe care l-am inceput eu si kondria era un...dialog inofensiv si un schimb de opinii pe tema postarilor. Nimic care sa justifice ingrijorarea si, mai ales...admonestarea primita.  ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #38 : Vineri, 16 Octombrie 2015, 13:44 »
Vaii scuze , nu am vrut sa fie admonestare, :worthy:  si departe de mine gandul de a supara  pe cineva  :smitten:
(eu fiind " Stan patitu" , cu cateva luni in urma, am avut  un dialog inofensiv asa am crezut eu si nici macar contradictoriu si ... a iesit altceva)
Iar la "ati vazut ca am dreptate" m-am referit postarea lui  Mokika care confirma ce am zis si eu , adica  la faptul ca  toti asteptam cu interes  postarile voastre si mai ales interventiile tale lamuritoare .
PRIMITI SCUZELE MELE  :flori: :flori:

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #39 : Vineri, 16 Octombrie 2015, 14:50 »
Inedită fotografia de epocă, wonderland, reflectă perioada de glorie a staţiunii Herculane, cea mai veche staţiune balneoclimaterică de la noi din ţară şi cred că şi cea mai frumoasă.
Din păcate, strălucirea de odinioară a început să apună de ceva timp şi clădiri de patrimoniu se găsesc într-o stare avansată de degradare.
Pozele de mai jos sunt voit trunchiate, pentru a reda doar partea frumoasă :)







Vila Elisabeta, construită pentru împărăteasa Elisabeta a Austriei şi unde aceasta şi-a petrecut câteva vacanţe

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #40 : Duminică, 18 Octombrie 2015, 20:52 »
Doresc sa știu dacă merge cineva din Constanta. Știu ca e cam devreme pentru aceasta intrebare dar eu sunt genul care își așează "treburile" din timp.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #41 : Vineri, 30 Octombrie 2015, 19:29 »
Muzeul Regiunii Portile de Fier supus,de ceva timp,unor lucrari de reabilitare nu este deschis.Din pacate.Sigur v-ar fi placut.
Puteti vedea Castelul cu Apa care ofera o panorama frumoasa asupara orasului.Langa castel este un obiectiv cu exponate dulci si bune,iar la cativa pasi se poate bea o braga.Ar mai fi Muzeul de Arta,Cetatea Severinului..

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #42 : Sâmbătă, 31 Octombrie 2015, 08:34 »
Muzeul Regiunii Portile de Fier supus,de ceva timp,unor lucrari de reabilitare nu este deschis.Din pacate.Sigur v-ar fi placut.


Nu știu ce sa zic, nu te contrazic, posibil sa stii din sursa sigura, dar merita verificată informația.  :(
Pe site-ul lor nu apare niciun anunt in acest sens. Ba chiar e dat orarul de vizitare, de marti pana duminica, de la 9-16.
Sunt niste anunturi de achizitie lucrari de reabilitate.

http://www.cimec.ro/muzee/muzeulregiuniiportilordefier/Index.htm
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Georget@

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #43 : Duminică, 01 Noiembrie 2015, 13:47 »
Buna, tuturor! Am primit confirmarea inscrierii, deci ar fi cazul sa ma prezint: ma numesc Georgeta, sunt din Bucuresti si am 48 de ani. Sunt de profesie economist (5 zile pe saptamana), iar – in rest - imi plac activitatile care nu au nici o legatura cu ceea ce fac zilnic. Calatoriile sunt pe primul loc, oricunde, oricand, cu orice mijloc de transport, urmeaza la egalitate animalele si plantele (am din belsug), am preocupari in sfera picturii si a designului interior. Cam asta pe scurt   ...sunt nerabdatoare  sa cunosc oameni care sa ma inspire si sa ne incarcam cu energie pozitiva pentru ca - la final - revenim acasa aceiasi oameni singuri...sau nu...
Georgeta

Offline Mokika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 98
Re: De 1 Decembrie la Herculane si imprejurimi 28.11 - 01.12.2015
« Răspuns #44 : Duminică, 01 Noiembrie 2015, 14:16 »
Bun venit, Georgeta! Te poți prezenta și aici http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3.0.html
Vom petrece clipe minunate alături de comunitatea Singles Camp.
Și pentru mine, aceasta este prima acțiune la care particip.