Autor Subiect: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016  (Citit de 20443 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #30 : Duminică, 28 August 2016, 21:25 »
Kitzsteinhorn





"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #31 : Duminică, 28 August 2016, 21:34 »
Da, la Kitzsteinhorn a fost perfect. Nici un nor. Idem la Grossglockern. Am vazut toata valea, ghetarul, varful...

Nu este un muzeu ci o expozitie organizata in parcarea de pe Trasalpina, la Franz Joseph.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #32 : Duminică, 28 August 2016, 23:55 »
Chiar a fost vreme buna! Oamenii aia sunt la ski pe getar, nu?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #33 : Luni, 29 August 2016, 08:11 »
La sanius...Am fost si noi la zapada....

florart

  • Vizitator
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #34 : Luni, 29 August 2016, 09:18 »
Minunate locuri ati vizitat, multumim pentru poze! Exact ce imi trebuia la inceput de saptamana: o gura de oxigen si un zambet.
O zi frumoasa!

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #35 : Luni, 29 August 2016, 14:33 »
Am descoperit filmuletul pe care l-am vizionat la Cinema 3000 Kitzsteinhorn  :)

! No longer available


vizionare placuta !
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #36 : Luni, 29 August 2016, 14:59 »
La centrul Parcului National Hohe Tauern din Mittersill
"National Park 360ş" - super experienta  :)

! No longer available


si un filmulet despre cum s-a filmat si realizat (f interesant)

! No longer available

"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #37 : Luni, 29 August 2016, 19:25 »
Va povestisem despre filmuletele acestea. La fel cum celor cu care merg an de an in Portugalia le recomand filmul de prezentare al Portugaliei de la Bathalia. Toate m-au impresionat si ma impresioneaza...Si cred ca la fel ca mie si altora le produc aceiasi emotie si impresie...

Sunt unul dintre cei norocosi, dintre cei care au avut sansa si ocazia sa vada o multime de locuri fantastice, sa cunooasca oameni, sa inteleaga...Incerc sa impartasesc, sa arat, sa explic ceea ce stiu...Incerc sa picur un pic si din emotiile mele in povestiri...Multi si-au dat seama...

Pe mine natura ma impresioneaza, ma sensibilizeaza, ma copleseste cu minunea ei. Si sunt recunoscator oamenilor care stiu s-o ingrijeasca, s-o protejeze, s-o faca accesibila...Este absolut fantastic sa ai ocazia sa te apropii cu atata usurinta de varfuri de peste 3.000 m, sa ajungi in inima torentilor, fara sa-ti curga un strop de sudoare, fara sa faci vreun efort...Iti ramane doar sa contemplezi, sa te bucuri...

Nu stiu cati oameni cunosc ce se poate vedea cu adevarat uimitor in lume...Cati au auzit, cati au vazut, cati au citit despre minunatii care acum sunt accesibile...Si ce inseamna, ce traiesti, ce simti cand stai deasupra norilor, sa bei o cafea, sa privesti la siragul de munti care de jos par niste giganti....Incredibil ce au putut oamenii aceia sa faca!

Imi iubesc tara, tin la oamenii alaturi de care traiesc, dar trebuie sa recunosc ca diferenta de mentalitate intre noi si lumea aceea este una intergalactica. Si nu doar ca o sa se pastreze, ci din pacate o sa si creasca...Nu cred sa stim si sa putem face vreodata efortul de a fi ordonati, disciplinati, sa avem placerea lucrului bine facut.

Ma uitam la oamenii simpli de acolo, la tarani - dar tarani in adevaratul sens al cuvantului si nu-mi venea sa cred pe ce coaste abrupte stateau agatati sa taie iarba pentru hrana animalelor. Cand trecem prin Austria si Germania, sa nu mai vorbim de Elvetia si Norvegia, toti exclamam: ce iarba verde, ce peisaje fantastice! Pai stiti de ce e iarba acolo verde si la noi e uscata si plina de buruieni? Pentru ca fiecare coltisor e tuns, i se da ingrasamant animal, iar cand sufera de caldura este udat...Nu vezi un petec plin de balarii, nu vezi un loc in care iarba sa fie arsa de soare...Totul este verde crud...

Sunt in stare sa faca sa-si arate natura, sa-si prezinte frumosul cat mai placut, cat mai accesibil, cat mai sensibil cu putinta. Da, filmele acelea sunt minunate, emotionante, dar in spatele lor (si ma bucur ca Gabi a cautat si aratat asta) sta munca multa, foarte multa, sta profesionalism, sta bucuria de a face ceva deosebit. Pe noi trebuie sa ne prezinte altii, e nevoie sa fim descoperiti intamplator, ca sa fim vizitati...

De multe ori ma gandesc cum ar fi fost sa stiu toate astea la 35 de ani...Sa pot schimba ceva. Sa am in fata un timp suficient pt a arata ca si la noi se poate...Sa am puterea si rabdarea sa matur impreuna cu o generatie de oameni care vor o altfel de tara pe toti impostorii care tin tara asta pe loc...Care nu pricep ca temelia unei societati este educatia, ca cel mai important lucru este puterea exemplului, ca pentru a trai intr-un loc este nevoie sa-l iubesti si sa-l respecti...


Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #38 : Marți, 30 August 2016, 20:04 »
A 3-a zi

Kaprun High Altitude Reservoirs - aici se ajunge cu autobuz, o platforma foarte ingenioasa si iar cu autobuz
priveliste de vis







Sigmund-Thun gorge - chei foarte frumoase





plimbare prin Zell am See


"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

florart

  • Vizitator
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #39 : Miercuri, 31 August 2016, 10:16 »
Da, intr-adevar imaginile te lasa fara cuvinte, sunt niste locuri cu adevarat mirifice. Din fericire avem o tara frumoasa, dar din pacate nici in 1000 de ani nu vom ajunge la nivelul lor, indiferent ca se numesc Elvetia, Norvegia, Austria, Germania, etc. Si nu numai pentru ca nu avem resurse, stim bine ca nu e vorba doar de asta, ci din lipsa de implicare reala, din delasare, lipsa de educatie si, pentru ca la noi, expresia "merge si asa" a devenit rutina. Pana la urma nu-i un capat de tara sa nu ai echipamente sofisticate pentru a face ogorul sa arate bine, copacul sa fie taiat corect pentru a da rod bun, sa pui o floare in batatura, langa o piatra, sa maturi frunza din drum sau sa stergi colbul de pe pragul usii. Avem si noi atatea locuri in care ospitalitatea si curatenia omului te coplesesc.
Sa ne bucuram inca de frumusetea patriei noastre, pe cat de modesta in investitii/mp, pe atat de bogata in istorie, cultura si simtire; sa pretuim ceea ce inca mai avem, pana sa fim vanduti de tot si sa speram ca ai nostri urmasi vor ajunge sa traiasca versul pe adevarat grait de Poet : "la trecutu-ti mare, mare viitor!".

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #40 : Miercuri, 31 August 2016, 21:29 »
Grossglockner Hochalpenstrasse - transalpina -
am fost norocosi - am prins o zi superba













IMG]http://i66.tinypic.com/2cfuuzc.jpg[/IMG]



am vazut si simpaticele marmote





bonus pentru o zi fff reusita - cascada Krimml -






"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline mariana_c

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #41 : Luni, 05 Septembrie 2016, 17:20 »
Buna ziua ! A fost o excursie MINUNATA...doresc ,daca se poate , foto cu grupul....multumesc....numai bine

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #42 : Joi, 08 Septembrie 2016, 16:00 »
da... a fost o excursie minunata, o recomand tuturor care iubesc muntele
peisaje de vis, asa cum se vede si in pozele Gabrielei... Doamne! daca nu eram acolo cu tine, as fi fost tentata sa cred ca le-ai descarcat de undeva de pe net, prea sunt... perfecte!
sa stii ca o descarc si eu una si o pun pe desktop ca ale mele nu sunt asa frumoase (si daca am anuntat si mi-am asumat, nu e furt...nu?:))))
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #43 : Joi, 08 Septembrie 2016, 19:14 »
vremea a fost ideala  :).... ca sa le ai la rezolutia maxima, ti-am trimis pozele pe mail....
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Castelele Bavareze si Austria 20 - 27 august 2016
« Răspuns #44 : Joi, 08 Septembrie 2016, 21:04 »
Gabi p, cand pui cateva fotografii si la concurs?