Autor Subiect: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016  (Citit de 18234 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #15 : Luni, 23 Mai 2016, 11:29 »
Aveam 3 raspunsuri pozitive pentru excursia pe Pico. De la: Sorana, Cristina si Fana. Azi am mai primit inca trei: de la Sorin, Judit si Irina. Deci pana acum au spus "da" 6. Inca nu mi-au raspuns doi dintre participanti. Trebuie sa pun si raspunsul meu: "da" sunt de acord!  ;D. Deci 7...

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #16 : Luni, 23 Mai 2016, 11:44 »
da merg pe Pico

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #17 : Luni, 23 Mai 2016, 12:04 »
8... :)

Offline Kaju

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #18 : Marți, 31 Mai 2016, 01:03 »
Buna, sunt noua in acest grup si e prima excursie la care particip.
Puteti sa ma sfatuiti si pe mine ce nu trebuie sa uit din bagaj in afara de costum de baie, adidasi si pelerina de ploaie pentru excursiile planificate?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #19 : Marți, 31 Mai 2016, 07:43 »
Kaju, participi la excursia din Azore? Eu sunt plecat acum cu grupul Coasta Amalfi - Capri - Ischia si nu am cum sa ma uit pe lista. Stiu ca mai era un participant care nu raspunsese la intrebarea referitoare la excursia pe insula Picu. Asa ca daca esti inscrisa  te rog citeste toate mesajele mele de pe acest topic si da-mi un raspuns. Am sa-ti dau recomandarile mele pt bagaj peste 6 zile cand ma intorc in tara.
 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #20 : Luni, 06 Iunie 2016, 20:21 »
Ce se aude cu vremea...Pai hai sa vedem:
Ponta Delgada  23 - 24 grade cu soare...nu prea arata de ploaie. Ar fi super, sper sa ramana asa....
Pentru Angra e departe inca...Oricum vremea acolo pe insule este foarte schimbatoare...Suntem in mijlocul oceanului.

De unde nu vin vesti prea bune este de la apa oceanului. De regula in iunie temperatura apei este 21.5 grade, acceptabil sa te scalzi...Dar azi erau doar 18 grade...departe de a ne imbia la baie...Este adevarat ca avem si piscine exterioare si interioare, dar parca e mai fain sa te balacesti un pic si in apa oceanului...

Nu mai stiu, am scris sau nu ca recomandare, mai bine insa de doua ori decat deloc: sa aveti ceva de vant la voi si de ploaie, dar nu chestii usurele, pelerine de buzunar...Acolo daca ploua, ploua, cade apa din cer, nu vezi stropi...Se opreste repede dar este suficient cat sa va ude...Pentru seara cand ne intoarcem cu ambarcatiunea de pe insula Pico, sa aveti ceva cu gluga, sau oricum ceva care sa va acopere capul...Daca vreti sa stati pe una dintre punti si sa admirati apusul, trebuie sa aveti ceva pe voi...E curent destul de mare seara pe mare.

La incaltaminte, e bine sa aveti slapi cu voi, dar si ceva cu care sa nu alunecati. O incaltaminte sport, dar cu talpa antigrip...

Offline moon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #21 : Luni, 06 Iunie 2016, 23:33 »
Multumim pentru info, Gigi, in special pentru pontul cu pelerina. Abia astept sa ne imbarcam. :)

Offline Kaju

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #22 : Joi, 09 Iunie 2016, 09:05 »
Multumesc pentru raspuns, eu  am spus da pentru excursia pe insula - eram intre cei 8 :).

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #23 : Joi, 09 Iunie 2016, 09:13 »
Ok...nu va cunosc pe fiecare dupa nick-name... :) Eram plecat atunci cand ti-am raspuns.
Ai citit cred recomandarile mele....acolo am scris destul de multe. Daca crezi ca mai este nevoie de o precizare...sunt aici pt raspuns... :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #24 : Joi, 09 Iunie 2016, 16:52 »
Cateva lucruri despre insula, poate vi le-am mai spus poate nu, ma gandesc ca oricum nu strica....Asta si pentru a intra in atmosfera:

- pentru prima oara Insulele Azore apar pe hartile genoveze, asta se intampla in sec XIV dar descoperirea este considerata in 1427 de Diego Silves. Prezenta lor pe hartile genoveze intareste opinia unor istorici care ii desemneaza pe acestia drept primii acolo, cu o suta de ani inaintea portghezilor - 1317 – 1339. Au început s? fie populate in 1439, primele fiind Santa Maria ?i Sao Miguel.
- insulele Azore au in total (9 insule sunt in arhipelag) o populatie de doar 230.000 locuitori
- se afla pe paralela Lisabonei, la cca 1/3 distanta dintre capitala Portugaliei si America
- National Geografic mentioneaza Azorele pe locul 2 in clasamentul celor mai frumoase insule din lume.
- poluarea aici este ca si inexistenta, iar originea vulcanica face ca fertilitatea solului sa fie foarte mare. De aceea sunt acoperite de o vegetatie atat de bogata si care ajuta la climatul ideal de pe insule
- pe una dintre insulele arhipelagului, pe care am insistat eu atat de mult s v-o arat, se afla cel mai inalt varf din intreaga Portugalie (Varful Pico, de pe insula cu acelasi nume = 2351 m). cu putin noroc o sa-i vedem si noi de aproape piscul...
- singura plantatie de ceai verde din Europa se afla in Azore. Se numeste Cha Goreana, am vizitat-o si o s-o facem din nou si anul acesta
- nu ttebuie sa calatoriti pana in Venezuela sa vedeti o plantatie de ananas. O puteti vedea si aici in Azore. Cu aceasta o sa ne incepem excursiile pe insula Sao Miguel.
- daca exista un loc in lumea asta unde se mananca peste pe saturate, proaspat si foarte bine gatit, pai acela e Azore. Tocanita de caracatita este una dintre mancarurile obisnuite pe insule, cm cum am manca noi in Ardeal pita cu slana si ceapa. Pescuitul este una dintre indeletnicirile de baza ale localnicilor
- nu stiu sa mai existe vreun loc in lume in care sa se gateasca in pamant. O sa vedeti si o sa gustati cozido das fumas - am scris un articol despre asta pe forum...
- oamenii de pe insule sunt foarte simplii si credinciosi. Una dintre traditiile relegioase este romarias, un fel de pelerinaj pentru devotamentul fata de Fecioara Maria. Isi are radacinile in sec XVI cand insulele au fost lovite de o serie de dezastre naturale.

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #25 : Vineri, 10 Iunie 2016, 16:05 »
Buna ziuam tuturor ...se pare ca suntem doar 9 in Azore cu Gigi cu tot, abia astept sa va cunosc, nu am idee daca deja cunosc pe cineva din grup oricum avem vreme in vacanta sa ne simtim veseli si sa facem cunostinta.

Sper ca nu sunt ca un bondar ametit dar intreb si eu cite kg max are voie sa aibe bagajul...avem zborul intern spre insula si acolo cumva 20kg este maxim? Oricum sunt suficinete ....am inteles de ceva anti ploaie si cam atat, presupun ca noaptea vor fi vro18grd deci vreme fff prietenoasa.

Abia astept sa ajung la Lisabona sa am niste sradine la gratar in farfurie sau caracatita.

 :flori: :flori: :flori:

Offline Primrose

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #26 : Vineri, 10 Iunie 2016, 20:15 »
Hop si eu... nr. 9!
Cu muuuulte, multe scuze ca abia acum am vazut propunerea pentru excursie, pentru ca nu am mai intrat pe forum demult :(. Acceptata, desigur, desi nu stiu daca mai conteaza in ceasul al 12-lea.

Ne vedem duminica!  :D

Offline moon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #27 : Vineri, 10 Iunie 2016, 21:15 »
buna tuturor. vad ca am inceput sa ne cam activam optiunea de vacanta *|*
23 de kg e max pe wizz, probabil tot pe acolo si pe zborurile interne. Oricum e destul de putin probabil sa le depasim, cu haine subtiri.
Acum eu am o intrebare pentru Gigi care a mai fost. Cele 18-19 grade care se anunta sunt asa cum le stim noi sau se resimt ca fiind mai cald din cauza umezelii? Stiu ca pe zone de coasta se simte mai cald decat arata termometrul dar drept sa zic nici nu am mai fost vreodata asa in mijlocul oceanului :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #28 : Vineri, 10 Iunie 2016, 21:27 »
Intre insule functioneaza ideea de grup, nu ne-au verificat decat formal kg, sunt 23 acceptate dupa regula...Dar asa cum va spuneam si recomandam din timp nu la avion e problema kg si volumului ci la microbuzul cu care mergem din Lajes in Angra. Daca sunt prea mari.... ???

La un zbor tin minte ca nu am avut locuri  a fost un free places... :) Asta nu inseamna ca este dezorganizat...Chiar mi-a placut mult ce am vazut acolo pe insule....

Suntem deci 9 in final la excursia pe Pico, toti! Daca vremea ne va ajuta va promit una dintre cele mai frumoase zile din viata....Mie personal mi-a placut enorm...Si insula este cu totul diferita...Anul asta musai sa beau o sticla de vin de Pico, anul trecut m-am cam codit sa dau 15 EUR pe o sticla, apoi insa mi-a parut rau pt ca stiu ca doar acolo se poate bea asa ceva...

Prognoza arata bine in continuare pe Sao Miguel, doar o ploicica se anunta intr-una din zile...In rest vreme faina 23 - 24 grade.
Pe Terceira vad ca este mai instabila, dar asa cum va mai spuneam acolo nu poti stii decat de pe o zi pe alta...Curentii Atlanticului schimba prognozele meteorologilor ca pe o ruleta....

Ne vedem duminica...Inchid si eu comunicarile online si ma pregatesc de drum! Pe curand!


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vacanta in paradisul verde al Insulelor Azore 12 - 22 iunie 2016
« Răspuns #29 : Vineri, 10 Iunie 2016, 21:29 »
Iti raspund Moon. Clima este foarte placuta, nu se simte umezeala aceea neplacuta din alte parti ale globului, nici nu este diferenta intre temperatura masurata si cea pe care o resimtim.
Relieful este in mare parte muntos, asa ca e ...racoare. In special dimineata, cand vom avea si ceata. Din pacate de multe ori in zonele de panorama vezi doar o vata alba intinsa peste tot....