Autor Subiect: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11  (Citit de 34706 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #135 : Miercuri, 04 Noiembrie 2015, 21:25 »
Multumesc era asa prietenoasa....

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #136 : Miercuri, 04 Noiembrie 2015, 21:38 »
Da, motiv pentru care a și primit o gustare...

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #137 : Miercuri, 04 Noiembrie 2015, 22:44 »
Duminică dimineața ne-am îndreptat spre Pietroasele, primul obiectiv vizat fiind termele romane, un edificiu vechi de peste 1600 de ani, descoperit sub asfaltul drumului județean. De altfel, pentru a putea vedea ruinele, a trebuit să coborâm efectiv sub podul care a fost construit pentru a proteja situl arheologic.
În interiorul clădirii funcționau la acea vreme terme, un fel de băi publice asemănătoare celor de la Roma. Edificiul de sub șosea fusese reședința unor căpetenii ale unei legiuni romane, trimisă de împăratul Constantin cel Mare pentru a opri năvălirile barbare.








 

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #138 : Miercuri, 04 Noiembrie 2015, 23:41 »
Am ajuns apoi la meșterul Ion Moacă care locuiește chiar pe ulița care duce spre locul unde s-a descoperit tezaurul Cloșca cu puii de aur. Acesta a amenajat în curtea sa un adevărat muzeu al statuilor dăltuite de el în piatră reprezentând atât animale, menite să-i apere locuința, după cum ne spunea, dar și domnitori, împăraţi, preşedinţi, cântăreţi și alte personalități.
Am fost primiți cu căldură, ne-a făcut o scurtă prezentare a exponatelor care sunt, de altfel, adnotate, pentru a fi mai ușor identificate și, după cum spuneam deja, la urmă ne-a oferit și un recital la acordeon și fluier, instrumente meșterite tot de el.
















Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Cateva imagini pastorale, de la Pietroasele.


Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #146 : Marți, 10 Noiembrie 2015, 23:05 »
După vizita la meșterul Ion Moacă am făcut o scurtă plimbare până la marginea satului, pentru a vedea locul unde s-a descoperit tezaurul Cloșca cu puii de aur




Căprițele care își făceau liniștite siesta la soare nu au părut deranjate de prezența noastră astfel că sesiunea foto organizată ad-hoc a fost o reușită, după cum reiese și din fotografiile lui Emil







Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #147 : Marți, 17 Noiembrie 2015, 21:30 »
Am rămas în urmă, ultima oară TinyPic mi-a jucat feste și îmi afișa alte poze în locul celor pe care le încărcam...

Spre finalul excursiei am vizitat ruinele Palatului de la Florești, cunoscut și sub denumirea de Micul Trianon, construit de boierul Gheorghe Grigore Cantacuzino, zis Nababul. După cum se spunea și în program, știam că vom putea vedea doar niște rămășițe ale grandiosului palat de odinioară, al cărui proiect fusese inspirat după palatul de la Versailles. Cu toate acestea, consider că a meritat să ne oprim câteva minute și aici mai ales că vremea era foarte frumoasă.






Domeniul de la Florești


Turnul de apă

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #148 : Marți, 17 Noiembrie 2015, 21:54 »
La Ploiești am vizitat întâi Muzeul Ceasului, unic la noi în țară. Am putut admira doar o parte din exponate, muzeul funcționând provizoriu într-o sală din cadrul Muzeului de Istorie. Am văzut însă ceasuri rare, cu mecanisme interesante sau ceasuri vechi care au aparținut unor personalități








Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor. 30.10 - 01.11
« Răspuns #149 : Marți, 17 Noiembrie 2015, 22:21 »
Am vizitat apoi muzeul „Ion Luca Caragiale”, găzduit în „Casa Dobrescu”, monument de arhitectură de la sfârşitul secolului al XVIII-lea.
În cele două încăperi sunt expuse diverse fotografii și documente originale dar și câteva obiecte care au aparţinut scriitorului şi familiei sale.
Fotografiatul în interior nu este permis.