Autor Subiect: Nelinistile unui new entry în Singles Camp  (Citit de 45727 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anca din cluj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
noi venit c luj
« Răspuns #60 : Miercuri, 07 Martie 2018, 10:38 »
   Dragi membri vechi si noi din zona  clujului , va intalniti si in viata reala , poate la un ceai , o poveste?
 Acceptati si noi venit ? M as bucura sa va cunosc  si inafara calatoriilor ( mam inscris pt Irlanda , e abia in iulie ...)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #61 : Miercuri, 07 Martie 2018, 15:03 »
De obicei iesirile la ceai se hotarasc dupa ce ne intalnim si ne cunoastem in prima excursie.
Prezentarile le facem  la topicul dedicat: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3.0.html
Sau pe topicul excursiei la care ne-am inscris.
Bine ai venit printre noi! Sa gasesti prietenii si excursiile pe care ti le doresti! .  :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinisti legate de varsta participantilor?
« Răspuns #62 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 05:19 »
Din cand in cand apare pe forum aceasta intrebare legata de varsta medie a participantilor. E greu de facut o statistica. Ponderea variaza de la o excursie la alta, in functie de specificul actiunii,  de la un an la altul, in functie de...intrari. Nu sunt multe persoane sub 30 de ani, asta e destul de clar.
Ieri, m-a amuzat  cum, in aceeasi zi cineva era preocupat sa nu fie "cel mai mic din grup", altcineva spera sa nu se simta ca o "bunica printre nepoti". Cine stie, o fi existand si probabilitatea sa se intalneasca o bunica tanara cu un nepot mai copt, dar cu siguranta vor fi extreme sau exceptii, nu media grupului.  ;D

Un alt lucru care poate nu e inteles la inceput, e ca grupurile nu isi pastreaza componenta. Adica nu suntem o gasca mare care merge in toate excursiile. Dar se formeaza grupuri mai mici sau persoane care isi propun sa se re-intalneasca in diferite excursii, la petreceri etc.
asa cum zice Gigi pe site, proiectul SCT a ajuns sa numere cateva mii de persoane active, participante la actiuni.

Pentru cei care au aceasta neliniste, m-am gandit ca e de folos si raspunsul lui Gigi referitor la posibilitatea participarii cuiva foarte tanar (sub 25 de ani)
Nu, asa tineri nu sunt in grup. Palierul acela de varsta nu-l avem ca segment. Trebuie alta abordare, alte programe, alt gen de pachet. Mi-e un pic departe de ceea ce cunosc si prefer sa nu intru in zone necunoscute...Ca fiecare dintre voi, normal ca am trecut prin acea varsta, dar intr-un fel ne distram acum 30-40 si in alt fel o fac tinerii de acum.  Au alta viziune, alte asteptari, alt gen de a aborda lucrurile. Nu-mi plac esecurile si de aceea ma feresc asa cum am spus sa intru in zone pe care nu le cunosc... :)

Tot Gigi spune, intr-un raspuns dat altcuiva:
Alt lucru pe care vreau sa-l clarificam. Nu suntem seniori, daca am fi asa, ne-am declara grup 60+. Am lasat portile deschise si celor de pe peste 60 de ani, e adevarat, pentru ca am intalnit astfel persoane mai tinere decat unele de 40 si ar fi pacat sa-i trimitem cu Christian Tour la seniori... :) Dar profilul mediu este undeva la 45 de ani.

N-as fi adus subiectul in discutie, pentru ca oricum nu e relevant, decat in masura in care pentru persoana care intreaba acest criteriu e relevant.  Deci, ramane ca persoana care are aceasta neliniste sa-si raspunda singura la cateva intrebari:
Ce ma atrage la aceasta actiune? De ce m-as simti mai confortabil sa stiu varsta celorlalti? Cat de mult ma influenteaza sau ma afecteaza varsta celorlalti din grup?  Daca as fi singura persoana de varsta mea, cum m-as simti? Care ar fi cel mai neplacut lucru care mi s-ar putea intampla?




 
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #63 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 05:38 »
Bune intrebari Wonderland, din propia-mi experienta inteleg preocuparea, celor mai noi ca mine in legatura cu varsta, asta pentru ca, desi relativa,
nimeni nu vrea sa fie extrema din grup, adica bunicul dintre elevi, sau copilul dintre adulti, adevarul e ca asa nu ai mai simti ca faci parte din grup. Recunosc ca si eu am fost interesat, in primele zile la acest aspect, dar am avut un pic mai multa rabdare si am vazut din postarile celorlalti ca ma potrivesc aici, atunci varsta devine neimportanta, cea fizica desigur.
In legatura cu calendarul stiu ca e orientativ si incomplet, insa iti da totusi o idee si cred ca are darul de a linisti pe toata lumea. ;)
   
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline ioanabil

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 240
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #64 : Miercuri, 14 Martie 2018, 09:18 »
Atmonsfera care se creeaza in fiecare excursie face ca varsta sa fie un mic amanunt nerelevant. Fiecare excursie se incheie cu concluzia "ce bine ne-am simtit". Insa media de varsta se apropie de  30+, ce am vazut eu din excursiile la care am participat, insa toata lumea s-a simtit bine si nimeni nu s-a simtit in afara grupului. Dar, este normal pentru cineva nou intrat in grup sa-si faca astfel de probleme, care vor disparea ca un nor de fum dupa prima excursie. :smitten:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #65 : Vineri, 06 Iulie 2018, 19:23 »
Sa propunem totusi si un topic pentru nelinistile unui old entry in SCT?
Se pare ca cei vechi au mai multe nelinisti decat cei noi, in ultima vreme... :)


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #66 : Vineri, 06 Iulie 2018, 20:00 »
Am vrut sa postez la topicul cu petrecerea si parerile impartite. Apoi am zis  sa revin aici. Pentru ca ce spun eu n-are legatura cu ce s-a intamplat sau nu la petrecere. E doar o reflectie de old entry :)

Citesc. va citesc. sunt cu un ochi pe voi. ca si voi, cei care intrati, cititi si nu lasati urme ale trecerii...
Ma intrebam. De ce avem nevoie ca altcineva sa ne puna impreuna? De ce nu stim sa facem noi primul pas spre celalalt?

Cred ca la acest concept, o excursie intalneste o petrecere,  se vede cel mai bine diferenta de profil. Cine si de ce vine doar la petrecere. Cine e interesat de efemer, cine tanjeste dupa gasirea sufletului pereche, cine vrea sa fie cunoscut, cine vrea sa cunoasca, cine vrea sa se relaxeze si sa socializeze in grup, cine vrea sa si aduca bucurie in ochii celuilalt nu doar sa obtina maximum de atentie.

In cele din urma nici nu suntem toti la fel. N-avem toti aceleasi modalitati de exprimare de sine sau aceleasi moduri de a ne simti confortabili in mijlocul unor necunoscuti.

Stiu, urmarind forumul sau din  actiunile la care am participat: exista o tendinta de a socializa in ...nucleu. De a ne pastra locul la masa. Sau pe cel din autobuz. De a ne multumi sa comunicam cu cei pe care i-am cunoscut in alte actiuni, cu colega / colegul de camera...
Cati dintre voi faceti exercitiu de a incerca sa cunoasteti, macar sa aflati numele, sa schimbati doua vorbe cu fiecare din grup? Cand mergeti si stati mai multe zile cati dintre voi se aseaza in fiecare zi la alta masa?

Cati dintre voi, stand la masa, incercati sa discutati si cu cel din diagonala cu voi. Nu doar cu cel de alaturi, eventual doar din stanga sau din dreapta, sau doar cu cel din fata. (un sfat vechi, pe care Gigi il dadea mereu la inceputuri)

Cati incercati sa conectati numele la nickname, ramanand in minte cu imaginea unei persoane?

Sau cati dintre voi va bucurati pur si simplu, in mijlocul oamenilor, de intreaga experienta, poate  fara sa simtiti nevoia nici sa va dezvaluiti, nici sa fiti remarcat, nici sa ramaneti in memoria cuiva sau a tuturor?

Nu cred ca SCT-ul e despre cum sa aduni la un loc cei mai buni dansatori, cei mai rapizi cataratori, cei mai pasionati de istorie, cultura, calatorii.

Cred ca e un context in care ne descoperim pe noi insine si descoperim colturi de lume si pe cei care ne sunt parteneri in calatorie.
Cred ca e despre cum stim sa intram intr-o experienta fara asteptari. si fara dorinta de a impune celorlalti un anumit stil. despre cum stim sa ne bucuram de ceea ce ne ofera fiecare clipa petrecuta impreuna.
In care ne oferim timp pentru a face ceva ce ne place, pentru a ne imbogati senzatiile, amintirile, trairile, si un mod de a ne alimenta cu doze de energie si relaxare de cotidian.
E despre cum putem sa devenim mai toleranti, mai pozitivi, mai capabili sa interactionam cu oameni diferiti. Dar fiecare interesanti.

Se stie deja: dupa prima actiune, cea mai mare uimire ne-o trezeste faptul ca, desi nu ne cunoastem, radem mult...Mereu se rade mult in SCT. Cu pofta, cu sinceritate, fara rautati.  Si despre cum reusesti sa ignori sau sa nu lasi sa te afecteze eventuale manifestari egoiste, negativiste sau mai stiu eu cum.
Si, cred ca e si despre cum gasesti tu, cel mai timid, mai neincrezator, mai retinut, curajul de a te deschide spre ceilalti.
Sau despre cum tu, cel mai dezinvolt, mai comunicativ nu ocupi tot spatiul si timpul ci lasi fiecaruia ragaz sa se manifeste...

Ete ne, m-a apucat filosofia. Asta asa, ca tocmai am iesit dintr-o perioada cu 39 febra, frisoane si letargie.
Credeti si intelegeti ce vreti. Dar nu uitati sa spuneti ce credeti, ce simtiti... :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #67 : Vineri, 06 Iulie 2018, 21:08 »
Alice,

Imi place sa cred ca sunt o persoana sociabila.
La fiecare iesire, am abordat oamenii la prima iesire, am incercat sa le atenuez nelinistile legate de SC.
Sa le aflu povestile si in special sa ii revad ulterior.
Si totodata, mi-a facut placere reintalnirea cu oamenii pe care i-am intalnit in alte iesiri.

Povesti de viata sa scrii un roman afli daca asculti oamenii.
Vorba lui Gigi: de pus pe hartie la un moment dat. :)

Una dintre cele mai amuzante discutii, pe care o repet cu placere, a fost cu o nou intrata, Angela, la Gura Sadului in februarie 2018 (Angela, cu permisiunea ta voi face rezumatul). Care venise la Rachetele pe zapada, de la Sibiu, adica de la cca 12 km.
Am intrebat de ce?, si mi-a raspuns sincer: "daca nu imi place, sa pot chema un taxi si merg acasa".
Mi-a placut reactia ei, si povestile de mai departe si mi-a fost drag sa o revad la Muzeul Satului in Sibiu, la un eveniment ulterior.

Am cunoscut o alta doamna care a venit cu autostopul din Moldova, pana in Gura Sadului, in aceasi iesire, din februarie.
Mai vreti sa va povestesc?!

Deci, nelinisti sunt.
Dar si alternative, la acestea.

Pe de alta parte, grupurile mari sunt greu de inchegat intr-un interval scurt de timp.
Grupurile de 20-26 persoane, sunt mai "grupate", apuci sa ii cunosti pe toti, cat de cat, si sa alegi oamenii cu care sa iti petreci, cele 2-3-5 zile.

Pe de alta parte, am cunoscut persoane care au venit la munte, doar pentru munte.
Care nu au participat la seara dansanta, dar carora nimeni nu le-a reprosat acest lucru a doua zi.

Dar disponibilitatea de comunicare trebuie sa vina din partea fiecaruia.
La fel ca si acceptarea celorlalti, care nu sunt facuti dupa chipul si asemanarea noastra. :)

Gata, mi-am depasit norma de cuvinte, pentru seara asta  ::).

Mai dati-mi alt subiect sa il dezvolt.
Cornelia

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #68 : Sâmbătă, 07 Iulie 2018, 06:34 »
Vai de mine, cred ca felul in care am scris poate parea asa...critica, bombaneala. N-am avut nicio intentie. Erau doar cateva intrebari...
Poate ca venite si din faptul ca in ultima vreme m-am tot vazut pusa in situatia sa amintesc unora din jurul meu sa priveasca mai mult la ce fac ei, decat la ce nu fac ceilalti. :) Celor din jur, dar si mie...

Cornelina, dar de ce sa-ti dam noi subiecte de dezvoltat? Sunt destule pe forum. Sau poti sa propui tu altele.  ::) :magic:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #69 : Sâmbătă, 26 Ianuarie 2019, 20:33 »
Am gasit grupul acesta la recomandarea prietenei unei prietene. A vorbit atat de frumos de sentimentul de siguranta, placut, bucurie incat orice intrebari, nelinisti au disparut. Sunt sigura ca sunteti minunati si cred ca va fi frumos in excursii si in viata cu voi.
Suntem tot și nimic.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #70 : Luni, 04 Martie 2019, 07:37 »
Mi-a trecut prin cap ca, pentru unii dintre noi, prima impresie de pe forum ar putea fi de prea multe reguli, rigori, constrangeri.
Asta ar putea nelinisti si descuraja.
Dar ma bucur cand vad ca pentru cei mai multi nu e asa. Mai ales dupa ce constatam ca aceste reguli nu fac decat sa asigura cadrul în care sa ne simtim in siguranta, iar atmosfera din excursii e mereu relaxata, vesela, prietenoasa.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #71 : Marți, 05 Martie 2019, 03:13 »
In unele excursii, cum sunt cele tip drumeții pe munte, este clar ca este necesară o buna condiție fizica, dar pentru alte excursii, cum este Madagascar, trebuie antrenament?
Ar fi super dacă ar fi notate excursiile cum sunt marcate felurile de mancare picante cu 1, 2 sau 3 ardei iuți. Doar ca aici trebuie alta unitate de masura (bocancul/ greutatea).
Suntem tot și nimic.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #72 : Marți, 09 Aprilie 2019, 08:17 »
Leia,despre Madagascar intrebam la Madagascar. Dupa cum vezi, aici nu ti-a raspuns nimeni.
Greutatea bocancilor cica e invers proportionala cu calitatea lor.

Cornelina, pentru ce perioada ai acoperit norma de cuvinte? Nu te-am mai auzit demult  ;) :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #73 : Marți, 09 Aprilie 2019, 08:35 »
Alis,

Iti este dor de mine?!  :o
Ar trebui sa raspund in alta parte.
Am schimbat jobul. Sunt nitel prinsa de provocarile celui nou.
Si nu prea am timp de prea multe.

Dar sa stii ca am fost deja pe munte, cu SC si fara SC. :)
Si numar zilele pana la Madeira. In iunie.
Vi si tu?!

Zi buna sa aveti!
Si daca aveti intrebari, puneti-le.
Dar.... doar dupa ce ati epuizat site-ul.  :hammer:
Cornelia

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nelinistile unui new entry în Singles Camp
« Răspuns #74 : Marți, 09 Aprilie 2019, 14:48 »
Da, mi-e dor de tine. :kissing: Din pacate eu nu ma prea laud cu iesiri, ca n-am cu ce. Poate cu niste iesiri nervoase.  :-\ :2funny:
Succes cu jobul nou. Eu am acelasi job, dar am un proiect nou, deci parca-i altul. In fiecare luna aflu cate ceva la care trebuie sa dau...reconfigurare traseu.  :knuppel2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.