Autor Subiect: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016  (Citit de 14212 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« : Sâmbătă, 17 Octombrie 2015, 19:43 »
Tarif:
1150 Euro/ persoana[/color] – cazare in camera DBL - pt cei care au achitat avans pana la 15 decembrie
1180 EUR/persoana cazare in camera DBL - avans achitat dupa 15 decembrie
Supliment de camera single: 290 EUR
Rezervari: 2016/]http://www.singlescamp.ro/eveniment/circuit-de-4-portugalia-si-sejur-la-cascais-01-09-septembrie-2016/
Avans: 400 EUR
Plecare: 01 septembrie 2016
Sosire:  11 septembrie 2016
Cazare: 9 nopti din care:
• doua la Lisabona 01.09 - 03.09.2016 Olissippo Marques de Sa 4* http://www.olissippohotels.com/pt/Grupo/Hoteis-Olissippo/Marques-de-Sa/O-Hotel.aspx
• doua Porto 03.09 - 05.09.2016 Axis Porto Business & Spa Hotel 4* http://www.axishoteis.com/pt/Axis-Hoteis/Hoteis/Axis-Porto/O-Hotel.aspx
• patru la Cascais 05.09 - 09.09.2016 Hotel Vila Gale Cascais 4* http://www.vilagale.com/pt/hoteis/lisboa/vila-gale-cascais/
• una la Lisabona 09.09 - 10.09.2016
Servicii incluse:
• transport avion  Bucuresti Otopeni – Lisabona, toate taxele incluse, bagaj cala 23 kg si un bagaj de mana max 6 kg - dus si intors
• transport intern cu autocar Lisabona
• transport intern cu autocar Lisabona - Porto (cu opriri la Alcobaca, Fatima si Batalha) si Porto - Lisabona (Nazare si Obidos) (zilele 3, 4 si 5)
• transfer aeroport - hotel la sosire si hotel - aeroport la plecare
• cazare 5 nopti Lisabona si Porto la hoteluri de 4*, mic dejun inclus
• cazare 4 nopti la Cascais hotel 4* demipensiune (mic dejun si cina)
• excursie de o jumatate de zi la Cabo da Roca si Sintra
• excursii in tur la Fatima, Bathala, Alcobaca (in drumul Lisabona - Porto) , Nazare, Obidos (opriri la traseul Porto - Cascais)
• ghidaj in engleza walking tour - Lisabona
• ghidaj in engleza walking tour - Porto
• insotitor grup pe toata perioada excursiei
Nu sunt incluse:
• asigurarea medicala
• intrarile la obiective
Grup maxim 20 pers + insotitor de grup.
Program de vizitare
Ziua 1 01.09 Decolarea cursei Blue Air este in data de 01.09  din Bucuresti, ora 19:30. Avionul o sa ajunga la Lisabona la ora 22:10.
Imbarcarea are sa se faca in mod colectiv, in grup, de aceea va rog sa ajungeti la locul de intalnire a grupului maxim pana la ora 17.15. La acea ora vom fi toti la linia de check in si nu o sa pot astepta intarziatii. Cei care sosesc dupa ora anuntata isi asuma riscul pierderii imbarcarii. Subliniez ora de intalnire si locul: 17.15 Bucuresti Aeroportul Otopeni (Henri Coanda) Plecari internationale, cafeneaua Lavazza din coltul din dreapta fata de intrare. Pe mine ma recunoasteti usor din poza de avatar, ma puteti gasi si dand cautare google "Gigi Cindea". De regula port un tricou de culoare mai stridenta, pt a fi reperat mai bine. Aterizam la Lisabona la 22.10,  sper sa nu avem intarzieri. Regruparea va fi la linia de recuperare a bagajelor. Va rog sa ramaneti pe loc acolo, pt ca e important sa nu pierdem timp cautandu-ne in acea sala. Iesim impreuna spre zona de imbarcare in autocar.
La aeroport o sa organizez plecare la hotel cu taxi-uri, costul este suportat de agentie. La hotel check in si...somn. Ne asteapta o urmatoare zi plina - plina.
Ziua 2 02.09.2016
Imediat dupa micul dejun, la ora 9.00, ne reimbarcam in autocarul inchiriat si plecam catre Belem, cartierul in care se afla Monumentul Descoperitorilor, Turnul Belem, apoi foarte importanta Manastirea Jeronimilor. In jur de ora 13.00 luam un gen de pranz, spun gen pt ca nu o sa fie efectiv o masa clasica. Langa manastire se afla o celebra patiserie, care face printre altele pasteis de nata folosind reteta calugarilor. Sunt delicioase, ti se topesc in gura. Tot acolo sunt tot felul de rulade, cu diferite umpluturi, una mai gustoasa decat cealalta. Acolo o sa facem practic pauza de pranz. Gustam, ne tragem sufletul si continuam: Palatul Presedintelui si un muzeu cu totul inedit: cel al calestilor. Cu siguranta ca o sa va placa. De acolo se poate urca pana la gradinile tropicale si apoi la Ajuda, un palat cu interioare exceptionale. Scumpa intrarea dar face...Nu stiu cu siguranta daca o sa intram, vedem exact cum ne incadram in timp. As vrea ca zona Belem sa o incheiem de vizitat in jur de ora 15.30. De acolo mergem la hotel, un refresh de o ora, iesim apoi din nou. Urcam in autocar si o sa fim lasati in Praca de Commercio, de acolo ne continuam drumul  pe jos, este zona pietenonala. O sa avem un ghid si un walking tour de 2 ore - 2 ore si jumatate (18.00 - 20.00).Cina la un local traditional cu fado in cel mai potrivit loc din Lisabona: Alfama. Acolo de unde a plecat si Amalia Rodriguez. Intr-un local de familie, o masa costa in jur de 15 - 20 EUR, dar nu se plateste spectacolul. Intoarcerea la hotel in jur de 23.00.
Ziua 3 03.09
- Micul dejun – ora 7.30
- Check out ora 8.30, incarcam bagajele in autocar si plecam spre Fatima. Vizitam apoi in apropiere extraordinarele manastiri Bathala si Alcobaca.
- Din Lisabona pana in Porto avem cca 312 km, cca 6 ore de mers cu autocarul, cu devierile de traseu, au sa fie in jur de 360 km, cca 7 ore de mers. Plecand la 8.30 si fixandu-ne pentru fiecare obiectiv in jur de o ora si jumatate, inseamna  in total 11.5 ore, deci un check in aproximativ la 20.00, la hotel. Seara o vizita in partea de Gaia, la una dintre "caves". E patria vinului de Porto.
Ziua 4 04.09
Dupa micul dejun ne asteapta Porto..
O sa iesim pt vizitare dupa ora 9.00.  Obiective: Estaçăo de Săo Bento, o opera de arta, un adevarat muzeu, decorat cu azulejos, Livraria Lello, celebra librarie, Muzeul de Istoria Naturii, Torre de la Clerigos si Igreja Clerigos. Continuam: Igreja Misericorda, Palacio de Bolsa, apoi intram in labirintul de stradute al cartierului vechi al orasului, Ribeira do Porto. Unde cel mai probabil o sa si mancam. O sa ne petrecem dupamiaza vizitand in continuare Sé Catedral do Porto, pe care la fel o sa o vizitam pe interior, zidurile defensive Ferdinanda. Podul pe care o sa-l avem aproape mereu in raza de vizibilitate este Dom Luis I.
Daca ne ajunge timpul ar fi potrivita si o croaziera pe Douro. Orasul este superb, iar vazut spre mal arata cu adevarat fabulos.
Seara mergem in Foz si de acolo mai departe intr-un loc in care se mananca cele mai bune sardine si cea mai buna caldo verde...La 19.30 - 20.00 trebuie sa fim pe faleza de la Foz pt a prinde asfintitul. Este printre cele mai bune locuri din Europa pt asa ceva...
Ziua 5 05.09
- Servim micul dejun, in jur de 7.30 si la 8.30 facem check out-ul. Ne indreptam spre Cascais, locul in care o sa ramanem pt partea de sejur
- pe drumul spre Cascais o sa avem doua opriri:
Nazare - unul dintre cele mai frumoase locuri de panorama asupra Oceanului Atlantic
Obidos - un oras cetate superb, pe buna dreptate considerat cel mai frumos orasel medieval din Europa
De la Porto pana la Cascais avem 342 km, cu devieri si vizitari inseamna in jur de 6 ore
Zilele 6, 7 si 8 06,07,08.09 – sunt zile complete de relaxare, plaja si baie. Hotelul este foarte bun, masa de asemenea, este in curte si o piscina. Se poate face baie acolo, sau pe plaja din centru sau cel mai indicat la cea din Estoril, la Tamariz. Este alegerea fiecaruia...
Ziua 9 09.09 – check out din Cascais la 9.00, urcam in autocar si mergem sa vizitam Sintra. Mai intai insa, in drum, o sa vedem Cabo da Roca, cel mai vestic punct al continentului. Apoi direct la La Pena, vizitam intr-un tur de 2 ore castelul si gradinile, dupa care oprim  in centrul oraselului pt cumparaturi si masa.  La 15.00 vom pleca spre Lisabona, facem check in-ul la hotel, avem o scurta pauza de refresh la 16.00 ne imbarcam din nou in autocar. Mergem sa vedem Museu du Fado. Ne plimbam in zona,pana la Catedrala, apoi vom petrece o seara de fado in cel mai potrivit loc din Lisabona: Alfama. Acolo de unde a plecat si Amalia Rodriguez. Intr-un local de familie, o masa costa in jur de 20 - 25 EUR, dar nu se plateste spectacolul. Intoarcerea la hotel in jur de 23.00.
Ziua 10 10.01  O zi intreaga de haladuiala prin Lisabona. Fiecare isi organizeaza pana la plecarea la aeroport timpul cum doreste: in zona noua Vasco da Gama (shopping, cel mai mare acvariu din Europa si gondola), completarea vizitei la Sintra cu Monserrat (vi-l recomand cu toata caldura, este un loc absolut senzational), shopping in zona Rossio si plimbare in partea centrala. Bagajele se lasa la sala de la hotel, urmand sa le preluam si sa ne deplasam la Aeroport la ora 19.30. Decolarea dinLisabona 23:00, la Bucuresti  ajungem in 11.09 la 05:10.
:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, particularitatile acesteia si observatiile. Hotelurile sunt deja nominalizate, astfel incat puteti consulta tot ce ofera fiecare. 
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe topicul deschis pe forum: ……………….O sa gasiti acolo detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email.
Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari”. Inscrierile sunt verificate pt a ne asigura ca faceti parte din Singles Camp si apoi trasmise catre agentia Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.  Dupa inscriere veti primi un Email de rezervare de la agentie care contine conditiile de rezervare si modul in care se face plata avansului. In situatia in care nu raspundeti agentiei se considera ca intre timp a aparut o schimbare, nu mai sunteti intersat(a) de actiunile noastre si veti fi radiat(a) din baza de date a Singles Camp.
Precizari. Este o excursie cu mai multe puncte de vizitare,o sa aveti ocazia sa vedeti locuri si zone superbe. Actiunile Singles Camp vizeaza insa pe langa partea turistica, de vizitare si relaxare si componenta de socializare. Urmarim ca oamenii sa se cunoasca, sa comunice...…De aceea oferim un cadru gandit si organizat special pt a face cat mai confortabila interactiunea. Insist la aceasta vacanta pt un profil al participantilor: tolerant, comunicativ, fara prea multe tabieturi, activ incat sa nu aiba probleme de mers. Persoane cu rabdare, cu intelegere (nu doar ”eu vreau sa stau in fata”, „mi-e rau si nu am cum sa stau in spate” „eu imi aleg camera”, „eu vreau alt program”, „eu o iau in fata”, „nu-mi place in grup” etc), cu dorinta de a vedea lucruri noi. Nu este o excursie de shopping, nici una de relaxare gen „a sta la munte pe o terasa”. Este un circuit de vizitare a unor obiective foarte frumoase si de relaxare in a doua parte, cea de sejur.
Nu se poate oferi un program de vizitare si insotire alternativ. Pt ca atmosfera sa fie una placuta, nu trebuie sa existe intarzieri la intalnirile pt program. Intarzierea la intalnire inseamna a abuza de timpul celorlalti si nu e corect.
Bagajul trebuie sa fie in limita acceptata de linia aviatica cu care zburam...Nu exista alta restrictie, va fac totusi o recomandare, sa va limitati pe cat posibil pt ca avem o mutare plus aeroporturile...
Inainte de a va inscrie luati va rog in calcul toate aceste lucruri…Cei care au mai fost cu mine cunosc toate aceste aspecte, de 6 ani le-au tot vazut si inteleles. Si si-au dat seama cat de importante sunt pentru a avea un grup fain de prieteni, nu unul doar de vacanta. Am facut toate aceste precizari care stiu par cam rigide si cazone, dar consider ca este mai bine sa fiu cat se poate de explicativ, decat sa ne trezim acolo cu situatii neplacute….
Observatii: Este o vacanta combinata, circuit si sejur, da posibilitatea vizitarii celor mai importante doua orase din Portugalia, Lisabona si Porto si unor top obiective turistice, istorice, culturale si religioase. Are deci si turism cultural si istoric si religios, prin vizitarea Fatimei, dar si unul litoral prin sederea in zona cea mai frumoasa si cautata: Cascais - Estoril.
Primele zile, cele de vizitare sunt foarte pline, vedeti din program ca se pleaca dimineata si se vine seara. Asta inseamna ca trebuie sa aveti un pic de conditie fizica. Chiar daca nu mergem mult pe jos, dar faptul ca esti 12 ore pe picioare nu e putin. Dar altfel acele locuri nu pot fi vazute...decat cu un pic de rabdare si efort. Nu este o excursie indicata pt cei care sunt mai putin activi...

In 2015, la incheierea acestei vacante, spuneam ca va lipsi din calendarul 2016...Ca o a lase locul altei excursiii, a uneia noi pt Singles Camp. Dar pt ca multi au sunat, au scris sa o pastrez si pt ca am gasit cateva variante organizatorice, am introdus circuitul de Portugalia si in 2016.

Unul dintre orasele mele europene preferate, dupa Barcelona, Praga si Edinburgh este Porto. Anul acesta am avut inspiratia sa invit un ghid local, o persoana care a incantat tot grupul cu povestile sale. Sper sa nu se schimbe nimic si sa ne intalnim si anul viitor cu el. Este si un fotograf pasionat si pt ca am primit permisiunea sa-i folosesc imaginile, le postez aici:










































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 01 - 09 septembrie 2016
« Răspuns #1 : Miercuri, 21 Octombrie 2015, 11:48 »
Continui cu fotografiile din Porto....




















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Portugalia si sejur la Cascais 01 - 09 septembrie 2016
« Răspuns #2 : Joi, 22 Octombrie 2015, 10:01 »
Lisabona..."Batrana Doamna"...Parfum maur pe acorduri de fado...Un oras cald si viu.












































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 09 septembrie 2016
« Răspuns #3 : Joi, 29 Octombrie 2015, 14:40 »
Aceasta excursie este definitivata, perioada este fixata, hotelurile stabilite si prerezervate. Tarifele sunt specificate. Rezervarile vor fi deschise lin 7 noiembrie, atunci cand va fi lansat si noul site.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 09 septembrie 2016
« Răspuns #4 : Miercuri, 04 Noiembrie 2015, 08:53 »
Sejurul, ca in fiecare an, are sa fie la Cascais...statiunea de high class a Portugaliei...


































Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #5 : Miercuri, 11 Noiembrie 2015, 10:45 »
Waw....ce imagini, nu le pot rata ! :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 19 Martie 2016, 08:34 »
"Batrana doamna"...in imagini...


























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 26 Martie 2016, 09:42 »
Documentar TVR despre Lisabona:

! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #8 : Duminică, 27 Martie 2016, 20:43 »
De Portugalia m-am indragostit dupa ce am vazut un documentar cu cele mai frumoase locuri, filmarile fiind facute aerial. Asa am ajuns in Madeira si Azore....

Am gasit azi pe youtube un montaj aerial video despre Lisabona. Exceptional realizat...

! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #9 : Marți, 29 Martie 2016, 10:28 »
Porto este dupa Barcelona, Edinburgh si Praga cel mai iubit oras din Europa...Am atat de multe amintiri frumoase de acolo...Asfintituri fantastice, fado, licori de vis...

! No longer available


! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #10 : Duminică, 28 August 2016, 15:05 »
Am ceva nostalgie cand stiu ca aceasta va fi ultima excursie portugheza in aceasta formula. Imi voi lua ramas bun pentru foarte multa vreme de la unul dintre orasele mele favorite, Porto, de la perlele arhitecturale Bathalia si Alcobaca. Probabil si de la Nazare, de la Obidos, de la Sintra, de la Cabo do Roca...Mi-am petrecut in acest circuit multe clipe frumoase, m-am bucurat de seri minunate de fado, de mese delicioase de peste in Matusinho... Imi aduc aminte de fiecare grup cu care am calatorit spre acele zari...

Incepand de anul viitor, in situatia in care o sa ramana ca destinatie in calendarul Singles Camp&Travel, vacanta in Portugalia va fi organizata doar ca sejur, iar din Algarve, optional cateva excursii de o jumatate de zi, nu mai sus insa de Lisabona...Asa ca peste 2 saptamani o sa spun adio Porto... :'(

Organizez de ceva ani excursia aceasta, am ajuns cu multi dintre voi la Lisabona, la Cascais, la Estoril, la Cabo, la Porto...Anul acesta va fi cea mai lunga dintre excursiile portugheze, asa ca am putut sa fac programul mai lejer, mai "friendly". O sa fie mai multe pauze, mai mult timp liber, in conditiile in care o sa se vada mai multe obiective decat anii trecuti. Am finalizat de detaliat programul vacantei, vi-l prezint acum si voua, cu rugamintea sa-l descarcati si sa-l aveti listat cu voi in excursie. Eu am sa-l urmaresc punct cu punct, ora cu ora, asa ca va va fi mai usor sa stiti dinainte ce urmeaza...

Program de vizitare Portugalia

Ziua 1 joi 01.09
Decolarea cursei Blue Air este in data de 01.09  din Bucuresti, ora 19:30. Avionul o sa ajunga la Lisabona la ora 22:10.
Imbarcarea are sa se faca in mod colectiv, in grup, de aceea va rog sa ajungeti la locul de intalnire a grupului maxim pana la ora 17.15. La acea ora vom fi toti la linia de check in si nu o sa pot astepta intarziatii. Cei care sosesc dupa ora anuntata isi asuma riscul pierderii imbarcarii. Subliniez ora de intalnire si locul: 17.15 Bucuresti Aeroportul Otopeni (Henri Coanda) Plecari internationale, cafeneaua Lavazza din coltul din dreapta fata de intrare. Aterizam la Lisabona la 22.10,  sper sa nu avem intarzieri. Regruparea va fi la linia de recuperare a bagajelor. Va rog sa ramaneti pe loc acolo, pt ca e important sa nu pierdem timp cautandu-ne in acea sala. Iesim impreuna spre zona de imbarcare in autocar.
La aeroport o sa organizez plecare la hotel cu taxi-uri, costul este suportat de agentie. La hotel check in si...somn. Ne asteapta o urmatoare zi plina - plina.

Ziua 2 vineri 02.09.2016
Imediat dupa micul dejun, la ora 9.00, ne reimbarcam in autocarul inchiriat si plecam catre Belem, cartierul in care se afla Parcul, Monumentul Descoperitorilor (urcam cu lift-ul pentru panorama), Turnul Belem (nu-l vom vizita pe interior), apoi foarte importanta Manastirea Jeronimilor. In jur de ora 13.00 luam un gen de pranz, spun gen pt ca nu o sa fie efectiv o masa clasica. Langa manastire se afla o celebra patiserie, care face printre altele pasteis de nata folosind reteta calugarilor. Sunt delicioase, ti se topesc in gura. Tot acolo sunt tot felul de rulade, cu diferite umpluturi, una mai gustoasa decat cealalta. Acolo o sa facem practic pauza de pranz. Gustam, ne tragem sufletul si continuam: Palatul Presedintelui si un muzeu cu totul inedit: cel al calestilor. Cu siguranta ca o sa va placa. Finalizam de vizitat zona Belem in jur de ora 15.30. De acolo mergem la hotel, un refresh de o ora, iesim apoi din nou. Urcam in autocar si o sa fim lasati in Praca de Commercio, de acolo ne continuam drumul  pe jos, este zona pietenonala. O sa avem un ghid si un walking tour de 2 ore - 2 ore si jumatate (18.00 - 20.00). Cina la un local traditional cu fado in cel mai potrivit loc din Lisabona: Alfama. Acolo de unde a plecat si Amalia Rodriguez. Intr-un local de familie, cum este cel in care de regula mergem, Tasca do Jaime. o masa costa in jur de 15 - 20 EUR, dar nu se plateste spectacolul. Intoarcerea la hotel in jur de 23.00, cu taxi, platim colectiv si impartim.

Ziua 3 sambata 03.09
Micul dejun – ora 7.30
Check out ora 8.30, incarcam bagajele in autocar si plecam spre Fatima. Vizitam apoi in apropiere extraordinarele manastiri Bathala si Alcobaca (la Bathalia in apropierea manastirii se afla o zona comerciala, unde se afla mai multe locuri in care se poate servi masa. O sa aveti la dispozitie o ora pentru a servi pranzul)
Din Lisabona pana in Porto avem cca 312 km, cca 5 ore de mers cu autocarul, cu devierile de traseu, au sa fie in jur de 360 km, cca 7 ore de mers. Plecand la 8.30 si fixandu-ne pentru fiecare obiectiv in jur de o ora si jumatate, plus ora pentru pranz inseamna  in total 11.5 ore, deci un check in la hotel la aproximativ la 20.00. Seara o sa ne-o petrecem intr-unul dintre localurile de pe malul raului Douro.

Ziua 4 duminica 04.09
Dupa micul dejun ne asteapta Porto..
O sa iesim pt vizitare dupa ora 9.00.  Obiective: Estaçăo de Săo Bento, o opera de arta, un adevarat muzeu, decorat cu azulejos, Livraria Lello, celebra librarie, Muzeul de Istoria Naturii, Torre de la Clerigos si Igreja Clerigos. Continuam: Igreja Misericorda, Palacio de Bolsa, apoi intram in labirintul de stradute al cartierului vechi al orasului, Ribeira do Porto. Unde cel mai probabil o sa si mancam. O sa ne petrecem dupamiaza vizitand in continuare Sé Catedral do Porto, pe care la fel o sa o vizitam pe interior, zidurile defensive Ferdinanda. Podul pe care o sa-l avem aproape mereu in raza de vizibilitate este Dom Luis I.
Daca ne ajunge timpul ar fi potrivita si o croaziera pe Douro. Orasul este superb, iar vazut spre mal arata cu adevarat fabulos.
Seara mergem in Foz si de acolo mai departe intr-un loc in care se mananca cele mai bune sardine si cea mai buna caldo verde...La 19.30 - 20.00 trebuie sa fim pe faleza de la Foz pt a prinde asfintitul. Este printre cele mai bune locuri din Europa pt asa ceva...

Ziua 5 luni 05.09
Servim micul dejun, in jur de 7.30 si la 8.30 facem check out-ul. Ne indreptam spre Cascais, locul in care o sa ramanem pt partea de sejur
- pe drumul spre Cascais o sa avem doua opriri:
Nazare - unul dintre cele mai frumoase locuri de panorama asupra Oceanului Atlantic. Tot acolo o sa oprim pentru a vedea cum se conserva prin expunere la soare, pestele.
Obidos - un oras cetate superb, pe buna dreptate considerat cel mai frumos orasel medieval din Europa
De la Porto pana la Cascais avem 342 km, cu devieri si vizitari inseamna in jur de 6 ore

Zilele 6, 7 si 8, marti, miercuri, joi  06 - 08.09
sunt zile complete de relaxare, plaja si baie. Hotelul este foarte bun, masa de asemenea, este in curte si o piscina. Se poate face baie acolo, sau la plaja din centrul Cascais-ului sau la unul dintre numeroasele golfuri cu nisip care se insira pana la Estoril. Inclusiv celebra plaja Tamariz. Este alegerea fiecaruia...Eu am sa arat grupului intr-o plimbare pe faleza toate aceste plaje, urmand sa va alegeti….

Ziua 9 vineri 09.09
check out din Cascais la 9.00, urcam in autocar si mergem sa vizitam Sintra. Mai intai insa, in drum, o sa vedem Cabo da Roca, cel mai vestic punct al continentului. Apoi direct la La Pena, vizitam intr-un tur de 3 ore castelul si gradinile, dupa care oprim  in centrul oraselului pt cumparaturi si masa.  In jur de 16.00 vom pleca spre Lisabona, facem check in-ul la hotel, apoi program free.

Ziua 10 sambata 10.01 
Mic dejun si la 9.00 mergem sa vizitam Muzeu du Fado (ora 10.00). Este foarte important pentru a intelege cu adevarat muzica fado…Luam masa de pranz intr-un local din Bairro Alto. De aici pana la plecare, fiecare isi organizeaza pana la plecarea la aeroport (19.30) timpul cum doreste: in zona noua Vasco da Gama (shopping, cel mai mare acvariu din Europa si gondola), shopping in zona Rossio si plimbare in partea centrala etc. Bagajele se lasa dimineata inainte de a pleca la Museu du Fado la sala de la hotel, urmand sa le preluam si sa ne deplasam la Aeroport la ora 19.30. Decolarea din Lisabona 23:00, la Bucuresti  ajungem in 11.09 la 05:10.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #11 : Duminică, 28 August 2016, 17:28 »
Hotelurile in care vom fi cazati

Lisabona: 01-03.09  si 09-10.09 
Olissippo Marques de Sa 4*

Avenida Miguel Bombarda, 130, Avenidas Novas, 1050-167 Lisabona, Portugalia

Porto: 03-05.09 
Quality Inn Portus Cale 4*

Av. da Boavista,1060, Lordelo do Ouro e Massarelos, 4100-113 Porto, Portugalia

Cascais: 05-09.09
Vila Gale Cascais 4*

Rua Frei Nicolau de Oliveira - Parque da Gandarinha 2750-641 Cascais


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #12 : Duminică, 28 August 2016, 17:39 »
Insotitor de grup: Gigi Cindea
Numar telefon: 0040 745 106501

Moneda Portugaliei: EUR. Nu veniti cu bani cash la voi, decat in limita a 200 EUR. Puteti plati cu cardul, sau retrage numerar. In Lisabona am avut doua furturi pana acum pe strada, luati va rog in seama recomandarea mea

Document de calatorie necesar: carte de identitate sau pasaport, valabile inca cel putin 6 luni. Recomand sa aveti la voi si pasaport, in situatia pierderii unui document sa aveti ceva de rezerva.

Ora Portugaliei: -2 fata de cea a Romaniei. Incepand de pe aeroportul din Lisabona si pana la plecare se discuta DOAR in ora locala, NU in cea a Romaniei.

Recomandari  bagaje:
Pregatiti-va cu incaltaminte si imbracaminte sport, comoda. Avem de umblat pe jos, calatorim cu autocarul.
Pentru restaurantul din Cascais unde vom avea cina este bine sa aveti pregatita o tinuta adecvata unui local de 4*.
Nu uitati de slapi, de costume de baie, este indicat sa aveti cu voi si ceva pe care sa stati la plaja.
Medicamente uzuale, aparat foto sau smartph cu memorie suficienta
Sapca, bandana, ceva de protectie solara. Creme pentru soare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #13 : Marți, 30 August 2016, 13:58 »
Postez mai jos cateva filmulete in care sunt prezentate obiective pe care urmeaza sa le vizitam.

Manastirea Bathala:

 
! No longer available


Manastirea Alcobaca:

! No longer available


Fatima:

! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit de 4* Portugalia si sejur la Cascais 01 - 10 septembrie 2016
« Răspuns #14 : Miercuri, 31 August 2016, 13:30 »
Vremea in aceasta vacanta va fi...calda! Nu foarte calda, ci atat cat trebuie pentru o vacanta de vara...Prognoza este buna chiar si la Porto, unde de regula este mai rece, vant si uneori chiar ploaie. Sper ca grupul sa fie la fel de cald si de apropiat si sa avem o iesire faina-faina!

Am facut rezervare la museu de fado, o sa avem si un ghid acolo, urmeaza doar ca in prima seara sa-mi spuneti daca vreti sa participati (sau nu) la seara de fado in Alfama. Trebuie sa fac rezervare acolo, sa primim o masa buna, langa cei care canta.

Mi s-au confirmat si orele de ghidaj in Lisabona si Porto, sunt cele anuntate in program. Azi o sa stiu si pe cine avem ca sofer, asa ca sunt tot mai putine necunoscute...

Maine o sa ajung mai devreme in Bucuresti, inca nu stiu ce o sa fac, cum o sa-mi ocup timpul pana la plecare. O sa vad insa pe unde ma aciuiesc pt 3-4 ore. Oricum la 17.30 o sa fiu pe Otopeni, pt intalnirea in vederea plecarii. Va sfatuiesc sa aveti cu voi ceva sandviciuri...calatorim cu Blue Air si nu primim de mancare decat contracost...Iar seara cand ajungem, pana la restaurant e ceva vreme...

Mai este foarte putin, prcatic numaram orele...Sa ne vedem cu bine si sa "have fun!"