Autor Subiect: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016  (Citit de 13787 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #15 : Luni, 21 Martie 2016, 09:03 »
Am suplimentat locurile. Pe ultimul ramas liber erau doua inscrieri si decat sa dezamagim pe cineva care isi doreste sa ajunga acolo, mai bine o sa marim grupul. Inscrierile raman deci deschise!

Offline simonas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #16 : Marți, 22 Martie 2016, 20:08 »
Sigur ca da! Sa mergem!!!!
Pentru ca iunie e aproape, eu deja ma pregatesc. Am invatat niste cuvinte: ola, bon noite, eu quero, eu gusto, obrigado..... deocamdata atat  :). Sper sa nu le uit atunci  :worthy:

Ola (in caz ca mege si pentru la revedere)

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #17 : Marți, 22 Martie 2016, 20:41 »
Vei ramane uimita ce engleza vorbesc localnicii...

Offline simonas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #18 : Marți, 22 Martie 2016, 21:32 »
Am aflat. L-am cunoscut pe Gigi la Scrovistea si mi-a facut instructajul  :)
Pentru mine e ca o reintoarcere la un joc din tinerete. In excursiile gen circuit cand stateam 2-3 zile intr-un oras, nu doar o zi, incercam sa nu mai par turista. Si atunci, in dupa-amiaza libera de program, purtam fustita si poseta (in loc de adidasi si rucsac) si multa "atitudine locala". Nu s-a intamplat prea des pentru ca nu aveam prea mult timp liber si nu am simtit nevoia sa "apartin" multor locuri.

In MAdeira, daca as vrea sa ma incadrez in peisaj, nu pot sa ma transform in delfin, orhidee sau bananier. Doar localnic cred ca as putea sa par. Si atunci am nevoie  sa stiu cateva cuvinte. Parerea mea.....  :) :) :)

Offline bruno

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 137
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #19 : Miercuri, 23 Martie 2016, 06:19 »
Sigur ca da! Sa mergem!!!!
Pentru ca iunie e aproape, eu deja ma pregatesc. Am invatat niste cuvinte: ola, bon noite, eu quero, eu gusto, obrigado..... deocamdata atat  :). Sper sa nu le uit atunci  :worthy:

Ola (in caz ca mege si pentru la revedere)
Simonas ai dreptate , e bine sa stii niste cuvinte, dar ai uitat trei verbe importante : comer, beber si dormir ( a manca, a bea si a dormi ).
Noapte buna se zice boa noite si cand pleci poti sa zici ciao, pentru ca am exportat asta cuvinte pe toata lumea.   :)
Sa stii ca nu sunt profesor, dar un prieten ca vrea sa ajuta o prietena grupului nostru.
Merg si eu la Madeira si sper ca ma vei ajuta si tu cu lamba angleza pentru ca nu stiu.  :help:  :happy:  :thumbup:

Offline simonas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #20 : Miercuri, 23 Martie 2016, 22:31 »
Ciao Bruno, facem echipa, cum sa nu!
Eu intre timp am hotarat sa o las mai usor cu portugheza. Daca ma iau dupa cuvintele care seamana cu romana, dormir, beber, si zic cumva "eu quero mancar", cred ca nu o sa-mi dea nimeni ceva de mancare, ci o sa ma loveasca peste glezne, pentru ca inseamna "vreau sa schiopatez". De-a dreptul riscant.  :box:
O sa ma rezum la informatii despre flora, fauna si gastronomie locala. Mi se pare mai putin periculos. :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
In Madeira toata lumea stie engleza. Greu de crezut sa dati peste persoane care nu cunosc aceasta limba. Si cei mai multi o vorbesc perfect...
Portugheza intr-un fel se scrie in altul se citeste. Chiar si numele proprii...Accentul este pus altfel, o sa auziti cum spun ei Madeira...

Offline bruno

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 137
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #22 : Miercuri, 30 Martie 2016, 16:33 »
In Madeira toata lumea stie engleza. Greu de crezut sa dati peste persoane care nu cunosc aceasta limba. Si cei mai multi o vorbesc perfect...
Portugheza intr-un fel se scrie in altul se citeste. Chiar si numele proprii...Accentul este pus altfel, o sa auziti cum spun ei Madeira...
Gigi, citind ce scrii, inteleg ca engleza se citeste cum se scrie dar Portugheza nu. Daca e asa voi cumpara un dictionar si nu voi avea probleme cu pronuntie si sigur toti imi vor intelege.  :thumbup: :happy:
Cand am fost in Brazilia, portugheza nu imi a parut asa ciudata, dar poate e mai asemanator cu italiana.
Dar, cand am incercat sa vorbesc engleza asa cum e scris, m-am simtit un actor comic ;D :happy: :thumbup:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #23 : Miercuri, 30 Martie 2016, 16:42 »
Nu ai inteles corect ce am spus: am scris ca majoritatea celor de pe insula vorbesc engleza, nu ca engleza se citeste cum se scrie....

Offline simonas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #24 : Vineri, 01 Aprilie 2016, 15:19 »
Eu vreau sa ma inscriu la toate excursiile.
Cum se procedeaza? Le achitam inainte sau acum doar ne anuntam intentia si le platim acolo?

Offline simonas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #25 : Miercuri, 18 Mai 2016, 14:41 »
noi n-avem nevoie de pasaport, nu-i asa?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Madeira - insula eternei primaveri. Excursii si sejur 14 - 21 iunie 2016
« Răspuns #26 : Miercuri, 18 Mai 2016, 16:12 »
Pentru optionalele din Discover Madeira am inteles de la agentie ca s-au facut optiuni si ca s-au adaugat la facturi. Pt celelalte este ok si inainte si acolo.
De pasaport nu aveti nevoie.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Insotitor de drum: Adrian Vidan (Sel). Numar de telefon: 004 0722351482 (sa aveti salvat numarul cu prefix de tara. Altfel acolo nu o sa-l puteti suna.

Intalnirea pentru plecare va fi marti 14 iunie ora 5.00 dimineata!, pe Aeroportul Otopeni  Plecari Internationale in fata Cafenelei Lavazza (partea din dreapta in directia de intrare in incinta)

Rugaminte si intelegere maxima: asigurati-va ca ajungeti pana la ora mentionata pentru intalnire, astfel incat sa nu riscati pierderea avionului. Insotitorul de grup o sa ajunga in jur de 4.30 la locul de intalnire, iar la 5.00 va deplasati in grup pentru check in. Va dati seama ca nu mai are cine sa ramana sa astepte intarzierieri.. :-\ Blue Air nu are birou de incinta, nu are unde sa va lase ticket-urile si se creeaza o situatie neplacuta...Agentia de turism nu se poate face raspunzatoare de efectele ce decurg din intarzierea peste ora comunicata pe site si forum.

Zbor Blue Air decolare 7.15 aterizare la Lisabona ora 9.55.

La coborarea din avion va veti regrupa pt ca insotitorul de grup sa stie cum inetentioneaza fiecare sa-si petreaca timpul de conexiune. De la ora de aterizare la Lisabona pana la decolarea spre Funchal aveti in jur de 3 -4 ore la dispozitie. Daca intentionati sa iesiti din aeroport va recomand sa nu plecati prea departe pt ca riscati sa nu mai ajungeti la timp pt zbor. Aeroportul are statie de metrou si pe direct puteti merge la Oriente, acolo este un mall Vasco da Gama se numeste. Tot de acolo daca se iese la Tejo, vedeti cel mai lung pod din Europa si cel mai mare oceanariu.

Zbor TAP - SATA Decolare 16.20 aterizare 18.05

De pe aeroportul Funchal pana la hotel o sa luati taxi, nu e departe, o sa fie in jur de 3 EUR/persoana. Va cazati si iesiti la o plimbare in zona centrala.

Nu uitati:
- sa introduceti in memoria telefonului numarul de mobil al lui Sel. (trebuie retinut cu prefixul de tara).
- sa verificati ca aveti roaming la telefon
- sa va asigurati ca ajungeti la ora de intalnire la aeroport
- ca aveti atat pasaportul sau cartea de identitate la voi. Valabil bineinteles, cu minim 6 luni pana la expirare.
- ca ati luat banii si cardul si le-ati pus in siguranta
- ca nu aveti in bagajul de mana lichide, pasta, obiecte ascutite. Ca bagajul de mana  nu depaseste 10 Kg si dimensiunile 55 cm x 40 cm x 20 cm
- greutatea bagajului de cala maxima este 23 kg

Pe Blue Air nu se ofera decat contracost de mancare, astfel incat va recomand sa aveti la voi doua - trei sandviciuri pe care sa le serviti cand ajungem la Lisabona. Pe aeroport mancarea e scumpa si doar daca iesiti din incinta aveti de unde sa va cumparati ceva mai ieftin... Este permisa trecerea cu mancare ambalata, deci puteti avea in bagajul de mana biscuiti, fruct, sandviciuri.

Va comunic acum si intoarcerea:

O sa plecati dis de dimineata, la 6.00 aveti decolare. Deci la ora 3.30 check out si la 4.00 plecati cu taxi la aeroport. La 7.35 ajungeti la Lisabona. De data aceasta nu aveti mult de asteptat la 11.00 decolati din nou si la 17.10 ajungeti la Bucuresti.

 :oops: Sa aveti de grija ca pe aeroportul din Lisabona sa va setati ceasul dupa ora Portugaliei, sa nu faceti vreo confuzie la zborul spre Funchal din acest motiv!!!!!

Offline Rux

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Buna ziua,
As vreau sa stiu daca pentru cei inscrisi mai tarziu la aceasta excursie si care pleaca pe ruta Bucuresti-Berlin-Funchal ora de intalnire la aeroport in dimineata plecarii este diferita de cea anuntata intial avand in vedere ca zborul spre Berlin decoleaza cu 45 de minute inaintea celui spre Lisabona.

Multumesc si de abia astept prima mea iesire in aceasta comunitate!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Rux o sa fi contactat de Samiza si de Sel, insotitorul de grup pentru detalii.