Autor Subiect: Viena romantica si traditionala. Parfumul viilor din Burgenland 7 - 12 mai 2016  (Citit de 20868 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Urmatoarea oprire a zilei, Heiligenkreutz, o abatie de care am scris un scurt articol aici pe forum...Nu am zabovit mult pe acolo, o vizita scurta in biserica unde era slujba, apoi am urcat pe drumul crucii...






























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
In Neusiedel am See Seewinkel Nationalpark:
































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
In prima zi la Schoennbrunn am vazut la Schoennbrunn latura de palat in care a trait printul Rudolf, fiul lui Franz Joseph si a lui Sissi. Langa, se afla gradina care-i poarta numele, asta pentru ca apartamentele sale dadeau acolo...

A doua zi am ajuns mai intai la Mayerling, locul dramei, acolo unde printul s-a sinucis impreuna cu iubita sa Maria von Vetzera...Din ordinul imparatului castelul de vanatoare s-a daramat si in locul acestuia s-a construit o manastire pentru maicutele carmeline. Care sa se roage pentru sufletul lui Rudolf....Din toata constructia a ramas doar camera de ceai, care aminteste de vremurile bune ale locului in care cei din familia imperiala isi petreceau uneori zilele, unde se vana, se desfata in natura minunata ce inconjoara. Trist si dramatic ceea ce s-a intamplat acolo...si totul este ingropat in cel mai adanc mister. Doar o mana de oameni au cunoscut adevarul...care nu stiu daca il vom afla vreodata..

Am privit poze, am parcurs documente, scrisori si cred ca in mintea fiecaruia dintre noi era acelasi lucru...Cum doi oameni atat de tineri, atat de bogati si de frumosi si-au putut alege un asemenea sfarsit?









De la Mayerling am plecat intr-un loc minunat: Laxenburg. Este locul in care Franz Josef si Sissi si-au petrecut luna de miere si au avut primii doi copii, printre care si pe Rudolf...Am ajuns astfel sa vedem pe rand locul in care a trait, apoi in care a murit si in final cel in care s-a nascut printul.

Nu este o destinatie turistica din circuitul principal si fiind situata in afara Vienei, nu este inclusa decat foarte rar de agentiile de turism organizatoare de circuite. Pacat pentru ca este un loc absolut minunat. Un parc imens, sunt acolo vreo 200 de hectare de padure, poienite, gradini...In mijloc un lac, iar pe acesta, o insula. Acolo habsburgii au construit un castel muzeu, in care au adunat o multime de lucruri rare. Decoratiunile, arhitectura sunt toate lucrate in cel mai mic si fin detaliu...Parcurgerea pe interior te aduce in fata unor capodopere...Am ajuns si noi la timp sa le vedem, spun la timp pentru ca au doar cateva ore de vizitare in fiecare zi...si cum noi iesisem de Mayerling mai tarziu decat calculasem , am gonit un pic pentru a ajunge la 15.00, ultima intrare...A fost extraordinar sa revad vitraliile (cred ca sunt cele mai fine si mai vii pe care le-am vazut undeva in lume...), tapiteriile de piele, tavanele casetate, portretele imparatilor...
In parc era o multime de lume, vienezii iesisera sa respire aerul placut de primavara in padurea ce inconjoara castelele...Sunt o multime de alei pe care te poti plimba, sunt zone in care poti savura un wiener wurst langa o bere, altele in care poti inchiria o barca si sa te plimbi pe parc...Ce am remarcat din nou, este modul discret in care toata lumea se bucura de natura...Nu tipete dupa copii, nu alergaturi bezmetice si nici chiote...Se plimbau in grup sau familie, radeau, povesteau, dar nimic strident incat sa deranjeze pe cineva din jur...Vom ajunge oare asa vreodata? Sa intelegem ca nu doar persoana noastra conteaza, ca trebuie sa tinem cont si de cei din jur nu doar de noi? Ca cei mici se educa prin exemplu nu prin urlete si tipete?


























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Ultima oprire a celei de a doua zi a fost la Baden, o renumita si veche statiune...Aici venea toata aristocratia austriaca si cea maghiara chiar si Napoleon a facut o pasiune pentru acel loc...Acum este locul preferat de relaxare a vienezilor...cu bani.

Ne-am plimbat pe stradute, prin parcul cazinoului, am intrat sa vedem ce lume e inauntru si destul de neasteptat am gasit ca locul era plin ochi de oameni veniti sa joace la ruleta sau black jack...
Am si mancat la o terasa acolo, vazusem ca au sparanghel cu hollandaise si cum este plin sezon de recoltare a acestei legume stiam ca o sa mananc ceva foarte proaspat si delicios...Asa a fost, mi-a placut grozav...




















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Continui cu fotografii din Baden...


































Offline bruno

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 137
Salut Gigi,
vad ca esti un om neobosit  :), nici ai ajuns acasa si iti ai pus la treaba, povestind despre aceasta calatorie.   :applause:
Eu cand ai scris aici eram in pat cam mort ( glumesc )  :happy:
A fost o excursie foarte frumoasa si deosebita afara de clicheul obisnuit de Viena.
Grupul era mic, dar bun, si am potut sa cunosc alte persoane foarte amabil, impreuna cu un insotitor pe masura. :thumbup:
Acum astept cu nerabdare excursie la Napoli,unde ne vei putea arata secretele poporului napolitan.
Un salut la toti.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Servus Bruno! Ma bucur ca ai ajuns acasa cu bine...Sper ca si ceilalti, in special Niculina, pt ca ea mergea departe...

Par neobosit, sunt insa si eu om, am limite si uneori simt ca mi le depasesc...Ce functioneaza la mine si ma impinge mereu este partea de motivatie si interes. Motivatie sa impartasesc ceea ce stiu, ceea ce am vazut, ceea ce stiu, imi doresc sa nu tin lucrurile invatate doar pentru mine....Interes sa vad cat mai multe, sa inteleg, sa folosesc fiecare moment pentru a afla sau invata ceva. Asa am fost mereu, un neobosit "cautator"...Viata mi-a oferit sansa sa vad multe si ar fi pacat sa las lenea sa-mi  limiteze posibilitatile de cunoastere...

Imi place foarte mult natura, am copilarit inconjurat de verde, m-am bucurat sa vad animale, pasari, flori...Le-am urmarit obiceiurile de aceea stiu atat de multe despre ele...Orice se petrece natural ma provoaca si ma ispiteste...As bate km intregi pe jos sa vad o salbaticiune, un copac mai deosebit, flori speciale, locuri de cuibarit...Nu am nici o limita de efort atunci cand vreau sa vad asa ceva...

Stiu ca de multe ori cei din grupuri se uita la mine ciudat cand ma vad entuziasmat de o pasare sau o floare, ca incerc sa o urmaresc, sa o fotografiez. Nu, sa stiti ca nu ma prefac deloc interesat, chiar sunt....intr-o masura atat de mare incat putini o inteleg. Sunt un solitar in adevaratul sens al cuvantului si genul asta de persoane isi cultiva o atentie deosebita asupra mediului in care le place sa se izoleze...La mine este natura si caut acolo orice bucurie mi se poate oferi...

Prin Parcul National Neusidel am See as fi ratacit ore sau poate zile intregi sa vad tot acel paradis al pasarilor...Cu siguranta am sa ma intorc pentru a vedea din nou locurile acelea...Nu stiu cum vi s-au parut voua, dar eu cand vedeam gastele acelea salbatice urmate de boboci, ratele, lisitele, egretele, lebedele, simteam ca nu mai am aer in piept - atata emotie imi provocau...

Dar sa revin la Viena, un oras pe care multi dintre voi l-au batut la pas, au fost condusi sau ghidati, sau oricum l-au traversat...De aceea nu mi-am propus sa-l reiau, sa plictisesc cu informatii deja cunoscute. Am ales sa fac un scurt tur " de revedere" a unor obiective importante si apoi sa poposesc cu grupul intr-un loc care pe mine ma atrage mult: sera de fluturi de langa Hofburg. Sunt aduse acolo la 2-3 saptamani noi si noi exemplare din tarile in care acestia sunt in mediul lor, as ca fara sa mergem in Tailanda sau Sri Lanka putem admira inaripatele colorate...

O sa recunoasteti cladiri pe langa cu siguranta ati trecut si care multora dintre voi le provoaca amintiri...Placute ma gandesc, pentru ca Viena este un oras romantic...

























































































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Spre seara am ajuns la Grinzing, unul dintre locurile minunate ale Vienei...Mai putin cunoscut si acesta datorita distantei fata de centru...Ne-am bucurat de panorama, de o plimbare pe stradutele cu case miniaturale si de o binemeritata odihna dupa o zi de umblat...Cina am luat-o intr-una dintre vestitele taverne de acolo, "heurige" unde se serveste vinul casei din podgoria proprietarilor... Trebuie sa ajungeti acolo nu foarte flamanzi pentru ca aveti ceva de asteptat...Bucatariile sunt de mici dimensiuni si oaspeti cata frunza si iarba....

Biserica aceasta a fost construita ca recunostiinta trupelor poloneze conduse de Sobieski, care au ajutat austriecii sa scape de turci...Am gasit insa si o placuta in limba romana care omagiaza si pe ai nostri, care au participat si ei la lupta impotriva turcilor







Panorama asupra Vienei:



















La plimbare prin Grinzing:







































































Aici am servit cina...




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Sunt convins ca oricare dintre voi a auzit de Josef Haydn, cei mai multi i-ati ascultat cel putin una dintre opere...Si stiti ca a fost alaturi de Wolfgang Amadeus Mozart si Ludwig van Beethoven unul dintre titanii muzicii vieneze...Dar mai putini stiu unde a trait, unde a murit si unde-si petrece somnul de veci...

Acest megaprolific compozitor -104 simfonii, 83 cvartete de coarde, peste 20 trio-uri pentru instrumente cu coarde, 120 trio-uri pentru diferite combina?ii instrumentale, peste 60 sonate pentru pian, 14 messe, peste 100 de divertismente, 13 opere in stil italian - a ajuns in 1761 la curtea prin?ului Nikolaus Joseph Esterházy, fiind angajat în calitate de conduc?tor muzical secund. Mai taziu, in 1765, Haydn va deveni prim - capellmeister...A ramas acolo pana in 1790 cand protectorul sau moare si orchestra se desfiinteaza. Pleaca la Londra unde cucereste cu compozitiile sale...Urmeaza o perioada de dute-vino intre Viena si Londra si in 1809 moare in capitala imperiului habsburgic. Este inmormantat in orasul in care a locuit peste 40 de ani, Eisenstadt, intr-o biserica in criptele careia se gasesc si cavourile familiei Esterhazy, innobilata de Lepold I cu titlul de printi.

Am vizitat si noi castelul Esterhazy si evident sala in care a concertat atatia ani Haydn. Nu sunt un foarte mare pasionat al muzicii clasice "grele", imi place Mozart, imi place Strauss, imi place Dmitri Sostacovici, Vivaldi, Verdi, mai putin insa Bach, Haydn, Wagner, Ceaikovski....dar intrand in sala aceea am simtit o enorma emotie...Simti inca vibratia, ai strania senzatie ca plutesti in armonia sunetelor...

Am urmat apoi cu o ghida unguroaica din Sopron, tare amabila, una dupa alta salile palatului...Decoratiile si arhitectura este departe de ceea ce se vede la Viena in Bellvedere, Schoennbrunn, Hofburg, dar mi s-a parut totul mai firesc, mai putin pompos, mai normal...Si poate ca sunt din Sibiu acolo unde se afla un palat similar, cel al baronului Bruckenthal....

Mi-au placut explicatiile, mi-a placut ce am vazut, mi-am facut o idee mai clara asupra bogatiei aristocratiei de varf din Ungaria...

Dupa ce am iesit din castel, am facut o plimbare prin gradini, am vazut lacul, apoi, oranjeria, am coborat la un alt lac de unde am intrat in centrul micutei asezari, dar capitala de land. Eisenstadt are doar 13.000 de locuitori si este capitala Burgenlandului.






































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Burgenland este un tinut al vinului, asa ca ma luat-o si noi pe drumul ce trece prin nesfarsitele podgorii...Sate pline de culoare, o multime de mici crame deschise pentru degustare, heurige pt a manca cele mai delicioase mancaruri...Daca vreti sa va incarcati bateriile, sa va relaxati, sa mancati bine, sa gustati un vin grozav, sa fotografiati...alegeti Burgenland. Este un loc perfect pentru asa ceva....





































Aici am mancat:












Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Burgenland nu ofera doar vin, mancare buna ci si un superb lac: Neusiedlersee. Este populat de peste si de mii si mii de pasari...Fiecare sat are cate o zona amenajata ca seebad, cu port si loc de plaja...Vara aici este puhoi de lume....Noi am vizitat totul in linistea unui anotimp care aduce acolo doar pe cei impatimiti de natura...













Locatia in care am stat in Burgenland. Un loc linistit, placut si cu un mic dejun....hmmmm...





Heraldica Gols micuta asezare in care ne-am petrecut doua nopti:





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Ordine saxona:





Doar asa se poate obtine calitate, eficienta...Ar trebui sa ne activam si noi latura asta....

Am dat roata lacului, am decis insa sa si-l traversam intr-o scurta croaziera....








































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Am ajuns la ultimele doua obiective pe care le-am vazut in aceasta excursie....Sper ca nu v-a plictisit povestea mea...Am tinut insa sa va arat ce lucruri minunate ascunde o zona atat de putin cunoscuta...convins fiind ca ceea ce am astermut eu va oferi idei de calatorie pentru multi...

Dorfmuseum , un soi de muzeu etnografic, un sat in sat... Foarte frumos, interesant si organizat foarte concentrat...Nu a fost mirare ca am intalnit atat de multa lume acolo...















































Castelul Halbturn, locul in care au trait fericiti Maria Cristina, singura fiica a Mariei Tereza casstorita din dragoste si Albert von Taschen, cel care a initiat muzeul Albertivna din Viena.


























Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Imi inchei aici povestea unor zile minunate, petrecute cu oameni faini...Mi-au dat si mie posibilitatea sa ma bucur de fiecare moment...Am stat la masa impreuna, ne-am ospatat cu mancaruri cum doar austriecii stiu sa le faca...am baut vinurile podgorenilor, am ras, ne-am relaxat...

Si ca veni vorba de mancare iata ce am avut in farfurii....


Nu-mi aduc aminte cum se numeste, stiu insa restaurantul Haydnhause din Rust. Ceva delicos, un soi de paste cu spanac, inabusite in cuptor cu sos de cascaval....


Grozav...si acum imi aduc aminte gustul cu totul deosebit: sparanghel in sos hollandaise si snitel vienez


Brunz'l - adica sangerete....


La localul de langa hotel am cerut un cotlet cu sunca si cascaval. Mi-au adus o portie pentru...4 persoane....


Strudel cu mere, in sos de vanilie.


Bere specifica in Viena. De culoare rosie, este mai amaruie si destul de tare...

La final ....ceva gasit intr-o vinoteca... ;D



Sper ca nu v-am prins nemancati cu aceasta postare... ??? :-[

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
V-am transmis fotografiile facute de mine...Sper ca le-ati primit. Daca nu, scrieti-mi un Email si retransmit. Link-ul de download este valabil o saptamana.