Autor Subiect: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016  (Citit de 27319 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016
« Răspuns #60 : Duminică, 24 Iulie 2016, 22:23 »
Sunt doua tari verzi, cat se poate de vii Mihaela. Iar oraselele si satele sunt o desfatare pentru ochi. Curtile caselor un exemplu pentru decor peisagistic...

Din Adare pana la Dingle am parcurs locuri atat de frumoase de nu-ti mai venea sa iei capul de pe geam...Ce case, ce gradini pline cu flori, micil sate colorate, oceanul, caroiajul de nuante de verde, muntele cu varful invelit in ceata...minunat!

















Nici nu stiu cand am ajuns la Dingle. Un port in care acosteaza vasele de pescuit si unde dimineata intre 3.00 - 4.00 nu ai cum sa intri atat d multe camioane vin sa incarce pestele proaspat pentru restaurantele si magazinele in Dublin. Vedeta locala este un delfin care trebuie sa fie tare batran din moment ce Mike imi spunea ca isi aducea copilul aici cand era mic...Si fiul sau are acum 30 ani...Pe defin il cheama Fungie, adica un fel de Ciupercuta...O multime de vase pline de turisti ies in golf sa-i vada giumbuslucurile...Cred ca 30% din veniturile micutei asezari i se datoreaza. Nu-i de mirare ca i-au facut statuie...



Dingle un sat din cartea cu povesti, asa i-as spune eu...

















Portul Dingle:







Am plecat mai departe si am poposit pe plaja Inch Beach. 6 km lungime, un nispip fin fin. Era populata doar de surferi. De toate varstele...











Si iar la drum:








Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016
« Răspuns #61 : Duminică, 24 Iulie 2016, 22:51 »
Si tot asa uitandu-ma pe geam am ajuns in alt loc grozav: Parcul National Killarney. Am zabovit acolo aproape 2 ore, plimbandu-ne pe malul lacului si admirand padurea deasa si bucurandu-ne de miile de arome imprastiate de vegertatia inflorita...










































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016
« Răspuns #62 : Duminică, 24 Iulie 2016, 23:09 »
Noaptea ne-am petrecut-o la Cork. De fapt si seara, pt ca la 18.00 am ajuns la hotel. Am asteptat pentru un taxi record 30 minute! - nicaieri in lume pe unde am umblat n-a intarziat atat de mult...Asa ca nu am plecat de la hotel in cea mai buna stare... Poate si de aceea Cork nu mi s-a parut ce ma asteptam...Stiti cum e, cand astepti sa vezi ceva de care ai tot auzit cat de fantastic si minunat este, iti inchipui deja paradisul...Doar ca perceptiile noastre ale oamenilor nu sunt la fel...Si cum ziceam poate conteaza si starea in care esti cand ajungi la portile paradisului....Ei dar sa fiu scurt, nu m-a impresionat deloc Cork...Citisem ca este perla sudului ca insula dintre apele Lee-ului este o bijuterie, ca una ca alta...Din punctul meu de vedere este cu mult sub alte locuri din Irlanda...Cu siguranta nu o sa mai intre pe lista mea de vizitare...

Acum sa nu fiu inteles gresit, orasul e frumos, are farmec, dar nu pe masura la ce ma asteptam eu...Uitati-va si voi la poze si judecati....



































Pe gazonul din fata hotelului erau dimineata o multime de iepurasi...









Mike locuieste in Cork. Si dimineata ne-a facut un tur l orasului cu microbuzul, ba chiar surprinzator pt el, ne-a imbiat sa coboram sa vedem Old English Market...










Offline AlinaBostan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016
« Răspuns #63 : Marți, 26 Iulie 2016, 12:14 »
Irlanda era trecuta pe lista de locuri de vizitat, cu acele campii verzi verzi verzi :) si cu casele lor perfecte (ce m-au imbolnavit  ;D ).
A fost o excursie foarte frumoasa, cu locuri extraordinare, ce au facut "ignorarea" vremii (nu mereu frumoasa) mai usoara  - a ajutat si berea ...tre sa recunosc  ;)
De acord cu Gigi referitor la ghizi - cool people.

Mi-a facut placere sa cunosc atatia oameni faini si multumesc Gigi pt organizare.
Sa ne revedem sanatorsi.

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016
« Răspuns #64 : Vineri, 29 Iulie 2016, 17:39 »
Abia azi apuc sa-mi scriu si eu parerea despre Irlanda, pana ieri fiind inca in concediu.
Am revazut prin prezentarea lui Gigi locurile prin care am fost si nu ma satur sa le revad. Pt mine a fost o excursie atat de relaxanta incat uneori nici nu mai stiam daca e miercuri sau duminica, da fapt nici nu ma interesa in ce zi suntem. Ma interesa sa ma bucur de frumusetile din jur, sa savurez fiecare peisaj, oras, berea Guinees, etc.
Este de apreciat efortul lui Gigi de a ne duce la cele mai frumoase locuri, de a-l "convinge" pe "batranul si vicleanul" sofer, Mike, pe care a trebuit sa-l intrebe de 3 ori despre faleza din Irlanda de Nord si Mike s-a facut ca n-aude....Si pana la urma a "auzit" si am vizitat una din frumoasele faleze ale Irlandei de Nord.
Ar mai fi multe de scris si comentat. In concluzie, una peste alta, daca nu ar fi asa departe, este o excursie pe care as mai repeta-o.


Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016
« Răspuns #65 : Duminică, 07 August 2016, 22:06 »
Daca ati participat la aceasta actiune, nu uitati sa postati fotografii la Concursul de Fotografie!
Puteti pune fotografii in topicul dedicat, AICI.

Daca nu stiti cum sa puneti fotografiile pe forum, cititi aici:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,540.msg118276.html#msg118276

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016
« Răspuns #66 : Miercuri, 17 August 2016, 16:31 »
Fiecare tara are farmecul ei, asta este clar. Mi-am dorit foarte mult s? vizitez Irlanda ?i m? bucur enorm c? am reu?it s? parcurgem ?i s? vizit?m cele mai reprezentative obiective turistice. Nu am talentul lui Gigi în a povesti, dar locurile acelea minunate au r?mas adânc întip?rite în memoria ?i sufletul meu.
În seara când am ajuns acas? la PROTV rula un film ce se filmase în Irlanda. Am recunoscut locurile pe care le-am vizitat ?i am tr?it un sentiment aparte. Cu ocazia acestei excursii am devenit b?utor de bere Guinness, de?i cea din tar? nu se compar? cu cea din Irlanda. ;D

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit Irlanda si Irlanda de Nord 11 - 19 iulie 2016
« Răspuns #67 : Duminică, 28 August 2016, 17:51 »
Astazi m-am intors si eu din Irlanda si Irlanda de Nord, le-am vizitat-o intr-un tur de 2 saptamani.
Locuri minunate, peisaje magnifice, imagini de neuitat!

Si pentru ca sunt sigur ca ati facut fotografii in aceasta excursie, revin cu invitatia:

Daca ati participat la aceasta actiune, nu uitati sa postati fotografii la Concursul de Fotografie!
Puteti pune fotografii in topicul dedicat, AICI:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2313.0.html

Daca nu stiti cum sa puneti fotografiile pe forum, cititi AICI:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,540.msg118276.html#msg118276