Autor Subiect: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016  (Citit de 35156 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #30 : Joi, 24 Martie 2016, 19:50 »
Te luam noi din Alba Iulia. Pe acolo trece microbuzul. Maine ma ocup sa scriu si orele de conexiune de traseu.

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #31 : Joi, 24 Martie 2016, 20:05 »
M-as bucura Gigi  ... eu ajung cu trenul la ora 12:44 in gara la Alba Iulia   ... multumesc  :thumbup:

Offline Bgdn

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #32 : Joi, 24 Martie 2016, 20:12 »
1. Monica M , urcare din Pitesti
2. Eugen A.
3. Elisabeta Simion
4. Aurelia Mihailescu
5. Camelia Sontica - Bucuresti
6. Dana Coman-Bucuresti
7. Mihaiu Mihaela-Bucuresti
8. Liliana- Bucuresti
9. Maria Nicolae -Bucuresti
10 Gabriela Chitileanu -  Bucuresti
11 Diana L - urcare din Sibiu
12.Mariana Ilecaru
13.Rodica Ionita
14.Alexandru Lefter-Bucuresti
15.Stoleru C.-urcare din Sibiu
16. Bogdan R - Bucuresti

Offline maria2015

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #33 : Vineri, 25 Martie 2016, 09:39 »
1. Monica M , urcare din Pitesti
2. Eugen A.
3. Elisabeta Simion
4. Aurelia Mihailescu
5. Camelia Sontica - Bucuresti
6. Dana Coman-Bucuresti
7. Mihaiu Mihaela-Bucuresti
8. Liliana- Bucuresti
9. Maria Nicolae -Bucuresti
10 Gabriela Chitileanu -  Bucuresti
11 Diana L - urcare din Sibiu
12.Mariana Ilecaru
13.Rodica Ionita
14.Alexandru Lefter-Bucuresti
15.Stoleru C.-urcare din Sibiu
16. Bogdan R - Bucuresti
17. Valeria Gherghisan -Bucuresti

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #34 : Vineri, 25 Martie 2016, 12:01 »

1. Monica M , urcare din Pitesti
2. Eugen A.
3. Elisabeta Simion
4. Aurelia Mihailescu
5. Camelia Sontica - Bucuresti
6. Dana Coman-Bucuresti
7. Mihaiu Mihaela-Bucuresti
8. Liliana- Bucuresti
9. Maria Nicolae -Bucuresti
10 Gabriela Chitileanu -  Bucuresti
11 Diana L - urcare din Sibiu
12.Mariana Ilecaru
13.Rodica Ionita
14.Alexandru Lefter-Bucuresti
15.Stoleru C.-urcare din Sibiu
16. Bogdan R - Bucuresti
17. Valeria Gherghisan -Bucuresti
18. Corina V - Buc.

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #35 : Vineri, 25 Martie 2016, 13:36 »
1. Monica M , urcare din Pitesti
2. Eugen A.
3. Elisabeta Simion
4. Aurelia Mihailescu
5. Camelia Sontica - Bucuresti
6. Dana Coman-Bucuresti
7. Mihaiu Mihaela-Bucuresti
8. Liliana- Bucuresti
9. Maria Nicolae -Bucuresti
10 Gabriela Chitileanu -  Bucuresti
11 Diana L - urcare din Sibiu
12.Mariana Ilecaru
13.Rodica Ionita
14.Alexandru Lefter-Bucuresti
15.Stoleru C.-urcare din Sibiu
16. Bogdan R - Bucuresti
17. Valeria Gherghisan -Bucuresti
18. Corina V - Buc.
19. Tania P. - urcare din Alba Iulia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #36 : Miercuri, 06 Aprilie 2016, 20:03 »
Se apropie plecarea!  *|* :dance: :thumbup: Maine o sa va mai  dau detalii, in special legate de transport si imbracaminte.

Se pare ca avem noroc, stam intr-un interval "inconjurat" de ploi....Sper sa avem inca o data bafta!

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #37 : Miercuri, 06 Aprilie 2016, 21:58 »
aprilie !!  sa stai pe 2 scaune in microbuz pana in Alba Iulia cand urc eu   ;) :strong: :kissing:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #38 : Joi, 07 Aprilie 2016, 08:06 »
Deocamdata despre imbracaminte: nu va infofoliti prea tare, sus s-a topit zapada, mai este ceva dar doar pe varfurile mai inalte. Deci haine si echipament de primavara. Nu mai este nevoie sa aveti in echipament crampoane, nici parazapezi (decat daca doriti sa nu va murdariti pantalonii). Ghetele pot fi usoare, de trekking, oricum nu avem niste trasee care sa necesite nu stiu ce echipament....

Vremea va arata cam asa (este un forecast - urmeaza sa vedem zilele urmatoare ce o a ne mai spuna meteorologii):



Este risc de ploaie, Apusenii in general sunt munti mai umezi, asa ca nu este ceva neobisnuit. Deci foarte important: sa nu va lipseasca de la voi haine impermeabile. Impermeabil nu inseamna canadiana de strada, 95% din ceea ce este gandit pt spatiul urban nu are un grad de impermeabilizare suficient in conditii de spatiu deschis, la munte. Aveti nevoie de pelerina (chiar si de unica folosinta), sau ideal daca aveti asa ceva, sau daca vreti sa faceti o investitie in jur de 120 RON (cu gandul la alte actiuni in zona de munte), ideal este sa aveti pantalon + pelerina impermeabile. Se gasesc la Decathlon.

Am in tema azi sa vorbesc la o pensiune apropiata de Scarisoara, pentru a lua masa la intoarcerea de pe traseu. Acolo mergem de fiecare data si a fost excelent, lumea a fost tare multumita. Va trebui doar sa stiu sa-i spun femeii cati doresc sa serveasca masa acolo.

Tot in timpul sederii, as vrea la fel ca anul trecut sa chemam 2 tulnicarese. Vin mai de departe, din Campeni, sper mult sa poata veni. Nu cer destul de putin, nu mai stiu exact cat a fost, dar cum fiecare a pus cate ceva, a fost nesemnificativ. In schimb ai ocazia sa vezi ceva traditional si autentic...

Pt serile noastre, am pregatit muzica de dans, am venit cu selectiile pana in 2016. Nu am putut descarca tot ce as fi dorit, Songr nu le-a gasit...Asa ca daca sunt printre voi "posesori" de fresh music, ar fi perfect daca ar aduce pe un stick. Combin cu ce am eu, astfel incat in fiecare zi sa ascultam altceva...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #39 : Joi, 07 Aprilie 2016, 13:23 »
Imbarcare Bucuresti: 14 aprilie 2015 ora 5.45. Plecare la ora 6.00 (nu la 6.05 sau 6.10 -va rog mult sa nu intarziati!).

Locul de imbarcare: Bulevardul Iuliu Maniu. Satia de benzina MOL Pacii.

Numar auto:  B-294 New

Sofer BOGDAN  0756/070783

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #40 : Joi, 07 Aprilie 2016, 15:54 »
Sofer BOGDAN  0756/070783 :applause: :applause: :applause:

hhhmmmmm.... o sa va superdistrati in masina :dance: :dance: :dance:
Bogdan e caterincos si va lasa sa dansati   *|* *|* *|*sa radeti ... e drum lung si pentru el

Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #41 : Joi, 07 Aprilie 2016, 22:46 »
Gigi .... eu sunt deacord cu tot ceea ce ai propus tu : masa, tulnicaresele ..... etc...   :applause:

Offline gabriela67

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #42 : Luni, 11 Aprilie 2016, 07:04 »
Este cineva din jurul Bacaului ? Vin cu masina si am locuri libere....drumul e lung si mi-ar face placere sa mai iau pe cineva .... sau de pe traseu ( Piatra Neamt, - Gheorghieni, Praid.... cam asta e traseul)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #43 : Luni, 11 Aprilie 2016, 19:37 »
Gata bagajele? Hai ca numai maine nu-i poimaine si ne vedem in Tara Motilor! V-am pregatit si ceva pentru drum, sa va povstesc despre istorie, zona, oameni ce-au trait pe acolo...Eu urc la Sibiu, pana acolo am ce va spune.... :)

Am vorbit la pensiune, urmeaza ca maine sa primesc niste variante de meniu. O sa aleg ceva pt fiecare seara si va comunic. Ce ar trebui sa stiu, atat pentru pensiunea la care o sa stam, Danciu si pentru masa de pranz pe care o s-o luam cand coboram din munte, este daca printre voi sunt persoane care tin post sau sunt vegetariene. Trebuie sa transmit acest lucru. Mentionati aici pe forum. Eu am considerat ca toata lumea va manca cinele si acel pranz, dar daca sunt printre voi persoane care nu vor sa manance, care isi socotesc altfel partea aceasta de masa, ii rog sa-mi comunice, sa nu comand portii pentru toata lumea si acolo sa fie mai putini cei care servesc masa...

Am vorbit cu tulnicaresele. Din fericire cea mai buna tulnicareasa din Tara Motilor, cea care invata fetele mai tinere este libera si anul acesta poate veni. o sa fie impreuna cu nepoata ei, o "moata autentica". Tulnicul nu stiu cat cunoadteti despre acest instrument nu este ceva muzical, nu se canta la el ci se comunica pe tonuri specifice. Au sa vina imbracate in port popular specific zonei, au sa aiba la ele si obiecte autentice lucrate manual. Anul trecut tin minte ca ne-am oprit la Campeni, ne-a asteptat saraca femeie cu ceva acolo pt ca toti vroiau sa cumpere....Eu mi-am luat atunci o ie...Deci joi seara, la 19.00 o sa fie amndoua la pensiune si o sa ascultati sunete de tulnic si explicatiile fiecarui ton. Deplasarea lor si ceea ce ne ofera ele costa 350 RON, noi suntem peste 20 d persoane, nu cred ca este cineva care sa nu vrea sa vada asa ceva, astfel incat o sa fie ceva in jurul la 15 RON/persoana.

Tot referitor la preturi, masa de pranz de la coborarea din munte va fi 35 RON si vom primi placinte pe lespede, carnati, slana, de-ale casei, branza si o sa ne faca si un ceaun cu balmos. Iar la sfarsit gogosi. De la masa, inclus in pret nu va lipsi palinca si afinata.

Revin maine cu informatiile legate de cinele de la pensiune.

Vad ca vremea se pastreaza ca forecast, o sa avem cred doar ceva usor ploaie....Dar scapam de ce e acum pe aici.... :)

Astept pe cei care nu mananca cinele sau pranzul si pe cei care postesc sa anunte aici....

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Apuseni. Tara motilor 14 - 17 aprilie 2016
« Răspuns #44 : Luni, 11 Aprilie 2016, 22:55 »
Buna seara , de prin Constanta daca mai este cineva fara transport pana in Bucuresti , avem 2 locuri libere :) , tel 0723830444.