Autor Subiect: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016  (Citit de 20644 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« : Joi, 05 Noiembrie 2015, 12:22 »
Tarif: 425 EUR
Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/schi-la-kopaonik-in-serbia-29-ianuarie-3-februarie-2016/
Plecare: 29 ianuarie 2016
Sosire : 3 februarie 2016
Cazare: 5 nopti apartament 4*/2 persoane
Servicii incluse:
• transport cu microbuz 19 locuri pana la destinatie
• cazare 5 nopti la Aparthotel 4*, bucatarie utilata, piscina, welness
• mic dejun in fiecare zi
Nu sunt incluse:
• asigurarea medicala
• excursii zonale optionale (urmeaza sa va prezint optiunile si tarifele)
• ski pass
• pranz, cina
Grup: 18 + 1
Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari”. Inscrierile sunt verificate pt a ne asigura ca faceti parte din Singles Camp si apoi trasmise catre agentia Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.  Dupa inscriere veti primi un Email de rezervare de la agentie care contine conditiile de rezervare si modul in care se face plata avansului. In situatia in care nu raspundeti agentiei se considera ca intre timp a aparut o schimbare, nu mai sunteti intersat(a) de actiunile noastre si veti fi radiat(a) din baza de date a Singles Camp.
Precizari. Este o actiune care se adreseaza iubitorilor de sporturi de iarna si in special de schi. Intreg programul este gandit pt profilul activ, care doreste sa si vada ceva in afara de sttiunea in care sta, sa socializeze, sa comunice, sa cunoasca noi persoane.
Despre destinatie
Stiu ca majoritatea dintre cei care prefera schiul sunt funi Austria, Sud Tirol, Slovacia...Dar pentru ca v-am obisnuit cu lucruri mai...neobisnuite, va propun o alta varianta de schi. Mai apropiata de noi si mai ieftina...
Kopaonik un munte de o mare frumuse?e, î?i datoreaz? numele – care se traduce ca ‘locul de prospec?iune’ – imensei bog??ii de minerale prinse în interiorul s?u. Oamenii au exploatat de aici cu mult grij? fier, plumb ?i zinc, iar activitatea vulcanic? ?i rezervele de metale rare ?i minerale au transformat zona într-una minier? timp de secole. Alt? porecl? popular? care scoate în eviden?? acest masiv este cea de  “Muntele Soarelui”, datorit? cerului clar ?i limpede ce se men?ine în medie 200 de zile pe an.
Zona schiabila Kopaonik
Kopaonik este cel mai mare munte din Serbia, cu mai mult de 80 km lungime ?i ajungând la o circumferin?? de pân? la 40 km în mijloc. Cel mai înalt vârf este Suvo Rudiste (numit, de asemenea, Vârful lui Pancic), situat la 2016 m deasupra m?rii, g?zduind ?i Mausoleul lui Pancic, alte vârfuri ajungând 1134 m (Karaman) ?i 1834 m- vârful Gobelja. Durata ?i calitatea z?pezii precum ?i traseele ideale pentru schi au condus la atragerea unui num?r tot mai mare de vizitatori.
Kopaonik a fost declarat Parc Na?ional în 1981 ?i se întinde pe aproximativ 12.000 de hectare. Vasta regiune muntoas? înalt? ?i relativ plan?, la o altitudine de aproximativ 1,700 de metri st? la baza acestui parc na?ional. Acest platou central din Kopaonik este, de asemenea, numit Suvo Rudiste. Este înconjurat de culmi muntoase. La nord ?i nord-vest s?u se întinde Banjski Kopaonik, sub care se afl? este bine-cunoscutul spa Josanicka Banja cu izvoarele sale puternice, ale c?ror ape ajung la temperatura de 88 de grade Celsius. Direct sub platoul Suvo Rudiste începe atractiva ?i pitoreasca vale a râului Samokovska, caracterizat prin scurgerea sa rapid?, abrupt?, cu numeroase repezi?uri, cascade ?i chei.
Întregul parc este caracterizat prin frumuse?ea sa natural? extraordinar?: vaste întinderi de p??une, p?duri pitore?ti compuse dintr-o mare varietate a speciilor de arbori, poieni sc?ldate în soare ?i defileuri adânci. Flora din Kopaonik este caracterizat? de un num?r mare de specii de plante autohtone (fag balcanic, brad, molid, tis?, mai multe tipuri de ar?ar, pin ?i stejar). Fauna este, de asemenea, divers?, dar concentra?ia variaz?, în func?ie de calitatea habitatului.
Kopaonik este bine conectat la principalele rute de transport din Serbia. Partea central? (incluzând centrul turistic ?i pârtiile de schi) este legat? de Autostrada Ibar printr- un drum modern. Cel mai apropiat aeroport este cel din ora?ul Ni?.
Indiferent de ce preferin?e alimentare ave?i, odat? ajun?i aici trebuie s? încerca?i specialitatea local? din Kopaonik, ‘cotlete’ preparate cu urzic?, praz tocat, usturoi, ou?, ?i orez – toate amestecate între ele, aranjate într-o form? de cotlet ?i pr?jite în ulei. De asemenea, un alt preparat local ce merit? încercat sunt delicioasele conserve din afine, pe care le pute?i g?si în satele din apropiere.
O loca?ie de ski de top
Centrul de schi dezvoltat în Kopaonik este cel mai mare centru de acest fel din Serbia ?i una dintre cele mai frumoase destina?ii turistice din Europa. Terenurile pe care se întinde centrul de ski de top cuprind mai mult de 55 de km de pârtii de schi alpin ?i 12 km de ski nordic, oferind o experien?? deosebit? pentru toate categoriile de schiori, de la încep?tori pân? la cei cu experien??. Trei pârtii sunt în conformitate cu standardele FIS pentru slalom, slalom uria?, super slalom ?i coborâre. Centrul de schi dispune ?i de un parc de snow-board bine amenajat, în timp ce ski-safari, un tip special de schi, poate fi practicat pe una din pistele amenajate special pentru c?ut?torii de aventur?. În plus fa?? de extensiile sistemului de fabricare a z?pezii artificiale, 90% din zona de schi este acoperit? cu acest tip de z?pad?, f?când astfel schiatul posibil chiar ?i în cazul unor condi?ii meteorologice schimb?toare. Acest sistem acoper? urm?toarele pârtii: Karaman A ?i B, Pan?i?ev Vrh, Duboka 1 ?i 2, Suncana Dolina, Malo Jezero, Krst, Krcmar, Knezevske Bare, Mali Karaman, Marine Vode, Karaman precum ?i pârtiile de schi învecinate, precum Gobelja.
Ce pute?i face în Kopaonik
Kopaonik este foarte popular în rândul tinerilor pentru posibilit??ile de divertisment ?i distrac?ie pe care le ofer?. De asemenea, familiile cu copii se pot bucura, în plus fa?? de s?niu? ?i patinaj, ?i de o mare varietate de jocuri ?i activit??i în parcul de z?pad?. Iar pentru cei care fac primii pa?i pe pârtia de schi, sta?iunea asigur? ?i o  “gr?dini?? de schi“, cu o band? transportoare corespunz?toare.
Dac? sunte?i în c?utarea unei vie?i de noapte atractive pentru a v? completa vacan?a activ?, nu trebuie s? c?uta?i mai departe. Kopaonik are o activitate aprčs ski intens?, care este în curs de dezvoltare ?i care contribuie la buna reputa?ie a sta?iunii, pe lâng? schiatul excelent ce poate fi practicat aici. Op?iunile variaz? de la locuri care satisfac pe cei care doresc s? continue petrecerea pân? târziu în noapte, la locuri mai lini?tite, pentru cei care doresc s? fac? schimb de pove?ti despre schi, într-un cadru confortabil ?i lini?tit, al?turi de mâncare ?i b?utur? bun?. De asemenea, ?i micile localuri sârbe?ti din zon? merit? vizitate.
Date despre statiunea de schi Kopaonik
Altitudinea sta?iunii de schi: 1770 m
Cel mai înalt vârf: 2017 m (vârful Pancic)
Lungimea pistelor de schi alpin: 55 km
Lungimea pistelor pentru schi nordic: 12 km
Parc de snowboard: pant? de 450 m
Pârtii albastre (u?oare): 21
Pârtii ro?ii (medii): 9
Pârtii negre (dificile): 6
Num?rul de tele-schiuri: 24 ,cu lifturi  de schi pentru copii (11 telescaune, 13 opritoare)
Capacitate totala: 32.000 schiori / or?
Max. diferen?? de altitudine: 512 m
Cea mai lung? pârtie de ski: 3,50 km
Num?rul de puncte in conformitate cu standardele FIS: 3
Schi Night Run: Small Lake – 450 m
Instalatiile sunt cu telescaune (skilift) de 6,4, 3 locuri, iar skipass-ul se cumpara de la baza partiilor. Pretul unui skipass variaza in functie de numarul de instalatii care functioneaza, de numarul de zile pe care il cumparati, astfel pentru copii 11-14 euro/zi, iar pentru adulti 13-20 euro/zi. Nu se folosesc decat dinari (1euro=120 dinari). In statiune sunt case de schimb, magazine un mimimarket (IDEA), cu preturi ca la noi.
Sta?iunea turistic? pe Kopaonik include hoteluri, case de odihn?, tele-schiuri, pârtii de schi excelente ?i multe alte facilit??i turistice. Oferta complet? de cazare in sta?iunea Kopaonik poate fi g?sit? aici.
În afar? de ski, în Kopaonik, ?i în jurul s?u, sunt mai multe obiective turistice de vizitat:
Ora?ul diavolului: 80 km – un loc natural unic, format prin eroziune, care reune?te 202 stânci înalte de 2-15 m, ce par a fi figuri umane purtând p?l?rii. Împrejurimile g?zduiesc ruine, o biseric? ?i un cimitir, care amplific? atmosfera stranie a locului.
Cetatea Koznik: 30 km – a?ez?mânt pitoresc ?i unul din locurile preferate ale Prin?ului Laz?r, castelul a fost men?ionat la începutul secolului XV. Ducesa Milica, so?ia prin?ului Laz?r, a petrecut un timp la Koznik.
Lukovska Bania: 80 km – una din cele mai renumite zone cu ape termale din Serbia, cu 37 izvoare de apa mineral la o temperatura variind intre 35 – 69,5 grade C, inclusiv in timpul iernii.
Muzeul Vinului Zupa: 80 km – un muzeu oenologic în renumita regiune viticol? Zupa, cu o tradi?ie a cultiv?rii vi?ei de vie de peste 3000 de ani. Muzeul colecteaz? ?i expune obiecte ?i documente ilustrative pentru istoria dezvolt?rii viticulturii ?i a producerii vinului în întreaga Serbie.
Vrnjacka Banja: 70 km – Aici se afl? singurul izvor cu apa cald? din lume care m?soar? o temperatur? identic? cu cea a corpului uman (36, 5 grade C). Tot aici sunt cl?diri medievale m?rturie a începuturilor civiliza?iei europene.
M?n?stirea Studenica 80 km – Una din cele mai mari ?i mai bogate m?n?stiri ortodoxe sârbe?ti, centru politic, cultural ?i spiritual al Serbiei medievale, a fost ctitorita în 1190 de Stefan Nemanja, întemeietorul statului medieval sârb, ?i ale c?rui oseminte sunt depuse aici.
Novi Pazar: 60 km – este un ora? multietnic, centrul economic ?i cultural al regiunii Sandzak, vechi nume turcesc pentru Serbia. La 8 km se întinde ora?ul medieval Stari Ras (Vechiu Ras), capitala statului medieval sârb Raska ?i cel mai important ora? pentru o perioad? de timp. Aici sunt monumente medievale impresionante: cet??i, biserici ?i m?n?stiri.
TransportTraseul din Bucuresti este simplu: trecem granita pe la Turnu-Sverin, mergem E771 pana la Zajecar, urmarim E761 pana la Paracin, autostrada si iarasi E761 pana la Krusevac, Aleksandrovac-Brus-Brzece-Kopaonik, drum foarte bun (cu mici exceptii) si circulatie de intensitate scazuta. Sunt 585 km pana acolo cca 10 ore de mers cu masina....

Insotitorul de grup, Sel, va va propune zilnic, dupa schi, excursii zonale, o sa puteti astfel imbina schi, relaxare la SPA si vizitare....




















Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia ianuarie 2016
« Răspuns #1 : Joi, 05 Noiembrie 2015, 14:57 »
Am facut si rezervarile, o sa se stea intr-un aparthotel de 4*. Va prezint locul si cateva imagini:

Este situat în Brzeće, are o piscină interioară, un centru spa și un centru de wellness, cazare în sistem self-catering, cu acces gratuit la internet WiFi. Centrul de schi Kopaonik, precum și Parcul Național Kopaonik se află 16 km.

Toate apartamentele de la Apartments Foka Spa au zonă de relaxare cu TV și balcon. Unele apartamente sunt prevăzute cu şemineu. Baia are cadă sau duş, articole de toaletă gratuite şi uscător de păr.

Fiecare apartament include o bucătărie utilată complet, cu ustensile de bucătărie, cuptor şi frigider. În plus, proprietatea asigură un restaurant şi un lounge comun.

De asemenea, proprietatea are un centru de fitness şi un depozit pentru echipamentele de schi. Proprietatea oferă parcare gratuită.





















































Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia ianuarie 2016
« Răspuns #2 : Joi, 05 Noiembrie 2015, 15:01 »
OAU,super *|*
Intrebare-traseu pana la Turnu Severin pe unde este? Ca am de carat tot echipamentul dupa mine.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia ianuarie 2016
« Răspuns #3 : Joi, 05 Noiembrie 2015, 15:04 »
Studiez acum si plecarea unei masini din Timisoara, care sa se intalneasca cu microbuzul. Cred ca ti-ar prinde mult mai bine Dadus, este?

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #4 : Joi, 05 Noiembrie 2015, 15:20 »
Da, desigur.  :thumbup:
Sper sa ne stringem ceva schiori.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #5 : Joi, 05 Noiembrie 2015, 15:25 »
Multa lume mi-a spus ca vrea sa mearga la schi, de aceea am introdus in program si ceva activ de iarna... :)

Offline bruno

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 137
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015, 18:43 »
Si eu am rezervat un loc pentru ca imi place sa skiez.
Intrebarea ma e: cand si de unde pleaca microbuz pentru ca me gandesc ca pentru mine totul va fi cam greu, locuind in Constanta,
Daca pleaca de la Sibiu dimineata  eu cred ca trebuie sa ajung acolo o zi mai devreme. Unde pot sa dorm in Sibiu? Puteti sa ma ajutati?
Nu vreau sa renunt pentru ca imi a parut un loc frumos, cu o cazare interesant in apartamente, unde putem si sa gatim; si eu stiu foarte bine bucataria italiana. Inca un lucru: pot sa vin cu ski, bocanci si o valiza?

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015, 19:57 »
 Oops ,asta cand a aparut  ,ca abia acum am vazut-o! Mi-ar fi placut si mie. Mult. Din pacate perioada nu e tocmai potrivita pentru mine! Sper sa fie zapada si la Poiana ,  de Revelion.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #8 : Duminică, 15 Noiembrie 2015, 09:36 »
Bruno, microbuzul principal va pleca din Bucuresti. Va fi usor sa te conectezi la traseu.... :)

Offline bruno

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 137
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #9 : Duminică, 15 Noiembrie 2015, 14:57 »
Asta e o vestea foarte buna.
Dar fiind nou nout, doar pentru grupul  ;), nu stiu cum me conectez cu responsabil microbuz.
Nu cred sa fii tu, dar daca ar fi tu, ar fi perfect.
Mie me se pare ca te cunosc de o viata si in viitor, daca va fi cum me gandesc, te vei satura de prezenta ma  :yeah:.
Sunt plin de entuziasm pentru voi ca sunt mereu pe acest site.
Cu cine pot sa vorbesc pentru orice lamuririi despre vacante grupului, poate cu tine sau cu doamna agentiei?
 

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #10 : Duminică, 15 Noiembrie 2015, 16:28 »
nu stiu cum me conectez cu responsabil microbuz.
Ceva mai aproape de data plecării vei afla toate informațiile de care ai nevoie pentru a te conecta cu microbuzul și grupul.

Nu cred sa fii tu, dar daca ar fi tu, ar fi perfect.

Nu e Gigi însoțitorul vostru, e SEL, așa cum scrie în prezentare, la un moment dat, cu albastru :)
O regulă esențială e să citești cu mare atenție informatiile din prezentarea excursiei, precum si cele care apar pe parcurs. Așa rezolvi si dilema din următoarea ta întrebare :blush:
Cu cine pot sa vorbesc pentru orice lamuririi despre vacante grupului, poate cu tine sau cu doamna agentiei?
Găsești toate lămuririle pe forum. Dacă ai întrebări, scrie-le aici, Gigi îți va răspunde. Dacă sunt lucruri care nu țin neapărat de Gigi, cineva dintre partenerii tăi de excursie sau dintre noi, cei mai vechi, va fi bucuros să te lămurească.

Sunt plin de entuziasm pentru voi ca sunt mereu pe acest site.

Se simte  ;D Enjoy!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline bruno

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 137
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #11 : Marți, 08 Decembrie 2015, 15:40 »
Un apel din partea ma la cine iubeste zapada. Kopaonik mi se pare un loc bun pentru cine skiaza si pentru cine nu skiaza. Veniti multi, umplum microbuz si cu femei, pentru ca fara femeile o vacanta nu e prea frumoasa si eu voi da, daca o dama insiste, o lectie de ski gratuita :thumbup:;dar la barbati nici cu plata ;D ;D. Acolo vom avea apartemente cu bucataria si daca vreti seara voi gati pentru cine vrea mancaruri delicioase de bucataria italiana, dar, si mereu i-e un dar, cineva trebuie sa spala farfurie ca eu nu ma pricep. :happy: :2funny:.Dupa o cina pe masura poate vom danza pana cand nu mai putem. E o idee si me pun la disposizie de asta idee si invit grupul de la Cluj ca a venit la Sibiel sa vina la Kopaonik pentru ca stiu ca la cineva din grup place zapada. :thumbup: :dance: :yeah:.   Sper ca Gigi si Wonderland me vor ierta pentru acest apel,daca nu e regulamentar, dar eu sunt facut asa ( italian style ) :angel: :giggle: 

Offline encore67

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #12 : Miercuri, 16 Decembrie 2015, 13:02 »
Buna!

Sunt interesata de aceasta excursie. Sunt din Sf.Gheorghe, jud. Covasna. Cum credeti ca as putea sa ma conectez la grup? Care este traseul microbusului in tara? Este loc pentru echipamentul de schi?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #13 : Miercuri, 16 Decembrie 2015, 18:19 »
buna, encore67.

Servicii incluse:
• transport cu microbuz 19 locuri pana la destinatie
..............
TransportTraseul din Bucuresti este simplu: trecem granita pe la Turnu-Sverin, mergem E771 pana la Zajecar, urmarim E761 pana la Paracin, autostrada si iarasi E761 pana la Krusevac, Aleksandrovac-Brus-Brzece-Kopaonik, drum foarte bun (cu mici exceptii) si circulatie de intensitate scazuta. Sunt 585 km pana acolo cca 10 ore de mers cu masina....

Pana una alta, cea mai buna solutie pare ajungi in Bucuresti, iar de acolo sa te conectezi la autocar.
Oricum, primul pas ar fi sa te inscrii, completand formularul de inscriere;)
Asta daca nu ai facut-o deja.
http://www.singlescamp.ro/eveniment/schi-la-kopaonik-in-serbia-29-ianuarie-3-februarie-2016/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline bruno

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 137
Re: Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016
« Răspuns #14 : Miercuri, 16 Decembrie 2015, 18:30 »
Buna!

Sunt interesata de aceasta excursie. Sunt din Sf.Gheorghe, jud. Covasna. Cum credeti ca as putea sa ma conectez la grup? Care este traseul microbusului in tara? Este loc pentru echipamentul de schi?

Gigi imi a confirmat ca putem sa aducem cu noi ski, bocanci si bagajele cu microbusul, plecand din Bucuresti.