Autor Subiect: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016  (Citit de 21690 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« : Joi, 03 Decembrie 2015, 10:45 »
Tarif:  650 RON/persoana  cazare in camera DBL
Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/de-1-decembrie-la-herculane-si-imprejurimi-28-11-01-12-2015/
Check in: 20 octombrie 2016
Check out: 23 octombrie 2016
Cazare:  Hotel Afrodita Resort & SPA 3*
Servicii incluse:
     • cazare 3 nopti, mic dejun inclus
     • acces gratuit la piscina, sauna, sala de fitness si jacuzzi.
     • insotitor de grup pe toata perioada excursiei Adrian Vidan (Sel. telefon 0722 351 482)
     • ghidaj la obiective
     • transport pana la destinatie
     • transport zonal 3 zile de traseu
Nu sunt incluse:
     • intrarile la obiective
     • activitatile optionale: drumetie
Numar de locuri: 30
Program:
joi 20.10
6.00 Bucuresti (plecarile din Iasi si Timisoara urmeaza a fi comunicate) – Hidrocentrala Portile de Fier I (vizitare muzeu, sala turbinelor) ora 12.30 - Baile Herculane 340 km. Atentie: nu se opreste pt masa la restaurant, singurele pauze vor fi cele impuse de reglementarile rutiere pt sofer. Sa aveti deci la voi sandviciuri, apa, fructe, dulciuri, orice credeti ca va va astampara foamea pana la masa de cina. Se ajunge la hotel in jur de 14.00
Dupa check in, refresh si cei care au conditia fizica necesara unui traseu montan se echipeaza cu ghete de munte, un mic rucsacel cu apa. Sa veti si pelerina in caz ca va ploua...
Prezentare traseu: http://www.traseepemunte.ro/trasee-montane/traseu-in-muntii-mehedinti-baile-herculane-crucea-alba-grota-lui-serban-varful-domogledul-mare-cheile-feregari-baile-herculane/
Cu microbuzul pana la izvorul Domoglet  apoi o luam pe strada Domoglet; la sfarsitul strazii urcam cateva scari din beton  si cotim la stanga cand ajungem la drumul astfaltat  - coboram utin si apoi dreapta de la intersectia cu soseaua 67D. Aici vedem si primul marcaj spre Crucea Alba.  Urcam pe sosea inca aproximativ  350 m apoi este intrarea pe traseu. Crucea alba ne arata 3/4 ore (in realitate o ora). Se plateste o taxa rangerului si se urmareste poteca bine marcata (dunga galbena). Locul in care este amplasata cricea alba este un punct de belvedere. Marcajul este dunga galbena.
Cei care nu au conditia fizica necesara si nu vor participa la drumetie au ca posibilitati: SPA la hotel, plimbare in zona veche a statiunii, pe aleea de pe malul Cernei.
Seara ne intalnim cu totii la cina, la restaurantul hotelului. Ora 20.00.
vineri 21.10.2016 Plecam cu microbuzul din Baile Herculane  la Orsova (21 km). Urcam pana la Manastirea sf Ana (panorama asupra Dunarii), apoi tot in Orsova Catedrala Catolica. Parcursul spre  Cazanele Mici (directia Moldova Noua) trece prin dreptul restaurantului - pensiune Steaua Dunarii. Acolo se va lua masa de pranz. Pt a fi promti in pregatire si servire fiecare isi va comanda ce doreste, urmand ca in jur de ora 15.00 sa se revina pt masa (pt grupuri au ciorba de peste, de perisoare, saramura de crap, salau prajit, crap prajit - sunt destul de ieftine toate). La Mraconia, din golful cu debarcader o plimbare cu barca.  Traseul este urmatorul:
- plecare din Golful Mraconiei;
- parcurge Cazanele Mici unde puteti admira Manastirea Mracuna si chipul sculptat in stanca al regelui dac Decebal;
- traverseaza Golful Dubova unde se inalta semet masivul calcaros Ciucaru Mare;
- parcurge Cazanele Mari, unde se viziteaza Grota Veterani (se percepe taxa de vizitare) si se intra in gura Pesterii Ponicova;
- intoarcere in Golful Mraconiei .
Capacitatea ambarcatiunii este de 10 locuri.
Excursia dureaza 1. 15 min. Cu pretul de la 25 - 30 lei/pers
Ne intoarcem la Steaua Dunarii, servim masa si de acolo inapoi la hotel. Program free, in principiu cred ca cei mai multi au sa aleaga SPA
sambata 22 octombrie 2016  Cu microbuzul din Baile Herculane - pe Valea Cernei apoi de la intersectia cu Baia de Arama/Cerna sat spre Baia de Arama si urcat inca 15 minute pt panorame - Baile Herculane.
Oprit din loc in loc pt  plimbare, fotografiere.
La coada lacului, la podul de beton de unde incepe traseul spre Cascada Vanturatoarea grupul se imparte in doua. Cei care nu au conditia fizica necesara unei ture montane, se intorc cu microbuzul inapoi in statiune si pot alege sa urce singuri la Grota Haiducilor si cea cu aburi, asta din vecinatatea Hotelului Roman.
Cu ceilalti se urca la cascada Vanturatoarea. Intram in traseu la kilometrul 12 al soselei Baile Herculane  pana la intersectia sat Cerna stg si Baia de Arama dreapta. Urcarea catre cascada se face la coada lacului de acumulare al Barajului de pe raul Cerna, 10 km distanta de statiunea montana Baile Herculane. Este acolo un indicator si se urca pe cruce rosie. Suvoiul de apa, lovindu-se de un prag, se transforma intr-o ploaie fina care cade de la circa 40 m in paralel cu peretele stancos perfect vertical, va spun ca merita tot efortul. Care este doar in prima parte, cca 30 min. Traseul, in totalitate, se parcurge in 1 ora si 15 min. Dus si intors cu fotografiere, cca 3 ore.
duminica 23 octombrie 
8.30 check out hotel, bagajele in microbuz si din Baile Herculane plecam spre Tg Jiu, pe traseul de Drobeta Turnu Severin - Motru. In cca 2 ore ajungem la Tg Jiu. Vizitare cu ghid: Masa Tacerii, Poarta Sarutului, Coloana infinitului
Apoi din Tg Jiu ne continuam circuitul zilei pana la Manastirea Polovragi. O plimbare pe drumul forestier pe Cheile Oltetului, vizitarea Pesterii Polovragi 
Din Polovragi  mergem sa serim masa: la "Doi Cocosi" - intrarea in Horezu pe stanga. Dupa masa o vizita in zona Olari, Horezu pt a intelege mestesugul olaritului.  O sa urmariti o demonstratie a unui olar autentic.
Din Horezu spre casa .....Se ajunge in noapte....
:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, particularitatile acesteia si observatiile.   
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe topicul deschis pe forum: ……………….O sa gasiti acolo detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email.
Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari”. Inscrierile sunt verificate pt a ne asigura ca faceti parte din Singles Camp si apoi trasmise catre agentia Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.  Dupa inscriere veti primi un Email de rezervare de la agentie care contine conditiile de rezervare si modul in care se face plata avansului. In situatia in care nu raspundeti agentiei se considera ca intre timp a aparut o schimbare, nu mai sunteti intersat(a) de actiunile noastre si veti fi radiat(a) din baza de date a Singles Camp.
Si inca ceva: aceasta actiune se adreseaza profilului de persoana activa. Si tot despre profil: urmarim ca oamenii sa se cunoasca, sa comunice...…De aceea oferim un cadru gandit si organizat special pt a face cat mai confortabila interactiunea. Insist pt un profil al participantilor: tolerant, comunicativ, fara prea multe tabieturi. Persoane cu rabdare.
Echipament Pt drumetia montana este nevoie de echipament specific.Nu o sa fie ceva greu, iar daca aveti echipament potrivit si adaptat, nu exista nici un risc si nu este cu nimic mai dificil. 
Precizari Este o actiune complexa: o sa avem si drumetii montane si vizite culturale si industriale. Plimbari, SPA, socializare.
Link catre actiunea din 2015: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2164.0.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 13 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #1 : Joi, 07 Aprilie 2016, 10:30 »
Cateva fotografii de anul trecut:

Hidrocentrala Portile de Fier I. O realizare remarcabila....



Drumetie la Crucea Alba....









Plimbare cu barca pe Dunare. Cazanele mici, Cazanele Mari. Mraconia, Grota veteranilor, Pestera, Tabula Traiana, Chipul lui Decebal....












Manastirea Mraconia






Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #2 : Luni, 04 Iulie 2016, 08:14 »
  Dintotdeauna am iubit toamna,pentru amestecul de culoare,pentru soarele molcom,pentru ca masuram belsugul recoltelor noastre si pentru ca
  odihna e binemeritata.
  Oare cine va insoti grupul in aceasta excursie ?

florart

  • Vizitator
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #3 : Luni, 04 Iulie 2016, 09:03 »
Eu intentionez sa merg, anul trecut am ratat mai multe excursii, din motive care nu au depins de mine.
O saptamana frumoasa tuturor!  :flori:

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #4 : Miercuri, 20 Iulie 2016, 17:47 »
Am vizionat cateva filmulete pe you tube , profesionist realizate de un iubitor al muntelui, personaj principal, cascada Vanturatoarea.
Nu gasesti usor un grup care sa doreasca sa urce muntele pe trasee dificile.Toamna peisajul pare sa fie superb, clima placuta, iar stresul, doar
o amintire.Cred ca uneori povestile pot deveni realitate !

Offline Amalia Batinas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #5 : Marți, 02 August 2016, 21:19 »
Buna tuturor.
Sunt noua in grup, imi place ce vad si tare ma tenteaza aceasta mini vacanta. Eu sunt din Cluj si vreau sa aflu daca exista participanti din zona care ma pot ajuta si pe mine cu transportul. Nu ma pot inscrie altfel.
Astept un semn si...multumesc!

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #6 : Marți, 09 August 2016, 14:10 »
Si insotitorul de grup este...?

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #7 : Duminică, 14 August 2016, 22:17 »
Tentant.... Dar daca intalnim o iarna vremelnica, cum o depasim?  :-\

florart

  • Vizitator
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #8 : Duminică, 14 August 2016, 23:48 »
Tentant.... Dar daca intalnim o iarna vremelnica, cum o depasim?  :-\


Sper sa nu fie cazul dar, daca totusi sunt surprize meteo neplacute, incercam sa luam cu noi un strop de voie buna, o poezie, papucii de dans si costumul de baie pentru piscina. Mai mult nu stiu, dar cred ca The Big Boss va comanda vreme buna!http://forum.singlescamp.ro/Smileys/alive_smilies/smiley.gif

Offline MonyMonique

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #9 : Miercuri, 24 August 2016, 18:33 »
Bun? ziua!  :applause:
Sunt "new member", deci un pic timid?...pân? m? voi obi?nui cu "buc?t?ria" Singlescamp  :)
Tocmai m-am înscris pt aceast? excursie, având concediul în acea perioad?. Îmi plac tare mult excursiile, am vizitat mare parte din t?râmul natal, îns? aici nu am mai fost din copil?rie (deci nu se pune  ;D)
Am mici neclarit??i privind locul de întâlnire pt plecarea în excursie: va fi anun?at tot aici pe forum? Totul este foarte clar precizat, mai pu?in acest aspect  ::)
M-am înscris cu inten?ia clar? de a deveni un "client" fidel excursiilor organizate astfel, este cel mai frumos mod de a î?i face noi amici ?i de a socializa, fiind în natur?...
M? bucur c? exista?i ?i felicit?ri ini?iatorului acestei idei...benefice pentru cei singuri!!!  :thumbup:  :applause:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #10 : Joi, 25 August 2016, 20:20 »
....Am mici neclarit??i privind locul de întâlnire pt plecarea în excursie: va fi anun?at tot aici pe forum? Totul este foarte clar precizat, mai pu?in acest aspect  ::)
Bine ai venit Monique. Da, locul de plecare si numarul microbuzului se transmit cu 1-2 zile inainte de plecare, aici, pe forum.  :)

Offline MonyMonique

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #11 : Duminică, 28 August 2016, 14:17 »
Multumesc frumos!
Tocmai am citit prognoza meteo pt aceasta perioada si va fi excelent! Cald, peste valorile normale de octombrie, cu mici ploi in jurul datei de 22...sa speram ca va fi dupa 23 seara  :)

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #12 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 07:08 »
Vor fi plecari si din Iasi  (asa cum se aminteste in prezentare) ??

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #13 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 07:56 »
Probabil va depinde de numarul de inscrisi din zonele mentionate (Iasi, Timisoara).
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Miss Lia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • "Avem nevoie de bucurie ca de painea cea zilnica."
Re: Herculane, Dunarea si Brancusi. 20 - 23 octombrie 2016
« Răspuns #14 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 08:21 »
ok... m-as putea "lipi" de Bucuresti.... poate am norocul sa reintalnesc bucuresteni din evenimentul anterior.  :)