Autor Subiect: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor 4 - 6 noiembrie  (Citit de 12309 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Tarif pt cei din Bucuresti: 450 RON (pt cei care vin din tara: 375 RON)
Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/tinutul-sarii-vinului-carnatilor-de-plescoi-si-pietrarilor-4-6-noiembrie-2016/
Plecare: Bucuresti - vineri 4 noiembrie ora 9.00
Sosire: Bucuresti - duminica  6 noiembrie maxim ora 22.00
Servicii incluse:
- transport Bucuresti – Sarata Monteoru si retur (pt cei din Bucuresti)
- cazare cu mic dejun inclus 2 nopti Casa Matei Berca 4*
- insotitor de grup
In tarif nu sunt incluse:
- intrari la obiective
- ghid obiectiv
- degustare vinuri
Locuri disponibile: 10
Program
Vineri 4 noiembrie
Plecare din Bucuresti ora 9.00  Statia Petrom Aurel Vlaicu vis a vis de statia de metrou Aurel Vlaicu. Pt prima zi, vineri, sandviciuri, snacks-uri, fructe – nu oprim pt masa!
Pt a vizita zona de sambata aveti nevoie de un echipament sport, un pantof gen trekking. Va fi si un pic de drumetie, asigurati-va ca aveti o incaltaminte potrivita sa nu alunecati, sa nu va udati. Bluza de ploaie, nu se stie daca nu vor cadea si cativa stropi. Un rucsacel cu un sandvici, apa si ceva de ploaie este binevenit si indicat.
Traseu: Bucuresti – Ploiesti  – Conacul Bellu – Sangeru  – Lacerta Winery  - Pietroasele – Berca 190 km
Muzeul Conacul Bellu
Muzeul Pietrei Sangeru
Muzeul Satesc Sangeru
Lacerta Winery – degustare vinuri  “Prima impresie” – se pot alege 3 dintre cele 20 vinuri diponibile.
Pietroasele – locul in care s-a descoperit  tezaurul Closca cu Puii de aur.  Drumul spre obiectivul turistic trece chiar prin poarta lui Moaca Ion, singurul cioplitor care a mai ramas în zona. Tot la Pietroasele se viziteaza Castrul roman.
Cazare in jur de 18.00
Cina
Sambata 5 noiembrie
O zi cu drumetie....Plecare ora 9.00 spre  Manzalesti Muntele Alb (Grunjul din Manzalesti). Se pleaca penru vizitare Platoul Meledic, iar langa, Muntele de sare Lopatari
Berca – Manzalesti – Meledic – com Lopatari – Vulcanii Noroiosi Paclele Mari – Berca 120 km
Degustare carnati Plescoi – servire masa  de cina la Pensiunea Casa Matei, acolo unde vom fi cazati 
Vulcanii Noroiosi Paclele Mari 
Duminica 6 noiembrie
Mic dejun 8.30, check out si se pareseste Berca in jur de 9.30. Prima oprire:
la. Ploiesti Casa Nichita Stanescu, Apoi in ordine:
Casa de Targovet
Muzeul Ioan Luca Caragiale
Muzeul Judetean - pt sectia Muzeul Ceasului.
Ruinele Palatului Cantacuzino Floresti sau “Micul Trianon”
Pranzul la Casa Seciu in jur de 14.45
Total traseu zi: 180 km
Precizari Am numit aceasta excursie "In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si al pietrarilor" pt ca veti calatori printr-o zona bogata in astfel de lucruri. Munti de sare, nenumarate crame, legendarii carnati de Plescoi, ateliere ale mesterilor pietrari in calcar. Este ceva potrivit sezonului in care se tine excursia, se calatoreste cu autocarul, drumetiile sunt foarte scurte..Seara party-uri asa ca pregatiti-va!
Despre obiective:
Sarata Monteoru - se afla la o distanta de 120 km de Bucuresti si este cunoscuta pt izvoarele sarate din zona. Este un loc linistit, retras este numai bun pt cei care doresc sa se relaxeze sau sa-si petreaca timpul intr-un mod mai intimizat, departe de tumultul statiunilor supraaglomerate. La sfarsitul sec. XIX un grec, pe nume Grigore Monteoru a cumparat mult teren si a exploatat zacamintele de petrol. A folosit apoi, ca orice grec bun investitor - pt a construi si dezvolta o statiune turistica. Localitatea mai este cunoscuta si pt cultura Monteoru ce dateaza din epoca bronzului - urme a acestei civilizatii gasindu-se pe dealul Cetatuia.
Conacul Bellu - este o casa boereasca (Alexandru Bellu avand titul nobiliar de baron) devenita dupa donatia facuta de proprietar Academiei Romane, muzeu. Este un exemplu de arhitectura veche romaneasca, ceva asemanator Culelor de la Maldaresti, alte dovezi ale armoniei si echilibrului constructiilor din acea vreme. Detalii: https://ro.wikipedia.org/wiki/Muzeul_Conacul_%E2%80%9EBellu%E2%80%9D


Conacul Bellu

Platoul Meledic Ceva la ce nu va asteptati, pe de o parte pentru ca nu cred sa fi auzit de locul acesta si pe de alta ca de jos nu arata a fi atat de bogat... In varful dealului incepe rezervatia, acolo unde veti vedea un lac dulce in sare,...47 pesteri, din care una se spune ca este cea mai mare din lume.


Platoul Meledic

Muntele Alb sau cum se mai numeste, Grunjul de la Manzalesti. Din pacate ceea ce vedem noi astazi este ceea ce a rezultat in urma eroziunii apelor si vantului, odinioara era mult mai mare... :-\ Vazandu-l v-ati astepta sa fie de sare, dar nu e asa...va las sa descoperiti acolo...
Muntele de sare de la Lopatari.


Muntele de sare de la Lopatari.
Veti face o plimbare printre dealurile cu sare, in... liniste pt ca locul la fel este cunoscut de foarte putina lume..

Muntele Alb
Vulcanii noroiosi - un fenomen unic in Romania, nu mai au nevoie de prea multa prezentare. Totusi pt cei care doresc sa afle mai multe pun un link cu cateva detalii http://www.descopera.ro/descopera-in-romania/10085799-vulcanii-noroiosi-paclele-mici-si-mari-ale-buzaului.

Vulcanii noroiosi
Asa ca in excursia aceasta veti avea ocazia sa vedeti lucruri unele inedite, altele deja arhicunoscute, sa gustati din licoarea vinurilor de Dealu Mare, de Pietroase si sa va desfatati cu carnati de Plescoi. Muzica, voie buna, socializare si va intoarceti mult mai bogati in prieteni!

Feed-back-uri si niste poze exceptionale din 2015:

http://forum.singlescamp.ro/index.php/board,21.0.html


Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 209
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor 4 - 6 noiembrie
« Răspuns #2 : Duminică, 09 Octombrie 2016, 10:24 »
buna ziua. m-am inscris... :pleasantry: si am platit avansul....  voi pleca din campina. deci sunt in grupa celor din tara? o sa ma lamuresc pe parcurs.
sper doar sa fie vreme buna si trupa stransa rapid.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline ALBASTRU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Buna seara

 m am inscris si eu ,  sau ma rog am incercat ,  n am primit nicio conf pe email; mariana43mariana@outlook.com
 Ma ajuta cineva?
 As dori sa merg

  Multumesc :)

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor 4 - 6 noiembrie
« Răspuns #4 : Miercuri, 19 Octombrie 2016, 13:47 »
Buna,

Dupa efectuarea platii primesti confirmarea rezervarii locului, nu la inscriere.

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor 4 - 6 noiembrie
« Răspuns #5 : Miercuri, 19 Octombrie 2016, 13:48 »
O mica completare: dupa plata avansului.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor 4 - 6 noiembrie
« Răspuns #6 : Miercuri, 19 Octombrie 2016, 14:03 »
m am inscris si eu ,  sau ma rog am incercat ,  n am primit nicio conf pe email; mariana43mariana@outlook.com
Daca ai completat formularul de rezervare de pe site si nu ai primit nimic pe email in cateva zile, verifica intai in spam/bulk/junk.
Cred ca ar fi mai sigur daca ai da o adresa de yahoo sau gmail. Conturile astea de oulook sunt cu dichis si cu filtre.

Eventual poti suna la agentie.

Dupa efectuarea platii primesti confirmarea rezervarii locului, nu la inscriere.
Crystina - la inscriere primesti pe email email-ul cu datele de facturare, termenele de plata etc  etc. Dupa plata, nu se mai primeste nicio confirmare :) Dupa cum a spus Gigi in repetate si pe multe locuri pe forum, ar fi imposibil, in etapa actuala.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ALBASTRU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
 buna seara

 da,  am primit ceva pe email ,  am cerut un cont ceva ,  fact sa pot plati,  pt excursia din 4 - 6 noiembrie In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor

  Multumesc

 ps ; apoi sa vad cum fac cu transportul ( daca mai e cineva din zona Campulung Pitesti)

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
buna,

te pot ajuta cu contul , daca vrei.Plata nu se face in baza unei facturi.
la efectuarea platii iti scrii cnp-ul, numele  si numele actiunii

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Albastru, am transmis un Email cu copy/paste la mesajul de rezervare. Este acolo si agentia si contul si modul in care se face plata. Te rog confirma-mi primirea Email-ului.

Offline Emilia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Buna ziua,
Sunt Emilia si m-am inscris la aceasta excursie. Ma voi urca in microbuz din Ploiesti. Cum pot s? ?tiu locul ?i ora întâlnirii din Ploie?ti. Poate comunica?i pe forum datele persoanelor de contact. Mul?umesc!

Offline ALBASTRU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
multumesc pt raspunsuri; o sa platesc pana vineri dupa amiaza,  si cred ca e mai usor pt Ploiesti ( cum a scris Emilia microbuz Ploiesti)

    ps /  o nedumerire : ref la Plecare / Sosire data din msj (vineri 30 octombrie/ duminica  01 noiembrie )

 Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/tinutul-sarii-vinului-carnatilor-de-plescoi-si-pietrarilor-4-6-noiembrie-2016/
Plecare: Bucuresti - vineri 30 octombrie, ora 10.00
Sosire: Bucuresti - duminica  01 noiembrie maxim ora 22.00
   

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor 4 - 6 noiembrie
« Răspuns #12 : Miercuri, 26 Octombrie 2016, 06:53 »
Era un copy/paste din 2015 si acolo la sosire si plecare nu era modificata data. Acum e corectata.

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: In tinutul sarii, vinului, carnatilor de Plescoi si pietrarilor 4 - 6 noiembrie
« Răspuns #13 : Miercuri, 26 Octombrie 2016, 08:22 »
Buna Emilia,

Si eu tot din Ploiesti ma urc.
Se comunica datele microbuzului sin nr de telefon al soferului cu cateva zile inante.Luam legatura cu soferul si stabilim un loc de urcare.

Offline ALBASTRU

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Buna seara,

 Am platit si eu tot cu urcare din Ploiesti, numai ca voi ajunge la h 10 in autogara sud- am ceva emotii ,  sa nu fie prea tz,  sa incurc cumva ....
 Pb voi afla amanunte - de bine -

 Numai bine
 O seara frumoasa