Autor Subiect: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016  (Citit de 30521 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« : Vineri, 08 Ianuarie 2016, 19:10 »
Tarif: 425 RON
Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/descopera-dobrogea-de-nord-30-septembrie-2-octombrie-2016/
Plecare: Bucuresti - vineri 14 octombrie, ora 10.00. McDonald Dristor
Sosire: Bucuresti - duminica 16 octombrie maxim ora 22.00
Locuri disponibile: 18
Servicii incluse:
- transport Bucuresti – Braila – Babadag - Jurilovca – Harsova – Slobozia – Bucuresti
- cazare cu mic dejun inclus o noapte 30 septembrie/1octombrie la Braila/Lacul Sarat - Hotel Rebis 3* http://hotelrebis.ro/
- cazare cu mic dejun inclus o noapte 1/2 octombrie la Baia, jud Tulcea - Hotel Mondial 4* http://complexhamangia.ro/servicii/
- insotitor de grup Adrian Vidan (Sel. telefon 0722 351 482)
In tarif nu sunt incluse:
- intrari la obiective
- ghid obiectiv
- degustare vinuri
- trecere la Portita
Program excursie:
Am numit aceasta excursie „Descopera Dobrogea de Nord”, pt ca intentia este sa va ofer posibilitatea vizitarii unor locuri mai putin accesibile intr-o calatorie solitara sau in grup mare.
Se incepe cu un oras din pacate prea putin promovat si cunoscut, despre care insa trebuie spus ca a fost locul in care se stabilea pretul cerealelor pt intreaga Europa si un important port dunarean: Braila. L-am preferat orasului Tulcea, aceasta si pt ca in 2015 ajungem de doua ori acolo, dar si pt alte doua motive, prezentate ceva mai incolo. O sa se innopteze in Braila, dar nu inainte de vizitarea centrului istoric, a centrului istoric, a strazii celebrei Tanti Elvira… Braila se afla la confluenta mai multor culturi si la granita celor trei regiuni istorice: Muntenia (de care apartine), Moldova (de care o desparte Siretul si o palma de pamant) si Dobrogea (este doar o aruncatura de bat pana la Smardan). Si acum celelalte doua motive pt care am tinut mult sa includ acest punct in itinerarul acestei excursii: unul este subiectiv si tine de prezenta in numar mare a brailenilor in Singles Camp (sunt convins ca o sa va intalniti cu unii dintre ei la Braila…) si un al doilea, obiectiv, legat fiind de imaginea Brailei vechi -  un oras pitoresc, plin de istorie si poveste. 
Vineri 14 octombrie : ora 10.00 din Bucuresti McDonald Dristor. Se ajunge in jur de ora 13.00 in Braila. Check in cazare, refresh, iar la 16.00 se iese la plimbare si vizita. Masa de cina in oras.  Total zi 216 km.
Sambata 15 octombrie, dupa micul dejun (ora 8.00), la 9.00  check out cazare, imbarcare in microbuz si se trece cu bacul pe la Smardan in Macin.  Acolo, dupa ce se viziteaza pe exterior Geamia si Hanul Turcesc veti avea pregatita o degustare de vinuri la Curtea Regala.
Pe parcursul degust?rii veti ob?ine suficiente cuno?tin?e referitoare la: servirea vinurilor (ordinea servirii, temperatura de servire, etc.), identificarea soiurilor de vin, alegerea vinul potrivit felului de mâncare pe care-l consuma?i, diferen?ierea vinurilor în func?ie de însu?irile ?i tipicitatea acestora.
Degust?rile se desf??oar? în una dintre cele doua sali speciale pt degust?ri: Pivni?a lui Terente ?i Crama Dobrogean?.
Se continua prin Greci (langa Parcul National Macin), apoi Slava Rusa (un sat ce cuprinde una dintre cele mai mari aglomerari urbane antice din Dobrogea – Scitia Mica – Libida sau Ibida). Se trece prin Rezervatia Naturala Padurea Babadag si se ajunge in orasul cu acelasi nume. De acolo, Cetatea Enisala, apoi Capul Dolosman si Cetatea Argamum. Se merge pe malul lacului Razim, pana la Jurilovca. Cazare Baia. Total zi: 120 km
Duminica 16 octombrie o sa aveti ca traseu: Jurilovca - Cetatea Histria - Cheia (Cheile Dobrogei) –Targusor (Pestera Casian) – Pestera Liliecilor –  Cu auto 315 km.
Precizari. Veti opri la punctele comunicate, veti vizita, veti primi explicatiile necesare, veti avea timp suficient pentru a va bucura de loc si de a fotografia. Apoi reimbarcare si continuare traseu. Rugamintea este sa respectati orele comunicate de insotitor pt intoarcerea la microbuz, astfel incat excursia sa nu aiba timpi morti de asteptare.
In timpul programului de vizitare, nu o sa fie opriri pentru masa, altele decat cele comunicate de insotitor. Pt vineri pana la Braila luati-va cu voi sandviciuri, biscuiti, fructe, ceea ce stiti ca va potoleste foamea pana seara. Masa de seara o veti lua in Braila.
Imbracaminte, incaltaminte, bagaje Cat mai sport si lejer. Nu trolere, nu bagaje voluminoase. Va recomand o geanta usoara pt cateva haine de schimb si un mic rucsacel in care sa aveti apa pt drum, sandvici, ceva de ploaie. Nu uitati de aparatul foto!
Observatii: Programul pe ore pe care-l va comunica la imbarcare insotitorul de grup este orientativ, putand fi schimbat de catre acesta. Parcurgerea tuturor obiectivelor propuse depinde de trafic, de imbarcari, de alte probleme independente de organizatori. Traseul cu obiective este gandit si organizat astfel incat sa poata fi parcurse in totalitate, dar asa cum explicam pot aparea intarzieri ce nu depind de noi organizatorii si atunci este nevoie de corectii de program
:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, particularitatile acesteia si observatiile.   
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe topicul deschis pe forum. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email.
Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, sunt verificate pt a ne asigura ca faceti parte din Singles Camp si apoi trasmise catre agentia Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.  Dupa inscriere veti primi un Email de rezervare de la agentie care contine conditiile de rezervare si modul in care se face plata avansului. In situatia in care nu raspundeti agentiei se considera ca intre timp a aparut o schimbare, nu mai sunteti intersat(a) de actiunile noastre si veti fi radiat(a) din baza de date a Singles Camp.

Cateva din locurile pe care o sa le vedeti:


Sala de degustare - Pivnita lui Terente


Cetatea Enisala


Cheile Dobrogei


Pestera Sf Casian


Padurea Babadag


Fantana arteziana din Braila

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Descopera Dobrogea de Nord 30 septembrie - 2 octombrie 2016
« Răspuns #1 : Marți, 12 Ianuarie 2016, 18:37 »
Un montaj realizat de Iulian. Orasul lui, Braila.

! No longer available

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #2 : Joi, 18 August 2016, 11:05 »
Buna
M-am inscris la aceasta actiune, e prima de pe SC la care particip si as vrea sa stiu ...de fapt sunt curioasa... cine s-a mai inscris la aceasta actiune. :)
Eu sunt din Craiova, poate mai e cineva din Craiova care s-a inscris la aceasta actiune :)
O zi frumoasa!
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #3 : Duminică, 04 Septembrie 2016, 10:43 »
Se pare ca mai ai de asteptat pana sa afli :kissing: Acum sunt alte actiuni in atentie cu data mai apropiata de plecare.  Eu nu m-am inscris. Dar, ma bate gandul. Incep studiind posibilitatile de deplasare din Iasi spre Braila :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #5 : Luni, 05 Septembrie 2016, 07:53 »
Multumesc, theo. draguta si atenta ca  intotdeauna.  :kissing:
Inteleg ca pregatesti, ca si anul trecut, o primire calda in Braila a calatorilor din Singles Travel? ::)

De fapt, dupa ce am citit mai cu atentie programul, incep sa ma intreb mai degraba cu ce ma intorc acasa, dat fiind ca ultimul microbuz din Braila pleaca la ora 15.00, iar programul ultimei zile se intinde pana seara si  e pe traseul spre Bucuresti? :-\
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline simona liliana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #6 : Luni, 05 Septembrie 2016, 08:26 »
buna
as vrea sa ma inscriu si eu ,cum procedez?sunt noua si imi doresc foarte mult sa descopar Dobrogea impreuna cu voi.
Lavi si eu sunt din Craiova,am masina si am putea sa ne deplasam impreuna oriunde in tara.multumesc si astept raspuns
Simona

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #7 : Luni, 05 Septembrie 2016, 09:20 »
Ca de obicei, toate informatiile sunt in prezentarea excursiei, aici pe forum sau pe site.

Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/descopera-dobrogea-de-nord-30-septembrie-2-octombrie-2016/
...................
Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, sunt verificate pt a ne asigura ca faceti parte din Singles Camp si apoi trasmise catre agentia Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.  Dupa inscriere veti primi un Email de rezervare de la agentie care contine conditiile de rezervare si modul in care se face plata avansului. In situatia in care nu raspundeti agentiei se considera ca intre timp a aparut o schimbare, nu mai sunteti intersat(a) de actiunile noastre si veti fi radiat(a) din baza de date a Singles Camp.


Deci, inscrierile se fac cu click pe http://www.singlescamp.ro/eveniment/descopera-dobrogea-de-nord-30-septembrie-2-octombrie-2016/
Rezervarea ferma inseamna si plata avansului la datele primite pe email dupa completarea formularului de rezervare. Succes! :coolsmiley:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline simona liliana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #8 : Luni, 05 Septembrie 2016, 12:19 »
m am inscris.,sper sa mai fie locuri..multumesc
daca mai este cineva din Craiova ,astept mesaj ,poate mergem impreuna.
Simona

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #9 : Joi, 15 Septembrie 2016, 10:42 »
Buna Simona
Da mergem impreuna :).Ramine sa vedem poate mai s-au mai inscris si alte persoane din Craiova.Si oricum mai vorbim pina atunci.
Mai participi si la alte actiuni cu SC sau asta e prima la care participi?
O zi minunata!

Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #10 : Joi, 22 Septembrie 2016, 15:58 »
Lista transport microbuz Bucuresti - 18 locuri.

Va rugam sa va inscrieti pe lista de transport, luand cu copy-paste, pentru a nu se pierde inscrierile anterioare si specificand orasul de imbarcare.

1.
2.
3.

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #11 : Joi, 22 Septembrie 2016, 16:05 »
buna
as vrea sa ma inscriu si eu ,cum procedez?sunt noua si imi doresc foarte mult sa descopar Dobrogea impreuna cu voi.
Lavi si eu sunt din Craiova,am masina si am putea sa ne deplasam impreuna oriunde in tara.multumesc si astept raspuns
Simona Liliana mergi in aceasta excursie?Cum putem lua legatura daca mergi in aceasta excursie?
Adresa mea de e-mail: lavinia30@gmail.com.
Astept un mesaj de la tine.
Multumesc!
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #12 : Vineri, 23 Septembrie 2016, 12:43 »
Mai sunt 3 locuri disponibile.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #13 : Vineri, 23 Septembrie 2016, 14:47 »
Unul dintre locuri s-a ocupat. Mai sunt 2 locuri.

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Descopera Dobrogea de Nord 14 - 16 octombrie 2016
« Răspuns #14 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 12:26 »
Lista transport microbuz Bucuresti - 18 locuri.

Va rugam sa va inscrieti pe lista de transport, luand cu copy-paste, pentru a nu se pierde inscrierile anterioare si specificand orasul de imbarcare.

1.Lavinia G.- Bucuresti
2.
3.
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche