Autor Subiect: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras - Rasnov 20 - 22 mai 2016  (Citit de 21223 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Tarif: 365 RON
Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/excursie-sinca-veche-poiana-narciselor-fagaras-rasnov-20-22-mai-2016/
Plecare: Bucuresti - vineri 20 mai ora 9.30
Sosire: Bucuresti - duminica  22 mai ora 21.00
Locuri disponibile: 18
Servicii incluse:
- transport Bucuresti - Sinca Veche - Fagaras - Bucuresti
- cazare cu mic dejun inclus 2 nopti Pensiunea Roua Muntelui Dejani 3*
- insotitor de grup
Program:
Vineri 20 mai:
8.00 Plecarea din Statia Petrom Aurel Vlaicu vis a vis de statia de metrou Aurel Vlaicu  ora 8.00 (ora 7.45 intalnirea - maxim la 8.00 se pleaca). Bucuresti – Sinaia
10.30 Sinaia. Vizita Castelul Peles si Pelisor. Pt intrare banii se vor strange de catre insotitorul de grup pe drum, astfel incat sa se achite centralizat.
13.00 Servit masa la un restaurant din statiune, imbarcare in microbuz si reluare traseu.
14.30 - 16.30 Sinaia - Rasnov
16.30 - 18.00 Pestera  Valea Cetatii
18.15 - 19.00 Cetatea Rasnov
19.30 imbarcare in microbuz si se calatoreste spre locatie
20.30 Check in, cina
Sambata 21 mai
8.30 - 9.30 Mic dejun
10.00  imbarcare microbuz, se pleaca catre Fagaras
10.30 - 11.45 Vizitare Cetatea Fagarasului
12.00 - 12.30
12.45 - 14.00Vizitare Ruinele Manastirii Cistertiene Carta
14.30 - 17.00 Masa la Pastravaria Albota, pana se pregateste mancarea, plimbare pe valea Arpaselului 
17.00 - imbarcare in microbuz, se pleaca spre Sambata
17.30 - 19.00 Vizitare Manastirea Sambata
20.00 Cina la pensiune
Duminica 22 mai
8.30 Mic dejun
10.00 Check out si se pleaca catre Vad
10.20 - 11.30 Plimbare in Poiana Narciselor - sunt in plina floare de Constantin si Elena, asa ca pregatiti aparatele de fotografiat!
11.45 – 12.45 Vizitarea Moara de apa Ohaba
13.00 imbarcare microbuz Moara Ohaba - Manastirea rupestra de la Sinca Veche 5 km (cca 10 minute).
13.15 – 15.00 Vizitare Manastirea rupestra Sinca Veche
15.45 masa in Rasnov
17.30 plecarea spre Bucuresti
17.30 - 20.30 imbarcare in microbuz Rasnov – Bucuresti 167 km (3 ore)
21.00 In jurul acestei ore se ajunge in capitala
Inscrieri si rezervari: Pe site www.singlesacamp.ro. Dupa inscriere veti primi imediat un Email care va contine informatiile necesare achitarii avansului.
Mai multe detalii Este o excursie de week-end cu adresabilitatea generala. Vizitare de monumente insorice, sit-uri, lacasuri de cult, arii naturale protejate. Un foarte bun prilej de socializare, de dezvoltare a unor legaturi intre participanti.
Masa de seara o veti lua la pensiunea la care veti fi cazati. Trebuie sa explic faptul ca tipul acesta de locatie ofera intimitate dar la partea de servire masa nu lasa posibilitatea multor alegeri. Si foarte important: toata lumea mananca acelasi lucru. Pensiunile au de regula un singur bucatar, ceea ce face imposibila servirea a la carte in conditiile unui grup. Ceea ce se comanda o sa fie simplu de pregatit si din experienta pe placul majoritatii clientilor localului respectiv. Tarifele sunt pt fel de baza + desert 25 - 35 RON. Vi se va comunica din timp, aici pe forum ceea ce se serveste si cat costa.
Imbracaminte, incaltaminte, bagaje Cat mai sport si lejer. Va recomand o geanta usoara pt cateva haine de schimb si un mic rucsacel in care sa aveti apa pt drum, sandvici, ceva de ploaie. Nu uitati de aparatul foto!
Observatii: ca la orice excursie si vacanta Singles Camp nu transmitem informatii si detalii Email sau telefonic, toate comunicarile se fac pe forum, la topicul deschis actiunii. Suntem pe segmentul de well - educated - se presupune ca toata lumea din aceasta categorie are abilitati si cunostiinte de folosire a calculatorului si internetului...deci informarea pe aceasta cale nu ridica nici o problema.

Castelul Peles
Program: Mar?i: 11:00 – 16:15
Miercuri – Duminic?: 9:15 – 16:15
Luni: Inchis

Castelul Pelisor
Miercuri: 11:15 – 17:15
Joi – Duminic?: 10:15 – 17:15
Luni, Marti: Inchis

TAXE DE INTRARE CASTELUL PELE?
Expozi?ia de baz? - 45 min
Adul?i - 20 RON
Pensionari - 5 RON
Elevi, studen?i, Card Euro <26 - 5 RON
Tur op?ional I (parter+etaj I)- 1h 15 min
Adul?i - 50 RON
Pensionari - 20 RON
Elevi, studen?i, Card Euro <26 - 12,5 RON
 
Tur op?ional II (parter+etaj I+etaj II) - 2 h
Adul?i - 70 RON
Pensionari - 25 RON
Elevi, studen?i, Card Euro <26 - 17,5 RON

CASTELUL PELI?OR
Adul?i - 20 RON
Pensionari - 5 RON
Elevi, studen?i, Card Euro <26 - 5 RON

Taxa de intrare include ghidajul in limbile roman?, englez?, francez?, spaniol? ?i italian?. Pt anuntare grup: Telefon: 0244310918
Email: contact@muzeul-peles.ro

Pestera  Valea Cetatii 
Program vizitare : L-D : 10.00 - 18.00
 tarif vizitare : 10 lei/ pers , Rasnov, DN 1 E la 1,5 km Rasnov- Poiana Brasov ; contact : +40(764)39 75 73 ; e-mail : contact@pestera-valeacetatii.ro

Cetatea Rasnov
Program mai -  octombrie  L -D : orele 09.00 - 19.00
Tarif vizitare : 10 lei/ pers   
 Contact pt rezervari grup si ghidaj: +40(788)97 44 79 ; e-mail : rasnov@mioritics.ro

Cetatea Fagaras
Program de vizitare:
sambata  -duminica 10.00 - 18.00
taxa de vizitare: 15 RON
Contact pt ghidaj: 0268 - 211.862

Urmeaza sa vedeti:


Castelul Peles


Castelul Pelisor


Cetatea Rasnov


Poiana Narciselor


Biserica rupestra de la Sinca Veche


Moara de apa de la Ohaba


Cetatea Fagaras

Offline AlinaBostan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Buna. As vrea sa stiu daca se mai organizeaza aceasta excursie? Multumesc, Alina

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Toate excursiile se organizeaza Alina.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Un videoclip cu Manastirea rupestra de la Sinca Veche:

! No longer available

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras - Rasnov 20 - 22 mai 2016
« Răspuns #4 : Miercuri, 20 Aprilie 2016, 11:24 »
    Buna ziua,
     
    Nu reusesc sa intru pe rezervari,mai sunt locuri pentru aceasta excursie ?
    Multumesc !

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Excursie Sinca Veche - Poiana Narciselor - Fagaras - Rasnov 20 - 22 mai 2016
« Răspuns #5 : Miercuri, 20 Aprilie 2016, 11:56 »
Aceasta este pagina cu formularul de rezervare, din cate vad pe site ar mai fi locuri

http://www.singlescamp.ro/eveniment/excursie-sinca-veche-poiana-narciselor-fagaras-rasnov-20-22-mai-2016/

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
     
      Multumesc !

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!


     Buna dimineata,
     In alte vremuri, cei aflati intr-un grup pe munte postau aici cateva randuri.
     Putin din frumusetea locurilor, din bucuria cunoasterii ,din tumultul petrecerii.
     Cei ramasi acasa simteau ca ai lor au mai cucerit o reduta,au  depasit bariere,
     au mai format o particica dintr-un intreg.

     Asa am inteles eu menirea acestei comunitati.
     Am putea sa ne cunoastem aici cei ce mergem la Sinca veche,sa schimbam ganduri,
     sa ne bucuram ca iesim.Primul pas ar fi gata facut !

Offline Emilia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Buna ziua, sunt Emilia,nou inscrisa.Locuiesc in Ploiesti.Am vazut ca microbuzul trece prin Ploiesti si vreau sa ma urc de aici.Ma intereseaza locul,ora,nr.masinii,numele soferului si un nr tel.contact.Multumesc

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Buna,Gigi.Am o intrebare:la intoarcere microbuzul trece prin Brasov? Am autobuz din Brasov la 19:20 si nu as mai face drumul pana la Bucuresti.

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
In alta ordine de idei,mai vine cineva de prin partile Moldovei?

Offline simona_v1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
Da, eu vin din Bacau.

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Super,Simona,si eu tot din Bacau.Eu am sa merg in Bucuresti de joi.Tu,ce planuri ai?

Offline simona_v1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
 :) Ma bucur ca mai este cineva din Bacau. Si eu tot prin Bucuresti merg, tot joi noaptea plec. Am cautat si alte variante mai convenabile dar n-am gasit. Nu m-am hotarat daca voi merge cu trenul sau cu Massaro. Poate calatorim impreuna.

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Buna,Simona.Eu plec de joi dimineata sau la pranz,cel mai probabil cu Massaro,si am sa stau la hotel.Daca as calatori noaptea,a doua zi as dormi din picioare :-[
Daca te incanta varianta asta,putem merge impreuna.