Autor Subiect: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016  (Citit de 14699 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #15 : Luni, 12 Septembrie 2016, 19:34 »
O prezentare blitz a Pragai...Foarte frumoase imaginile:

! No longer available

Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #16 : Luni, 12 Septembrie 2016, 23:09 »
Gigi, ar fi mai bine s? avem korune?

Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #17 : Luni, 12 Septembrie 2016, 23:11 »
Nu ne putem descurca în euro?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #18 : Luni, 12 Septembrie 2016, 23:51 »
Nu se poate in euro. Moneda este koroana ceha. Doar localurile turistice incaseaza si euro dar la un schimb total dezavantajos. Poti sa iei coroane cu tine daca ai posibilitatea unui curs bun.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #19 : Marți, 13 Septembrie 2016, 21:03 »
Gata! Mi-am inchis problemele, bagaje sunt facute, am luat si ceva voie buna cu mine - restul aduceti voi  :) Am facut si refacut programul de vreo 4 ori, am vrut sa ajung la ceva super-echilibrat...Ramane de vazut daca am reusit.  ::) Sper doar ca vremea sa tina cu noi, vad ceva averse, poate totusi stropii ne vor ocolii...

Eu plec maine la amiaza spre Bucuresti, ca de obicei voi fi cu o zi inainte de plecare sa ma asigur ca o sa ajung la timp in aeroport. Ne vedem acolo, ca de obicei la Cafeneaua Lavazza. Suntem un grup mic, majoritatea va cunosteti intre voi, sunteti "vechi" asa ca vom fi ca intr-o gasca...Abia astept! Praga este unul dintre orasele mele favorite, alaturi de Porto, Edinburgh si Barcelona, nu am mai fost de 2 ani, asa ca o sa fie placuta revederea!

Nu va chinuiti cu prea multe bagaje, suntem acolo doar 4 zile, nu aveti nevoie de nu stiu ce la voi...Este spre usurinta voastra. La cumparaturi sa nu va prea ganditi, in afara de ceva amintiri sa stiti ca Praga este destul de scumpa la capitolul shopping.

Pe curand!  *|* :dance: :thumbup:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #20 : Duminică, 25 Septembrie 2016, 10:10 »
Zilele urmatoare urmeaza sa fac o istorie in imagini a excursiilor in Praga, pana atunci, asa la cald cateva impresii.

Am regasit o Praga extrem de curata, de pusa la punct dpdv a transportului in comun, a infrastructurii turistice. S-au renovat o multime de cladiri, s-au pavat strazi, s-au amenajat spatii de relaxare asa ca orasul arata acum ca scos din cutie. Exceptional! Nu-mi vine sa cred cat de mult s-a marit in doi ani decalajul fata de noi, cat de mult am ramas in urma, cat de tare suntem cantonati in balcanism...

In timp ce noi batem pasul pe loc altii fac pasi uriasi apropiindu-se de tarile supercivilizate Germania, Elvetia, Belgia, Olanda...Si noi si ei am trecut prin comunism si noi si ei am fost tinuti izolati 40 de ani, doar ca se vede treaba ca suntem diferiti ca rase. In timp ce ei vin ca natiune dintr-un neam care a condus la un moment dat Europa, noi venim dintr-unul care a fost mereu condus, dirijat, muls si marginalizat. Greu de schimbat mentalitati, de facut educatie, de determinat in bune obiceiuri.

Am calatorit singur doua dimineti in mijloacele de transport in comun, am avut timo sa privesc: oamenii urcau fara sa se imbulzeasca, linistiti, fara hahaiala aceea asurzitoare si deranjanta din statiile noastre. Imbracati office sau casual, era o uniformizare care iti arata normalitatea unei societati, fara stratificari de conjunctura. Pe sosea putine masini, am iesit atat de usor din zona centrala, asta pentru ca acolo oamenii nu intra pana in birou cu masina. Folosesc tramvaiele, metrourile, fie ca sunt manageri, fie ca lucreaza in office, fie ca sunt muncitori. Inauntru supercivilizat, curat si ...liniste! Si nu era o liniste din aceea apasatoare sau care indica un grad de izolare a individului, ci una de repect fata de cei din jur...Nu auzi pe nimeni strigand in telefon la copii, la nevasta, la colegi sau la subordonati. Respect fata de ceilalti...

Citeam acum cateva zile pe facebook ceea ce scria ca raspuns la o postare de a mea un idiot (imi pare rau dar nu pot sa fiu mai bland cu astfel de personaje). Zicea el ca cehii sunt un neam de jegosi ca a fost de cinci ori acolo si ca de fiecare data s-au purtat urat cu el, ca nu s-a inteles nicicum cu ei. Sa spui despre un neam care se vede de la o posta ca sunt cu doua clase peste noi ca sunt jegosi chiar ca iti lipseste o doaga sau ca esti de un nationalism din acela exacerbat gen "daco-roxin". Normal ca nu te poti intelege cu persoane ordonate, profesioniste, care tin la respectarea regulilor. Ca nu te simti confortabil acolo, tu consumator de seminte, galagios si vesnic pus pe comentarii si observatii. Caruia nu-i plac regulile, care considera a sta la coada la autobuz un non sens, care nu intelege sa respecte pe ceilalti din jur...Ce nu inteleg astfel de oameni este ca intrand intr-o tara trebuie sa-i intelegi si sa-i respecti regulile. Daca nu poti atunci simplu, nu ai ce cauta acolo. Nu trebuie sa ajungi si a doua si a treia si a patra si a cinecea oara.

Sunt mahnit, tare mahnit de diferenta care se casca intre noi si altii...Am devenit pesimist ca poporul asta va intelege odata sa lase naibii comentariile, observatiile, barfa, aratatul ce degetul  si sa se comporte cu intelegere, civilizat, cu respect fata de cei din jur. Cum pui piciorul in tara auzi lamentari, critici, zbierete in telefoane, vezi oameni de o agitatie inexplicabila, iritatie, imbulzindu-se, carand, impunand...

Ar fi trebuit sa va vorbesc de lucrurile frumoase pe care le-am vazut nu despre ceea ce ma supara...Ar trebui roman fiind si tinand atat de mult la tarisoara asa sa dau mai mult credit sa spun ca sper...Din pacate nu m-am putit abtine...Imi cer scuze pentru starea indusa, sper insa sa aveti azi duminica motive de bucurii care sa va faca sa uitati de ce am scris eu...Promit ca maine am sa scriu despre Praga...si nimic despre noi...

Da si sa nu uit: acum lucrez la pozele pe care le-am facut, deseara vor fi gata, Maine vreau sa le transmit catre cei care le doresc. Cum fac in ultima vreme, intreb aici cine si le doreste, nu mai transmit fara sa stiu daca sunt sau nu binevenite. Scrieti-mi aici, nu pe Email, nu pe telefon sau in alta forma, daca le vreti... :)

Offline florenta.v

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #21 : Duminică, 25 Septembrie 2016, 13:19 »
A fost o excursie reusita, in care am petrecut cateva zile alaturi de un  grup vesel .  :applause: :applause: *|* *|*
Multumesc Gigi pentru organizarea excelenta ! :applause:
Te rog sa imi trimiti pozele . :) :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #22 : Marți, 27 Septembrie 2016, 16:59 »
Florenta esti singura care ai vrut pozele, le-am impachetat si ti le-am transmis. Sper sa iti placa!

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #23 : Marți, 27 Septembrie 2016, 19:18 »
Buna Gigi, vreau si eu pozele, dar am fost ocupata cu niste probleme de familie si nu am mai intrat pe topic.
Imi pare rau ca te-ai suparat pentru comentarii idioate, ai mare dreptate in cele ce spui, dar nu merita!
Eu sunt foarte incantata de excursia facuta, Praga este un oras foarte frumos, chiar as vrea sa-l revad, cat despre Karlovy Vary
nu pot sa spun decat ca este minunat! A fost o actiune foarte reusita, am vazut multe locuri si pot spune ca am simtit si spiritul
praghez. Grupul a fost grozav cu oameni de toata isprava, iar conducatorul, ca de obicei, extraordinar, preocupat permanent ca oamenii
sa se simta bine si sa plece cu amintiri frumoase. Nu o sa uit usor ciolanul afumat fiert in bere neagra, galustile si sosul specific, strudelul, etc,
si bineinteles berea! Multumesc Gigi!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #24 : Marți, 27 Septembrie 2016, 19:49 »
Nu pot sa spun ca ma supara comentariile astea...cred ca mai bine as defini spunand ca sunt mahnit sa vad atatia si atatia prosti in tara asta a noastra...Care culmea se mai cred si destepti si umblati...

Gata, pozele au plecat spre tine, sper ca le-ai primit. Daca nu da-mi un semn... :)

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #25 : Marți, 27 Septembrie 2016, 21:47 »
Am primit pozele, le-am descarcat si vizualizat. Sunt superbe. Am retrait zilele acelea minunate
petrecute impreuna. Multumesc inca o data!

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #26 : Marți, 27 Septembrie 2016, 22:42 »
Gigi , te rog frumos sa-mi trimiti si mie pozele .

Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #27 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 00:08 »
Si eu vreau pozele!!!! Îmi tot verificam mail-urile în asteptarea lor, n-am stiut ca ai schimbat modul de transmitere. A fost o excursie frumoasa, ca toate celelalte pe care le-am facut împreuna. Am vazut un oras european, îngrijit, linistit- chiar daca era plin de turisti, am gustat, la propriu, o gramada de bunatati locale, pe care le-am " stropit"cu bere, blonda sau bruna, am râs, am glumit, ne-am simiit foarte bine intr-un oras de poveste........ Multumesc Gigi :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #28 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 06:44 »
Nu modul de transmitere l-am schimbat, tot wetransfer folosesc. Doar ca nu mai trimit decat celor care doresc fotografiile facute de mine, nu ca inainte tuturor.

Ti-am transmis link-ul de download in aceasta dimineata.

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Excursie Praga - Karlovy Vary 15 - 19 septembrie 2016
« Răspuns #29 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 16:51 »
Nu Mai fi suparat pe toti cretinii , noi am fost fericiti ca am avut ocazia sa vedem impreuna acest minunat oras , un oras de clasa , elegant , un oras care impune respect , o mare de turisti fericiti ca impartasesc bucuria de a fi in vacanta , terase animate , fara galagie de prost gust , ma tot gandesc ce-mi place mult Viena sau Praga ?
Am avut niste vizite la doctori si nu am intrat pe topic , te rog sa-mi trimiti si mie pozele , mai ales ca de data asta chair m-am bazat numai pe tine.
Multumesc frumos pentru ceea ce faci si tine-o asa cat te vor tine puterile si cat timp te vei putea bucura sa fim impreuna !!!