Autor Subiect: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017  (Citit de 15406 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #30 : Miercuri, 19 Aprilie 2017, 15:55 »
Am rezolvat   :thumbup:. Multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #31 : Miercuri, 19 Aprilie 2017, 20:08 »
Dupa ce coboram de pe Etna o sa ne indreptam spre Parco dei Nebrodi, pe care o sa-l traversam, oprind in mai multe locuri pentru panorame, poze...

O prezentare in italiana si un montaj cu fotografii facute in Nebrodi:

! No longer available


! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #32 : Vineri, 05 Mai 2017, 08:49 »
M-am reintors aici si pentru 3 zile, pana la plecarea in Sicilia, voi fi mereu...

Sa vedem cum este vremea, ce spun meteorologii:

luni 8 mai - max 19 grade predominant insorit

marti 9 mai - max 18 grade, posibil o aversa

miercuri 10 mai - max 19 grade, soare

joi 11 mai - max 23 grade, soare

vineri 12 mai - max 24 grade, partial insorit

sambata 13 mai - max 24 de grade, predominant insorit

Deci vreme buna, numai buna de plimbare. Sper sa ramana asa prognoza...

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #33 : Vineri, 05 Mai 2017, 13:43 »
Bine ai venit  :). Suntem gata de plecare pe t?râmuri însorite. Ne vedem curând, cu voie bun?  :).

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #34 : Duminică, 07 Mai 2017, 08:08 »
Ieri am rezervat o ambarcatiune cu care sa vizitam Grotta Azzuro si Isola Bella.

Daca mergem toti, ne-a facut o reducere de la 35 EUR la 20 EUR...

Mai jos imagini:

! No longer available


Cine si-a inchipuit ca prima zi va fi de odihna, s-a inselat... ;D Sunt atatea lucruri de vazut in Sicilia...Deci dupa ajungem, ne lasam bagajele la hotel si dam o raita (check in-ul nu este posibil atat de devreme). Hotelul estei in centru, langa faimosul Teatru Grec. .Facem o plimbare, luam pranzul, ne intoarcem la hotel, un refres si plecam spre Isola Bella. Luam ambarcatiunea si o vizitam de mare impreuna cu Grotta Azzurro, apoi platim biletul de intrare si o vizitam la picior...Bine echipati ...uitati de ce:

! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #35 : Duminică, 07 Mai 2017, 08:51 »
Am verificat temperatura la statia de pe Etna, acolo unde o sa ajungem marti. https://www.3bmeteo.com/meteo/rifugio+sapienza/2.

O sa fie intre 5 si 11 grade cu soare, asa ca va recomand sa aveti ceva gros la indemana. O bluza termica, un flis cu gluga, ceva de genul acesta. Sa nu va fie rece si placerea sa se transforme in disconfort.

Pe webcam vad si zapada, cu atat mai mult trebuie sa fiti bine imbracati:

https://www.skylinewebcams.com/it/webcam/italia/sicilia/catania/vulcano-etna-nord.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #36 : Duminică, 07 Mai 2017, 10:09 »
Valea Templelor din Agrigento. Un loc pe care o sa-l vizitam si noi. In final o prezentare al Vilei Romane de Casale, care de asemenea nu va trece neobservata... :) In special pentru fabulosul ei mozaic...

! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #37 : Duminică, 07 Mai 2017, 10:24 »
Siracusa. Noi o sa vizitam Ortigia.

! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #38 : Luni, 15 Mai 2017, 15:29 »
Citindu-mi impresiile, stiu ca multi o sa gandeasca: Gigi este entuziasmat de orice vede nou, amplifica frumusetea locurilor, dand o tusa de culoare si impodobind cu povesti ceea ce a vazut...Nu poate fi chiar asa cum scrie...

Pe de o parte este adevarat, perceptiile mele sunt mai vii decat a multor persoane, ori asta implica o anume stare emotionala. Bucuria de vedea si intelege un lucru, de a descoperi ceva inedit, de a ma desfata cu minunatiile naturii, imi creeaza o stare care pe de o parte imi motiveaza efortul de a calatori, de a umbla sute si sute de km pe jos, de a citi tone de informatii, iar pe de alta de a crea reflexii - pentru unii amplificate - a celor vazute...

M-am trezit de multe ori, in mijlocul unui grup de persoane, entuziasmat pana la frenezie de ceea ce parcurgeam, in timp ce altii se uitau ca la un lucru normal...Locuri care mie mi se par fantastice, pot parea altora normale, obisnuite...

Deci nu exagerez cu nimic cand va povestesc cate ceva, ci doar trec lucrurile prin filtrul meu subiectiv...Ceea ce vreau sa va spun insa este ca eu scriu ceea ce simt cu adevarat, neinfluentat, nemotivat de altceva decat de placerea de a transmite si de a impartasi...

La 6.00 dimineata am sosit din Sicilia, la 10.00 eram deja cu pozele deschise sa revad momente din excursie...Nu mai aveam rabdare sa stau in pat...desi stiam ca am nevoie de odihna, dupa ce am calatorit si condus toata noaptea si dupa un full-circuit de 2.500 km. In care am fost pe langa insotitor de grup si sofer...Tentatia de revedea locurile era prea mare sa lenevesc la orizontala...

O sa postez si fotografii, o sa dau si explicatii, dar in primul rand tin sa scriu cateva impresii despre Sicilia. Un taram binecuvantat cu soare, cu mare, cu cel mai bogat pamant...

Ce credeam eu despre Sicilia, despre oamenii de acolo, despre orase, asezari, peisaje s-a dovedit aproape cu totul gresit...Daca asimilam Sicilia cu Mafia, cu pamanturi arse de soare, cu orase paraginite, cu strazi inguste si case insalubre, cu oameni galagiosi, cand am ajuns acolo mi-am dat seama cat de mult am gresit in perceptie...

Taormina este o statiune fabuloasa (se pregatea ca peste cateva zile sa primeasca vizita celor mai importanti sapte ai lumii, in cadrul summitului G7...Ce privelisti, ce rafinament al magazinelor, ce mancare gustoasa...Ce linistit, ce placut pentru plimbare! O arhitectura intr-o armonie perfecta cu peisajul, parcuri superbe, oameni blanzi, calzi si linistiti...De Isola Bella nu vorbesc pentru ca nu gasesc cuvinte care sa povesteasca asa cum ar trebui iesirea noastra cu barca in jurul ei si la Grotta Azzuro...Cu tarantela, vin de migdale, soare si peisaje incredibile...

Siracuza este un vis...M-am plimbat pe stradutele insulei Oggia vrajit...M-am bucurat de fiecare straduta, casa, balcon...Si ce bine am mancat acolo...Apoi canalele, cu barcute colorate, pline de turisti veseli si extaziati de ceea ce vedeau...

Catania? Credeam inainte de a o parcurge ca e un fel de Pantelimon, sau Ferentari asa cum era pe vremuri...Ma asteptam la o populatie tuciurie, pregatita sa dea asalt la portofele...Asimilam acest oras cu Cartierul spaniol din Napoli, asa cum era acum cativa ani...Dar cand am ajuns acolo - wow, am gasit un oras curat, cu  cladiri inalte exceptional armonizate intre ele, strazi largi, mult verde...Lume linistita, preocupata de total altceva decat sa te buzunareasca, sa te asalteze cu mana intinsa. Bine imbracati, amabili, gata sa te ajute...Un oras cu magazine de firma, restaurante chic, piete intinse...

Cefalu' a fost bucuria unei seri...Nu va pot descrie sentimentul pe care l-am avut cand am ajuns sus, in piata de sub Rocca...Am urcat in fuga treptele din fata catedralei sa pot savura privelistea...Apoi plaja, faleza, stradutele...Minunat!

Insulele Eoline? Lipari cu stradute si panorame, Vulcano - peisaje impresionate...Valea Templelor? O intoarcere cu 2500 de ani in urma, peisaje ce-ti taie respiratia...Vila Romana Casale? O bijuterie! Cele mai frumoase mozaicuri pe care le-am vazut vreodata! Etna? - impresionat! Catedrala Montreale? Trebuie sa o vedeti sa va dati seama de ce spun ca este una dintre cele mia frumoase din lume!

Livezi nesfarsite de migdali, gradini cu portocali, cu piersici...Lanuri de grau, paduri de toate felurile...Stanci razlete, cratere de vulcan, faleze dramatice, marea turcoaz...

Am lasat la urma doua locuri. Unul care m-a impresionat grozav de tare: Scala dei Turchi, o stanca alba ce coboara in trepte in mare si altul pe care trebuie sa-l revad in alt fel pentru a-i da o nota corecta: Palermo. Acolo am ajuns intr-o zi cu o vreme ciudata, pe care sincer, desi am calatorit mult nu am mai intalnit-o vreodata. Era un fel de ceata de nisip foarte foarte fin, ceva de genul de scirrocco, vantul venit din Sahara. In oras nu se simtea "adierea", dar impresia era a unuia fantomatic...Din care rasareau ca intr-u mozaic cladiri superbe, strazi inguste si murdare, parcuri, piete pline de negri...Am parcurs orasul in fuga, cocotati intr-un autocar panoramic, era prea cald si prea mult sa strabatem la picior orasul...Si nu l-am inteles deloc...Am sa revin si atunci cu siguranta o sa-l cunosc mai bine...

Am atat de multe lucruri de povestit, de aratat, vroiam insa sa va spun ca totul a depasit de zeci de ori asteptarile mele...Am ajuns acasa indragostit de Sicilia...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13250
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #39 : Luni, 15 Mai 2017, 22:06 »
Am transmis fotografiile facute de mine catre toti cei care au participat. Daca nu ati primit scrieti-mi pe adresa noastra de Email.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #40 : Joi, 18 Mai 2017, 08:27 »
Ce grup de secretosi ai avut, Gigi?!
Nu sufla nimeni o vorbulita, nu scapa nimeni o imagine, ceva...
 Hai, ca pe Rentzi poate il inteleg, e deja cu gandul la Scotia  >:D :angel:....

Oricum impresiile tale sunt pline de emotie. Se simte cu adevarat bucuria pe care ai trait-o. Nu-ti fa griji cu amplificarea. Cu cat mai amplificat, cu atat mai viu pentru noi, cei care n-am ajuns pe acolo. :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #41 : Joi, 18 Mai 2017, 18:33 »
Sicilia - soare, mare, flori, portocali, cactusi, migdali, peisaje super ...
cateva poze din frumoasa Sicilie

Taormina




Isola Bella


Etna



Siracuza








"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #42 : Joi, 18 Mai 2017, 18:51 »






"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #43 : Joi, 18 Mai 2017, 19:16 »
Insula Lipari



Insula Vulcano



Valea Templelor





Scara Turceasca





Villa Romana del Casale



Cefalu



"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #44 : Joi, 18 Mai 2017, 20:06 »
pe principiul, ai grija ce-ti doresti...iaca s-a intamplat. poze am vrut, poze vad. Le vad bine, mi s-a oprit si respiratia. Imi vine sa lesin pe laptop.
 
Multumesc @gabi p :)

Nu v-ati temut sa mergeti prin cenusa? Daca se trezea batrana Etna? :giggle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.