Autor Subiect: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017  (Citit de 15305 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #45 : Joi, 18 Mai 2017, 21:18 »
in drum spre Etna





Etna pasnica si "norisorii "productie proprie





Sicilia te surprinde la fiecare pas si te imbata cu mirosul de portocali infloriti.


SICILIA E SUPERBA !  :)  :)  :)

"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #46 : Joi, 18 Mai 2017, 21:32 »
Apus de soare - port Milazzo



"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #47 : Joi, 18 Mai 2017, 21:51 »
Poate ca e cam devreme dar intreb si eu, aceasta excursie figureaza in calendarul de anul viitor? Daca raspunsul e da, ma inscriu de acum!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #48 : Vineri, 19 Mai 2017, 07:13 »
Da, Dana, o sa figureze. Perioada: 30 aprlie - 5 mai. O sa mancam micii si berea de 1 mai la Taormina.  :)

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #49 : Sâmbătă, 20 Mai 2017, 08:57 »
am mai vizitat si

Monreale - catedrala




Catania





Palermo





Messina





undeva pe mare...


"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #50 : Duminică, 21 Mai 2017, 11:57 »
Daaaa, Sicilia este minunata, binecuvantata. Asa cum ai spus, Gigi, cu totul altfel decat ma asteptam. Credeam ca este o insula gen Malta, batuta de vanturi si uscata de soare cu cladiri si relief de culoarea mierii, dar ... ce sa vezi, o explozie de culori si miresme proaspete, vegetatie incepand cu palmieri si terminand cu conifere, cat despre flori ... un spectacol de culori, un rasfat al simturilor. Livezi intinse cu portocali in floare, ce miros!!! Am umblat zi de zi de dimineata pana seara tarziu si parca nu ne saturam, nu simteam oboseala. Multumita lui Gigi, care a condus cam 2500 Km, am reusit sa vizitam locuri de neuitat, minunate. Nici nu pot sa spun ce m-a impresionat mai mult, acum cand revad fotografiile, spectacolul oferit de natura, orasele cu strazi inguste, piete largi, arhitectura, cladiri vechi cu balcoane incarcate de flori multicolore, sau vestigiile istorice foarte bine conservate si puse in valoare, care se imbina perfect in peisaj. Apa marii, cam rece in aceasta perioada, dar se poate face baie, eu am facut la Vulcano, la plaja cu nisim vulcnic, negru, este incredibil de limpede, curata, astfel ca nici nu poti sa estimezi adancimea, are niste culori fantastice. Stanci inalte si unde nici nu te astepti, catarate parca, orasele terasate, pitoresti, pline de farmec. Cat despre Etna, care fumega cu discretie, nu am cuvinte, am trecut, de la baza pana la altitudinea de 2450, sper ca nu gresesc, pana la care am urcat, toate formele de relief si vegetatie din insula, peisaje care iti taie respiratia, livezi intinse, dealuri inverzite pline cu minunate flori de camp. Sus, vant si peisaj selenar, dar ce spectacol, ce panorama. Impresionant. Am prins si etapa Sicilia din turul Italiei la ciclism, care, desi ne-a ingreunat drumul, a fost o experienta inedita. Priviti fotografiile facute de Gigi si Gabi (superbe) si cititi ce scrie Gigi, care se exprima mai bine ca mine, eu sunt cu ideile principale, inginereste. Vremea a tinut cu noi, am avut parte de zile insorite. Mancarea foooarte buna, musai sa incercati canoli, iar preturile sunt prietenoase. Nu in ultimul rand, grupul a fost excelent, cu oameni faini, prietenosi si veseli. Poate ca si luna aleasa pentru vizitare, sfarsitul primaverii cu temperaturi potrivite si vegetatie proaspata, a fost ”vinovata”, nu stiu, dar pot sa va spun ca Sicilia este minunata si cu certitudine am sa ma intorc acolo, pentru ca mai sunt atat de multe locuri de vizitat. Deja astept sa vad programul si traseele propuse pentru anul viitor. 

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #51 : Miercuri, 24 Mai 2017, 23:38 »
Dupa mai bine de o saptamana de la intoarcerea din Sicilia reusesc sa ma adun si sa va spun cate ceva despre aceasta excursie.
O sa incep sa va spun ca am mers a doua oara, in decurs de 3 ani, in Sicilia. Prima data am mers cu un mic grup de prieteni fara a avea asteptari prea mari (influentati de ce stiam din filmele si serialele mai vechi - mafie, saracie, murdarie, etc...). Surpriza a fost foarte mare, incepand cu orasul Taormina si continuind cu Catania, Siracusa cu frumoasa insulita Ortigia, Agrigento, faleza de calcar in trepte Scala dei Turchi, Casa Romana dei Casale si altetele, totul fiind civilizat, curat, organizat (in stil mai italian, dar organizat), si ne-am pomenit ca nu avem timp pentru tot ce am fi putut sa vedem, astfel ca am "sarit" parte de nord si vest a Sicilei.
Cand Gigi a anuntat excursia si am vazut ca programul acopera si zona de nord, m-am inscris instant.
Astfel am vazut si Palermo, unde ne-am intalnit cu Scirocco, vantul cald din Africa, care a adus si praf fin   creind o atmosfera ireala. Apoi Montreale unde este catedrala cu un splendidul mozaic cu imagini in stil Bizantin, Cefalu o statiune mai sic dar cu arhitectura clasica, Milazzo locul de unde se pleaca in insulele Eole (se viziteaza cate 2 - Lipari si Vulcano, Panarea si Stromboli) si Messina cu stramtoarea cu acelasi nume (3,5 km in partea cea mai ingusta si 6,5 km in dreptul orasului).
Nu am intrat in amanunte pentru a va lasa sa descoperiti singuri frumusetile Sicilei.
Ei bine, as merge si a treia oara, dar mai molcom, cu aprofundarea relaxata a unora dintre obiective.
P.S. As fi lasat fotografiile si niste filmulete sa spuna mai multe, dar SD-cardul meu s-a decis sa pastreze doar pentru el amintirile din excursie. Aveti totusi imaginile postate de Gigi si Gabi...

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #52 : Duminică, 28 Mai 2017, 21:01 »
Si eu imi doresc sa ma întorc in Sicilia , este cu totul altceva decat imi închipuiam , un taram binecuvantat
 de Dumnezeu . Are de toate : orasele pitoresti încarcate de istorie milenara , vegetatie diversificata , miros
de portocali in floare , vulcani usor adormiti dar nu de tot , insule , mare in toate culorile posibile ...
Mi-a crescut inima cand i-am vazut pe cei din G 7 in Taormina , si noi am facut poze unde au facut d-lor la
teatrul grecesc .
Am intalnit localnici primitori , calzi , care vorbesc o limba ce-ti pare cunoscuta si nu simti nevoia de a fi tradusa .
Toata vacanta am mancat numai peste proaspat , va recomand celor care vor merge , este delicios .
Sunt fericita ca am putut sa vad si sa traiesc in Sicilia o saptamana alaturi de un grup fain de tot .