Autor Subiect: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017  (Citit de 15304 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 10:18 »
Nu mai sunt locuri.

Tarif: 785 EUR cazare in camera dubla
Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/sicilia-excursie-8-14-mai-2017/
Avansul, care confirma rezervarea locului, este de 300 EUR/persoana.
Discount Gold Mamber Singles Camp: 25 EUR
Plecare: 8 mai 2017
Sosire:   14 mai 2017
Cazare: Hotel Ariston and Palazzo Santa Caterina 4* Taormina
Servicii incluse:
     • zbor Bucuresti - Catania - Bucuresti cu Blue Air, toate taxele incluse
     • transfer aeroport - hotel Catania - Taormina - Catania
     • cazare 6 nopti la hotel 4*
     • 6 mic dejunuri
     • transfer aeroport - hotel Catania - Taormina - Catania
     • transport cu microbuz circuit
     • excursii zilnice
     • insotitor de grup, delegat Single Camp pe toata perioada excursiei: Gigi Cindea
Nu sunt incluse:
     • Singles Camp Travaler tax = 10 EUR (pentru cei care nu sunt Singles Camp Member - vezi explicatiile: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2342.0.html)
     • taxa de oras perceputa la hotel 3.5 EUR/pers/noapte
     • asigurare medicala
     • intrarile la obiective
     • cost ferry croaziera insule
     • cost gondola urcare vulcanul Etna
Grup 8 persoane + 1 insotitor (Gigi Cindea - 0040 0745 106.501)
Program:
Luni 8 mai Ziua 1 Intalnire ora 4.50 pe aeroportul Henry Coanda. Intarzierea poate duce la pierderea zborului, in aceste conditii  organizatorii si agentia nu pot fi considerati vinovati de orice decurge din aceasta. La 5.00 delegatul Singles Camp intra cu grupul la check in, urmeaza ca cei care vin dupa acea ora sa se descurce singuri. Zbor Bucuresti - Catania.OTP 07:00 - Catania 08:15 Durata zborului: 02h15'
Transfer la hotel Taormina 60 km cu microbuzul inchiriat din aeroport. Plimbare si free time.
Marti 9 mai Ziua 2 Excursie  la Vulcanul Etna pana la statia de telecabina (optional - urcare cu telecabina, vizita cele 4 cratere). Taormina – Etna 60 km. Parco Nationale Nebrodi (urcam pe munte cu microbuzul pentru panorame) apoi prin Patti  inapoi la Taormina 330 km
Miercuri 10 mai Ziua 3 excursie in Catania  (popas 90 min in centru). Siracusa - vizita orasul lui Arhimede (vechiul oras grec). Mai departe in Oaza Vendicari: Riserva Naturale Orientata Oasi Faunistica di Vendicari, Contrada Vendicari, Noto SR, Italia retur prin interior. Cca 600 km
Joi 11 mai Ziua 4 Croaziera insulele Eolie (Vulcano, Lipari) Cu microbuzul pana in Milazzo si de acolo cu ferry 90 + 90 km = 180 km + croaziera
Vineri 12 mai Ziua 5 Agrigento - vizita Valea Templelor, Montreale (langa Palermo) - vizita Palermo: Catedrala, Palatul Normanzilor, San Giovanni degli Eremiti, Quattro Canti, Piazza Bellini Santa Maria dell’Amiraglio; free time in Palermo. 600 km
Sambata 13 mai Ziua 6 Free time
Duminica 14 mai Ziua 7 Free time Plecare la 16.00, la 17.00 suntem in Catania.  la 20.45 zbor din Catania spre Bucuresti. Taormina – Catania 60 km. Aterizare Bucuresti 23.45
Observatii:
In cazul in care Blue Air opereaza schimbari in orarul de zbor, Bon Voyage va incerca sa adapteze cat mai potrivit programul excursiei.
Programul excursiilor zilnice poate suferi modificari functie de starea vremii.

:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, si particularitatile acesteia. Cantariti daca este sau nu potrivita profilului de turist pe care il aveti.
La actiunile noastre se pot inscrie doar persoane single (fara partener), care inteleg si respecta conditiile de calatorie si de petrecere a vacantei intr-un grup. Respecta orele de intalnire, pe cei cu care au plecat in excursie, armonizeaza cu cei din jur, sunt toleranti, nu au tabieturi excesive care pot deranja sau care nu pot fi satisfacute in conditiile unui grup. Care nu sunt genul "eu vreau acolo nu acolo", care nu au mereu critici, remarci...Dorim sa oferim o atmosfera de vacanta cu prietenii, nu ceva rigid, formal si pur turistic.
Hotelul este deja nominalizat, va puteti informa pe internet despre el, puteti studia feed-back-urile. Facem precizarea ca rezervarea s-a facut pentru double premium, cu urmatoarele facilitati: 14 m˛, baie privata, vedere la munte, telefon, canale prin satelit, TV cu ecran plat, seif, aer conditionat, birou, pardoseala de gresie/marmura, garderoba/dulap, suport de uscat rufe, uscator de par, articole de toaleta gratuite, toaleta, baie, cada sau dus, minibar, fierbator electric, serviciu de trezire.
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR pe acest topic. O sa gasiti aici detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email, avand in vedere ca am facut deja aceasta precizare in prezentarea actiunii avem rugamintea sa nu ne solicitati informarea in alt mod.
Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email care contine datele agentiei si care va comunica in ce mod si unde se face plata avansului.  Toate actiunile noastre sunt organizate printr-o agentie turistica specializata pe turismul de grup Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”. 
Bagajul trebuie sa fie mic pt a incapea in microbuz (spatiul intr-unul de 8 + 1 este foarte limitat). Este acceptat un singur troller cu dimensiunea maxima: 60 x 40 x 28 cm, cca 18 kg  si un mic rucsac. Tineti va rugam cont de acest amanunt foarte important si dorim sa evitam orice situatie sensibila si neplacuta. Este nevoie sa intelegeti ca in situatia in care veniti cu un bagaj mai mare decat dimensiunile comunicate nu o sa avem loc in microbuz si veti fi nevoiti sa va descurcati singuri, pe cheltuiala proprie cu transportul aeroport - hotel si invers  Nu este potrivit intr-o plecare in vacanta sa plecam cu astfel de probleme...
Daca aveti intrebari adresati-le aici, este posibil sa ajute si alti participanti. Pentru a comunica cu noi asigurati-va ca aveti cont de user pe forum (nu doar inscriere pe site).

Fotografii Sicilia:













































Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #1 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 18:22 »
 :magic: Gigi nu ai suflat o vorbulita despre Sicilia!  *|*  Ce alte surprize mai ai? Sa stii ca insulele Eoliene fara Stromboli nu se face... Si cred ca ne-ar mai trebui o zi - mai sunt niste obiective interesante... Mergem de doua ori in Siracusa?
Oricum sunt interesat!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #2 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 18:55 »
Mutasem Siracusa dintr-o zi in alta si a ramas...Acum e ok, merci de observatie. Stromboli, hmmm, Bergman si Rossellini, e un pic cam departe sa le facem toate intr-o zi, era prima optiune, apoi m-am orientat mai aproape...Oricum o am in vedere si daca putem sa fim in time, da!  :thumbup:

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #3 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 20:05 »
Hm :slap: incepusem deja sa imi fac planurile pt anul viitor dar se pare ca trebuie sa reconfigurez traseul.
Gigi mai ai si alte surprize? :thumbup:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #4 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 20:29 »
In mare le-am cam anuntat...Dar inca ...sap!  :)

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #5 : Miercuri, 28 Septembrie 2016, 22:06 »
... Stromboli, hmmm, Bergman si Rossellini, e un pic cam departe sa le facem toate intr-o zi, era prima optiune, apoi m-am orientat mai aproape...Oricum o am in vedere si daca putem sa fim in time, da!  :thumbup:
Cum sa fim in time? Inteleg ca intreaga zi este pentru Messina si croaziera.
Cand am fost in Sicilia le-am facut intr-o zi, cu plecare devreme tot din Taormina cu autocarul (excursie optionala) si ne-am intors seara tarziu. Am fost cu un vas de pasageri care a mers din insula in insula si ne-a lasat si sa vizitam. Vasul a asteptat sa se intunece la Stromboli (asa e programul) ca sa vedem spectacol de lumini (si ceva sunet), dar din pacate a venit un nor jos si am plecat bosumflati. Stromboli este un vulcan moderat activ cam tot timpul. Oricum maraitul si haraitul vulcanului cand mai arunca cate ceva din crater iti cam inmoaie genunchii.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #6 : Joi, 29 Septembrie 2016, 07:17 »
M-am uitat peste programul de ferry si nu gasisem un circuit complet, care sa includa si Stromboli. Este insa posibil ca vase locale sa faca acest lucru. Ramane in studiu si daca exista logistica pentru croaziera cu Stromboli inclus e foarte simplu s-o facem...

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #7 : Joi, 29 Septembrie 2016, 16:17 »
Da, imi amintesc ca am luat croaziera de la receptia hotelului - hotel Ariston.

La cca 40 min. de mers cu masina la vest de Taormina se afla cheile Alcantara - Gole Alcantara Parco Botanico e Geologico - care sunt interesante.

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #8 : Joi, 29 Septembrie 2016, 23:31 »
Gigi , stiu ca nu sunt Gold dar daca vei avea un loc liber as fi fericita sa ajung in Sicilia cu voi !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #9 : Vineri, 30 Septembrie 2016, 00:16 »
Sunt oameni mai noi aici care au devenit repede "gold". Tu esti printre ei....Asa ca ne vedem in Sicilia!  :) :thumbup:

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #10 : Vineri, 30 Septembrie 2016, 11:32 »
Super, azi sunt fericita , multumesc !!!

Offline cristinacmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #11 : Duminică, 02 Octombrie 2016, 12:33 »
Buna gasit, as vrea si eu sa ma inscriu in aceasta exursie  :applause:!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #12 : Duminică, 02 Octombrie 2016, 13:23 »
Gata! Esti pe lista Cristina. :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #13 : Joi, 06 Octombrie 2016, 00:12 »
Nu mai sunt locuri

Offline simo arad

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Sicilia. Excursie 8 - 14 mai 2017
« Răspuns #14 : Joi, 06 Octombrie 2016, 01:59 »
Gigi eu sunt inca in Malta si am ratat inscrierea. In caz ca renunta cineva te rog sa ma treci rezerva.